КОДЕКС УКРАЇНИ З ПРОЦЕДУР БАНКРУТСТВА
Iз змiнами i доповненнями,
внесеними
Законами України
вiд 20 вересня 2019 року N 132-IX,
вiд 2 жовтня 2019 року N 145-IX,
вiд 3 жовтня 2019 року N 157-IX,
вiд 19 грудня 2019 року N 399-IX,
вiд 5 червня 2020 року N 686-IX,
вiд 18 червня 2020 року N 728-IX,
вiд 19 червня 2020 року N 738-IX,
вiд 16 вересня 2020 року N 895-IX,
вiд 13 квiтня 2021 року N 1381-IX,
вiд 13 квiтня 2021 року N 1382-IX,
вiд 13 липня 2021 року N 1630-IX,
вiд 15 липня 2021 року N 1667-IX
1. Для цiлей цього Кодексу термiни вживаються в такому значеннi:
кредитор - юридична або фiзична особа, а також контролюючий орган, уповноважений вiдповiдно до Податкового кодексу України здiйснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зi сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування у межах своїх повноважень, та iншi державнi органи, якi мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адмiнiстратор за випуском облiгацiй, який вiдповiдно до Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки" дiє в iнтересах власникiв облiгацiй, якi мають пiдтвердженi у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпеченi кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або iншої особи забезпеченi заставою майна боржника; конкурснi кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до вiдкриття провадження у справi про банкрутство i виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточнi кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли пiсля вiдкриття провадження у справi про банкрутство;
учасники у справi про банкрутство - сторони, арбiтражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку, представник органу мiсцевого самоврядування, представник працiвникiв боржника, уповноважена особа засновникiв (учасникiв, акцiонерiв) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, iншi учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язкiв яких iснує спiр.
Термiн "портал електронних сервiсiв юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань" вживається у значеннi, наведеному в Законi України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань".
Термiн "конфлiкт iнтересiв" вживається у значеннi, наведеному в Законi України "Про запобiгання корупцiї".
Термiн "бюджетна установа" вживається у значеннi, наведеному в Бюджетному кодексi України.
Термiни "адмiнiстратор за випуском облiгацiй", "деривативний контракт", "генеральна угода", "збори власникiв облiгацiй", "професiйний учасник ринкiв капiталу" та "професiйний учасник органiзованих товарних ринкiв" вживаються у цьому Кодексi у значеннях, наведених у Законi України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки".
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 05.06.2020р. N 686-IX, вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
Стаття 2. Законодавство, що регулює провадження у справах про банкрутство
2. Законодавство про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом не поширюється на банки, якi виводяться з ринку або лiквiдуються вiдповiдно до законiв України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" та "Про систему гарантування вкладiв фiзичних осiб".
Провадження у справi про визнання емiтента iпотечних облiгацiй неплатоспроможним (банкрутом) здiйснюється у порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням норм Закону України "Про iпотечнi облiгацiї".
Провадження у справi про визнання суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, який є стороною договору щодо фiнансових iнструментiв та/або стороною одного або декiлькох деривативних контрактiв, неплатоспроможним (банкрутом) здiйснюється з урахуванням особливостей, передбачених законодавством.
У разi якщо за випуском облiгацiй призначено адмiнiстратора за випуском облiгацiй, провадження у справах про банкрутство боржникiв, якi є емiтентами вiдповiдних облiгацiй, а також боржникiв, якi надають забезпечення за облiгацiями (далi - боржник, який має зобов'язання за облiгацiями), регулюється цим Кодексом з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки".
4. Провадження у справах про банкрутство боржникiв - казенних пiдприємств та бюджетних установ, а також санацiя таких боржникiв до вiдкриття провадження у справi про банкрутство не допускаються.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз законами вiд 05.06.2020р. N 686-IX, вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
Стаття 3. Державний орган з питань банкрутства
1. Державний орган з питань банкрутства:
органiзовує систему пiдготовки, перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї арбiтражних керуючих;
встановлює вимоги для отримання свiдоцтва про право на здiйснення дiяльностi арбiтражного керуючого;
визначає та затверджує примiрну форму плану санацiї, реструктуризацiї;
визначає вимоги до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторiв;
здiйснює iншi передбаченi законом повноваження.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.10.2019р. N 157-IX) |
Стаття 4. Заходи щодо запобiгання банкрутству боржника - юридичної особи та позасудовi процедури
Стаття 5. Санацiя боржника до вiдкриття провадження у справi про банкрутство
2. У планi санацiї визначаються:
розмiри, порядок i строки погашення вимог кредиторiв, якi беруть участь у санацiї;
заходи щодо виконання плану санацiї та нагляду за виконанням плану санацiї;
обсяг повноважень керуючого санацiєю (у разi його призначення).
Планом санацiї може бути передбачено:
рiзнi умови задоволення вимог для кредиторiв рiзних категорiй;
заходи з отримання позик чи кредитiв;
умови, передбаченi частиною другою статтi 51 цього Кодексу.
План санацiї не впливає на вимоги кредитора до третiх осiб, якщо кредитор з такими вимогами проголосував проти схвалення плану санацiї. Затвердження судом плану санацiї щодо первiсного зобов'язання не припиняє пов'язаних з ним додаткових зобов'язань згiдно зi статтею 604 Цивiльного кодексу України, якщо заставодержатель проголосував проти такого плану.
До заяви про затвердження плану санацiї додаються:
документи, що пiдтверджують схвалення плану санацiї;
За подання заяви про затвердження плану санацiї справляється судовий збiр.
Ухвала про прийняття до розгляду заяви про затвердження плану санацiї оскарженню не пiдлягає.
Господарський суд вiдмовляє у прийняттi заяви про затвердження плану санацiї, якщо:
план санацiї не вiдповiдає вимогам цього Кодексу;
справа не пiдсудна даному господарському суду;
стосовно боржника вiдкрито провадження у справi про банкрутство;
юридичну особу - боржника припинено в установленому законодавством порядку.
Господарський суд постановляє ухвалу про вiдмову в затвердженнi плану санацiї, якщо:
невиконання або неналежного виконання обов'язкiв, покладених на керуючого санацiєю;
зловживання правами керуючого санацiєю;
подання керуючим санацiєю до суду неправдивих вiдомостей;
наявностi конфлiкту iнтересiв у керуючого санацiєю.
Змiни до плану санацiї вносяться у порядку, встановленому для його затвердження.
звiт про виконання плану санацiї;
Стаття 6. Судовi процедури, якi застосовуються щодо боржника
1. Вiдповiдно до цього Кодексу щодо боржника - юридичної особи застосовуються такi судовi процедури:
розпорядження майном боржника;
2. Вiдповiдно до цього Кодексу щодо боржника - фiзичної особи застосовуються такi судовi процедури:
реструктуризацiя боргiв боржника;
Стаття 7. Порядок розгляду спорiв, стороною в яких є боржник
Стаття 8. Юрисдикцiя, пiдсуднiсть, пiдстави для вiдкриття провадження у справi про банкрутство
Стаття 9. Оскарження судових рiшень у процедурi банкрутства
КНИГА ДРУГА. АРБIТРАЖНИЙ КЕРУЮЧИЙ
Роздiл I. АРБIТРАЖНИЙ КЕРУЮЧИЙ
Стаття 10. Органiзацiя дiяльностi арбiтражного керуючого
1. Арбiтражний керуючий є суб'єктом незалежної професiйної дiяльностi.
Стаття 11. Вимоги до арбiтражного керуючого
2. Не може бути арбiтражним керуючим особа:
1) визнана судом обмеженою у цивiльнiй дiєздатностi або недiєздатною;
2) яка має не зняту або не погашену в установленому законом порядку судимiсть;
3) яка не здатна виконувати обов'язки арбiтражного керуючого за станом здоров'я;
4) якiй заборонено обiймати керiвнi посади.
Стаття 12. Права та обов'язки арбiтражного керуючого
2) скликати збори i комiтет кредиторiв та брати в них участь з правом дорадчого голосу;
3) отримувати винагороду в розмiрi та порядку, передбачених цим Кодексом;
6) отримувати iнформацiю з державних реєстрiв;
7) подавати до господарського суду заяву про дострокове припинення своїх повноважень;
8) здiйснювати iншi повноваження, передбаченi цим Кодексом.
2. Арбiтражний керуючий зобов'язаний:
1) неухильно дотримуватися вимог законодавства;
2) здiйснювати заходи щодо захисту майна боржника;
iнвентаризацiю майна боржника (дати початку та закiнчення iнвентаризацiї);
аналiз фiнансово-господарської дiяльностi боржника;
декларацiю про майновий стан боржника - фiзичної особи;
6) створювати умови для проведення перевiрки додержання арбiтражним керуючим вимог законодавства;
11) виконувати iншi повноваження, передбаченi законодавством.
4. Пiд час реалiзацiї своїх прав та обов'язкiв арбiтражний керуючий зобов'язаний додержуватися вимог Закону України "Про запобiгання корупцiї" щодо обмеження використання своїх повноважень з метою одержання неправомiрної вигоди або прийняття пропозицiї такої вигоди для себе чи iнших осiб, одержання дарункiв (пожертв).
5. Порушення арбiтражним керуючим вимог Закону України "Про запобiгання корупцiї", а також виникнення конфлiкту iнтересiв пiд час здiйснення арбiтражним керуючим повноважень є пiдставою для вiдсторонення його вiд виконання обов'язкiв арбiтражного керуючого пiд час провадження у справi про банкрутство, про що господарський суд виносить ухвалу.
Стаття 13. Незалежнiсть арбiтражного керуючого
1. Пiд час здiйснення своїх повноважень арбiтражний керуючий є незалежним.
Стаття 14. Помiчник арбiтражного керуючого
1. Арбiтражний керуючий може мати помiчника (помiчникiв) на пiдставi трудового договору (контракту).
Стаття 15. Квалiфiкацiйна комiсiя
розробляє та затверджує перелiк питань автоматизованого анонiмного тестування;
формує графiк складення квалiфiкацiйних iспитiв;
проводить квалiфiкацiйнi iспити та затверджує їх результати;
розглядає скарги щодо результатiв квалiфiкацiйних iспитiв;
приймає рiшення про видачу свiдоцтва про право на здiйснення дiяльностi арбiтражного керуючого.
Стаття 16. Квалiфiкацiйний iспит
Стаття 17. Свiдоцтво про право на здiйснення дiяльностi арбiтражного керуючого
Стаття 18. Єдиний реєстр арбiтражних керуючих України
2. У Єдиному реєстрi арбiтражних керуючих України мiстяться вiдомостi про:
1) прiзвище, iм'я та по батьковi (за наявностi) арбiтражного керуючого;
3) дату видачi та номер свiдоцтва про право на здiйснення дiяльностi арбiтражного керуючого;
8) дату та номер рiшення про припинення або тимчасове зупинення дiяльностi арбiтражного керуючого;
9) прiзвище, iм'я та по батьковi помiчникiв арбiтражного керуючого (за наявностi).
Стаття 19. Дисциплiнарнi проступки арбiтражних керуючих
2. Дисциплiнарним проступком є:
1) факт зайняття дiяльнiстю, несумiсною з дiяльнiстю арбiтражного керуючого;
2) порушення правил професiйної етики арбiтражного керуючого;
3) невиконання або неналежне виконання своїх обов'язкiв;
4) невиконання статуту та рiшень саморегулiвної органiзацiї арбiтражних керуючих.
Стаття 20. Контроль за дiяльнiстю арбiтражних керуючих
1) статуту саморегулiвної органiзацiї арбiтражних керуючих;
2) Кодексу професiйної етики арбiтражного керуючого;
Стаття 21. Вiдповiдальнiсть арбiтражних керуючих
2. Арбiтражнi керуючi несуть дисциплiнарну вiдповiдальнiсть у порядку, встановленому цим Кодексом.
Стаття 22. Дисциплiнарна комiсiя
Стаття 23. Дисциплiнарнi стягнення
1. Дисциплiнарнi стягнення, що застосовуються до арбiтражного керуючого:
3) тимчасове зупинення права на здiйснення дiяльностi арбiтражного керуючого;
4) позбавлення права на здiйснення дiяльностi арбiтражного керуючого.
Стаття 24. Страхування вiдповiдальностi арбiтражного керуючого
Стаття 25. Вiдшкодування шкоди, заподiяної з вини арбiтражного керуючого
Стаття 26. Припинення дiяльностi арбiтражного керуючого
1. Пiдставою для припинення дiяльностi арбiтражного керуючого є:
1) письмова заява арбiтражного керуючого;
2) неможливiсть виконувати повноваження за станом здоров'я;
3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо арбiтражного керуючого;
4) невiдповiднiсть арбiтражного керуючого вимогам, встановленим статтею 11 цього Кодексу;
7) смерть арбiтражного керуючого.
2. У разi припинення дiяльностi арбiтражного керуючого його свiдоцтво анулюється.
Стаття 27. Порядок припинення дiяльностi арбiтражного керуючого
Стаття 28. Призначення та вiдсторонення арбiтражного керуючого
1) якi є заiнтересованими особами у цiй справi;
4) якi мають конфлiкт iнтересiв;
6) якi є близькими особами боржника - фiзичної особи.
1) невиконання або неналежного виконання обов'язкiв, покладених на арбiтражного керуючого;
2) зловживання правами арбiтражного керуючого;
3) подання до суду неправдивих вiдомостей;
5) припинення дiяльностi арбiтражного керуючого;
6) наявностi конфлiкту iнтересiв.
Стаття 29. Тимчасове зупинення права на здiйснення дiяльностi арбiтражного керуючого
Стаття 30. Винагорода та вiдшкодування витрат арбiтражного керуючого
1. Арбiтражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду.
Грошова винагорода арбiтражного керуючого складається з основної та додаткової грошових винагород.
3. Додаткова грошова винагорода арбiтражного керуючого визначається в розмiрi:
3 вiдсотки суми погашених вимог кредиторiв.
Стаття 31. Правила ведення дiловодства та архiву арбiтражного керуючого
Роздiл II. САМОРЕГУЛIВНА ОРГАНIЗАЦIЯ АРБIТРАЖНИХ КЕРУЮЧИХ
Стаття 32. Саморегулiвна органiзацiя арбiтражних керуючих
5. Органами саморегулiвної органiзацiї арбiтражних керуючих є:
3) голова ради арбiтражних керуючих регiону;
4) Рада арбiтражних керуючих України;
5) Голова Ради арбiтражних керуючих України;
6) з'їзд арбiтражних керуючих України;
7. Вищим органом самоврядування арбiтражних керуючих є з'їзд арбiтражних керуючих України.
8. З'їзд арбiтражних керуючих України:
2) затверджує статут саморегулiвної органiзацiї арбiтражних керуючих та вносить змiни до нього;
3) затверджує Кодекс професiйної етики арбiтражного керуючого;
5) призначає чотирьох членiв квалiфiкацiйної комiсiї та чотирьох членiв дисциплiнарної комiсiї;
6) затверджує Положення про Раду арбiтражних керуючих України, Положення про ревiзiйну комiсiю;
Стаття 33. Функцiї та повноваження саморегулiвної органiзацiї арбiтражних керуючих
1. Саморегулiвна органiзацiя арбiтражних керуючих:
4) захищає професiйнi права арбiтражних керуючих;
5) забезпечує високий професiйний рiвень та розвиток професiї арбiтражних керуючих;
6) забезпечує престижнiсть професiї арбiтражних керуючих;
10) здiйснює iншi повноваження вiдповiдно до цього Кодексу.
КНИГА ТРЕТЯ. БАНКРУТСТВО ЮРИДИЧНИХ ОСIБ
Роздiл I. ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВI ПРО БАНКРУТСТВО
Стаття 34. Заява про вiдкриття провадження у справi про банкрутство
найменування господарського суду, до якого подається заява;
найменування боржника, його мiсцезнаходження, iдентифiкацiйний код юридичної особи;
виклад обставин, що є пiдставою для звернення до суду;
перелiк документiв, що додаються до заяви.
2. До заяви кредитора про вiдкриття провадження у справi про банкрутство додаються:
докази сплати судового збору, крiм випадкiв, коли згiдно iз законом судовий збiр не пiдлягає сплатi;
докази надсилання боржнику копiї заяви i доданих до неї документiв.
До заяви кредитора - контролюючого органу, уповноваженого вiдповiдно до Податкового кодексу України здiйснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зi сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування у межах своїх повноважень, iншого органу, який вiдповiдно до закону здiйснює контроль за справлянням iнших обов'язкових платежiв на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування, додаються докази вжиття заходiв щодо стягнення (погашення) податкового боргу або iншої заборгованостi у встановленому законодавством порядку.
4. До заяви боржника про вiдкриття провадження у справi про банкрутство додаються:
докази сплати судового збору, крiм випадкiв, коли згiдно iз законом судовий збiр не пiдлягає сплатi;
докази загрози неплатоспроможностi;
установчi документи боржника - юридичної особи;
бухгалтерський баланс боржника на останню звiтну дату;
iншi документи, що пiдтверджують неплатоспроможнiсть боржника.
Стаття 35. Прийняття заяви про вiдкриття провадження у справi про банкрутство
дата проведення пiдготовчого засiдання суду;
заперечення боржника щодо вимог заявника (заявникiв);
вiдомостi про проведення боржником дiяльностi, пов'язаної з державною таємницею;
докази необґрунтованостi вимог заявника (за наявностi).
3. У вiдзивi боржника можуть зазначатися й iншi вiдомостi, що мають значення для розгляду справи.
До вiдзиву боржника також можуть бути доданi клопотання боржника.
Стаття 37. Вiдмова у прийняттi заяви про вiдкриття провадження у справi, залишення заяви без руху
провадження у справi про банкрутство боржника не допускається згiдно з цим Кодексом;
стосовно боржника вiдкрито провадження у справi про банкрутство;
юридичну особу - боржника припинено в установленому законом порядку.
Стаття 38. Повернення, вiдкликання заяви про вiдкриття провадження у справi
Стаття 39. Вiдкриття провадження у справi про банкрутство
вiдкриття провадження у справi;
вiдмову у вiдкриттi провадження у справi.
6. Господарський суд вiдмовляє у вiдкриттi провадження у справi, якщо:
вимоги кредитора (кредиторiв) задоволенi боржником у повному обсязi до пiдготовчого засiдання суду.
8. В ухвалi про вiдкриття провадження у справi про банкрутство зазначається про:
вiдкриття провадження у справi про банкрутство;
визнання вимог кредитора та їх розмiр;
введення мораторiю на задоволення вимог кредиторiв;
введення процедури розпорядження майном;
призначення розпорядника майна, встановлення розмiру його винагороди та джерела її сплати;
Вiдсутнiсть аудиторського висновку не перешкоджає провадженню у справi про банкрутство.
Текст ухвали про вiдкриття провадження у справi про банкрутство суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, який є стороною договору щодо фiнансових iнструментiв, валютних цiнностей або стороною деривативного контракту чи товарної операцiї, у день її постановлення надсилається особi, яка провадить клiрингову дiяльнiсть, на офiцiйну електронну адресу такої особи, зареєстровану в Єдинiй судовiй iнформацiйно-телекомунiкацiйнiй системi.
14. З моменту вiдкриття провадження у справi:
15. Ухвала про вiдкриття провадження у справi про банкрутство не пiзнiше трьох днiв з дня її постановлення надсилається боржнику, кредитору (кредиторам) та iншим особам, якi беруть участь або мають взяти участь у цiй справi (власнику майна, органу, уповноваженому управляти майном боржника, тощо), до контролюючого органу, визначеного Податковим кодексом України, мiсцевого загального суду, вiдповiдного органу або особi, яка здiйснює примусове виконання судових рiшень, рiшень iнших органiв, за мiсцезнаходженням (мiсцем проживання) боржника.
17. Провадження у справi про банкрутство юридичної особи не пiдлягає зупиненню.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
Стаття 40. Забезпечення вимог кредиторiв
Стаття 41. Мораторiй на задоволення вимог кредиторiв
3. Протягом дiї мораторiю на задоволення вимог кредиторiв:
забороняється виконання вимог, на якi поширюється мораторiй;
зупиняється перебiг позовної давностi на перiод дiї мораторiю;
5. Дiя мораторiю на задоволення вимог кредиторiв не поширюється на вимоги поточних кредиторiв, виплату заробiтної плати та нарахованих на цi суми страхових внескiв на загальнообов'язкове державне пенсiйне та iнше соцiальне страхування, вiдшкодування шкоди, заподiяної здоров'ю та життю громадян, виплату авторської винагороди, алiментiв, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певнi дiї чи утриматися вiд їх вчинення.
Дiя мораторiю не поширюється на будь-якi дiї довiрчого власника щодо об'єкта довiрчої власностi, довiрчим засновником якої є боржник. Дiя мораторiю не поширюється на процедуру обов'язкового звернення стягнення на об'єкт довiрчої власностi.
Дiя мораторiю не поширюється на задоволення вимог кредиторiв у разi одночасного задоволення вимог кредиторiв у процедурi розпорядження майном керуючим санацiєю згiдно з планом санацiї, а також лiквiдатором у лiквiдацiйнiй процедурi в порядку черговостi, встановленому цим Кодексом.
Стягнення грошових коштiв за вимогами кредиторiв за зобов'язаннями, на якi не поширюється дiя мораторiю, крiм випадкiв, передбачених статтею 94 цього Кодексу, провадиться з рахунку боржника в установi банку. Контроль за такими стягненнями здiйснює арбiтражний керуючий.
Дiя мораторiю не поширюється на задоволення вимог кредиторiв шляхом звернення стягнення на предмет обтяження, що забезпечує виконання зобов'язань суб'єкта пiдприємницької дiяльностi - сторони генеральної угоди вiдповiдно до вимог статтi 94 цього Кодексу.
Звернення стягнення на майно боржника за вимогами, на якi не поширюється дiя мораторiю, здiйснюється виключно за ухвалою господарського суду, у провадженнi якого перебуває справа про банкрутство боржника, крiм випадкiв, передбачених статтею 94 цього Кодексу.
8. Дiя мораторiю припиняється з дня закриття провадження у справi про банкрутство.
10. Активи боржника, що перебувають у податковiй заставi, можуть бути звiльненi господарським судом з податкової застави, про що виноситься ухвала у судовому засiданнi за участю контролюючого органу, уповноваженого вiдповiдно до Податкового кодексу України здiйснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зi сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування у межах своїх повноважень.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 20.09.2019р. N 132-IX, вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
Стаття 42. Визнання недiйсними правочинiв боржника
боржник виконав майновi зобов'язання ранiше встановленого строку;
боржник узяв на себе заставнi зобов'язання для забезпечення виконання грошових вимог.
боржник уклав договiр iз заiнтересованою особою;
боржник уклав договiр дарування.
Роздiл II. РОЗПОРЯДЖЕННЯ МАЙНОМ БОРЖНИКА
Стаття 44. Введення процедури розпорядження майном боржника
Про призначення розпорядника майна господарський суд постановляє ухвалу.
2. Процедура розпорядження майном боржника вводиться строком до 170 календарних днiв.
3. Розпорядник майна зобов'язаний:
вести реєстр вимог кредиторiв;
повiдомляти кредиторiв про результати розгляду їхнiх вимог;
вживати заходiв для захисту майна боржника;
скликати збори i комiтет кредиторiв та органiзовувати проведення їх засiдань;
виконувати iншi повноваження, передбаченi цим Кодексом.
4. Розпорядник майна несе вiдповiдальнiсть за свої дiї та бездiяльнiсть вiдповiдно до закону.
реорганiзацiю (злиття, приєднання, подiл, видiлення, перетворення) i лiквiдацiю боржника;
створення господарських товариств або участь в iнших господарських товариствах;
створення фiлiй та представництв;
проведення боржником емiсiї цiнних паперiв;
передачу нерухомого майна в оренду;
Стаття 45. Виявлення кредиторiв та осiб, якi мають бажання взяти участь у санацiї боржника
1. Конкурснi кредитори за вимогами, що виникли до дня вiдкриття провадження у справi про банкрутство, зобов'язанi подати до господарського суду письмовi заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх пiдтверджують, протягом 30 днiв з дня офiцiйного оприлюднення оголошення про вiдкриття провадження у справi про банкрутство.
Адмiнiстратор за випуском облiгацiй, який дiє як конкурсний кредитор, подає заяву з вимогами до боржника з урахуванням вимог статтi 931 цього Кодексу.
Вiдлiк строку на заявлення грошових вимог кредиторiв до боржника починається з дня офiцiйного оприлюднення оголошення про вiдкриття провадження у справi про банкрутство.
2. Кредитор, за заявою якого вiдкрито провадження у справi, має право заявити додатковi грошовi вимоги до боржника у межах строку, встановленого частиною першою цiєї статтi.
Забезпеченi кредитори зобов'язанi подати заяву з грошовими вимогами до боржника пiд час провадження у справi про банкрутство в частинi вимог, що є незабезпеченими, або за умови вiдмови вiд забезпечення.
Забезпеченi кредитори можуть повнiстю або частково вiдмовитися вiд забезпечення. Якщо вартостi застави недостатньо для покриття всiєї вимоги, кредитор повинен розглядатися як забезпечений лише в частинi вартостi предмета застави. Залишок вимог вважається незабезпеченим.
Склад i розмiр грошових вимог кредиторiв визначаються в нацiональнiй валютi України. Якщо зобов'язання боржника визначенi в iноземнiй валютi, то склад i розмiр грошових вимог кредиторiв визначаються в нацiональнiй валютi за курсом, встановленим Нацiональним банком України на дату подання кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника.
Майновi вимоги кредиторiв до боржника мають бути вираженi в грошових одиницях i заявленi до господарського суду в порядку, встановленому цiєю статтею.
Кредитори за вимогами щодо виплати заробiтної плати, авторської винагороди, алiментiв, а також за вимогами щодо вiдшкодування шкоди, заподiяної життю та здоров'ю громадян, сплати страхових внескiв на загальнообов'язкове державне пенсiйне та iнше соцiальне страхування мають право протягом 30 днiв з дня офiцiйного оприлюднення оголошення про вiдкриття провадження у справi про банкрутство подати до господарського суду письмовi заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх пiдтверджують.
Копiї вiдповiдних заяв та доданих до них документiв кредитори надсилають боржнику та розпоряднику майна.
3. Заява кредитора має мiстити:
найменування господарського суду, до якого подається заява;
найменування боржника, його мiсцезнаходження, iдентифiкацiйний код юридичної особи або реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв, або серiю та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi);
iм'я або найменування кредитора, його мiсцезнаходження або мiсце проживання, iдентифiкацiйний код юридичної особи або реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв, або серiю та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi);
розмiр вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пенi);
виклад обставин, що пiдтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування;
вiдомостi про наявнiсть заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог;
перелiк документiв, що додаються до заяви.
До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копiї заяви боржнику i розпоряднику майна, а також документи, що пiдтверджують грошовi вимоги до боржника.
Заява пiдписується кредитором або його уповноваженим представником.
Господарський суд зобов'язаний прийняти заяву кредитора, подану з дотриманням вимог цього Кодексу та Господарського процесуального кодексу України, про що постановляється ухвала, в якiй зазначається дата попереднього засiдання суду.
4. Для кредиторiв, вимоги яких заявленi пiсля закiнчення строку, встановленого для їх подання, усi дiї, вчиненi у судовому процесi, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторiв, вимоги яких були заявленi протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторiв, заявленi пiсля закiнчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговостi, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявленi пiсля завершення строку, визначеного частиною першою цiєї статтi, є конкурсними, однак не мають права вирiшального голосу на зборах та комiтетi кредиторiв.
Якщо кредитор заявив вимоги пiсля здiйснення розрахункiв з iншими кредиторами, то сплаченi таким кредиторам кошти поверненню не пiдлягають.
5. Розпорядник майна не пiзнiше нiж на 10 день з дня закiнчення встановленого частиною першою цiєї статтi строку з урахуванням результатiв розгляду вимог кредиторiв боржником повнiстю або частково визнає їх або вiдхиляє з обґрунтуванням пiдстав визнання чи вiдхилення, про що письмово повiдомляє заявникiв i господарський суд, а також подає до суду письмовий звiт про надiсланi всiм кредиторам боржника повiдомлення про результати розгляду грошових вимог та їх отримання кредиторами разом з копiями повiдомлень про вручення поштового вiдправлення та описiв вкладення у поштове вiдправлення або iнших документiв, що пiдтверджують надсилання повiдомлення кредиторам.
6. Кредитор має право отримувати вiд розпорядника майна iнформацiю щодо вимог iнших кредиторiв. Такий кредитор може подати розпоряднику майна, боржнику та суду заперечення щодо визнання вимог iнших кредиторiв.
Заяви з вимогами конкурсних кредиторiв або забезпечених кредиторiв, поданi в межах строку, визначеного частиною першою цiєї статтi, розглядаються господарським судом у попередньому засiданнi суду.
Вимоги кредиторiв, заявленi пiсля закiнчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговостi їх отримання у судовому засiданнi, яке проводиться пiсля попереднього засiдання господарського суду.
За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи вiдхилення (повнiстю або частково) вимог таких кредиторiв.
Ухвала господарського суду є пiдставою для внесення вiдомостей про таких кредиторiв до реєстру вимог кредиторiв.
7. Заяви кредиторiв за вимогами щодо виплати заробiтної плати, авторської винагороди, алiментiв, а також за вимогами щодо вiдшкодування шкоди, заподiяної життю та здоров'ю громадян, стосовно яких є заперечення боржника, розглядаються згiдно з цим Кодексом.
8. Розпорядник майна зобов'язаний окремо повiдомити господарський суд про вимоги кредиторiв, якi забезпеченi заставою майна боржника, згiдно з їхнiми заявами, а за вiдсутностi таких заяв - згiдно з даними облiку боржника, а також внести окремо до реєстру вiдомостi про майно боржника, яке є предметом застави згiдно з вiдповiдним державним реєстром.
Розпорядник майна зобов'язаний окремо повiдомити господарський суд про вимоги щодо виплати заробiтної плати, авторської винагороди, алiментiв, а також про вимоги щодо вiдшкодування шкоди, заподiяної життю та здоров'ю громадян, згiдно iз заявами таких кредиторiв та/або даними облiку боржника.
До визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, якi мають поточнi вимоги до боржника, вирiшуються в межах справи про банкрутство шляхом їх розгляду у позовному провадженнi господарським судом.
9. Фiзичнi особи та/або юридичнi особи, якi бажають взяти участь у санацiї боржника (далi - iнвестори), можуть подати розпоряднику майна заяву про участь у санацiї боржника та свої пропозицiї щодо санацiї боржника (план санацiї тощо).
10. У процедурi розпорядження майном розпорядник майна за участю боржника розробляє план санацiї боржника вiдповiдно до вимог цього Кодексу та подає його на розгляд зборiв кредиторiв.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
Стаття 46. Перевiрка вiдповiдностi заяви конкурсного кредитора вимогам цього Кодексу
Стаття 47. Попереднє засiдання господарського суду
У разi необхiдностi господарський суд може оголосити перерву в попередньому засiданнi.
За результатами попереднього засiдання господарський суд постановляє ухвалу, в якiй зазначаються:
розмiр та перелiк не визнаних судом вимог кредиторiв;
дата проведення зборiв кредиторiв та комiтету кредиторiв;
Погашення неустойки (штрафу, пенi) у справi про банкрутство можливе лише в лiквiдацiйнiй процедурi.
Стаття 48. Збори кредиторiв та комiтет кредиторiв
У зборах кредиторiв боржника можуть брати участь iз правом дорадчого голосу:
кредитори, вимоги яких забезпеченi заставою майна боржника;
конкурснi кредитори, вимоги яких заявленi пiсля закiнчення строку, встановленого для їх подання;
представник працiвникiв боржника;
уповноважена особа засновникiв (учасникiв, акцiонерiв) боржника;
представник органу, уповноваженого управляти державним майном;
Кiлькiсть голосiв кредиторiв на зборах визначається вiдповiдно до частини четвертої цiєї статтi.
5. До компетенцiї зборiв кредиторiв належить прийняття рiшення про:
1) визначення кiлькiсного складу та обрання членiв комiтету кредиторiв;
2) дострокове припинення повноважень комiтету кредиторiв або окремих його членiв;
3) схвалення плану санацiї боржника та схвалення внесення змiн до нього;
8. До компетенцiї комiтету кредиторiв належить прийняття рiшення про:
2) скликання зборiв кредиторiв;
7) iншi питання, передбаченi цим Кодексом.
Стаття 49. Закiнчення процедури розпорядження майном
3. У пiдсумковому засiданнi господарський суд ухвалює одне з таких судових рiшень:
постанову про визнання боржника банкрутом i вiдкриття лiквiдацiйної процедури;
ухвалу про закриття провадження у справi про банкрутство.
5. Затверджуючи план санацiї, господарський суд перевiряє, чи дотримано порядок його схвалення.
Стаття 50. Введення процедури санацiї боржника
1. Господарський суд затверджує схвалений план санацiї боржника i постановляє ухвалу про введення процедури санацiї.
Пiд санацiєю розумiється система заходiв, що здiйснюються пiд час провадження у справi про банкрутство з метою запобiгання визнанню боржника банкрутом та його лiквiдацiї, спрямованих на оздоровлення фiнансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязi або частково вимог кредиторiв шляхом реструктуризацiї пiдприємства, боргiв i активiв та/або змiни органiзацiйно-правової та виробничої структури боржника.
2. Керуючий санацiєю боржника призначається господарським судом у порядку, встановленому цим Кодексом, з числа арбiтражних керуючих.
3. Ухвала господарського суду про введення процедури санацiї та призначення керуючого санацiєю набирає законної сили з дня її постановлення.
4. З моменту постановлення ухвали про введення процедури санацiї:
члени виконавчого органу (керiвник) боржника звiльняються з посади у порядку, визначеному законодавством;
управлiння боржником переходить до керуючого санацiєю;
зупиняються повноваження органiв управлiння боржника - юридичної особи щодо управлiння та розпорядження майном боржника, повноваження органiв управлiння передаються керуючому санацiєю, крiм повноважень, передбачених планом санацiї.
Органи управлiння боржника протягом 15 днiв з дня прийняття рiшення про введення процедури санацiї та призначення керуючого санацiєю зобов'язанi здiйснити передачу керуючому санацiєю бухгалтерської та iншої документацiї боржника, його печаток, штампiв, матерiальних та iнших цiнностей.
Арешт на майно боржника та iншi обмеження дiй боржника щодо розпорядження його майном можуть бути накладенi лише в межах процедури санацiї, за умови що вони не перешкоджають виконанню плану санацiї та не суперечать iнтересам конкурсних кредиторiв. Не допускається арешт грошових коштiв, що знаходяться на банкiвських рахунках умовного зберiгання (ескроу), вiдкритих боржником у встановленому законодавством порядку.
Господарський суд за заявою керуючого санацiєю знiмає арешт з майна боржника чи iншi обмеження щодо розпорядження його майном, якщо такi арешт чи обмеження перешкоджають виконанню плану санацiї, господарськiй дiяльностi боржника та вiдновленню його платоспроможностi.
Офiцiйне оприлюднення повiдомлення про введення процедури санацiї здiйснюється на офiцiйному веб-порталi судової влади України.
5. Керуючий санацiєю має право:
звертатися до господарського суду в передбачених цим Кодексом та Господарським процесуальним кодексом України випадках;
розпоряджатися майном боржника вiдповiдно до плану санацiї та з урахуванням обмежень, встановлених законодавством;
укладати вiд iменi боржника цивiльно-правовi, трудовi та iншi правочини (договори);
подавати заяви про визнання правочинiв (договорiв), укладених боржником, недiйсними.
6. Керуючий санацiєю зобов'язаний:
прийняти в господарське вiдання майно боржника;
вiдкрити спецiальний рахунок для проведення санацiї та розрахункiв з кредиторами;
забезпечити ведення боржником бухгалтерського облiку i статистичного звiту та фiнансової звiтностi;
здiйснювати заходи щодо стягнення на користь боржника дебiторської заборгованостi, а також стягнення заборгованостi з осiб, якi вiдповiдно до закону або договору несуть з боржником субсидiарну чи солiдарну вiдповiдальнiсть;
розглядати вимоги конкурсних кредиторiв;
заявляти в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог конкурсних кредиторiв;
повiдомляти у десятиденний строк з дня постановлення господарським судом вiдповiдної ухвали орган, уповноважений управляти державним майном, про своє призначення, закiнчення виконання плану санацiї, звiльнення вiд обов'язкiв;
повiдомляти орган, уповноважений управляти державним майном, про реалiзацiю плану санацiї щодо боржника - державного пiдприємства або господарського товариства, у статутному капiталi якого частка державної власностi становить 50 i бiльше вiдсоткiв;
надавати господарському суду на його вимогу iнформацiю про виконання плану санацiї;
на перiод санацiї виступати представником сторони (власника) у колективному договорi;
щокварталу звiтувати перед комiтетом кредиторiв та судом про виконання плану санацiї;
здiйснювати iншi передбаченi законодавством повноваження.
7. Затвердження звiту керуючого санацiєю або дострокове припинення процедури санацiї тягне за собою припинення повноважень арбiтражного керуючого як керуючого санацiєю, про що зазначається у вiдповiднiй ухвалi суду, якщо iнше не встановлено цим Кодексом.
У разi закриття провадження у справi про банкрутство керуючий санацiєю протягом п'яти днiв з дня прийняття господарським судом вiдповiдного рiшення повiдомляє про це орган або посадову особу органу, до компетенцiї яких належить призначення керiвника (органiв управлiння) боржника, у разi необхiдностi скликає загальнi збори чи засiдання вiдповiдного органу i продовжує виконувати повноваження керiвника (органiв управлiння) боржника до призначення керiвника (органiв управлiння) в установленому порядку.
8. Власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника не може обмежувати повноваження керуючого санацiєю щодо розпорядження майном боржника.
Значнi правочини та правочини, щодо яких є заiнтересованiсть, укладаються керуючим санацiєю за згодою комiтету кредиторiв, якщо iнше не передбачено цим Кодексом або планом санацiї боржника.
9. Керуючий санацiєю у тримiсячний строк з дня прийняття рiшення про санацiю має право вiдмовитися вiд правочинiв боржника (крiм вчинених правочинiв, якi є заходами плану санацiї та правочинiв, передбачених статтею 37 Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки"), вчинених до вiдкриття провадження у справi про банкрутство, не виконаних повнiстю або частково, якщо:
виконання правочину завдає збиткiв боржнику;
правочин є довгостроковим (понад один рiк) або розрахованим на одержання позитивних результатiв для боржника в довгостроковiй перспективi, крiм випадкiв випуску продукцiї з технологiчним циклом, що перевищує строки санацiї боржника;
виконання правочину створює умови, що перешкоджають вiдновленню платоспроможностi боржника.
Сторона правочину, щодо якого прийнято рiшення керуючим санацiєю про вiдмову вiд його виконання, має право у тридцятиденний строк з дня прийняття такого рiшення вимагати в установленому порядку вiдшкодування збиткiв, що виникли через вiдмову вiд виконання договору, у процедурi провадження у справi про банкрутство.
10. У разi порушення сторонами умов правочинiв, вчинених згiдно з планом санацiї, пiд час проведення процедури санацiї захист порушеного права, що виникло через проведення процедури санацiї, здiйснюється у межах провадження у справi про банкрутство.
11. Процедура санацiї боржника припиняється достроково в разi невиконання умов плану санацiї та/або в разi невиконання поточних зобов'язань боржника, у зв'язку з чим господарський суд визнає боржника банкрутом i вiдкриває лiквiдацiйну процедуру.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
Стаття 51. План санацiї боржника
План санацiї може бути змiнений у порядку, встановленому для його затвердження.
План санацiї має мiстити заходи щодо вiдновлення платоспроможностi боржника.
2. Заходами щодо вiдновлення платоспроможностi боржника, якi мiстить план санацiї, можуть бути:
реструктуризацiя пiдприємства;
закриття нерентабельних виробництв;
вiдстрочення, розстрочення або прощення боргу чи його частини;
виконання зобов'язання боржника третiми особами;
задоволення вимог кредиторiв в iнший спосiб, що не суперечить цьому Кодексу;
лiквiдацiя дебiторської заборгованостi;
реструктуризацiя активiв боржника вiдповiдно до вимог цього Кодексу;
продаж частини майна боржника;
вiдчуження майна та погашення вимог кредиторiв шляхом замiщення активiв;
звiльнення працiвникiв боржника, якi не можуть бути задiянi в процесi виконання плану санацiї;
одержання позик та кредитiв, придбання товарiв у кредит;
iншi заходи з вiдновлення платоспроможностi боржника.
7. План санацiї не впливає на вимоги кредитора до третiх осiб, якщо кредитор з такими вимогами проголосував проти схвалення плану санацiї. Затвердження судом плану санацiї щодо первiсного зобов'язання не припиняє пов'язанi з ним додатковi зобов'язання згiдно iз статтею 604 Цивiльного кодексу України, якщо заставодержатель проголосував проти такого плану.
Стаття 52. Розгляд плану санацiї кредиторами
В iншому випадку вважається, що план санацiї вiдхилений вiдповiдним класом кредиторiв.
7. Господарський суд постановляє ухвалу про затвердження плану санацiї боржника, якщо:
план санацiї схвалений класом забезпечених кредиторiв;
Стаття 53. Збiльшення статутного капiталу боржника
Стаття 54. Продаж у процедурi санацiї майна боржника як єдиного майнового комплексу
Стаття 55. Вiдчуження у процедурi санацiї майна боржника шляхом замiщення активiв
Стаття 56. Продаж у процедурi санацiї частини майна боржника
2. Продаж частини майна боржника у процедурi санацiї здiйснюється вiдповiдно до цього Кодексу.
Стаття 57. Звiт керуючого санацiєю
2. Звiт керуючого санацiєю повинен мiстити:
вiдомостi про виконання плану санацiї;
баланс боржника на останню звiтну дату;
розрахунок прибуткiв i збиткiв боржника;
вiдомостi про наявнiсть у боржника грошових коштiв на рахунках та про стан розрахунку з кредиторами;
вiдомостi про стан кредиторської заборгованостi боржника на дату подання звiту.
Одночасно iз звiтом керуючий санацiєю вносить одну з таких пропозицiй про:
припинення процедури санацiї, визнання боржника банкрутом i вiдкриття лiквiдацiйної процедури;
схвалення змiн до плану санацiї та продовження строку процедури санацiї.
13. Розрахунки з кредиторами проводяться керуючим санацiєю у порядку, встановленому планом санацiї.
Роздiл IV. ЛIКВIДАЦIЙНА ПРОЦЕДУРА
Стаття 58. Постанова про визнання боржника банкрутом i вiдкриття лiквiдацiйної процедури
Стаття 59. Наслiдки визнання боржника банкрутом
строк виконання всiх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;
продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом;
4. Повiдомлення про визнання боржника банкрутом i вiдкриття лiквiдацiйної процедури має мiстити:
найменування та iншi реквiзити боржника, визнаного банкрутом;
найменування господарського суду, у провадженнi якого знаходиться справа про банкрутство;
Стаття 60. Функцiї господарського суду у лiквiдацiйнiй процедурi
Вимоги поточних кредиторiв погашаються в порядку черговостi, визначеної статтею 64 цього Кодексу.
Стаття 61. Повноваження лiквiдатора
1. Лiквiдатор з дня свого призначення здiйснює такi повноваження:
приймає у своє вiдання майно боржника, забезпечує його збереження;
виконує функцiї з управлiння та розпорядження майном банкрута;
проводить iнвентаризацiю та визначає початкову вартiсть майна банкрута;
аналiзує фiнансовий стан банкрута;
виконує повноваження керiвника (органiв управлiння) банкрута;
заявляє до третiх осiб вимоги щодо повернення банкруту сум дебiторської заборгованостi;
подає до суду заяви про визнання недiйсними правочинiв (договорiв) боржника;
подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення", iнформацiю до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi запобiгання та протидiї легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
здiйснює iншi повноваження, передбаченi цим Кодексом.
Оплата витрат, пов'язаних з проведенням лiквiдацiйної процедури, здiйснюється у такому порядку:
1. Усi види майнових активiв (майно та майновi права) банкрута, якi належать йому на правi власностi або господарського вiдання, включаються до складу лiквiдацiйної маси.
2. Майно, визначене родовими ознаками, що належить банкруту на правi володiння або користування, включається до складу лiквiдацiйної маси.
3. Iндивiдуально визначене майно, що належить банкруту на пiдставi речових прав, крiм права власностi i господарського вiдання, не може бути включене до складу лiквiдацiйної маси.
Об'єкт довiрчої власностi не може бути включено до лiквiдацiйної маси довiрчого власника або довiрчого засновника.
4. За наявностi у складi майна банкрута майна, виключеного з обiгу, лiквiдатор зобов'язаний передати його вiдповiдним особам в установленому порядку.
5. Лiквiдатор, виявивши частку, яка належить банкруту у спiльному майнi, з метою задоволення вимог кредиторiв у встановленому порядку порушує питання про видiлення цiєї частки.
6. Активи, включенi до складу iпотечного покриття, не включаються до складу лiквiдацiйної маси емiтента таких облiгацiй та адмiнiстратора за випуском облiгацiй. Вiдчуження цих активiв, у тому числi примусове, здiйснюється в порядку, передбаченому Законом України "Про iпотечнi облiгацiї".
Активи адмiнiстратора за випуском облiгацiй, отриманi ним вiд емiтента вiдповiдних облiгацiй, осiб, якi надають забезпечення за ними, у процесi стягнення заборгованостi за такими облiгацiями або в процедурi банкрутства, або лiквiдацiї таких осiб для подальшої передачi власникам облiгацiй як погашення та виплата доходiв за ними, не включаються до лiквiдацiйної маси такого адмiнiстратора за випуском облiгацiй. Вiдчуження цих активiв здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки".
7. Майно, щодо якого боржник є користувачем, балансоутримувачем або зберiгачем, повертається його власнику вiдповiдно до закону або договору.
8. Державне майно, яке не увiйшло до статутного капiталу господарського товариства у процесi приватизацiї (корпоратизацiї) та перебуває на балансi банкрута, не включається до складу лiквiдацiйної маси.
Суб'єкт управлiння таким майном з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом i вiдкриття лiквiдацiйної процедури у встановлений частиною другою статтi 59 цього Кодексу строк приймає рiшення про подальше використання цього майна.
9. Зерно банкрута, що зберiгається на його зерновому складi, включається до складу майна банкрута лише пiсля повного повернення зерна поклажодавцям за всiма складськими документами на зерно, виданими таким суб'єктом господарювання.
10. Майновi права iнтелектуальної власностi, виключнi майновi права на якi зберiгаються за закладом вищої освiти державної форми власностi, не включаються до складу лiквiдацiйної маси i повертаються закладу вищої освiти державної форми власностi, що вносив їх до статутного капiталу господарського товариства.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд України вiд 20.09.2019р. N 132-IX, вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
Стаття 63. Продаж майна банкрута
1. Пiсля проведення iнвентаризацiї та отримання згоди на продаж майна лiквiдатор здiйснює продаж майна банкрута на аукцiонi.
Початковою вартiстю продажу майна банкрута є його вартiсть, визначена лiквiдатором.
Лiквiдатор може здiйснювати безпосереднiй продаж або продаж на комiсiйних умовах через органiзацiю роздрiбної торгiвлi за розумною цiною товарiв, що швидко псуються.
Лiквiдатор може здiйснювати безпосереднiй продаж або продаж на комiсiйних умовах через органiзацiю роздрiбної торгiвлi за розумною цiною також виробничих запасiв, малоцiнних та швидкозношуваних предметiв, ринкова вартiсть яких не перевищує однiєї мiнiмальної заробiтної плати.
2. Лiквiдатор здiйснює продаж фiнансових iнструментiв у порядку, визначеному законодавством України, згiдно з договором, укладеним мiж лiквiдатором та iнвестицiйною фiрмою.
3. Умови договорiв, укладених на реалiзацiю майна банкрута, не можуть передбачати розстрочення або вiдстрочення платежiв за придбане майно.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
Стаття 64. Черговiсть задоволення вимог кредиторiв
1. Кошти, одержанi вiд продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторiв у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:
1) у першу чергу задовольняються:
вимоги щодо виплати заборгованостi з оплати за виконанi роботи та/або наданi послуги, а також iншi кошти, належнi гiг-спецiалiстам за гiг-контрактами, укладеними згiдно iз Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економiки в Українi", та нарахованi на цi суми страховi внески на загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування та iнше соцiальне страхування, у тому числi вiдшкодування кредиту, отриманого на цi цiлi;
вимоги щодо виплати заборгованостi iз заробiтної плати працюючим та звiльненим працiвникам банкрута, грошовi компенсацiї за всi невикористанi днi щорiчної вiдпустки та додаткової вiдпустки працiвникам, якi мають дiтей, iншi кошти, належнi працiвникам у зв'язку з оплачуваною вiдсутнiстю на роботi (оплата часу простою не з вини працiвника, гарантiї на час виконання державних або громадських обов'язкiв, гарантiї i компенсацiї при службових вiдрядженнях, гарантiї для працiвникiв, якi направляються для пiдвищення квалiфiкацiї, гарантiї для донорiв, гарантiї для працiвникiв, якi направляються на обстеження до медичного закладу, соцiальнi виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатностi за рахунок коштiв пiдприємства тощо), а також вихiдна допомога, належна працiвникам у зв'язку з припиненням трудових вiдносин, та нарахованi на цi суми страховi внески на загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування та iнше соцiальне страхування, у тому числi вiдшкодування кредиту, отриманого на цi цiлi;
вимоги щодо виплати заборгованостi iз компенсацiї збиткiв, завданих Державному бюджету України внаслiдок виконання рiшень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України;
вимоги кредиторiв за договорами страхування;
витрати, пов'язанi з провадженням у справi про банкрутство в господарському судi;
витрати кредиторiв на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рiшенням господарського суду за рахунок їхнiх коштiв;
2) у другу чергу задовольняються:
вимоги iз зобов'язань, що виникли внаслiдок заподiяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капiталiзацiї у лiквiдацiйнiй процедурi вiдповiдних платежiв, у тому числi до Фонду соцiального страхування України за громадян, якi застрахованi в цьому фондi, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України, зобов'язань iз сплати страхових внескiв на загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування та iнше соцiальне страхування, крiм вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштiв Фонду соцiального страхування України, а також вимоги громадян - довiрителiв (вкладникiв) довiрчих товариств або iнших суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi залучали майно (кошти) довiрителiв (вкладникiв);
3) у третю чергу задовольняються:
вимоги щодо сплати податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв);
вимоги центрального органу виконавчої влади, що здiйснює управлiння державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторiв, не забезпеченi заставою;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внескiв членiв трудового колективу до статутного капiталу пiдприємства;
6) у шосту чергу задовольняються iншi вимоги.
2. Вимоги кожної наступної черги задовольняються у мiру надходження на рахунок коштiв вiд продажу майна банкрута пiсля повного задоволення вимог попередньої черги, крiм випадкiв, установлених цим Кодексом.
3. У разi недостатностi коштiв, одержаних вiд продажу майна банкрута, для повного задоволення всiх вимог однiєї черги вимоги задовольняються пропорцiйно до суми вимог, що належить кожному кредитору однiєї черги.
4. У разi вiдмови кредитора вiд задоволення визнаної в установленому порядку вимоги лiквiдатор не враховує суму грошових вимог цього кредитора.
5. Погашення вимог кредиторiв шляхом залiку зустрiчних однорiдних вимог проводиться за згодою кредитора (кредиторiв), за умови що це не порушує майновi права iнших кредиторiв.
6. Погашення вимог забезпечених кредиторiв за рахунок майна банкрута, що є предметом забезпечення, здiйснюється в порядку, передбаченому цим Кодексом, позачергово.
7. Вимоги, не погашенi у зв'язку з недостатнiстю майна, вважаються погашеними.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 15.07.2021р. N 1667-IX) |
вiдомостi за результатами iнвентаризацiї майна боржника та перелiк лiквiдацiйної маси;
реєстр вимог кредиторiв з даними про розмiри погашених вимог кредиторiв;
документи, що пiдтверджують погашення вимог кредиторiв;
для емiтентiв боргових цiнних паперiв - звiт про результати погашення цiнних паперiв.
Стаття 66. Звiльнення працiвникiв боржника. Пiльги i компенсацiї звiльненим працiвникам
Стаття 67. Зберiгання документiв
Роздiл V. ПРОДАЖ МАЙНА В ПРОВАДЖЕННI У СПРАВI ПРО БАНКРУТСТВО
Стаття 68. Продаж майна на аукцiонi
6. На аукцiонi не може бути застосовано переважне право купiвлi майна.
Стаття 69. Електронна торгова система
3. Електронна торгова система повинна забезпечувати:
1) створення, зберiгання та оприлюднення всiєї iнформацiї про аукцiон;
2) автоматичний обмiн iнформацiєю i документами з авторизованими електронними майданчиками;
3) можливiсть здiйснення обмiну iнформацiєю з використанням Iнтернету;
4) наявнiсть загальнодоступних засобiв телекомунiкацiї, що не обмежують участi в аукцiонi;
5) наявнiсть системи електронного обмiну документами з використанням методiв iдентифiкацiї;
7) точне визначення часу i дати внесення учасником аукцiону пропозицiй щодо цiни;
8) захист iнформацiї, отриманої вiд замовника та учасникiв аукцiону;
9) безперебiйну роботу з проведення аукцiону;
11) забезпечення безперервностi проведення аукцiону;
12) надсилання повiдомлень учасникам аукцiону в особистий кабiнет та на електронну пошту.
Стаття 70. Строк проведення аукцiону
Стаття 71. Авторизованi електроннi майданчики
2. Авторизований електронний майданчик повинен забезпечувати:
3) автоматичне розмiщення, отримання i передачу iнформацiї та документiв;
4) користування сервiсами з автоматичним обмiном iнформацiєю;
Винагорода сплачується виключно переможцем аукцiону.
Стаття 72. Скасування аукцiону
Стаття 74. Вiдповiдальнiсть перед особами, якi не змогли взяти участь або перемогти на аукцiонi
Стаття 75. Визначення умов продажу
2. До обов'язкових умов продажу належать:
6. Комiтет кредиторiв, забезпечений кредитор можуть прийняти рiшення про:
надання згоди на продаж майна на запропонованих умовах;
надання згоди на продаж майна, змiнивши умови продажу;
вiдмову в наданнi згоди на продаж майна з обґрунтуванням причин.
Стаття 76. Порядок оголошення та повiдомлення про проведення аукцiону
1. Пiд час продажу на аукцiонi права вимоги про проведення аукцiону також повiдомляється боржник.
4. Доступ до iнформацiї, оприлюдненої в електроннiй торговiй системi, є безоплатним та вiльним.
Стаття 77. Змiст оголошення про проведення аукцiону
1. Оголошення про проведення аукцiону в електроннiй торговiй системi повинно мiстити вiдомостi про:
майно, що продається, його характеристику та мiсцезнаходження;
дату i час початку та закiнчення аукцiону;
початкову цiну та вiдомостi про можливiсть її зниження на тому самому аукцiонi;
продавця майна (найменування, мiсцезнаходження, засоби зв'язку);
строк i час подання заявок на участь в аукцiонi;
порядок передачi (вiдвантаження) рухомого майна, якщо воно є предметом аукцiону;
замовника аукцiону (iм'я, мiсцезнаходження, засоби зв'язку);
спосiб отримання додаткової iнформацiї про проведення аукцiону;
можливiсть надання переможцю податкової накладної.
розмiр винагороди оператора авторизованого електронного майданчика;
реквiзити рахунку, на який вноситься гарантiйний внесок.
9. Оголошення має мiстити фотографiчнi зображення майна, що продається.
Стаття 78. Порядок проведення аукцiону
2. Переможцем аукцiону є учасник, який запропонував найвищу цiну на час закiнчення аукцiону.
Стаття 79. Особливостi проведення повторного та другого повторного аукцiону
2. Початковою цiною повторного аукцiону є зменшена на 20 вiдсоткiв початкова цiна першого аукцiону.
Стаття 80. Особливостi проведення аукцiону з можливiстю зниження початкової цiни
3. Другий повторний аукцiон проводиться з можливiстю зниження початкової цiни.
Стаття 81. Продаж майна забезпеченому кредитору
5. Арбiтражний керуючий негайно оприлюднює в електроннiй торговiй системi вiдомостi про покупця.
Стаття 82. Особливостi проведення аукцiону з продажу права вимоги
Стаття 83. Протокол про проведення аукцiону
майно, запропоноване для продажу;
цiна або частина цiни, сплачена переможцем;
iнформацiя про авторизований електронний майданчик, через який переможцем аукцiону придбано майно;
розмiр винагороди оператора авторизованого електронного майданчика;
реквiзити, за якими мають бути перерахованi кошти за придбане майно.
Стаття 84. Повернення гарантiйних внескiв, сплаченої цiни та стягнення штрафу
Стаття 85. Порядок сплати цiни
Стаття 86. Розiрвання правочину у разi невиконання обов'язку iз сплати цiни
Стаття 87. Передача майна, майнових прав та вiдступлення права вимоги
1. Придбане на аукцiонi майно, майнове право передається, а право вимоги вiдступається покупцю пiсля повної сплати запропонованої ним цiни. Про передачу майна складається акт про придбання майна на аукцiонi.
2. Замовник аукцiону, який не передав покупцю на його вимогу рухоме майно, майнове право або не вiдступив право вимоги пiсля повної сплати цiни, сплачує пеню у розмiрi 0,5 вiдсотка на день вiд цiни продажу за перiод прострочення.
3. Протокол про проведення аукцiону та акт про придбання майна на аукцiонi є пiдставою для видачi нотарiусом свiдоцтва про придбання майна з прилюдних торгiв (аукцiонiв) та державної реєстрацiї права власностi або iншого майнового права на нерухоме майно в порядку, передбаченому законодавством. Послуги нотарiуса в такому разi оплачує покупець.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 05.06.2020р. N 686-IX) |
Стаття 88. Акт про придбання майна на аукцiонi
1. В актi про придбання майна на аукцiонi зазначаються:
вiдомостi про майно, придбане на аукцiонi, та його цiна;
адреса веб-сторiнки, на якiй розмiщено вiдомостi про проведення аукцiону;
iнформацiя про повну сплату цiни за придбання майна на аукцiонi.
Стаття 89. Вiдповiдальнiсть за недолiки майна, проданого на аукцiонi
Роздiл VI. ЗАКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВI ПРО БАНКРУТСТВО
Стаття 90. Закриття провадження у справi про банкрутство
1. Господарський суд закриває провадження у справi про банкрутство, якщо:
3) у провадженнi господарського суду є справа про банкрутство того самого боржника;
5) затверджено звiт керуючого санацiєю або лiквiдатора в порядку, передбаченому цим Кодексом;
7) справа не пiдлягає розгляду в господарських судах України;
8) господарським судом не встановленi ознаки неплатоспроможностi боржника;
9) в iнших випадках, передбачених законом.
3. Про закриття провадження у справi про банкрутство постановляється ухвала.
Роздiл VII. ОСОБЛИВОСТI ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО БАНКРУТСТВО ОКРЕМИХ КАТЕГОРIЙ БОРЖНИКIВ
Стаття 92. Особливостi банкрутства страховикiв
1. Якщо законодавством не встановлено окрему процедуру банкрутства вiдповiдного професiйного учасника ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв, до такого учасника застосовуються положення цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цiєю статтею.
Для цiлей цiєї статтi пiд термiном "клiєнт" розумiється iнвестор у фiнансовi iнструменти або емiтент цiнних паперiв, що уклав договiр андеррайтингу або договiр про органiзацiю розмiщення з гарантiєю, або договiр про органiзацiю розмiщення без надання гарантiї з професiйним учасником ринкiв капiталу, який вiдповiдно до цього Кодексу визнається боржником.
2. Не врегульованi цiєю статтею особливостi процедури банкрутства професiйних учасникiв ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв, а також заходи щодо захисту прав та iнтересiв клiєнтiв установлюються Нацiональною комiсiєю з цiнних паперiв та фондового ринку за погодженням з державним органом з питань банкрутства.
3. Порядок запобiгання банкрутству та проведення досудових процедур вiдновлення платоспроможностi професiйних учасникiв ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв встановлюється законодавством.
4. Розпорядник майна, керуючий санацiєю, лiквiдатор професiйного учасника ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв повинен мати сертифiкат, що видається Нацiональною комiсiєю з цiнних паперiв та фондового ринку, на право вчинення дiй, пов'язаних з безпосереднiм провадженням вiдповiдного виду професiйної дiяльностi на ринках капiталу та органiзованих товарних ринках.
5. Розпорядник майна зобов'язаний у десятиденний строк з дня його призначення надiслати офiцiйним каналом зв'язку, передбаченим Законом України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки", Нацiональнiй комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку та розмiстити на веб-сайтi такого професiйного учасника ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв повiдомлення про вiдкриття провадження у справi про банкрутство та призначення розпорядника майна. У повiдомленнi зазначаються реквiзити сертифiката, виданого розпоряднику майна Нацiональною комiсiєю з цiнних паперiв та фондового ринку, а також клiєнтам пропонується або надати професiйному учаснику ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв, якi є боржником, розпорядження щодо дiй, якi необхiдно здiйснити з активами клiєнтiв, що перебувають у володiннi та/або користуваннi, та/або розпорядженнi такого професiйного учасника ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв, або подати до господарського суду заяву з вимогами до такого боржника, а також документи, що їх пiдтверджують, для внесення вiдомостей про такого клiєнта до реєстру вимог кредиторiв.
6. Фiнансовi iнструменти, грошовi кошти та iнше майно, що належать клiєнтам професiйного учасника ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв та перебувають у володiннi та/або користуваннi, та/або розпорядженнi такого учасника, не включаються до складу лiквiдацiйної маси.
7. Якщо вимоги клiєнтiв щодо повернення з володiння та/або користування, та/або розпорядження професiйного учасника ринкiв капiталу та органiзованих товарних ринкiв, що є боржником, належних клiєнтам цiнних паперiв на пред'явника, що мають однаковий мiжнародний iдентифiкацiйний номер, перевищують кiлькiсть таких цiнних паперiв, якi перебувають у фактичному володiннi професiйного учасника ринкiв капiталу, повернення таких цiнних паперiв клiєнтам здiйснюється пропорцiйно до їхнiх вимог.
Вимоги клiєнтiв щодо повернення належних їм цiнних паперiв у незадоволенiй їх частинi визнаються грошовими зобов'язаннями i задовольняються вiдповiдно до черги (класу) кредитора, передбаченої цим Кодексом.
8. Пiд час проведення санацiї професiйного учасника ринкiв капiталу керуючий санацiєю має право за згодою клiєнта передати цiннi папери, переданi у володiння та/або користування та/або розпорядження такому професiйному учаснику ринку капiталу клiєнтом, iншому суб'єкту пiдприємницької дiяльностi, який має лiцензiю на провадження вiдповiдного виду дiяльностi в межах професiйної дiяльностi на ринках капiталу.
9. Фiнансовi iнструменти, що належать професiйному учасниковi ринкiв капiталу i допущенi до торгiв на органiзованих ринках капiталу, пiдлягають продажу на органiзованих ринках капiталу.
У разi якщо зазначенi фiнансовi iнструменти не допущенi до торгiв на органiзованих ринках капiталу, вони пiдлягають продажу в порядку, встановленому цим Кодексом.
(У редакцiї Закону України вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
1. Адмiнiстратор за випуском облiгацiй зазначає у заявi з вимогами до боржника єдину вимогу кредитора, що дорiвнює сумi усiх пiдтверджених вимог власникiв облiгацiй, в iнтересах яких дiє такий адмiнiстратор. При цьому зазначення в заявi кожного власника облiгацiй, вимога якого включена до єдиної вимоги кредитора, не вимагається.
2. Передбаченi цим Кодексом права адмiнiстратора за випуском облiгацiй як кредитора у справi про банкрутство боржника, який має зобов'язання за облiгацiями, реалiзуються адмiнiстратором з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки".
Виплати, отриманi адмiнiстратором за випуском облiгацiй у ходi процедур банкрутства боржника, який має зобов'язання за облiгацiями, розподiляються мiж власниками таких облiгацiй у порядку, передбаченому статтею 122 Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки".
(Доповнено статтею 931 згiдно iз Законом України вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
1. Для цiлей цiєї статтi:
1) термiн "правочин щодо фiнансових iнструментiв" вживається у значеннi, наведеному у частинi першiй статтi 2 Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки", а термiни "нетто-зобов'язання", "розрахунок вартостi зобов'язань", "сторони угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу", "угода щодо лiквiдацiйного неттiнгу" - у значеннях, наведених у частинi другiй статтi 40 Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки";
2) пiд датою лiквiдацiйного неттiнгу розумiється дата прийняття рiшення, передбаченого пунктом 1 частини першої статтi 39 Закону України "Про ринки капiталу та органiзованi товарнi ринки".
2. Лiквiдацiйний неттiнг - це здiйснення усiх таких дiй вiдповiдно до угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу:
1) здiйснення особою, щодо якої в угодi щодо лiквiдацiйного неттiнгу зазначено про те, що вона є вiдповiдальною за проведення лiквiдацiйного неттiнгу (далi - особа, зазначена в угодi щодо лiквiдацiйного неттiнгу), розрахунку вартостi зобов'язань суб'єкта пiдприємницької дiяльностi - сторони угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу, щодо якого вiдкрито провадження у справi про банкрутство, а також зобов'язань кожного контрагента, який є iншою стороною такої угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу, за одним або кiлькома деривативними контрактами, що iснував (iснували) станом на дату лiквiдацiйного неттiнгу та був укладений (були укладенi) такими сторонами з посиланням на обов'язковiсть для них такої угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу. Порядок здiйснення такого розрахунку визначається угодою щодо лiквiдацiйного неттiнгу;
2) припинення всiх iснуючих станом на дату лiквiдацiйного неттiнгу зобов'язань за одним або кiлькома деривативними контрактами незалежно вiд їх змiсту та/або строку (термiну) виконання, укладеним (укладеними) такими сторонами угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу з посиланням на обов'язковiсть угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу для таких сторiн, у такiй послiдовностi:
замiна вiдповiдно до статтi 604 Цивiльного кодексу України зобов'язань, якi iснували станом на дату лiквiдацiйного неттiнгу, новими грошовими зобов'язаннями, сума яких дорiвнює вартостi зобов'язання, розрахованiй вiдповiдно до пункту 1 цiєї частини. При цьому вважається, що строк виконання вимог за такими новими грошовими зобов'язаннями настав;
б) припинення нових грошових зобов'язань, передбачених пiдпунктом "а" цього пункту, шляхом зарахування зустрiчних однорiдних вимог за такими зобов'язаннями та визначення нетто-зобов'язання.
3. Угода щодо лiквiдацiйного неттiнгу може передбачати вiдмiнний вiд частини другої цiєї статтi спосiб припинення iснуючих станом на дату лiквiдацiйного неттiнгу зобов'язань за одним або кiлькома деривативними контрактами, укладеним (укладеними) сторонами угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу.
4. Лiквiдацiйний неттiнг не здiйснюється у таких випадках:
1) вiдповiдна генеральна угода не передбачає можливостi проведення лiквiдацiйного неттiнгу;
2) вiдповiдна угода щодо лiквiдацiйного неттiнгу укладена пiсля дати прийняття рiшення, зазначеного у пунктi 2 частини першої цiєї статтi;
3) деривативний контракт, що мiстить посилання на обов'язковiсть вiдповiдної угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу, був укладений стороною - суб'єктом пiдприємницької дiяльностi пiсля дати прийняття рiшення, зазначеного у пунктi 2 частини першої цiєї статтi.
5. Проведення особою, зазначеною в угодi щодо лiквiдацiйного неттiнгу, лiквiдацiйного неттiнгу та звернення стягнення на предмет обтяження, який забезпечує виконання зобов'язань суб'єкта пiдприємницької дiяльностi - сторони угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу, щодо якого прийнято рiшення, передбачене пунктом 2 частини першої цiєї статтi, за одним або кiлькома деривативними контрактами, зазначеними у пунктi 1 частини другої цiєї статтi, здiйснюються в позасудовому порядку та не потребують будь-якої згоди та/або затвердження такого суб'єкта пiдприємницької дiяльностi або будь-якої iншої особи.
6. Положення цього Кодексу, що регулюють банкрутство юридичних осiб, застосовуються до процедур банкрутства суб'єкта пiдприємницької дiяльностi, який є стороною одного або кiлькох деривативних контрактiв, укладених з посиланням на обов'язковiсть вiдповiдної угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу, в частинi, що не суперечить положенням цiєї статтi. У разi суперечностi норм цього Кодексу, що регулюють банкрутство юридичних осiб, з нормами цiєї статтi, норми цiєї статтi мають перевагу.
7. Положення цiєї статтi застосовуються також до:
1) товарних операцiй, правочинiв щодо фiнансових iнструментiв, щодо валютних цiнностей, за умови вчинення таких операцiй (правочинiв) з посиланням на обов'язковiсть для них вiдповiдної угоди щодо лiквiдацiйного неттiнгу;
2) правочинiв, вчинених з метою забезпечення виконання зобов'язань за деривативними контрактами та iншими правочинами, зазначеними у цiй частинi.
(У редакцiї Закону України вiд 19.06.2020р. N 738-IX) |
Стаття 95. Особливостi банкрутства фермерського господарства
Заява пiдписується головою фермерського господарства.
склад i вартiсть майна фермерського господарства;
склад i вартiсть майна, що належить членам фермерського господарства на правi власностi;
невиконання заходiв, передбачених планом вiдновлення платоспроможностi фермерського господарства;
3. Органи виконавчої влади приймають рiшення щодо:
доцiльностi надання державної пiдтримки неплатоспроможним пiдприємствам;
проведення аналiзу фiнансового стану боржника, його санацiї та погодження плану санацiї;
11. Початкова цiна майна, майнових прав державних пiдприємств або пiдприємств, у статутному капiталi яких частка державної власностi перевищує 50 вiдсоткiв, визначається вiдповiдно до Закону України "Про оцiнку майна, майнових прав та професiйну оцiночну дiяльнiсть в Українi".
14. З метою виконання заходiв з пiдготовки пiдприємств до перетворення та безоплатної передачi майна у порядку, передбаченому Законом України "Про особливостi реформування пiдприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власностi", майно державного пiдприємства, яке є учасником Державного концерну "Укроборонпром", господарського товариства, визначеного частиною першою статтi 1 Закону України "Про особливостi реформування пiдприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власностi", щодо якого вiдкрито провадження у справi про банкрутство, на пiдставi ухвали господарського суду замiняється iншим майном, ринкова вартiсть якого не менша за ринкову вартiсть майна, щодо якого встановлено обтяження щодо розпорядження та яке замiняється, у тому числi майном, переданим вiдповiдному суб'єкту господарювання (боржнику) за рiшенням уповноваженого суб'єкта управлiння. Ухвала господарського суду постановляється на пiдставi клопотання боржника, уповноваженого суб'єкта управлiння або суб'єкта управлiння. Вiдповiдно до ухвали господарського суду щодо майна боржника, яке замiнюється, пiдлягають скасуванню заходи iз забезпечення вимог кредиторiв, у тому числi арешти майна, iншi обтяження щодо розпорядження таким майном, i таке майно за рiшенням уповноваженого суб'єкта управлiння може бути передано боржником у порядку, передбаченому Законом України "Про особливостi реформування пiдприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власностi". Задоволення вимог кредиторiв може здiйснюватися боржником за рахунок переданого уповноваженим суб'єктом управлiння iншого майна.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 02.10.2019р. N 145-IX, вiд 13.07.2021р. N 1630-IX) |
Роздiл VIII. ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО БАНКРУТСТВО, ПОВ'ЯЗАНИХ З IНОЗЕМНОЮ ПРОЦЕДУРОЮ БАНКРУТСТВА
Стаття 97. Застосування процедур банкрутства, пов'язаних з iноземною процедурою банкрутства
1. Для цiлей цього роздiлу термiни вживаються в такому значеннi:
6. Пiд час провадження у справi про банкрутство господарський суд виходить з того, що:
Стаття 98. Пiдстави для надання судової допомоги та здiйснення спiвпрацi
Стаття 99. Керуючий iноземною процедурою банкрутства
найменування господарського суду, до якого вона подається;
змiст та мотиви подання заяви.
документ, що посвiдчує повноваження керуючого iноземною процедурою банкрутства;
належним чином засвiдчений переклад документiв, зазначених у цiй частинi, українською мовою.
Стаття 102. Розгляд заяви про визнання iноземної процедури банкрутства
Стаття 103. Пiдстави для вiдмови в задоволеннi заяви про визнання iноземної процедури банкрутства
iноземна процедура банкрутства стосується боржника, створеного вiдповiдно до законодавства України;
в Українi вже закiнчено провадження про банкрутство, щодо якого надiйшла заява;
Стаття 104. Ухвала господарського суду про визнання iноземної процедури банкрутства
1. В ухвалi господарського суду про визнання iноземної процедури банкрутства зазначаються:
найменування iноземного суду, який вiдкрив провадження у справi про банкрутство;
статус iноземної процедури банкрутства вiдповiдно до положень цього Кодексу.
Стаття 106. Судова допомога, що може бути надана пiсля визнання iноземної процедури банкрутства
2) зупинення права розпорядження будь-якими активами боржника;
3) продовження надання судової допомоги, що надавалася вiдповiдно до цього Кодексу;
Стаття 107. Заява про надання судової допомоги
Заява про надання судової допомоги подається в письмовiй формi i повинна мiстити:
найменування господарського суду, до якого подається заява;
назву справи, у якiй подано заяву;
перелiк процесуальних дiй, що їх належить вчинити.
Стаття 108. Захист речових прав кредиторiв та iнших заiнтересованих осiб
Стаття 109. Спiвпраця з iноземними судами та керуючими iноземною процедурою банкрутства
2. Спiвпраця з iноземними судами та керуючими iноземною процедурою банкрутства здiйснюється шляхом:
1) вчинення дiй в iноземнiй державi;
3) координацiї дiй з управлiння активами та господарською дiяльнiстю боржника;
Стаття 111. Надання судової допомоги у разi здiйснення кiлькох iноземних процедур банкрутства
Стаття 112. Виплати в рамках проваджень, що проводяться одночасно
КНИГА ЧЕТВЕРТА. ВIДНОВЛЕННЯ ПЛАТОСПРОМОЖНОСТI ФIЗИЧНОЇ ОСОБИ
Стаття 113. Особливостi провадження у справi про неплатоспроможнiсть фiзичних осiб
Стаття 114. Арбiтражний керуючий у справах про неплатоспроможнiсть фiзичної особи
3) здiйснювати огляд майна боржника;
4) отримувати iнформацiю про рух коштiв на рахунках боржника вiдповiдно до Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть".
2. Арбiтражний керуючий у справi про неплатоспроможнiсть фiзичної особи зобов'язаний:
3) вiдкрити спецiальний рахунок для розрахункiв з кредиторами;
6) виконувати функцiї з управлiння та розпорядження майном боржника;
7) здiйснювати iншi повноваження вiдповiдно до законодавства.
Стаття 115. Пiдстави для вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть
Роздiл II. ВIДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВI ПРО НЕПЛАТОСПРОМОЖНIСТЬ
Стаття 116. Заява про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть
2. У заявi про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть зазначаються:
1) найменування господарського суду, до якого подається заява;
3) виклад обставин, що стали пiдставою для звернення до суду;
4) перелiк документiв, що додаються до заяви.
3. До заяви про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть додаються:
5) копiї документiв, що пiдтверджують право власностi боржника на майно;
9) копiя трудової книжки (за наявностi);
10) вiдомостi про роботодавця (роботодавцiв) боржника;
13) iнформацiя про наявнiсть (вiдсутнiсть) непогашеної судимостi за економiчнi злочини;
14) iншi документи, що пiдтверджують наявнiсть пiдстав, визначених статтею 115 цього Кодексу.
Стаття 117. Прийняття заяви про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть
2) вжиття заходiв для забезпечення вимог кредиторiв шляхом заборони боржнику вiдчужувати майно.
3. Ухвала про прийняття заяви про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть боржника до розгляду надсилається сторонам, арбiтражним керуючим, визначеним автоматизованим вiдбором, до органу державної виконавчої служби, приватному виконавцю, у якого виконавче провадження перебуває на виконаннi, до контролюючого органу, визначеного Податковим кодексом України за мiсцем проживання боржника, до державного органу з питань банкрутства.
Стаття 118. Забезпечення вимог кредиторiв
2. До заходiв для забезпечення вимог кредиторiв належать, зокрема:
заборона боржнику укладати правочини (договори);
зобов'язання боржника передати майно, iншi цiнностi на зберiгання третiм особам;
вчинення або утримання вiд вчинення певних дiй;
заборона боржнику розпоряджатися його нерухомим майном та цiнними паперами;
накладення арешту на конкретне майно боржника;
iншi заходи для збереження майна боржника;
заборона виїзду боржника за кордон.
Стаття 119. Вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть
2. Пiдготовче засiдання проводиться у порядку, передбаченому цим Кодексом.
1) вiдсутнi пiдстави для вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть;
4) боржника визнано банкрутом протягом попереднiх п'яти рокiв.
1) вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть боржника;
2) введення процедури реструктуризацiї боргiв боржника;
3) введення мораторiю на задоволення вимог кредиторiв;
4) призначення керуючого реструктуризацiєю;
5) вжиття заходiв для забезпечення вимог кредиторiв;
9) зобов'язання контролюючого органу, визначеного Податковим кодексом України, надати керуючому реструктуризацiєю та суду iнформацiю про доходи боржника та членiв його сiм'ї i про майно, задеклароване такими особами при перетинi кордону;
7. Ухвала про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть не пiзнiше трьох днiв з дня її постановлення надсилається боржнику до контролюючого органу, визначеного Податковим кодексом України, та iнших органiв, якi здiйснюють контроль за правильнiстю та своєчаснiстю справляння податкiв i зборiв (обов'язкових платежiв), страхових внескiв на загальнообов'язкове державне пенсiйне та iнше соцiальне страхування, до мiсцевих судiв загальної юрисдикцiї та органу державної виконавчої служби, приватному виконавцю, у якого перебуває виконавче провадження на виконаннi, до органу державної прикордонної служби, державного органу з питань банкрутства, а також iншим учасникам справи та особам, якi мають право взяти участь у такiй справi.
Стаття 120. Наслiдки вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть боржника
1. З моменту вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть боржника:
5) вводиться мораторiй на задоволення вимог кредиторiв;
6) строк виконання всiх грошових зобов'язань боржника вважається таким, що настав;
Стаття 121. Мораторiй на задоволення вимог кредиторiв
2. Протягом дiї мораторiю на задоволення вимог кредиторiв:
4) зупиняється перебiг позовної давностi щодо вимог до боржника;
3. Мораторiй не поширюється на:
1) вiдшкодування шкоди, завданої калiцтвом, iншим ушкодженням здоров'я або смертю фiзичної особи;
2) виплату та стягнення алiментiв;
5. Дiя мораторiю припиняється з дня закриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть.
Стаття 122. Виявлення кредиторiв та попереднє засiдання суду
4. В ухвалi за результатами попереднього засiдання суду, зокрема, зазначаються:
1. Протягом трьох робочих днiв пiсля постановлення ухвали за результатами попереднього засiдання господарського суду арбiтражний керуючий згiдно з цiєю ухвалою письмово повiдомляє кредиторiв про мiсце i час проведення зборiв кредиторiв та органiзовує їх проведення.
Участь кредиторiв у зборах кредиторiв, визначення кiлькостi голосiв кредиторiв з правом вирiшального голосу та учасникiв зборiв кредиторiв з правом дорадчого голосу здiйснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осiб.
2. Основними завданнями зборiв кредиторiв у процедурi реструктуризацiї боргiв боржника є:
1) розгляд звiту керуючого реструктуризацiєю про результати перевiрки декларацiї про майновий стан боржника;
2) розгляд проекту плану реструктуризацiї боргiв боржника;
3) прийняття рiшення про схвалення плану реструктуризацiї боргiв боржника або про звернення з клопотанням до господарського суду про перехiд до процедури погашення боргiв боржника або про закриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть.
3. Проведення зборiв кредиторiв та голосування на них здiйснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осiб.
4. Збори кредиторiв скликаються за потреби, але не менше одного разу на три мiсяцi, якщо iнше рiшення не прийнято зборами кредиторiв.
Разом з повiдомленням про проведення зборiв кредиторiв арбiтражний керуючий надсилає кредиторам порядок денний цих зборiв.
Кредитори мають право до дня надсилання повiдомлення про проведення зборiв кредиторiв вносити арбiтражному керуючому пропозицiї щодо включення питань до порядку денного. Питання, запропонованi кредиторами, є обов'язковими до включення арбiтражним керуючим до порядку денного зборiв кредиторiв.
5. Рiшення про затвердження плану реструктуризацiї боргiв приймається конкурсними та забезпеченими кредиторами окремо.
План реструктуризацiї боргiв та змiни до нього вважаються схваленими, якщо їх пiдтримали всi забезпеченi кредитори та не менше 50 вiдсоткiв конкурсних кредиторiв.
Голоси заiнтересованих осiб не враховуються для визначення необхiдної бiльшостi голосiв.
6. Кредитор має право проголосувати заочно в письмовiй формi щодо кожного питання порядку денного зборiв кредиторiв. Якщо iнший порядок заочного голосування не затверджено зборами кредиторiв, кредитор, який голосує заочно, зобов'язаний надiслати результати свого голосування в письмовiй формi на адресу арбiтражного керуючого не менш як за п'ять днiв до дати проведення зборiв кредиторiв.
Результат голосування такого кредитора оголошується арбiтражним керуючим iншим кредиторам на зборах кредиторiв та враховується при визначеннi результатiв голосування щодо кожного питання порядку денного.
7. Суд приймає рiшення про закриття провадження у справi за клопотанням зборiв кредиторiв, сторони у справi або з власної iнiцiативи, якщо:
1) боржником у декларацiї про майновий стан зазначена неповна та/або недостовiрна iнформацiя про майно, доходи та витрати боржника та членiв його сiм'ї, якщо боржник упродовж семи днiв пiсля отримання звiту керуючого реструктуризацiєю про результати перевiрки такої декларацiї не надав суду виправлену декларацiю про майновий стан з повною та достовiрною iнформацiєю щодо майна, доходiв та витрат боржника та членiв його сiм'ї;
2) майно членiв сiм'ї боржника було придбано за кошти боржника та/або зареєстровано на iншого члена сiм'ї з метою ухилення боржника вiд погашення боргу перед кредиторами;
3) судовим рiшенням, що набрало законної сили та не було скасоване, боржник був притягнутий до адмiнiстративної або кримiнальної вiдповiдальностi за неправомiрнi дiї, пов'язанi з неплатоспроможнiстю.
4) виключено.
Господарський суд протягом одного року з дня закриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть з пiдстав, визначених цiєю частиною, не може вiдкрити провадження у новiй справi про неплатоспроможнiсть щодо того самого боржника.
8. До компетенцiї зборiв кредиторiв належить прийняття рiшення про:
1) схвалення плану реструктуризацiї боргiв боржника;
2) вiдмову у схваленнi плану реструктуризацiї боргiв та звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом та введення процедури погашення боргiв боржника або з клопотанням про закриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть;
3) звернення у випадках, передбачених цим Кодексом, до господарського суду з клопотанням про призначення керуючого реструктуризацiєю або керуючого реалiзацiєю;
4) звернення до господарського суду з клопотанням про закриття процедури реструктуризацiї боргiв у зв'язку з невиконанням або неможливiстю виконання плану реструктуризацiї боргiв та введення процедури погашення боргiв боржника;
5) звернення до господарського суду з клопотанням про припинення повноважень арбiтражного керуючого;
6) iншi питання, передбаченi законодавством.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 13.04.2021р. N 1382-IX) |
Роздiл III. РЕСТРУКТУРИЗАЦIЯ БОРГIВ БОРЖНИКА
Стаття 124. План реструктуризацiї боргiв
2. У планi реструктуризацiї боргiв боржника зазначаються:
1) обставини, якi спричинили неплатоспроможнiсть боржника;
5) розмiр суми, яка щомiсяця буде видiлятися для погашення вимог кредиторiв;
3. План реструктуризацiї боргiв боржника може мiстити положення про:
2) змiну способу та порядку виконання зобов'язань, у тому числi розмiру та строкiв погашення боргiв;
3) вiдстрочення чи розстрочення або прощення (списання) боргiв чи їх частини;
Стаття 125. Борги, що не пiдлягають реструктуризацiї
Стаття 126. Затвердження плану реструктуризацiї боргiв боржника
2. До заяви про затвердження плану реструктуризацiї боргiв боржника додаються:
1) план реструктуризацiї боргiв боржника;
2) протокол засiдання зборiв кредиторiв;
2) умови реструктуризацiї боргiв суперечать законодавству;
7) план реструктуризацiї боргiв не погоджено боржником.
Стаття 127. Наслiдки затвердження плану реструктуризацiї боргiв боржника
3) виступати поручителем за зобов'язаннями iнших осiб.
6. План реструктуризацiї боргiв не впливає на вимоги кредитора до третiх осiб, якщо кредитор з такими вимогами проголосував проти схвалення плану реструктуризацiї боргiв боржника. Затвердження судом плану реструктуризацiї боргiв щодо первiсного зобов'язання не припиняє пов'язанi з ним додатковi зобов'язання згiдно iз статтею 604 Цивiльного кодексу України, якщо заставодержатель проголосував проти такого плану.
Стаття 128. Виконання плану реструктуризацiї боргiв боржника
Стаття 129. Завершення виконання плану реструктуризацiї боргiв боржника
Роздiл IV. ВИЗНАННЯ БОРЖНИКА БАНКРУТОМ I ВВЕДЕННЯ ПРОЦЕДУРИ ПОГАШЕННЯ БОРГIВ БОРЖНИКА
Стаття 130. Визнання боржника банкрутом i введення процедури погашення боргiв боржника
Стаття 131. Майно боржника у процедурi погашення боргiв боржника
Стаття 132. Виключення окремих майнових об'єктiв боржника iз складу лiквiдацiйної маси
Стаття 133. Порядок задоволення вимог кредиторiв
4. Вимоги кредиторiв, включенi до реєстру вимог кредиторiв, задовольняються у такiй черговостi:
3) у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесенi до реєстру вимог кредиторiв.
Роздiл V. НАСЛIДКИ ЗАКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВI ПРО БАНКРУТСТВО
Стаття 134. Звiльнення вiд боргiв у справi про неплатоспроможнiсть
1) вiдшкодування шкоди, завданої калiцтвом, iншим ушкодженням здоров'я або смертю фiзичної особи;
3) виконання iнших вимог, якi нерозривно пов'язанi з особистiстю фiзичної особи.
Стаття 135. Обмеження стосовно осiб, визнаних банкрутами
Роздiл VI. ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО НЕПЛАТОСПРОМОЖНIСТЬ ОКРЕМИХ КАТЕГОРIЙ ФIЗИЧНИХ ОСIБ
Стаття 137. Особливостi розгляду справ про неплатоспроможнiсть фiзичних осiб - пiдприємцiв
ПРИКIНЦЕВI ТА ПЕРЕХIДНI ПОЛОЖЕННЯ
(роздiл "Прикiнцевi та перехiднi положення" доповнено пунктом 11 згiдно iз Законом України вiд 19.12.2019р. N 399-IX) |
12. Установити, що тимчасово, на перiод дiї карантину, встановленого Кабiнетом Мiнiстрiв України з метою запобiгання поширенню коронавiрусної хвороби COVID-19:
збори та комiтет кредиторiв можуть проводитися дистанцiйно в режимi вiдеоконференцiї, за умови забезпечення належної iдентифiкацiї та перевiрки повноважень представникiв кредиторiв. Носiй вiдеозапису вiдеоконференцiї є додатком до протоколу зборiв та комiтету кредиторiв. Протокол зборiв або комiтету кредиторiв пiдписується арбiтражним керуючим одноосiбно або кредитором, обраним головою зборiв чи комiтету кредиторiв - у разi їх проведення за вiдсутностi арбiтражного керуючого;
збори та комiтет кредиторiв можуть проводитися шляхом опитування, за умови забезпечення належної iдентифiкацiї та перевiрки повноважень представникiв кредиторiв. Арбiтражний керуючий або кредитор, обраний головою зборiв чи комiтету кредиторiв - у разi їх проведення за вiдсутностi арбiтражного керуючого, надсилає всiм учасникам зборiв кредиторiв або членам комiтету кредиторiв боржника вiдповiдний запит з проектом рiшення iз запропонованого питання (питань). У такому запитi зазначаються адреса, на яку кредитори мають надiслати свою вiдповiдь iз прийнятим рiшенням (за, проти чи утримався), i строк, протягом якого вони мають це зробити. Надсилання кредиторам запитiв здiйснюється на адреси електронної пошти, зазначенi кредиторами в заявах з вимогами до боржника, заявах по сутi справи або заявах з процесуальних питань. У разi якщо в кредитора вiдсутня адреса електронної пошти запит може надсилатися поштовим вiдправленням. У такому разi строк проведення опитування має враховувати строки надходження поштової кореспонденцiї. Кредитор надсилає прийняте ним рiшення арбiтражному керуючому протягом строку, зазначеного в запитi. Рiшення кредитора має бути безумовним. Вiдповiдi, надiсланi пiсля закiнчення встановленого строку, або такi, змiст яких не дає змоги встановити волевиявлення кредитора щодо порушеного арбiтражним керуючим питання, не враховуються пiд час пiдрахунку результатiв голосування з такого питання. Арбiтражний керуючий або кредитор, обраний головою зборiв чи комiтету кредиторiв - у разi їх проведення за вiдсутностi арбiтражного керуючого, зобов'язаний викласти прийняте рiшення у формi протоколу, додати до нього копiї вiдповiдей усiх кредиторiв, якi взяли участь у голосуваннi, та надiслати всiм учасникам зборiв кредиторiв або членам комiтету кредиторiв у порядку, встановленому для надiслання запитiв, протягом 10 днiв з дня завершення строку на прийняття ним вiдповiдей вiд кредиторiв. Датою прийняття рiшення вважається останнiй день строку, протягом якого учасники мали надiслати свої вiдповiдi iнiцiатору письмового рiшення. Надiслана вiдповiдь кредитора з електронної пошти має бути засвiдчена електронним пiдписом;
арбiтражний керуючий звiльняється вiд вiдповiдальностi за невчинення дiй, передбачених цим Кодексом, якщо вони не можуть бути вчиненi в умовах карантину, встановленого Кабiнетом Мiнiстрiв України з метою запобiгання поширенню коронавiрусної хвороби COVID-19, якщо арбiтражним керуючим буде доведено, що вони не можуть бути вчиненi в умовах карантину, а також за умови повiдомлення про це кредиторiв, обраних до складу комiтету кредиторiв, та кредиторiв, вимоги яких забезпеченi заставою майна боржника;
продовжуються строки проведення попереднього засiдання суду у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть), звернення у межах провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть) про визнання недiйсними правочинiв, вчинених боржником, дiї мораторiю на задоволення вимог кредиторiв, оголошення про проведення першого, повторного та/або другого повторного аукцiону, виконання плану санацiї чи реструктуризацiї боргiв боржника, процедури розпорядження майном, лiквiдацiї, реструктуризацiї боргiв боржника та погашення боргiв боржника.
Установити, що тимчасово, на перiод дiї карантину, встановленого Кабiнетом Мiнiстрiв України з метою запобiгання поширенню коронавiрусної хвороби COVID-19, та протягом 90 днiв з дня скасування карантину:
не допускається вiдкриття проваджень у справах про банкрутство боржникiв - юридичних осiб за заявою кредиторiв за вимогами до боржника, що виникли з 12 березня 2020 року;
продовжується строк, визначений частиною шостою статтi 34 цього Кодексу, якщо боржник доведе, що неможливiсть дотримання мiсячного строку на звернення iз заявою про вiдкриття справи про банкрутство була спричинена поширенням коронавiрусної хвороби COVID-19 та/або заходами боротьби з поширенням цiєї хвороби;
комiтет кредиторiв та забезпечений кредитор (щодо майна, яке є предметом забезпечення) мають право прийняти рiшення про зупинення проведення аукцiонiв з продажу майна боржника. У разi прийняття комiтетом кредиторiв та/або забезпеченим кредитором (щодо майна, яке є предметом забезпечення) такого рiшення витрати щодо збереження та утримання майна банкрута i всi ризики щодо втрати майна або зменшення його вартостi несуть кредитори, якi прийняли таке рiшення;
зупиняється нарахування вiдсоткiв на зобов'язання боржника перед кредиторами, якi реструктиризованi планом санацiї чи реструктуризацiї боргiв боржника. Штрафнi санкцiї за невиконання боржником таких зобов'язань не нараховуються. Простроченi зобов'язання, передбаченi планом санацiї чи реструктуризацiї боргiв боржника, пiдлягають розстроченню на строк виконання плану санацiї чи реструктуризацiї боргiв боржника.
(Доповнено пунктом 12 згiдно iз Законом України вiд 18.06.2020р. N 728-IX) |
13. Не допускається вiдкриття проваджень у справах про банкрутство господарських товариств в оборонно-промисловому комплексi, визначених частиною першою статтi 1 Закону України "Про особливостi реформування пiдприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власностi", крiм тих, що лiквiдуються за рiшенням боржника, протягом трьох рокiв з дня набрання чинностi цим Законом.
(Доповнено пунктом 13 згiдно iз Законом України вiд 13.07.2021р. N 1630-IX) |
14. На перiод та з метою здiйснення заходiв з реорганiзацiї державних унiтарних комерцiйних пiдприємств, якi є учасниками Державного концерну "Укроборонпром", передбачених Законом України "Про особливостi реформування пiдприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власностi", до зазначених пiдприємств не застосовуються норми цього Кодексу в частинi заборони проведення реорганiзацiї пiдприємств, щодо яких вiдкрито провадження у справi про банкрутство.
(Доповнено пунктом 14 згiдно iз Законом України вiд 13.07.2021р. N 1630-IX) |
15. На перiод дiї Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економiки в Українi" у разi недостатностi для задоволення вимог усiх кредиторiв однiєї черги коштiв, одержаних вiд продажу майна резидента Дiя Сiтi - банкрута, спочатку задовольняються вимоги кредиторiв, якi мають щодо таких вимог переважнi права, передбаченi Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економiки в Українi", пропорцiйно до суми таких вимог.
(Доповнено пунктом 15 згiдно iз Законом України вiд 15.07.2021р. N 1667-IX) |
2. З дня введення в дiю цього Кодексу визнати такими, що втратили чиннiсть:
Закон України "Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 31, ст. 440 iз наступними змiнами);
Постанову Верховної Ради України "Про введення в дiю Закону України "Про банкрутство" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992р., N 31, ст. 441).
Абзац четвертий виключено.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз законами України вiд 16.09.2020р. N 895-IX, вiд 13.04.2021р. N 1381-IX) | |
(змiни, передбаченi пiдпунктом 2 пункту 1 роздiлу I Закону України вiд 13.04.2021р. N 1382-IX, внесенi не будуть у зв'язку з виключенням абзацу четвертого пункту 2 вiдповiдно до Закону України вiд 13.04.2021р. N 1381-IX) |
21. До дня початку функцiонування Єдиної судової iнформацiйно-телекомунiкацiйної системи призначення арбiтражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацiєю у разi вiдкриття провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть) здiйснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.
Заява iнiцiюючого кредитора або боржника - фiзичної особи про вiдкриття провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть), крiм вiдомостей, передбачених частиною першою статтi 34, частиною другою статтi 116 цього Кодексу, повинна мiстити пропозицiю щодо кандидатури арбiтражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацiєю.
Iнiцiюючий кредитор або боржник - фiзична особа додає до заяви про вiдкриття провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть) заяву арбiтражного керуючого, зазначеного в абзацi другому цього пункту, про участь у справi, яка повинна вiдповiдати вимогам, встановленим частиною третьою статтi 28 цього Кодексу.
Господарський суд, вiдкриваючи провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть), призначає арбiтражного керуючого, зазначеного в абзацi другому цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацiєю.
У разi якщо заява iнiцiюючого кредитора або боржника - фiзичної особи про вiдкриття провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть) не мiстить пропозицiї щодо кандидатури арбiтражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацiєю або до заяви про вiдкриття провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть) не додано заяви цього арбiтражного керуючого про участь у справi, або з пiдстав, визначених частиною третьою статтi 28 цього Кодексу, цього арбiтражного керуючого не може бути призначено розпорядником майна або керуючим реструктуризацiєю, або заяву про вiдкриття провадження у справi про банкрутство подано боржником - юридичною особою, призначення арбiтражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацiєю здiйснюється господарським судом самостiйно з числа осiб, внесених до Єдиного реєстру арбiтражних керуючих України, у порядку, що дiяв до дня введення цього Кодексу в дiю, шляхом застосування автоматизованої системи.
(Доповнено пунктом 21 згiдно iз Законом України вiд 05.06.2020р. N 686-IX) |
3. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1) абзац третiй частини першої статтi 212 Господарського кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 18 - 22, ст. 144) виключити;
2) у Цивiльному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 40 - 44, ст. 356):
доповнити статтею 481 такого змiсту:
частину третю статтi 191 виключити;
частину другу статтi 349 виключити;
статтю 590 пiсля частини третьої доповнити новою частиною такого змiсту:
У зв'язку з цим частини четверту та п'яту вважати вiдповiдно частинами п'ятою та шостою;
частину четверту статтi 604 доповнити словами "крiм випадкiв, коли первiсне зобов'язання змiнене планом санацiї або реструктуризацiї згiдно з Кодексом України з процедур банкрутства i заставодержатель проголосував проти такого плану";
4) статтю 20 Закону України "Про заставу" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 47, ст. 642 iз наступними змiнами) пiсля частини другої доповнити новою частиною такого змiсту:
У зв'язку з цим частини третю - сьому вважати вiдповiдно частинами четвертою - восьмою;
5) у пунктi 211 частини четвертої статтi 6 Закону України "Про страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 7, ст. 50 iз наступними змiнами) слова "(розпорядника майна, керуючого санацiєю, лiквiдатора)" виключити;
6) у Законi України "Про iпотеку" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 38, ст. 313; 2006 р., N 13, ст. 110; 2009 р., N 19, ст. 257; 2016 р., N 32, ст. 555):
частину шосту статтi 5 виключити;
у частинi третiй статтi 18 слова "вартостi предмета" замiнити словами "суми, на яку має бути застрахований предмет";
статтю 33 пiсля частини другої доповнити новою частиною такого змiсту:
У зв'язку з цим частини третю - п'яту вважати вiдповiдно частинами четвертою - шостою;
абзац сьомий частини першої статтi 39 виключити;
у текстi Закону слова "порушення провадження у справi про вiдновлення платоспроможностi" та "порушено справу про банкрутство" замiнити вiдповiдно словами "вiдкриття провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть)" та "вiдкрито провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть)";
8) частину восьму статтi 41 Закону України "Про дозвiльну систему у сферi господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2005 р., N 48, ст. 483 iз наступними змiнами) пiсля абзацу третього доповнити новим абзацом такого змiсту:
У зв'язку з цим абзаци четвертий - дванадцятий вважати вiдповiдно абзацами п'ятим - тринадцятим;
9) у Законi України "Про судовий збiр" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2012 р., N 14, ст. 87 iз наступними змiнами):
пункт 2 частини другої статтi 3 виключити;
у пунктi 2 частини другої статтi 4:
10) частину сьому статтi 15 Закону України "Про лiцензування видiв господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2015 р., N 23, ст. 158; 2016 р., N 2, ст. 17; 2017 р., N 25, ст. 289) пiсля абзацу другого доповнити новим абзацом такого змiсту:
У зв'язку з цим абзаци третiй - сьомий вважати вiдповiдно абзацами четвертим - восьмим;
11) у частинi першiй та абзацi першому частини третьої статтi 5 Закону України "Про державну реєстрацiю речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 1, ст. 9) слова "пiдприємства як єдинi майновi комплекси" та "пiдприємство як єдиний майновий комплекс" виключити;
12) у статтi 9 Закону України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 2, ст. 17, N 47, ст. 800; 2018 р., N 37, ст. 276):
пункт 28 частини другої доповнити словом "лiквiдатора";
частину четверту доповнити пунктом 24 такого змiсту:
13) у Законi України "Про виконавче провадження" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 30, ст. 542, N 51, ст. 839; 2017 р., N 48, ст. 436):
пункт 8 доповнити словами "якщо стягувач включений до плану санацiї";
пункт 8 частини першої та частину п'яту статтi 39 виключити;
в абзацi першому частини першої статтi 40 слова "офiцiйного оприлюднення повiдомлення про визнання боржника банкрутом i вiдкриття лiквiдацiйної процедури" виключити;
у текстi Закону слова "порушення господарським судом провадження у справi про банкрутство" та "порушення провадження у справi про банкрутство" замiнити вiдповiдно словами "вiдкриття господарським судом провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть)" та "вiдкриття провадження у справi про банкрутство (неплатоспроможнiсть)";
"Стаття 251. Спецiальнi положення, пов'язанi з досудовими процедурами санацiї
4. Установити, що з дня введення в дiю цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здiйснюється вiдповiдно до положень цього Кодексу незалежно вiд дати вiдкриття провадження у справi про банкрутство, крiм справ про банкрутство, якi на день введення в дiю цього Кодексу перебувають на стадiї санацiї, провадження в яких продовжується вiдповiдно до Закону України "Про вiдновлення платоспроможностi боржника або визнання його банкрутом". Перехiд до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здiйснюється вiдповiдно до цього Кодексу.
41. Установити, що на час дiї Закону України "Про заходи, спрямованi на врегулювання заборгованостi теплопостачальних та теплогенеруючих органiзацiй та пiдприємств централiзованого водопостачання i водовiдведення за спожитi енергоносiї" господарський суд вiдмовляє у вiдкриттi провадження у справi про банкрутство, якщо боржника включено до реєстру пiдприємств, що беруть участь у процедурi врегулювання заборгованостi вiдповiдно до вищезазначеного Закону.
(Доповнено пунктом 41 згiдно iз Законом України вiд 05.06.2020р. N 686-IX) |
5. Установити, що протягом п'яти рокiв з дня введення в дiю цього Кодексу заборгованiсть фiзичної особи, що виникла до дня введення в дiю цього Кодексу, за кредитом в iноземнiй валютi, який забезпечений iпотекою квартири або житлового будинку, що є єдиним мiсцем проживання сiм'ї боржника, реструктуризується за процедурою неплатоспроможностi фiзичної особи згiдно з планом реструктуризацiї або з мировою угодою з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом.
У разi якщо єдиним кредитором у процедурi неплатоспроможностi фiзичної особи є забезпечений кредитор, а боржник володiє на правi власностi одним об'єктом нерухомостi (квартирою, житловим будинком), що є єдиним мiсцем проживання сiм'ї боржника i перебуває в iпотецi забезпеченого кредитора, такий боржник має право подати заяву про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть вiдповiдно до статтi 116 цього Кодексу, але без визначення особи арбiтражного керуючого та без надання доказiв авансування винагороди керуючому реструктуризацiєю, передбачених пунктом 12 частини третьої статтi 116 цього Кодексу, до якої додається проект плану реструктуризацiї, що вiдповiдає умовам реструктуризацiї, визначеним цим пунктом.
Господарський суд надсилає ухвалу про прийняття заяви до розгляду забезпеченому кредитору, визначеному в заявi про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть, та встановлює строк для надання заперечень, що не може перевищувати 15 днiв.
Господарський суд на пiдготовчому засiданнi розглядає план реструктуризацiї, доданий до заяви про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть, без застосування статтi 126 цього Кодексу та заперечення кредитора. За результатами розгляду на пiдготовчому засiданнi господарський суд постановляє ухвалу про вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть з одночасним затвердженням плану реструктуризацiї, передбаченого цим пунктом, або про вiдмову у вiдкриттi провадження у справi про неплатоспроможнiсть через невiдповiднiсть поданої заяви умовам реструктуризацiї, визначеним цим пунктом.
Зазначенi ухвали можуть бути оскарженi в апеляцiйному та касацiйному порядку вiдповiдно до Господарського процесуального кодексу України.
Склад i розмiр грошових вимог забезпеченого кредитора за зобов'язаннями, якi виникли з кредиту в iноземнiй валютi, який забезпечений iпотекою квартири або житлового будинку, що є єдиним мiсцем проживання сiм'ї боржника, визначаються в нацiональнiй валютi за курсом, встановленим Нацiональним банком України на дату вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть фiзичної особи. До розмiру вимог такого забезпеченого кредитора не включаються штрафнi санкцiї та пеня.
Визнанi господарським судом вимоги забезпеченого кредитора погашаються боржником у розмiрi ринкової вартостi квартири або житлового будинку, що забезпечує вимоги такого кредитора, яка визначається оцiнювачем, визначеним кредитором. Залишок заборгованостi такого кредитора пiдлягає прощенню (списанню) в порядку, визначеному цим пунктом.
У разi якщо боржник до вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть частково виконав зобов'язання за кредитним договором, а саме частково сплатив кредит та вiдсотки за користування кредитом, розмiр вимог забезпеченого кредитора, якi пiдлягають погашенню вiдповiдно до цього пункту, зменшується на бiльшу з таких величин:
вiдсоток основного боргу за кредитом, погашений боржником до вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть;
вiдсоток загальної вартостi кредиту для споживача, розрахованої вiдповiдно до законодавства про споживче кредитування на дату укладення договору про надання кредиту в iноземнiй валютi, погашений боржником до дня вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть.
У разi якщо загальна площа квартири, обтяженої iпотекою, не перевищує 60 квадратних метрiв або житлова площа такої квартири не перевищує 13,65 квадратного метра на кожного члена сiм'ї боржника, або якщо загальна площа житлового будинку, обтяженого iпотекою, не перевищує 120 квадратних метрiв:
розмiр вимог забезпеченого кредитора, якi пiдлягають погашенню вiдповiдно до цього пункту, додатково зменшується на 10 вiдсоткiв, крiм випадкiв перевищення вартостi iпотеки над сумою заборгованостi за кредитним договором;
на реструктуризоване вiдповiдно до цього пункту зобов'язання боржника встановлюється вiдсоткова ставка у розмiрi українського iндексу ставок за дванадцятимiсячними депозитами фiзичних осiб у гривнi, збiльшеного на 1 процентний пункт;
строк погашення вимог забезпеченого кредитора становить 15 рокiв, якщо кредитором i боржником не погоджено iнший строк.
У разi якщо загальна площа квартири, обтяженої iпотекою, перевищує 60 квадратних метрiв або житлова площа такої квартири перевищує 13,65 квадратного метра на кожного члена сiм'ї боржника, або якщо загальна площа будинку, обтяженого iпотекою, перевищує 120 квадратних метрiв:
на реструктуризоване вiдповiдно до цього пункту зобов'язання боржника встановлюється вiдсоткова ставка у розмiрi українського iндексу ставок за дванадцятимiсячними депозитами фiзичних осiб у гривнi, збiльшеного на 3 процентнi пункти;
строк погашення вимог забезпеченого кредитора становить 10 рокiв.
План реструктуризацiї, що вiдповiдає вимогам цього пункту, вважається пiдтриманим забезпеченим кредитором у частинi вимог такого забезпеченого кредитора за зобов'язаннями, що виникли з кредиту в iноземнiй валютi, який забезпечений iпотекою квартири або житлового будинку, що є єдиним мiсцем проживання сiм'ї боржника.
Боржник та забезпечений кредитор за погодженням можуть встановити в планi реструктуризацiї або мировiй угодi iншi умови та порядок погашення вимог забезпеченого кредитора, за умови, що вони є не гiршими для iнтересiв боржника, нiж тi, що встановленi цим пунктом. У разi недостатностi доходiв боржника для виконання умов реструктуризацiї, за умови проживання боржника в квартирi, обтяженiй iпотекою, загальна площа якої не перевищує 60 квадратних метрiв або житлова площа якої не перевищує 13,65 квадратного метра на кожного члена сiм'ї боржника, або проживання боржника в житловому будинку, обтяженому iпотекою, загальна площа якого не перевищує 120 квадратних метрiв, за рiшенням господарського суду може бути встановлена мiнiмальна сума щомiсячного виконання плану реструктуризацiї, яка не може бути меншою за половину мiнiмальної заробiтної плати, встановленої Кабiнетом Мiнiстрiв України на день ухвалення такого рiшення. Зобов'язання з доведення недостатностi доходiв покладається на боржника. Ринкова вартiсть майна, що перебуває у власностi або у спiльнiй сумiснiй власностi боржника та не є забезпеченням за кредитом, що пiдлягає реструктуризацiї, на яке може бути звернено стягнення, для цiлей цього пункту вважається доходом боржника.
Прощення (списання) залишку заборгованостi за кредитним договором в iноземнiй валютi, забезпеченим iпотекою, що визначається як рiзниця мiж розмiром вимог забезпеченого кредитора, визнаних господарським судом у справi про неплатоспроможнiсть боржника, та розмiром вимог забезпеченого кредитора, якi пiдлягають погашенню вiдповiдно до цього пункту, здiйснюється пiсля повного виконання зобов'язань боржником за реструктуризованим зобов'язанням на пiдставi рiшення господарського суду, визначеного статтею 129 цього Кодексу.
У разi якщо боржник не має фiнансових можливостей погашати вимоги забезпеченого кредитора на умовах, передбачених цим пунктом, господарський суд за клопотанням боржника вiдмовляє у затвердженнi плану реструктуризацiї, встановлює мiнiмальну суму щомiсячного виконання плану реструктуризацiї, яка не може бути меншою за половину мiнiмальної заробiтної плати, встановленої Кабiнетом Мiнiстрiв України на день ухвалення такого рiшення, до моменту повного погашення реструктуризованого зобов'язання або переходить до наступної процедури та закриває провадження у справi про неплатоспроможнiсть.
Для цiлей цього пункту членами сiм'ї боржника вважаються батьки, чоловiк або дружина, дiти боржника, у тому числi усиновленi, якi проживають спiльно з боржником на дату вiдкриття провадження у справi про неплатоспроможнiсть.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 13.04.2021р. N 1382-IX) |
6. Кабiнету Мiнiстрiв України протягом шести мiсяцiв з дня набрання чинностi цим Кодексом:
забезпечити прийняття та приведення своїх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Кодексом;
Реєстрацiя саморегулiвної органiзацiї арбiтражних керуючих здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань".
Президент України | П. ПОРОШЕНКО |
м. Київ
18 жовтня 2018 року
N 2597-VIII