ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Податкового кодексу України та iнших законодавчих актiв України щодо платiжних послуг
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Податкового кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., NN 13 - 17, ст. 112) такi змiни:
1. У пунктi 14.1 статтi 14:
1) пiдпункти 14.1.133, 14.1.247, 14.1.248 виключити;
2) у пiдпунктi 14.1.266 слова "на рахунки платника податку, вiдкритi в установах банкiв та/або" замiнити словами "на рахунки платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг, на електронний гаманець у емiтента електронних грошей та/або на рахунки", а слова "з рахункiв платника податку, вiдкритих в установах банкiв, та/або" - словами "з рахункiв платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг, з електронних гаманцiв у емiтента електронних грошей та/або з рахункiв".
2. У пунктi 191.1 статтi 191:
1) у пiдпунктi 191.1.4 слова "подальшого переказу" замiнити словами "виконання платiжних операцiй";
2) у пiдпунктi 191.1.21 слова "рахунках у банку" замiнити словами "рахунках / електронних гаманцях у банку, iншiй фiнансовiй установi, небанкiвському надавачу платiжних послуг / емiтентi електронних грошей".
3. У пунктi 20.1 статтi 20:
1) пiдпункти 20.1.5, 20.1.27, 20.1.28 викласти в такiй редакцiї:
"20.1.5. отримувати безоплатно вiд платникiв податкiв, а також вiд Нацiонального банку України, банкiв, iнших фiнансових установ, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей довiдки у порядку та на пiдставах, визначених цим Кодексом, з урахуванням законiв, що визначають порядок розкриття зазначеними особами iнформацiї, що мiстить банкiвську таємницю, таємницю надавача платiжних послуг, а на пiдставi рiшення суду - iнформацiю про обсяг та обiг коштiв / електронних грошей на рахунках у банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг, електронних гаманцях, у тому числi про ненадходження в установленi строки валютної виручки вiд суб'єктiв господарювання, iнформацiю про договори боржника про зберiгання цiнностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) iндивiдуального банкiвського сейфа, що охороняється банком";
"20.1.27. застосовувати до банкiв, iнших фiнансових установ, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей, якi не подали вiдповiдним контролюючим органам в установлений законом строк повiдомлення про вiдкриття або закриття рахункiв / електронних гаманцiв платникiв податкiв або розпочали здiйснення видаткових операцiй за рахунком / електронним гаманцем платника податкiв до отримання повiдомлення вiдповiдного контролюючого органу про взяття рахунка / електронного гаманця на облiк у такому органi, фiнансовi (штрафнi) санкцiї (штрафи) в установленому цим Кодексом розмiрi;
20.1.28. стягувати з банкiв, iнших фiнансових установ, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей, органу, що здiйснює казначейське обслуговування бюджетних коштiв, пеню за несвоєчасне виконання ними рiшень суду, рiшень керiвника органу стягнення (його заступника або уповноваженої особи) у випадках, передбачених цим Кодексом, та платiжних iнструкцiй платникiв податкiв про сплату податкiв, зборiв, платежiв";
2) у пiдпунктi 20.1.31 слова "на рахунках такого платника податкiв у банках та iнших фiнансових установах" замiнити словами "на рахунках / електронних гаманцях такого платника податкiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей";
3) у пiдпунктi 20.1.32 слова "на рахунках платника податкiв шляхом накладення арешту на цiннi папери та/або кошти та iншi цiнностi такого платника податкiв, що знаходяться в банку" замiнити словами "на рахунках / електронних гаманцях платника податкiв шляхом накладення арешту на цiннi папери та/або кошти та iншi цiнностi такого платника податкiв, що знаходяться в банку, iншiй фiнансовiй установi, небанкiвському надавачу платiжних послуг, емiтентi електронних грошей";
4) у пiдпунктi 20.1.33 слова "в банку, платника" замiнити словами "в банку, iншiй фiнансовiй установi, небанкiвському надавачу платiжних послуг, емiтентi електронних грошей, платника";
5) у пiдпунктi 20.1.34 слова "банках, що" замiнити словами "банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, електронних гаманцiв в емiтентах електронних грошей, що".
4. Пункт 35.2 статтi 35 викласти в такiй редакцiї:
"35.2. Сплата податкiв та зборiв здiйснюється в готiвковiй або безготiвковiй формi (у тому числi з використанням електронних грошей), крiм випадкiв, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Для цiлей цього Кодексу обов'язок платника податку щодо сплати податкiв та зборiв на єдиний рахунок, визначений статтею 351 цього Кодексу, вважається виконаним з моменту, коли iнiцiювання переказу є завершеним для такого платника податкiв згiдно iз Законом України "Про платiжнi послуги".
5. У статтi 351:
1) пункт 351.1 доповнити абзацом третiм такого змiсту:
"Не допускається прийняття на єдиний рахунок електронних грошей";
2) у пунктi 351.5:
в абзацi другому слова "розрахункових документах" замiнити словами "платiжних iнструкцiях";
в абзацi шостому слова "Розрахунковi документи" замiнити словами "Платiжнi iнструкцiї";
3) у пунктах 351.6 i 351.7 слова "розрахунковi документи" у всiх вiдмiнках i числах замiнити словами "платiжнi iнструкцiї" у вiдповiдному вiдмiнку i числi.
6. У пiдпунктi 392.6.3 пункту 392.6 статтi 392 слова "банк або фiнансова установа" замiнити словами "банк, iнша фiнансова установа, небанкiвський надавач платiжних послуг, емiтент електронних грошей".
7. У статтi 43:
1) пункти 43.2 i 43.4 викласти в такiй редакцiї:
"43.2. У разi наявностi у платника податкiв податкового боргу, повернення помилково та/або надмiру сплаченої суми грошового зобов'язання на рахунок такого платника податкiв у банку або небанкiвському надавачу платiжних послуг, або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готiвковими коштами за чеком, у разi вiдсутностi у платника податкiв рахунку в банку, небанкiвському надавачу платiжних послуг, проводиться лише пiсля повного погашення такого податкового боргу платником податкiв";
"43.4. Платник податкiв подає заяву про повернення помилково та/або надмiру сплачених грошових зобов'язань та пенi у довiльнiй формi, в якiй зазначає напрям перерахування коштiв: на рахунок платника податкiв у банку, небанкiвському надавачу платiжних послуг; на єдиний рахунок (у разi його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з iнших платежiв, контроль за справлянням яких покладено на контролюючi органи, незалежно вiд виду бюджету; повернення у готiвковiй формi коштiв у разi вiдсутностi у платника податкiв рахунку в банку, небанкiвському надавачу платiжних послуг";
2) в абзацi першому пункту 43.41 слова "на поточний рахунок платника податкiв в установi банку" замiнити словами "на рахунок платника податкiв у банку, небанкiвському надавачу платiжних послуг".
8. В абзацi першому пункту 49.20 статтi 49 слово "(банкiвський)" виключити.
9. У статтi 57:
1) в абзацi тринадцятому пункту 57.1 слово "(банкiвський)" виключити;
2) абзац перший пункту 57.5 викласти в такiй редакцiї:
"57.5. Фiзичнi особи - платники податкiв повиннi сплачувати податки i збори, що встановленi цим Кодексом, через банки (у тому числi iз застосуванням єдиного рахунку в порядку, визначеному статтею 351 цього Кодексу) або небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей".
10. У статтi 63:
1) в абзацi другому пункту 63.2 слова "юридичних осiб - нерезидентiв, якi вiдкривають рахунки у банках України" замiнити словами i цифрами "нерезидентiв, зазначених у пунктi 64.5 статтi 64 цього Кодексу";
2) пункт 63.6 викласти в такiй редакцiї:
"63.6. Облiк платникiв податкiв у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Податковим номером є:
1) iдентифiкацiйний код юридичної особи (резидента), вiдокремленого пiдроздiлу юридичної особи (резидента i нерезидента) в Єдиному державному реєстрi пiдприємств i органiзацiй України;
2) облiковий номер, який присвоюється контролюючими органами у разi взяття на облiк:
компанiям, органiзацiям, утвореним вiдповiдно до законодавства iнших держав;
iноземним дипломатичним представництвам та консульським установам, представництвам мiжнародних органiзацiй в Українi;
уповноваженим особам за договорами про спiльну дiяльнiсть, управителям майна за договорами управлiння майном, iнвесторам (операторам) за угодами про розподiл продукцiї, виконавцям проектiв (програм) мiжнародної технiчної допомоги та представництвам донорських установ в Українi, iншим особам та платникам у разi додаткового взяття їх на облiк;
3) реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв - фiзичної особи.
Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику.
Облiк осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган, ведеться за прiзвищем, iм'ям, по батьковi, серiєю (за наявностi) та номером дiючого паспорта громадянина України у формi книжечки або номером дiючого паспорта громадянина України у формi картки, що оформлений iз застосуванням засобiв Єдиного державного демографiчного реєстру (далi - серiя та номер паспорта). До паспортiв громадянина України з числа зазначених осiб вноситься вiдмiтка, що свiдчить про наявнiсть права здiйснювати будь-якi платежi за серiєю та номером паспорта. Така вiдмiтка вноситься:
контролюючими органами - до паспортiв громадян України у формi книжечки. Порядок внесення такої вiдмiтки встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фiнансової полiтики;
органом, що здiйснює оформлення паспорта громадянина України у формi картки, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Iнформацiйна взаємодiя мiж Державним реєстром фiзичних осiб - платникiв податкiв та Єдиним державним демографiчним реєстром щодо обмiну вiдомостями про податковий номер (реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв) або право здiйснювати платежi за серiєю (за наявностi) та номером паспорта здiйснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi мiграцiї (iммiграцiї та емiграцiї), у тому числi протидiї нелегальнiй (незаконнiй) мiграцiї, громадянства, реєстрацiї фiзичних осiб, бiженцiв та iнших визначених законодавством категорiй мiгрантiв";
3) у пунктi 63.7:
в абзацi першому слово "серiю" замiнити словами "серiю (за наявностi)";
в абзацi другому слово "серiю" замiнити словами "серiю (за наявностi)", а слова "платiжних документах" - словами "платiжних iнструкцiях".
11. Абзаци перший i п'ятий пункту 64.5 статтi 64 викласти в такiй редакцiї:
"64.5. Нерезиденти (iноземнi юридичнi компанiї, органiзацiї), якi здiйснюють в Українi дiяльнiсть через вiдокремленi пiдроздiли, у тому числi постiйнi представництва, або придбавають нерухоме майно або отримують майновi права на таке майно в Українi, або вiдкривають рахунки в банках України (крiм кореспондентських рахункiв, що вiдкриваються банкам-нерезидентам), в iнших фiнансових установах, у небанкiвських надавачах платiжних послуг, або вiдкривають електроннi гаманцi в емiтентах електронних грошей вiдповiдно до статтi 64 Закону України "Про платiжнi послуги", або набувають право власностi на iнвестицiйний актив, визначений абзацами третiм - шостим пiдпункту "е" пiдпункту 141.4.1 пункту 141.4 статтi 141 цього Кодексу, в iншого нерезидента, який не має постiйного представництва в Українi, зобов'язанi стати на облiк у контролюючих органах";
"до вiдкриття рахунку / електронного гаманця в Українi - до контролюючого органу за мiсцезнаходженням установи (вiддiлення) банку, iншої фiнансової установи, небанкiвського надавача платiжних послуг / емiтента електронних грошей, в яких вiдкривається рахунок / електронний гаманець".
12. У статтi 66:
1) пiдпункт 66.1.2 пункту 66.1 викласти в такiй редакцiї:
"66.1.2. iнформацiя банкiв, iнших фiнансових установ, небанкiвських надавачiв платiжних послуг про вiдкриття (закриття) рахункiв платникiв податкiв та iнформацiя емiтентiв електронних грошей про вiдкриття (закриття) електронних гаманцiв платникiв податкiв";
2) в абзацi першому пункту 66.3 слова "адмiнiстративно-територiальна одиниця та", "(далi - адмiнiстративний район)" виключити.
13. Абзац перший пункту 67.5 статтi 67 викласти в такiй редакцiї:
"67.5. Нерезиденти, визначенi у пунктi 64.5 статтi 64 цього Кодексу, знiмаються з облiку у контролюючих органах пiсля вiдчуження нерухомого майна та/або закриття всiх рахункiв / електронних гаманцiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей та/або закриття на територiї України вiдокремлених пiдроздiлiв, у тому числi постiйних представництв, за умови вiдсутностi на територiї України iнших об'єктiв оподаткування та об'єктiв, пов'язаних з оподаткуванням".
14. У статтi 69:
1) назву i пункт 69.1 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 69. Вимоги до вiдкриття та закриття рахункiв платникiв податкiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг та електронних гаманцiв в емiтентах електронних грошей, особливостi подання звiтностi за пiдзвiтними рахунками / електронними гаманцями
69.1. Банки, iншi фiнансовi установи, небанкiвськi надавачi платiжних послуг, емiтенти електронних грошей вiдкривають вiдповiднi рахунки / електроннi гаманцi, передбаченi законодавством України, платникам податкiв - юридичним особам (резидентам i нерезидентам) незалежно вiд органiзацiйно-правової форми, вiдокремленим пiдроздiлам та представництвам юридичних осiб, для яких законом установленi особливостi їх державної реєстрацiї та якi не включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, фiзичним особам, якi провадять незалежну професiйну дiяльнiсть, за наявностi документiв, виданих контролюючими органами, що пiдтверджують взяття їх на облiк у таких органах, або виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань (для осiб, взяття на облiк яких у контролюючих органах здiйснюється на пiдставi вiдомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань, наданих державним реєстратором згiдно iз Законом України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та громадських формувань") чи iнформацiї з цього реєстру, отриманої банком, iншою фiнансовою установою, небанкiвським надавачем платiжних послуг, емiтентом електронних грошей вiдповiдно до закону, iз зазначенням даних про взяття на облiк у контролюючих органах як платника податкiв";
2) абзац перший пункту 69.2 викласти в такiй редакцiї:
"69.2. Банки, iншi фiнансовi установи, небанкiвськi надавачi платiжних послуг, емiтенти електронних грошей зобов'язанi надiслати повiдомлення про вiдкриття або закриття рахунку / електронного гаманця платника податкiв - юридичної особи (резидента i нерезидента), у тому числi вiдкритого через його вiдокремленi пiдроздiли, чи самозайнятої фiзичної особи до контролюючого органу, в якому облiковується платник податкiв, у день вiдкриття/закриття рахунку / електронного гаманця";
3) пункти 69.3 - 69.5 i 69.7 викласти в такiй редакцiї:
"69.3. Контролюючий орган не пiзнiше наступного робочого дня з дня отримання повiдомлення вiд банку, iншої фiнансової установи, небанкiвського надавача платiжних послуг, емiтента електронних грошей про вiдкриття рахунку / електронного гаманця зобов'язаний направити повiдомлення про взяття рахунку / електронного гаманця на облiк або про вiдмову у взяттi контролюючим органом рахунку / електронного гаманця на облiк iз зазначенням пiдстав у порядку, визначеному цим Кодексом.
Якщо контролюючий орган протягом строку, встановленого абзацом першим цього пункту, не направив повiдомлення про вiдмову у взяттi рахунку / електронного гаманця на облiк, такий рахунок / електронний гаманець вважається взятим на облiк у контролюючому органi за мовчазною згодою - у час та дату отримання вiдповiдною установою повiдомлення (квитанцiї) контролюючого органу про пiдтвердження факту прийняття повiдомлення до оброблення згiдно з порядком подання повiдомлень, встановленим вiдповiдно до пункту 69.5 цiєї статтi.
69.4. Датою початку видаткових операцiй за рахунком / електронним гаманцем платника податкiв, визначеного пунктом 69.1 цiєї статтi (крiм банку), у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей є дата отримання банком або iншою фiнансовою установою, небанкiвським надавачем платiжних послуг, емiтентом електронних грошей повiдомлення контролюючого органу про взяття рахунку / електронного гаманця на облiк у контролюючих органах або дата, визначена як дата взяття на облiк у контролюючому органi за мовчазною згодою згiдно з абзацом другим пункту 69.3 цiєї статтi.
69.5. Порядок подання та форма i змiст повiдомлень про вiдкриття/закриття рахункiв / електронних гаманцiв платникiв податкiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей, перелiк пiдстав для вiдмови контролюючих органiв у взяттi рахункiв / електронних гаманцiв на облiк визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, за погодженням з вiдповiдними державними органами, якi регулюють дiяльнiсть фiнансових установ";
"69.7. Фiзичнi особи - пiдприємцi та особи, якi провадять незалежну професiйну дiяльнiсть, зобов'язанi повiдомляти про свiй статус банки, iншi фiнансовi установи, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей, в яких такi особи вiдкривають рахунки / електроннi гаманцi".
15. У статтi 70:
1) пункт 70.5 пiсля абзацу першого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Облiкова картка фiзичної особи - платника податкiв може бути подана в електроннiй формi засобами електронних комунiкацiй з дотриманням вимог законодавства у сферi електронних довiрчих послуг, електронного документообiгу, надання публiчних (електронних публiчних) послуг".
У зв'язку з цим абзаци другий - шостий вважати вiдповiдно абзацами третiм - сьомим;
2) у пунктi 70.12:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"70.12. Реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiя (за наявностi) та номер паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та офiцiйно повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi) використовуються органами державної влади та органами мiсцевого самоврядування, юридичними особами незалежно вiд органiзацiйно-правових форм, включаючи Нацiональний банк України, банки, iншi фiнансовi установи, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей, бiржi, особами, якi провадять незалежну професiйну дiяльнiсть, фiзичними особами - пiдприємцями, а також фiзичними особами в усiх документах, якi мiстять iнформацiю про об'єкти оподаткування фiзичних осiб або про сплату податкiв, зокрема у разi";
пiдпункт 70.12.3 викласти в такiй редакцiї:
"70.12.3. вiдкриття рахункiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, електронних гаманцiв в емiтентах електронних грошей, а також у платiжних iнструкцiях пiд час здiйснення фiзичними особами безготiвкових розрахункiв".
16. Пiдпункт 72.1.3 пункту 72.1 статтi 72 викласти в такiй редакцiї:
"72.1.3. вiд банкiв, iнших фiнансових установ, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей - iнформацiя про наявнiсть та рух коштiв на рахунках / електронних гаманцях платника податкiв, звiти про пiдзвiтнi рахунки, поданi вiд фiнансових агентiв".
17. У статтi 73:
1) у пунктi 73.3:
абзаци двадцять другий i двадцять третiй викласти в такiй редакцiї:
"Iнформацiя на запит контролюючого органу надається Нацiональним банком України, банками, iншими фiнансовими установами, небанкiвськими надавачами платiжних послуг, емiтентами електронних грошей безоплатно у порядку та обсягах, встановлених законами України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" та "Про платiжнi послуги".
Порядок отримання iнформацiї контролюючими органами за їх письмовим запитом визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України";
в абзацi двадцять четвертому слово "банками" замiнити словами "банками, небанкiвськими надавачами платiжних послуг та емiтентами електронних грошей";
2) абзац перший пункту 73.4 викласти в такiй редакцiї:
"73.4. Iнформацiя про наявнiсть та рух коштiв / електронних грошей на рахунках / електронних гаманцях платника податкiв надається в обсягах бiльших, нiж передбаченi пунктом 73.3 цiєї статтi, банками, iншими фiнансовими установами, небанкiвськими надавачами платiжних послуг, емiтентами електронних грошей контролюючим органам за рiшенням суду. Для отримання такої iнформацiї контролюючий орган звертається до суду".
18. В абзацi восьмому пункту 82.2 статтi 82 слова "iнших фiнансових установах" замiнити словами "iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг / електронних гаманцях в емiтентах електронних грошей".
19. Абзац другий пункту 87.1 статтi 87 викласти в такiй редакцiї:
"Джерелом самостiйної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартiсть є суми коштiв, джерела яких зазначенi в абзацi першому цього пункту та облiковуються в системi електронного адмiнiстрування податку на додану вартiсть. У разi сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштiв до бюджету здiйснюється безпосередньо з рахункiв платника податкiв, вiдкритих у банках, небанкiвських надавачах платiжних послуг".
20. У пунктi 89.4 статтi 89:
1) в абзацi другому слова "на рахунках" замiнити словами "на рахунках / електронних гаманцях";
2) абзац третiй викласти в такiй редакцiї:
"Зупинення видаткових операцiй на рахунках / електронних гаманцях платника податкiв та заборона вiдчуження таким платником податкiв майна дiють до дня складення акта опису майна платника податкiв у податкову заставу податковим керуючим або акта про вiдсутнiсть майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязi. Податковий керуючий не пiзнiше робочого дня, що настає за днем складення цих актiв, зобов'язаний надiслати банкам, iншим фiнансовим установам, небанкiвським надавачам платiжних послуг, емiтентам електронних грошей, а також платнику податкiв рiшення про складення актiв, яке є пiдставою для поновлення видаткових операцiй та скасування заборони на вiдчуження майна".
21. У статтi 94:
1) абзаци другий i третiй пiдпункту 94.6.2 пункту 94.6 викласти в такiй редакцiї:
"Арешт коштiв на рахунку / електронному гаманцi платника податкiв здiйснюється виключно на пiдставi рiшення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.
Звiльнення коштiв з-пiд арешту банк, iнша фiнансова установа, небанкiвський надавач платiжних послуг, емiтент електронних грошей здiйснює за рiшенням суду";
2) пункт 94.12 викласти в такiй редакцiї:
"94.12. При прийняттi рiшення про арешт майна банку, небанкiвського надавача платiжних послуг, емiтента електронних грошей арешт не може бути накладено на кошти, що знаходяться на кореспондентському рахунку банку, розрахунковому рахунку небанкiвського надавача платiжних послуг, емiтента електронних грошей".
22. У статтi 95:
1) абзац перший пункту 95.3 викласти в такiй редакцiї:
"95.3. Стягнення коштiв з рахункiв / електронних гаманцiв платника податкiв у банках, небанкiвських надавачах платiжних послуг / емiтентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податкiв, та з рахункiв платникiв податкiв у системi електронного адмiнiстрування податку на додану вартiсть, вiдкритих у центральному органi виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi казначейського обслуговування бюджетних коштiв, здiйснюється за рiшенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмiрi суми податкового боргу або його частини";
2) у пунктi 95.5:
в абзацi другому слова "рахункiв такого платника у банках" замiнити словами "рахункiв / електронних гаманцiв такого платника у банках, небанкiвських надавачах платiжних послуг / емiтентах електронних грошей";
в абзацi четвертому слова "рахункiв такого платника податкiв у банках" замiнити словами "рахункiв / електронних гаманцiв такого платника податкiв у банках, небанкiвських надавачах платiжних послуг / емiтентах електронних грошей".
23. У пунктi 101.4 статтi 101 слова "розрахунковi документи" замiнити словами "платiжнi iнструкцiї".
24. Пiдпункт 112.8.5 пункту 112.8 статтi 112 викласти в такiй редакцiї:
"112.8.5. вчинення дiяння (дiї або бездiяльностi) з вини банку, органу, що здiйснює казначейське обслуговування бюджетних коштiв, небанкiвського надавача платiжних послуг, еквайра, емiтента електронних грошей (щодо податкових правопорушень, передбачених статтями 124 i 1251 цього Кодексу)".
25. У статтi 118:
1) назву i абзац перший пункту 118.1 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 118. Порушення строку та порядку подання iнформацiї про вiдкриття або закриття рахункiв / електронних гаманцiв, звiту про пiдзвiтнi рахунки
118.1. Неподання банками, iншими фiнансовими установами, небанкiвськими надавачами платiжних послуг, емiтентами електронних грошей вiдповiдним контролюючим органам в установлений статтею 69 цього Кодексу строк повiдомлення про вiдкриття або закриття рахункiв / електронних гаманцiв платникiв податкiв";
2) пункт 118.2 викласти в такiй редакцiї:
"118.2. Здiйснення видаткових операцiй за рахунком / електронним гаманцем платника податкiв до отримання повiдомлення вiдповiдного контролюючого органу про взяття рахунку на облiк у контролюючих органах -
тягне за собою накладення штрафу на банк, iншу фiнансову установу, небанкiвського надавача платiжних послуг, емiтента електронних грошей в розмiрi 10 вiдсоткiв суми всiх операцiй за весь перiод до отримання такого повiдомлення, здiйснених з використанням таких рахункiв (крiм операцiй з перерахування коштiв до бюджетiв або державних цiльових фондiв), але не менш як 1700 гривень";
3) абзац перший пункту 118.3 викласти в такiй редакцiї:
"118.3. Неповiдомлення фiзичними особами - пiдприємцями та особами, що проводять незалежну професiйну дiяльнiсть, про свiй статус банку, iншiй фiнансовiй установi, небанкiвському надавачу платiжних послуг / емiтенту електронних грошей при вiдкриттi рахунку / електронного гаманця".
26. В абзацi сьомому статтi 1231 слова "застрахованою особою" замiнити словами "страховиком (страхувальником), за умови отримання вiдповiдної згоди вiд застрахованої особи у порядку, визначеному законодавством та/або договором страхування".
27. У статтi 124:
1) в абзацi четвертому пункту 124.1 слово "(банкiвський)" виключити;
2) пункт 124.4 викласти в такiй редакцiї:
"124.4. За порушення строку зарахування податкiв до бюджетiв або державних цiльових фондiв, установлених Законом України "Про платiжнi послуги", з вини банку, органу, що здiйснює казначейське обслуговування бюджетних коштiв, небанкiвського надавача платiжних послуг, еквайра, емiтента електронних грошей такий банк/орган, небанкiвський надавач платiжних послуг, емiтент електронних грошей сплачує штрафи в розмiрах, установлених пунктом 124.1 цiєї статтi".
28. У назвi та абзацi першому пункту 126.1 статтi 126 слова "чи iншими фiнансовими установами" замiнити словами "iншими фiнансовими установами, небанкiвськими надавачами платiжних послуг, емiтентами електронних грошей".
29. У статтi 129:
1) пункт 129.6 викласти в такiй редакцiї:
"129.6. За порушення строку зарахування податкiв до бюджетiв або державних цiльових фондiв, установлених Законом України "Про платiжнi послуги", з вини банку, органу, що здiйснює казначейське обслуговування бюджетних коштiв, небанкiвського надавача платiжних послуг, еквайра, емiтента електронних грошей такий банк/орган, небанкiвський надавач платiжних послуг, емiтент електронних грошей сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафи у розмiрах, встановлених цим Кодексом";
2) в абзацi першому пункту 129.7 слова "платiжнi доручення" замiнити словами "платiжнi iнструкцiї";
3) пункт 129.8 викласти в такiй редакцiї:
"129.8. При стягненнi коштiв i майна платникiв податкiв - клiєнтiв банкiв, користувачiв небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей, страхувальникiв страхових органiзацiй або членiв iнших небанкiвських фiнансових установ, утворених вiдповiдно до закону, контролюючi органи або державнi виконавцi не мають права звертати стягнення на залишки коштiв на кореспондентських рахунках банкiв, розрахункових рахунках небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей, а також на страховi та прирiвнянi до них резерви банкiв, страхових органiзацiй або фiнансових установ, що сформованi вiдповiдно до законодавства України";
4) пiдпункт 129.9.4 пункту 129.9 викласти в такiй редакцiї:
"129.9.4. вчинення дiяння (дiї чи бездiяльностi) з вини банку, органу, що здiйснює казначейське обслуговування бюджетних коштiв, небанкiвського надавача платiжних послуг, еквайра, емiтента електронних грошей".
30. В абзацi другому пункту 131.2 статтi 131 слова "платiжному документi" замiнити словами "платiжнiй iнструкцiї".
31. Пiдпункт 137.10.4.1 пiдпункту 137.10.4 пункту 137.10 статтi 137 викласти в такiй редакцiї:
"137.10.4.1. сплачено кошти готiвкою або з рахункiв в українських банках, небанкiвських надавачах платiжних послуг / електронних гаманцiв, вiдкритих в емiтентах електронних грошей (у тому числi у зв'язку з наданням фiнансової допомоги, яка не пiдлягає поверненню, переказом коштiв на рахунки платника податку за кордоном) та/або надано (передано ризики, пов'язанi з правом власностi, або результати виконання робiт, надання послуг) майно (у тому числi товари), роботи, послуги".
32. У статтi 141:
1) у пунктi 141.1:
абзац другий пiдпункту 141.1.3 викласти в такiй редакцiї:
"на позитивну рiзницю мiж приростом (убутком) сформованих у вiдповiдному звiтному перiодi вiдповiдно до мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi страховими резервами, крiм тих, що не впливають на формування фiнансового результату до оподаткування страховика (за вирахуванням прав вимоги до перестраховикiв у страхових резервах), та приростом (убутком) вiдповiдних резервiв, розрахованих за методикою, визначеною Нацiональним банком України (за вирахуванням прав вимоги до перестраховикiв у страхових резервах)";
абзац другий пiдпункту 141.1.4 викласти в такiй редакцiї:
"на вiд'ємну рiзницю мiж приростом (убутком) сформованих у вiдповiдному звiтному перiодi вiдповiдно до мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi страховими резервами, крiм тих, що не впливають на формування фiнансового результату до оподаткування страховика (за вирахуванням прав вимоги до перестраховикiв у страхових резервах), та приростом (убутком) вiдповiдних резервiв, розрахованих за методикою, визначеною Нацiональним банком України (за вирахуванням прав вимоги до перестраховикiв у страхових резервах)";
2) абзац четвертий пiдпункту 141.4.5 пункту 141.4 викласти в такiй редакцiї:
"пiд час укладання договорiв страхування або перестрахування безпосередньо iз страховиками та перестраховиками - нерезидентами, якi вiдповiдають вимогам щодо перестрахування у страховикiв (перестраховикiв) - нерезидентiв, установленим Нацiональним банком України (у тому числi через або за посередництвом страхових та/або перестрахових брокерiв), а також пiд час укладання договорiв перестрахування з розмiщення ризикiв в iноземних ядерних пулах за дорученням членiв ядерного страхового пулу - за ставкою 0 вiдсоткiв".
33. В абзацi другому пiдпункту 165.1.28 пункту 165.1 статтi 165 слова "нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферi ринкiв фiнансових послуг" замiнити словами "Нацiональним банком України та Нацiональною комiсiєю з цiнних паперiв та фондового ринку згiдно з розподiлом повноважень, визначених законодавством про регулювання ринкiв фiнансових послуг".
34. У пунктi 168.1 статтi 168:
1) пiдпункт 168.1.2 викласти в такiй редакцiї:
"168.1.2. Податок сплачується (перераховується) до вiдповiдного бюджету пiд час виплати оподатковуваного доходу єдиним платiжним документом. Банки, небанкiвськi надавачi платiжних послуг приймають платiжнi документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платiжної iнструкцiї на перерахування цього податку до вiдповiдного бюджету або платiжної iнструкцiї на зарахування коштiв у сумi цього податку на єдиний рахунок, визначений статтею 351 цього Кодексу";
2) у пiдпунктi 168.1.4 слово "банкiвських" замiнити словом "операцiйних".
35. Пункт 170.9 статтi 170 викласти в такiй редакцiї:
"170.9. Оподаткування суми надмiру витрачених коштiв / електронних грошей, отриманих платником податку на вiдрядження або пiд звiт, не повернутої у встановлений строк.
170.9.1. Податковим агентом платника податку пiд час оподаткування суми, виданої платнику податку пiд звiт та не повернутої ним протягом встановленого пiдпунктом 170.9.3 цього пункту строку, є особа, що видала таку суму, а саме:
а) на вiдрядження - у сумi, що перевищує суму витрат платника податку на таке вiдрядження, розрахованiй згiдно з цим пiдпунктом.
Не є доходом платника податку - фiзичної особи, яка перебуває у трудових вiдносинах iз своїм роботодавцем або є членом керiвних органiв пiдприємств, установ, органiзацiй, сума вiдшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на вiдрядження в межах фактичних витрат, а саме: на проїзд (у тому числi перевезення багажу, бронювання транспортних квиткiв) як до мiсця вiдрядження i назад, так i за мiсцем вiдрядження (у тому числi на орендованому транспортi), оплату вартостi проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахункiв витрат на харчування чи побутовi послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи бiлизни), на найм iнших жилих примiщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортiв, дозволiв на в'їзд (вiз), обов'язкове страхування, iншi документально оформленi витрати, пов'язанi з правилами в'їзду та перебування у мiсцi вiдрядження, в тому числi будь-якi збори i податки, що пiдлягають сплатi у зв'язку iз здiйсненням таких витрат.
Фактична кiлькiсть днiв перебування у вiдрядженнi визначається згiдно з наказом про вiдрядження за наявностi одного чи декiлькох документальних доказiв перебування особи у вiдрядженнi (вiдмiток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документiв, рахункiв на проживання та/або будь-яких iнших документiв, що пiдтверджують фактичне перебування особи у вiдрядженнi).
Зазначенi в абзацi другому цього пiдпункту витрати не є об'єктом оподаткування цим податком лише за наявностi пiдтвердних документiв, що засвiдчують вартiсть таких витрат.
До пiдтвердних документiв належать:
транспортнi квитки або транспортнi рахунки та багажнi квитанцiї (у тому числi електроннi квитки);
документи, отриманi вiд осiб, якi надають послуги з розмiщення та проживання фiзичної особи, страховi полiси;
документи (виписки та/або вiдомостi з рахунку), що мiстять визначену законом iнформацiю про виконанi платiжнi операцiї за рахунком, до якого емiтованi платiжнi iнструменти;
документи, що пiдтверджують виконання операцiї з використанням платiжних iнструментiв;
iншi документи, що засвiдчують вартiсть витрат.
Включаються до оподатковуваного доходу вартiсть алкогольних напоїв i тютюнових виробiв, суми "чайових", за винятком випадкiв, коли суми таких "чайових" включаються до рахунку згiдно iз законами країни перебування, а також плата за видовищнi заходи.
До оподатковуваного доходу не включаються також витрати на вiдрядження, не пiдтвердженi документально, на харчування та фiнансування iнших власних потреб фiзичної особи (добовi витрати), понесенi у зв'язку з таким вiдрядженням у межах територiї України, але не бiльш як 0,1 розмiру мiнiмальної заробiтної плати, встановленої законом на 1 сiчня податкового (звiтного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого вiдрядження, а для вiдряджень за кордон - не вище 80 євро за кожен календарний день такого вiдрядження за офiцiйним обмiнним курсом гривнi до євро, установленим Нацiональним банком України, в розрахунку за кожен такий день.
Кабiнетом Мiнiстрiв України окремо визначаються граничнi норми добових для вiдрядження членiв екiпажiв суден/iнших транспортних засобiв або суми, що спрямовуються на харчування таких членiв екiпажiв замiсть добових, якщо такi судна (iншi транспортнi засоби):
провадять комерцiйну, промислову, науково-пошукову чи риболовецьку дiяльнiсть за межами територiальних вод України;
виконують мiжнароднi рейси для провадження навiгацiйної дiяльностi чи перевезення пасажирiв або вантажiв за плату за межами повiтряного або митного кордону України;
використовуються для проведення аварiйно-рятувальних та пошуково-рятувальних робiт за межами митного кордону або територiальних вод України.
Суми та склад витрат на вiдрядження державних службовцiв, а також iнших осiб, що направляються у вiдрядження пiдприємствами, установами та органiзацiями, якi повнiстю або частково утримуються (фiнансуються) за рахунок бюджетних коштiв, визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Сума добових для таких категорiй фiзичних осiб не може перевищувати суму, встановлену цим пiдпунктом.
Сума добових визначається в разi вiдрядження:
у межах України та країн, в'їзд громадян України на територiю яких не потребує наявностi вiзи (дозволу на в'їзд), - згiдно з наказом про вiдрядження та вiдповiдними первинними документами;
до країн, в'їзд громадян України на територiю яких здiйснюється за наявностi вiзи (дозволу на в'їзд), - згiдно з наказом про вiдрядження за наявностi документальних доказiв перебування особи у вiдрядженнi (вiдмiток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документiв, рахункiв на проживання та/або будь-яких iнших документiв, що пiдтверджують фактичне перебування особи у вiдрядженнi).
За вiдсутностi зазначених вiдповiдних пiдтвердних документiв сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку.
Будь-якi витрати на вiдрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявностi документiв, що пiдтверджують зв'язок такого вiдрядження з господарською дiяльнiстю роботодавця/сторони, що вiдряджає, зокрема (але не виключно) таких: запрошень сторони, що приймає, дiяльнiсть якої збiгається з дiяльнiстю роботодавця/сторони, що вiдряджає; укладеного договору чи контракту; iнших документiв, якi встановлюють або засвiдчують бажання встановити цивiльно-правовi вiдносини; документiв, що засвiдчують участь вiдрядженої особи в переговорах, конференцiях або симпозiумах, iнших заходах, якi проводяться за тематикою, що збiгається з господарською дiяльнiстю роботодавця/сторони, що вiдряджає.
Якщо згiдно iз законами країни вiдрядження або країн, територiєю яких здiйснюється транзитний рух до країни вiдрядження, обов'язково необхiдно здiйснити страхування життя або здоров'я вiдрядженої особи чи її цивiльної вiдповiдальностi (у разi використання транспортних засобiв), витрати на таке страхування не включаються до оподатковуваного доходу платника податку.
За запитом представника контролюючого органу роботодавець/сторона, що вiдряджає, забезпечує за власний рахунок переклад пiдтвердних документiв, виданих iноземною мовою;
б) пiд звiт для виконання окремих цивiльно-правових дiй вiд iменi та за рахунок особи, що їх видала, - у сумi, що перевищує суму фактичних витрат платника податку на виконання таких дiй.
Для цiлей цього пункту до суми перевищення не включаються та не оподатковуються документально пiдтвердженi витрати, здiйсненi за рахунок готiвкових чи безготiвкових коштiв / електронних грошей, наданих платнику податку пiд звiт роботодавцем на органiзацiю та проведення прийомiв, презентацiй, свят, розваг та вiдпочинку, придбання та розповсюдження подарункiв, у встановлених межах, що здiйсненi таким платником та/або iншими особами з рекламними цiлями.
Сума податку, нарахована на суму такого перевищення, утримується особою, що видала такi кошти / електроннi грошi, за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (пiсля його оподаткування) платника податку за вiдповiдний мiсяць, а у разi недостатностi суми доходу - за рахунок оподатковуваних доходiв наступних звiтних мiсяцiв до повної сплати суми такого податку.
У разi коли платник податку припиняє трудовi або цивiльно-правовi вiдносини з особою, що видала такi кошти / електроннi грошi, сума податку утримується за рахунок останньої виплати оподатковуваного доходу пiд час проведення остаточного розрахунку. У разi недостатностi суми такого доходу непогашена частина податку включається до податкового зобов'язання платника податку за наслiдками звiтного (податкового) року.
Якщо повне утримання такої суми податку є неможливим внаслiдок смертi платника податку чи визнання його судом безвiсно вiдсутнiм або оголошення його судом померлим, така сума утримується пiд час нарахування доходу за останнiй для такого платника податку податковий перiод, а в непогашенiй частинi визнається безнадiйною до сплати.
170.9.2. У разi якщо пiд час вiдрядження чи виконання окремих цивiльно-правових дiй платник податку для проведення розрахункiв застосував платiжний iнструмент, включаючи корпоративний (бiзнесовий) платiжний iнструмент або особистий платiжний iнструмент, чи його реквiзити, вартiсть витрат засвiдчується документом (випискою та/або вiдомостями з рахунку) в електроннiй або паперовiй формi, що мiстить визначену законом iнформацiю про виконанi платiжнi операцiї за рахунком, до якого емiтований такий платiжний iнструмент.
170.9.3. Документальне пiдтвердження суми фактичних витрат на вiдрядження або виконання окремих цивiльно-правових дiй шляхом надання пiдтвердних документiв, що засвiдчують суму таких витрат, у разi здiйснення безготiвкових розрахункiв з використанням платiжних iнструментiв, включаючи корпоративнi (бiзнесовi) платiжнi iнструменти або особистi платiжнi iнструменти, чи їх реквiзити, та повернення особi, яка видала кошти / електроннi грошi пiд звiт, суми надмiру витрачених коштiв / електронних грошей, розмiр яких розрахований згiдно з пiдпунктом 170.9.1 цього пункту, здiйснюється платником податку до закiнчення мiсяця, наступного за мiсяцем, у якому платник податку:
а) завершує таке вiдрядження;
б) завершує виконання окремої цивiльно-правової дiї за дорученням та за рахунок особи, яка видала кошти / електроннi грошi пiд звiт.
У разi якщо пiд час вiдрядження чи виконання окремих цивiльно-правових дiй платник податку застосував для проведення розрахункiв платiжний iнструмент, включаючи корпоративний (бiзнесовий) платiжний iнструмент або особистий платiжний iнструмент, чи його реквiзити та списання коштiв / електронних грошей за понесеними витратами здiйснюється надавачем платiжних послуг пiзнiше дати, коли платник податку завершує таке вiдрядження або завершує виконання окремої цивiльно-правової дiї, строки, установленi цим пiдпунктом, продовжуються на один календарний мiсяць.
170.9.4. Звiт про використання коштiв / електронних грошей, виданих на вiдрядження або пiд звiт, складається та подається у строки, визначенi пiдпунктом 170.9.3 цього пункту, платником податку (у паперовiй або електроннiй формi (з дотриманням вимог законiв України "Про електроннi документи та електронний документообiг" та "Про електроннi довiрчi послуги") за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, у разi:
а) наявностi оподатковуваного доходу, визначеного вiдповiдно до пiдпункту 170.9.1 цього пункту, з метою розрахунку суми податку;
б) використання платником податку готiвки понад суму добових витрат (включаючи отриману iз застосуванням платiжних iнструментiв).
У разi якщо пiд час вiдрядження або виконання окремих цивiльно-правових дiй платник податку застосував платiжнi iнструменти, включаючи корпоративнi (бiзнесовi) платiжнi iнструменти або особистi платiжнi iнструменти, чи їх реквiзити, для проведення розрахункiв у безготiвковiй формi та/або для отримання готiвки в межах суми добових витрат та за вiдсутностi оподатковуваного доходу, звiт про використання коштiв / електронних грошей, виданих на вiдрядження або пiд звiт, не складається i не подається".
36. Абзац перший пункту 172.5 статтi 172 викласти в такiй редакцiї:
"172.5. Сума податку визначається та самостiйно сплачується через банки, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей".
37. В абзацах восьмому i дев'ятому пункту 173.4 статтi 173 слова "банкiвськi установи" замiнити словами "банки, небанкiвських надавачiв платiжних послуг / емiтентiв електронних грошей".
38. Пiдпункт "ґ" пункту 174.1 статтi 174 викласти в такiй редакцiї:
"ґ) готiвка або кошти, що зберiгаються на рахунках / електронних гаманцях спадкодавця, вiдкритих у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг / емiтентах електронних грошей, депозитнi, ощаднi, iпотечнi сертифiкати, сертифiкати фонду операцiй з нерухомiстю".
39. У пунктi 179.8 статтi 179 слова "банкiвський рахунок, вiдкритий у будь-якому комерцiйному банку" замiнити словами "рахунок, вiдкритий у банку або небанкiвському надавачу платiжних послуг".
40. У статтi 187:
1) пiдпункт "а" пункту 187.1 статтi 187 викласти в такiй редакцiї:
"а) дата зарахування коштiв вiд покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг як оплата товарiв/послуг, що пiдлягають постачанню, а в разi постачання товарiв/послуг, оплата яких здiйснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарiв/послуг, що пiдлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разi постачання товарiв/послуг за готiвку - дата оприбуткування коштiв у касi платника податку, а в разi вiдсутностi такої - дата iнкасацiї готiвки у банкiвськiй установi, що обслуговує платника податку";
2) у пунктi 187.7 слова "на банкiвський рахунок платника податку" замiнити словами "на рахунок платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг";
3) в абзацi третьому пункту 187.8 слова "з банкiвського рахунка платника податку" замiнити словами "з рахунку платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг".
41. Пiдпункт 196.1.5 пункту 196.1 статтi 196 викласти в такiй редакцiї:
"196.1.5. вiдступлення права вимоги, переведення боргу, торгiвлi за грошовi кошти або цiннi папери борговими зобов'язаннями (вимогами), за винятком операцiй з iнкасацiї боргових вимог та факторингу (факторингових) операцiй, крiм факторингових операцiй, якщо об'єктом боргу є валютнi цiнностi, цiннi папери, у тому числi компенсацiйнi папери (сертифiкати), iнвестицiйнi сертифiкати, iпотечнi сертифiкати з фiксованою дохiднiстю, операцiї з вiдступлення права вимоги за забезпеченими iпотекою кредитами (позиками), житловi чеки, земельнi бони та деривативи;
переходу права власностi на об'єкт фiнансового лiзингу до лiзингодавця (нового кредитора) вiд лiзингодавця (первинного кредитора) iз збереженням прав та обов'язкiв сторiн за договором фiнансового лiзингу в разi, коли лiзингодавцем (первинним кредитором) пiд час передачi лiзингоодержувачу такого об'єкта фiнансового лiзингу нарахованi та вiдображенi у податковiй звiтностi за вiдповiдний звiтний (податковий) перiод податковi зобов'язання з податку;
надання послуг з:
виконання платiжних операцiй, що надаються надавачами платiжних послуг, операторами платiжних систем;
розрахунково-касового обслуговування;
iнкасацiї;
залучення, розмiщення та повернення коштiв за договорами позики, депозиту, вкладу (у тому числi пенсiйного);
управлiння коштами та цiнними паперами (корпоративними правами та деривативами);
доручення, надання, управлiння i вiдступлення прав вимоги за фiнансовими кредитами фiнансових установ;
надання гарантiй, банкiвських поручительств;
випуску, погашення електронних грошей;
емiсiї, обмiну, погашення цифрових грошей Нацiонального банку України.
Перелiк послуг з виконання платiжних операцiй, розрахунково-касового обслуговування визначається Нацiональним банком України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику".
42. У статтi 198:
1) абзац другий пункту 198.2 викласти в такiй редакцiї:
"дата списання коштiв з рахунку платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг на оплату товарiв/послуг, а в разi постачання товарiв/послуг, оплата яких здiйснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податкiв як оплата товарiв/послуг, що пiдлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника";
2) в абзацi шостому пункту 198.6 слова "з банкiвського рахунку (видачi з каси) платника податку" замiнити словами "з рахунку платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг (видачi з каси)".
43. У статтi 200:
1) пiдпункт "б" пункту 200.4 викласти в такiй редакцiї:
"б) або пiдлягає бюджетному вiдшкодуванню за заявою платника у сумi податку, фактично сплаченiй отримувачем товарiв/послуг у попереднiх та звiтному податкових перiодах постачальникам таких товарiв/послуг або до Державного бюджету України, в частинi, що не перевищує суму, обчислену вiдповiдно до пункту 2001.3 статтi 2001 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларацiї, на вiдповiдний рахунок платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з iнших платежiв, що сплачуються до державного бюджету";
2) у пунктi 200.7:
абзаци четвертий, п'ятий, сьомий i сiмнадцятий пiдпункту 200.7.1 викласти в такiй редакцiї:
"2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного вiдшкодування на рахунок платника у банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг, поданої у складi податкової декларацiї або уточнюючого розрахунку (в разi їх подання);
3) сума податку, заявленого до бюджетного вiдшкодування, зазначена у кожнiй заявi, поданiй у складi податкової декларацiї або уточнюючого розрахунку (в разi їх подання), у тому числi окремо, яка пiдлягає перерахуванню на рахунок платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з iнших платежiв, що сплачуються до державного бюджету";
"5) реквiзити рахунку платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг для перерахування бюджетного вiдшкодування";
"15) дата та сума повернення бюджетного вiдшкодування на рахунок платника в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг";
абзац перший пiдпункту 200.7.3 викласти в такiй редакцiї:
"200.7.3. Данi Реєстру заяв про повернення суми бюджетного вiдшкодування, передбаченi пiдпунктом 200.7.1 цього пункту, крiм пiдпункту 5 пiдпункту 200.7.1 цього пункту щодо реквiзитiв рахунку платника податку в банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг для перерахування бюджетного вiдшкодування, не є iнформацiєю з обмеженим доступом та пiдлягають щоденному, крiм вихiдних, святкових та неробочих днiв, оприлюдненню на офiцiйному веб-сайтi центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фiнансової полiтики";
3) в абзацi дев'ятому пункту 200.12 i пунктi 200.13 слова "на поточний банкiвський рахунок платника податку в обслуговуючому банку" замiнити словами "на рахунок платника податку в обслуговуючому банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг".
44. У статтi 2001 слова "поточний рахунок" у всiх вiдмiнках замiнити словами "рахунок у банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг" у вiдповiдному вiдмiнку.
45. У статтi 201:
1) абзац восьмий пункту 201.4 викласти в такiй редакцiї:
"здiйснення постачання товарiв/послуг за готiвку кiнцевому споживачевi (який не є платником податку), розрахунки за якi проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцiй та/або програмнi реєстратори розрахункових операцiй, або через банк, небанкiвського надавача платiжних послуг чи платiжний пристрiй (безпосередньо на рахунок постачальника)";
2) в абзацi двадцять п'ятому пункту 201.10 слова "товарних чекiв або iнших розрахункових" виключити;
3) у текстi слова "поточний рахунок" у всiх вiдмiнках замiнити словами "рахунок у банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг" у вiдповiдному вiдмiнку.
46. В абзацi третьому пункту 218.4 статтi 218 слова "поточний рахунок" замiнити словами "рахунок у банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг".
47. У статтi 222:
1) пiдпункт 222.1.5 пункту 222.1 викласти в такiй редакцiї:
"222.1.5. Умовою вiдвантаження виробником готової продукцiї, виробленої з давальницької сировини, його замовнику або за його дорученням iншiй особi є документальне пiдтвердження банку / небанкiвського надавача платiжних послуг про перерахування вiдповiдної суми податку на рахунок у банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг виробника";
2) у пiдпунктi 222.2.4 пункту 222.2 слова "або платiжнi доручення про сплату податку з вiдмiткою банку про дату виконання платiжного доручення" замiнити словами "або платiжнi iнструкцiї про сплату податку з вiдмiткою банку / небанкiвського надавача платiжних послуг про дату її виконання".
48. У статтi 226:
1) абзац п'ятий пункту 226.12 викласти в такiй редакцiї:
"платiжної iнструкцiї на перерахування плати за марки з вiдмiткою банку / небанкiвського надавача платiжних послуг про дату її виконання";
2) в абзацi першому пункту 226.14 слово "платiжнi" виключити.
49. У пунктi 231.3 статтi 231:
1) абзац третiй викласти в такiй редакцiї:
"Акцизна накладна може бути складена за щоденними пiдсумками операцiй (якщо акцизнi накладнi не були складенi на цi операцiї) за кожним кодом товарної пiдкатегорiї згiдно з УКТ ЗЕД у разi здiйснення реалiзацiї пального за готiвку кiнцевому споживачевi (який не є суб'єктом господарювання), розрахунки за якi проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцiй та/або програмнi реєстратори розрахункових операцiй з урахуванням вимог, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України, або через банк, небанкiвського надавача платiжних послуг чи платiжний пристрiй (безпосередньо на рахунок особи, що реалiзує пальне). При цьому окремi обов'язковi реквiзити акцизної накладної, що iдентифiкують отримувача пального, визначенi пiдпунктами "г" та "ґ" пункту 231.1 цiєї статтi, не заповнюються";
2) друге речення абзацу шостого викласти в такiй редакцiї: "У разi реалiзацiї пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача за готiвку кiнцевому споживачевi, розрахунки за якi проводяться через реєстратори розрахункових операцiй або через банк, небанкiвського надавача платiжних послуг чи платiжний пристрiй, платник має право самостiйно обирати спосiб складання акцизних накладних на такi операцiї (зведенi або за щоденними пiдсумками операцiй)".
50. В абзацi першому пункту 250.5 статтi 250 слова "одним платiжним дорученням" замiнити словами "однiєю платiжною iнструкцiєю".
51. У пунктi 257.6 статтi 257 слово "платiжного" виключити.
52. У пунктi 291.6 статтi 291 слова "в грошовiй формi (готiвковiй та/або безготiвковiй)" замiнити словами "в грошовiй формi - готiвковiй або безготiвковiй (у тому числi з використанням електронних грошей)".
53. У роздiлi XX "Перехiднi положення":
1) в абзацi четвертому пункту 9 пiдроздiлу 3 слова "платiжних документiв" замiнити словом "документiв";
2) в абзацi третьому пункту 38, абзацах другому i третьому пункту 381 пiдроздiлу 5 слова "банкiвський рахунок" замiнити словами "рахунок у банку / небанкiвському надавачу платiжних послуг";
3) у пунктi 69 пiдроздiлу 10:
а) у пiдпунктi 69.17:
слова "iнша фiнансова установа" у всiх вiдмiнках i числах замiнити словами "iнша фiнансова установа, небанкiвський надавач платiжних послуг, емiтент електронних грошей" у вiдповiдному вiдмiнку i числi, а слово "рахунок" у всiх вiдмiнках i числах - словами "рахунок / електронний гаманець" у вiдповiдному вiдмiнку i числi;
доповнити абзацом четвертим такого змiсту:
"Щодо всiх рахункiв / електронних гаманцiв, вiдкритих/закритих у перiод дiї воєнного, надзвичайного стану на територiї України платникам податкiв, визначеним пунктом 69.1 статтi 69 цього Кодексу, банки, iншi фiнансовi установи, небанкiвськi надавачi платiжних послуг, емiтенти електронних грошей зобов'язанi направити (у тому числi повторно) до контролюючих органiв повiдомлення про вiдкриття/закриття рахункiв / електронних гаманцiв для отримання вiд контролюючих органiв повiдомлення про взяття рахункiв / електронних гаманцiв на облiк не пiзнiше одного мiсяця з дати припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на територiї України. Якщо пiсля припинення зазначених станiв у банку, iншої фiнансової установи, небанкiвського надавача платiжних послуг, емiтента електронних грошей вiдсутнє пiдтвердження взяття рахунку / електронного гаманця на облiк у контролюючому органi, вважається, що банк, iнша фiнансова установа, небанкiвський надавач платiжних послуг, емiтент електронних грошей розпочав здiйснення видаткових операцiй за рахунком / електронним гаманцем платника податкiв до отримання повiдомлення вiдповiдного контролюючого органу про взяття рахунку / електронного гаманця на облiк у контролюючих органах";
б) в абзацi третьому пiдпункту 69.20 пункту 69 слова "платiжний документ" замiнити словом "документ", а слова "платiжного документа" - словами "такого документа";
в) доповнити пiдпунктом 69.32 такого змiсту:
"69.32. У порядку та за формою, встановленими згiдно з пунктом 69.5 статтi 69 Податкового кодексу України, до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну податкову полiтику, небанкiвськi надавачi платiжних послуг, емiтенти електронних грошей зобов'язанi подати повiдомлення про вiдкриття щодо рахункiв / електронних гаманцiв, не закритих на день набрання чинностi Законом України "Про внесення змiн до Податкового кодексу України та iнших законодавчих актiв України щодо платiжних послуг" (далi у цьому пунктi - Закон) i вiдкритих платникам податкiв, визначеним пунктом 69.1 статтi 69 Податкового кодексу України.
Такi повiдомлення мають бути поданi протягом одного мiсяця з дня припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на територiї України. Пiсля спливу такого строку здiйснення видаткових операцiй за рахунком платника податкiв / електронним гаманцем, вiдкритим до дня набрання чинностi Законом, дозволяється, за умови отримання повiдомлення вiдповiдного контролюючого органу про взяття рахунку / електронного гаманця на облiк у контролюючих органах. У разi неподання у такий строк повiдомлення про вiдкриття зазначеного рахунку / електронного гаманця вважається, що небанкiвський надавач платiжних послуг / емiтент електронних грошей з дня набрання чинностi Законом розпочав здiйснення видаткових операцiй за рахунком платника податкiв / електронним гаманцем до отримання повiдомлення вiдповiдного контролюючого органу про взяття рахунку / електронного гаманця на облiк у контролюючих органах. Якщо протягом зазначеного строку рахунок / електронний гаманець буде закрито, достатнiм є направлення повiдомлення про закриття рахунку / електронного гаманця у строки, встановленi пунктом 69.2 статтi 69 Податкового кодексу України".
54. У текстi Кодексу слова "реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiя та номер паспорта" у всiх вiдмiнках i числах замiнити словами "реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiя (за наявностi) та номер паспорта" у вiдповiдному вiдмiнку i числi.
II. Прикiнцевi та перехiднi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з 1 квiтня 2023 року, крiм пiдпункту 8 (щодо змiн до Закону України "Про Нацiональний банк України") та абзацiв сто вiсiмдесят п'ятого - сто вiсiмдесят восьмого пiдпункту 13 (щодо змiн до роздiлу VIII "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про платiжнi послуги") пункту 2 цього роздiлу, якi набирають чинностi з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону.
2. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1) абзац третiй частини другої статтi 10769 Цивiльного кодексу України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., NN 40 - 44, ст. 356) виключити;
2) у Господарському процесуальному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 48, ст. 436):
пункт 3 частини п'ятої статтi 9 викласти в такiй редакцiї:
"3) номери рахункiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, номери платiжних карток, електронних гаманцiв в емiтентах електронних грошей";
пункт 3 частини другої статтi 240 викласти в такiй редакцiї:
"3) номери рахункiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, номери платiжних карток, електронних гаманцiв в емiтентах електронних грошей";
частину п'яту статтi 336 викласти в такiй редакцiї:
"5. За заявою стягувача суд може накласти арешт на грошовi кошти, якi перебувають на рахунках (вкладах), електронних гаманцях чи на зберiганнi у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей i належать особi, яка має заборгованiсть перед боржником, що не оспорюється зазначеною особою або пiдтверджена судовим рiшенням, яке набрало законної сили";
3) у Цивiльному процесуальному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 48, ст. 436):
пункт 3 частини п'ятої статтi 8 викласти в такiй редакцiї:
"3) номери рахункiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, номери платiжних карток, електронних гаманцiв в емiтентах електронних грошей";
пункт 3 частини другої статтi 268 викласти в такiй редакцiї:
"3) номери рахункiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, номери платiжних карток, електронних гаманцiв в емiтентах електронних грошей";
пункт 1 частини восьмої статтi 290 викласти в такiй редакцiї:
"1) термiн "активи" означає грошовi кошти (у тому числi готiвковi кошти, кошти, що перебувають на рахунках / електронних гаманцях, у банках чи iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей чи на зберiганнi у банках або iнших фiнансових установах), iнше майно, майновi права, нематерiальнi активи, у тому числi криптовалюти, обсяг зменшення фiнансових зобов'язань, а також роботи чи послуги, наданi особi, уповноваженiй на виконання функцiй держави чи мiсцевого самоврядування";
частину п'яту статтi 440 викласти в такiй редакцiї:
"5. За заявою стягувача суд може накласти арешт на грошовi кошти, якi перебувають на рахунках (вкладах) / електронних гаманцях чи на зберiганнi у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей i належать особi, яка має заборгованiсть перед боржником, яка не оспорюється зазначеною особою або пiдтверджена судовим рiшенням, що набрало законної сили";
4) у Кодексi адмiнiстративного судочинства України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 48, ст. 436):
пункт 3 частини п'ятої статтi 11 викласти в такiй редакцiї:
"3) номери рахункiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, номери платiжних карток, електронних гаманцiв в емiтентах електронних грошей";
пункт 3 частини другої статтi 250 викласти в такiй редакцiї:
"3) номери рахункiв у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, номери платiжних карток, електронних гаманцiв в емiтентах електронних грошей";
у пунктi 1 частини першої статтi 283 слово "рахунках" замiнити словами "рахунках / електронних гаманцях";
5) у Кодексi України з процедур банкрутства (Вiдомостi Верховної Ради України, 2019 р., N 19, ст. 74):
частину четверту статтi 34 пiсля абзацу чотирнадцятого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"вiдомостi про всi рахунки, електроннi гаманцi, вiдкритi у небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей, що належать боржнику, їх реквiзити".
У зв'язку з цим абзаци п'ятнадцятий - дев'ятнадцятий вважати вiдповiдно абзацами шiстнадцятим - двадцятим;
частину другу статтi 36 пiсля абзацу п'ятого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"вiдомостi про всi рахунки, електроннi гаманцi, вiдкритi у небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей, що належать боржнику, їх реквiзити".
У зв'язку з цим абзаци шостий i сьомий вважати вiдповiдно абзацами сьомим i восьмим;
абзац другий частини п'ятнадцятої статтi 39 викласти в такiй редакцiї:
"У разi вжиття заходiв щодо забезпечення вимог кредиторiв копiя ухвали надсилається також установам, що здiйснюють облiк нерухомого та рухомого майна (органам державної реєстрацiї речових прав, державним нотарiальним конторам, органам державної автомобiльної iнспекцiї за мiсцезнаходженням (мiсцем проживання) боржника), установам банкiв, небанкiвським надавачам платiжних послуг, що обслуговують рахунки боржника, емiтентам електронних грошей, у яких знаходяться електроннi гаманцi, що належать боржнику, депозитарним установам, якi ведуть облiк прав на цiннi папери, що належать боржнику, а також установi, що веде державнi реєстри обтяжень майна";
абзац четвертий частини п'ятої статтi 41 викласти в такiй редакцiї:
"Стягнення грошових коштiв за вимогами кредиторiв за зобов'язаннями, на якi не поширюється дiя мораторiю, крiм випадкiв, передбачених статтею 94 цього Кодексу, провадиться з рахунку боржника в установi банку, небанкiвському надавачу платiжних послуг або з електронного гаманця боржника в емiтентi електронних грошей, а також контроль за такими стягненнями здiйснює арбiтражний керуючий";
частину четверту статтi 50 пiсля абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Не допускається накладення арешту на кошти, що отримуються (утримуються) небанкiвським надавачем платiжних послуг на розрахунковому рахунку, вiдкритому банком небанкiвському надавачу платiжних послуг для виконання платiжних операцiй, за зобов'язаннями такого небанкiвського надавача платiжних послуг перед будь-яким кредитором".
У зв'язку з цим абзаци сьомий i восьмий вважати вiдповiдно абзацами восьмим i дев'ятим;
пункт 4 частини першої статтi 114 викласти в такiй редакцiї:
"4) отримувати iнформацiю про рух коштiв на рахунках / електронних гаманцях боржника вiдповiдно до Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть", Закону України "Про платiжнi послуги";
пункт 8 частини третьої статтi 116 викласти в такiй редакцiї:
"8) вiдомостi про всi наявнi рахунки / електроннi гаманцi боржника (у тому числi депозитнi рахунки), вiдкритi в банках та iнших фiнансово-кредитних установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей в Українi та за кордоном, їх реквiзити, iз зазначенням сум грошових коштiв на таких рахунках, електронних гаманцях";
у статтi 119:
пункт 11 частини п'ятої викласти в такiй редакцiї:
"11) зобов'язання банкiв, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей надати керуючому реструктуризацiєю та суду iнформацiю про залишок коштiв на рахунках / електронних гаманцях боржника";
абзац другий частини сьомої викласти в такiй редакцiї:
"У разi вжиття заходiв для забезпечення вимог кредиторiв копiя ухвали надсилається також до установ, що здiйснюють облiк нерухомого та рухомого майна, органiв державної автомобiльної iнспекцiї за мiсцем проживання боржника, установ банкiв, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, що обслуговують рахунки боржника, емiтентiв електронних грошей, у яких є електроннi гаманцi, що належать боржнику, депозитарних установ, якi ведуть облiк прав на цiннi папери, що належать боржнику, а також органiв державної прикордонної служби";
6) у частинi п'ятiй статтi 24 Закону України "Про оплату працi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N 17, ст. 121 iз наступними змiнами) слова "установи банкiв" замiнити словами "банки / небанкiвських надавачiв платiжних послуг, якi отримали право на вiдкриття i ведення обслуговування рахункiв вiдповiдно до Закону України "Про платiжнi послуги";
7) у Законi України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N 46, ст. 345 iз наступними змiнами):
у частинi сьомiй статтi 4, частинi шостiй статтi 15 слово "платiжним" виключити;
у другому реченнi частини четвертої статтi 16 слова "копiю платiжного доручення з вiдмiткою банку про сплату" замiнити словами "копiю платiжної iнструкцiї на перерахування плати чергового платежу за лiцензiю з вiдмiткою банку / небанкiвського надавача платiжних послуг про дату її виконання";
8) у Законi України "Про Нацiональний банк України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1999 р., N 29, ст. 238 iз наступними змiнами):
пункт 21 частини першої статтi 7 викласти в такiй редакцiї:
"21) вiдповiдно до закону здiйснює емiсiю цифрових грошей Нацiонального банку, визначає порядок їх випуску, зберiгання та погашення, а також особливостi виконання платiжних операцiй з їх застосуванням";
частини четверту i шосту статтi 17 викласти в такiй редакцiї:
"Правлiння Нацiонального банку має право утворити Комiтет з питань нагляду та регулювання дiяльностi банкiв, оверсайту платiжної iнфраструктури та делегувати йому повноваження щодо здiйснення банкiвського регулювання та нагляду, здiйснення оверсайту платiжної iнфраструктури, зокрема застосування до об'єктiв оверсайту заходiв впливу, визначених законом, а також застосування до банкiв та iнших осiб, якi можуть бути об'єктом перевiрки Нацiонального банку, заходiв впливу (санкцiй), передбачених законом, крiм заходiв, передбачених пунктами 11 i 12 частини першої статтi 73 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть";
"Правлiння Нацiонального банку має право утворити Комiтет з питань нагляду та регулювання дiяльностi ринкiв небанкiвських фiнансових послуг та делегувати йому повноваження щодо здiйснення державного регулювання та нагляду, валютного нагляду на цих ринках, нагляду за дiяльнiстю надавачiв платiжних послуг (крiм органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування) та надавачiв обмежених платiжних послуг, а також застосування заходiв впливу, визначених законом, до учасникiв ринкiв небанкiвських фiнансових послуг, надавачiв платiжних послуг (крiм органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування), надавачiв обмежених платiжних послуг та колекторських компанiй";
у пунктi 7 частини першої статтi 33 слова "переказ коштiв без вiдкриття рахункiв" замiнити словами "надання фiнансових платiжних послуг";
9) у Законi України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2001 р., N 5 - 6, ст. 30; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 30 червня 2021 року N 1587-IX):
у пунктi 7 частини тринадцятої статтi 7 цифри "50" замiнити цифрами "513";
у статтi 62:
пiдпункт "а" пункту 4, пункти 6 та 9 - 11 частини першої викласти в такiй редакцiї:
"а) на його запит щодо наявностi банкiвських рахункiв / електронних гаманцiв";
"6) органам державної виконавчої служби, приватним виконавцям - на їхнi запити з питань виконання рiшень судiв та рiшень, що пiдлягають примусовому виконанню вiдповiдно до Закону України "Про виконавче провадження", - щодо банкiвських рахункiв / електронних гаманцiв клiєнтiв та операцiй, проведених на користь чи за дорученням клiєнта, а саме вiдомостi на конкретно визначену дату або за конкретний промiжок часу та стосовно конкретної юридичної або фiзичної особи, фiзичної особи - пiдприємця про: наявнiсть рахункiв / електронних гаманцiв, номери рахункiв / електронних гаманцiв, залишок коштiв / електронних грошей на рахунках / електронних гаманцях, операцiї списання з рахункiв / електронних гаманцiв та/або зарахування на рахунки / електроннi гаманцi, призначення платежу, а також щодо договорiв боржника про зберiгання цiнностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) iндивiдуального банкiвського сейфа, що охороняється банком";
"9) центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову та бюджетну полiтику, з метою здiйснення верифiкацiї та монiторингу державних виплат - на його запит щодо банкiвських рахункiв / електронних гаманцiв фiзичних осiб, яким призначено, нараховано та/або здiйснено державнi виплати, а також фiзичних осiб, якi звернулися за призначенням державних виплат, операцiй списання з рахункiв / електронних гаманцiв та/або зарахування на рахунки / електроннi гаманцi i залишки за такими рахунками / електронними гаманцями на визначену дату або за конкретний промiжок часу;
10) особам, зазначеним власником рахунку (вкладу) / електронного гаманця у вiдповiдному розпорядженнi банку, у разi смертi такого власника рахунку (вкладу) / електронного гаманця - на їхнiй запит щодо наявностi рахункiв (вкладiв) / електронних гаманцiв померлого власника та залишку коштiв / електронних грошей на рахунках (вкладах) / електронних гаманцях;
11) державним нотарiальним конторам, приватним нотарiусам, посадовим особам органiв мiсцевого самоврядування, уповноваженим на вчинення нотарiальних дiй, iноземним консульським установам (для вчинення такими особами нотарiальних дiй з охорони спадкового майна, з видачi свiдоцтв про право на спадщину, про право власностi на частку в спiльному майнi подружжя в разi смертi одного з подружжя) - на їхнi запити щодо наявностi рахункiв (вкладiв) / електронних гаманцiв та залишку коштiв / електронних грошей на рахунках (вкладах) / електронних гаманцях померлих власникiв цих рахункiв / електронних гаманцiв та/або щодо залишку коштiв / електронних грошей, якi належать померлим фiзичним особам та зберiгаються на будь-яких рахунках / електронних гаманцях у банках, та/або щодо рухомого майна таких осiб, що перебуває на збереженнi та/або у заставi банку як заклад, щодо наявностi iндивiдуального банкiвського сейфа та/або договорiв про надання в майновий найм (оренду) iндивiдуального банкiвського сейфа, та/або щодо наявностi рахункiв умовного зберiгання (ескроу) та грошових коштiв на цих рахунках, призначених для перерахування померлим бенефiцiарам";
в абзацi четвертому частини шостої слово "рахункiв" замiнити словами "рахункiв / електронних гаманцiв";
10) у Законi України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 2 - 3, ст. 11 iз наступними змiнами):
у статтi 9:
частину сьому викласти в такiй редакцiї:
"7. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготiвкових коштiв з його рахунку, вiдкритого в банку, у небанкiвського надавача платiжних послуг, або на єдиний рахунок. Платники, зазначенi в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статтi 4 цього Закону, якi не мають рахунку, вiдкритого в банку, у небанкiвського надавача платiжних послуг, або не використовують єдиний рахунок, сплачують внесок шляхом внесення готiвки через банки, небанкiвських надавачiв платiжних послуг чи вiддiлення зв'язку";
у частинi десятiй:
у пунктi 1 слова "списання банком" замiнити словами "списання банком, небанкiвським надавачем платiжних послуг";
у пунктi 2 слова "банком або iншою установою - членом" замiнити словами "банком, небанкiвським надавачем платiжних послуг або iншим учасником";
у статтi 24:
назву викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 24. Обов'язки банкiв, небанкiвських надавачiв платiжних послуг щодо дотримання законодавства про збiр та ведення облiку єдиного внеску";
у частинi першiй слово "банки" замiнити словами "банки, небанкiвськi надавачi платiжних послуг";
частину другу викласти в такiй редакцiї:
"2. Банки, небанкiвськi надавачi платiжних послуг приймають вiд платникiв єдиного внеску, зазначених у пунктi 1 частини першої статтi 4 цього Закону, платiжнi iнструкцiї на видачу (перерахування) коштiв для виплати заробiтної плати, на якi вiдповiдно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здiйснюють видачу (перерахування) зазначених коштiв лише за умови одночасного подання платником платiжних iнструкцiй про перерахування коштiв для сплати вiдповiдних сум єдиного внеску або документiв, що пiдтверджують фактичну сплату таких сум, у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову полiтику, за погодженням з Нацiональним банком України та центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної полiтики у сферах працi, трудових вiдносин та зайнятостi населення, соцiального захисту населення.
У разi невиконання цiєї вимоги банки, небанкiвськi надавачi платiжних послуг за рахунок власних коштiв у порядку, встановленому Нацiональним банком України, сплачують вiдповiдному податковому органу суму, що дорiвнює сумi несплаченого єдиного внеску, з правом зворотної вимоги до платникiв єдиного внеску щодо вiдшкодування цiєї суми";
у частинi дванадцятiй статтi 25:
в абзацi першому слово "банкiв" замiнити словами "банкiв, небанкiвських надавачiв платiжних послуг";
у пунктi 2 слова "на банки" замiнити словами "на банки, небанкiвських надавачiв платiжних послуг";
11) у Законi України "Про виконавче провадження" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2016 р., N 30, ст. 542 iз наступними змiнами):
пункт 1 частини другої статтi 7 викласти в такiй редакцiї:
"1) реквiзити рахунку в банку, iншiй фiнансовiй установi, небанкiвського надавача платiжних послуг";
абзаци другий i третiй частини третьої статтi 9 викласти в такiй редакцiї:
"Банки, небанкiвськi надавачi платiжних послуг, емiтенти електронних грошей у разi вiдкриття або закриття рахунку / електронного гаманця фiзичнiй або юридичнiй особi, внесенiй до Єдиного реєстру боржникiв, у тому числi через вiдокремленi пiдроздiли банку, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей, зобов'язанi у день вiдкриття або закриття рахунку / електронного гаманця повiдомити про це зазначений у Єдиному реєстрi боржникiв орган державної виконавчої служби або приватного виконавця. Порядок надання такої iнформацiї та форма повiдомлення встановлюються Нацiональним банком України за погодженням iз Мiнiстерством юстицiї України.
Виконавець не пiзнiше наступного робочого дня з дня отримання повiдомлення зобов'язаний прийняти рiшення про накладення арешту на майно та/або на кошти / електроннi грошi, що знаходяться на рахунках / електронних гаманцях боржника в банках, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей, у порядку, визначеному статтею 56 цього Закону, крiм випадку, коли на таке майно арешт уже накладено з тих самих пiдстав";
частину третю статтi 13 викласти в такiй редакцiї:
"3. Платiжнi iнструкцiї на примусове списання коштiв або пред'явлення емiтенту електронних грошей до погашення в обмiн на грошовi кошти надсилаються не пiзнiше наступного робочого дня пiсля накладення арешту та в подальшому не пiзнiше наступного робочого дня з дня отримання iнформацiї про наявнiсть коштiв / електронних грошей, що знаходяться на рахунках / електронних гаманцях";
пункти 7 i 21 частини третьої статтi 18 викласти в такiй редакцiї:
"7) накладати арешт на кошти та iншi цiнностi боржника, зокрема на кошти, якi перебувають у касах, на рахунках у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг та органах, що здiйснюють казначейське обслуговування бюджетних коштiв (крiм коштiв на єдиному рахунку, вiдкритому у порядку, визначеному статтею 351 Податкового кодексу України, коштiв на рахунках платникiв податкiв у системi електронного адмiнiстрування податку на додану вартiсть, коштiв на електронних рахунках платникiв акцизного податку, коштiв на рахунках iз спецiальним режимом використання, спецiальних та iнших рахунках, звернення стягнення на якi заборонено законом), на рахунки в цiнних паперах, на електроннi грошi, якi зберiгаються на електронних гаманцях в емiтентах електронних грошей, а також опечатувати каси, примiщення i мiсця зберiгання грошей";
"21) отримувати вiд банкiв та iнших фiнансових установ, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, емiтентiв електронних грошей iнформацiю про наявнiсть рахункiв / електронних гаманцiв та/або стан рахункiв / електронних гаманцiв боржника, рух коштiв та операцiї за рахунками / електронними гаманцями боржника, а також iнформацiю про договори боржника про зберiгання цiнностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) iндивiдуального банкiвського сейфа, що охороняється банком";
пункт 3 частини п'ятої статтi 19 викласти в такiй редакцiї:
"3) за рiшеннями майнового характеру подати виконавцю протягом п'яти робочих днiв з дня вiдкриття виконавчого провадження декларацiю про доходи та майно боржника, зокрема про майно, яким вiн володiє спiльно з iншими особами, про рахунки у банках чи iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, електроннi гаманцi в емiтентах електронних грошей, про майно, що перебуває в заставi (iпотецi) або в iнших осiб, чи про кошти та майно, належнi йому вiд iнших осiб, за формою, встановленою Мiнiстерством юстицiї України";
частину четверту статтi 24 викласти в такiй редакцiї:
"4. Виконавець має право вчиняти виконавчi дiї щодо звернення стягнення на доходи боржника, виявлення та звернення стягнення на кошти, що знаходяться на рахунках боржника у банках чи iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, на електроннi грошi, якi зберiгаються на електронних гаманцях в емiтентах електронних грошей, на рахунки в цiнних паперах у депозитарних установах на територiї, на яку поширюється юрисдикцiя України";
у статтi 26:
частину третю викласти в такiй редакцiї:
"3. У заявi про примусове виконання рiшення стягувач має право зазначити вiдомостi, що iдентифiкують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рiшення (рахунок / електронний гаманець боржника, мiсце роботи чи отримання ним iнших доходiв, конкретне майно боржника та його мiсцезнаходження тощо), рахунки в банках, небанкiвських надавачах платiжних послуг для отримання ним коштiв, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявностi часткової сплати";
абзац перший частини сьомої викласти в такiй редакцiї:
"7. У разi якщо в заявi стягувача зазначено рахунки боржника у банках, iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, електроннi гаманцi в емiтентах електронних грошей, виконавець негайно пiсля вiдкриття виконавчого провадження накладає арешт на кошти / електроннi грошi боржника";
частину четверту статтi 35 викласти в такiй редакцiї:
"4. Арешт, накладений виконавцем на майно боржника, у тому числi на кошти на рахунках боржника у банках та iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг та електроннi грошi, якi зберiгаються на електронних гаманцях в емiтентах електронних грошей протягом строку, на який виконавець зупиняє вчинення виконавчих дiй, не знiмається, крiм випадкiв, передбачених пунктами 10, 15 частини першої статтi 34 цього Закону. У перiод зупинення вчинення виконавчих дiй виконавець має право звертатися до суду в порядку, встановленому цим Законом, а також вживати заходiв до розшуку боржника (його майна) або проведення перевiрки його майнового стану";
абзац перший частини другої статтi 44 викласти в такiй редакцiї:
"2. Приватний виконавець для здiйснення примусового виконання рiшень вiдкриває в державних банках рахунки, у тому числi за потреби в iноземнiй валютi, для";
статтю 47 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 47. Порядок виплати стягнутих грошових коштiв
1. Грошовi кошти, стягнутi з боржника (у тому числi одержанi вiд реалiзацiї майна боржника), зараховуються на вiдповiдний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця.
2. Стягувачу - фiзичнiй особi стягнутi з боржника кошти перераховуються виконавцем на зазначений у заявi про примусове виконання рiшення рахунок у банку або iншiй фiнансовiй установi, небанкiвському надавачу платiжних послуг (заявi про змiну реквiзитiв рахунку у банку або iншiй фiнансовiй установi, небанкiвському надавачу платiжних послуг) чи надсилаються на адресу стягувача поштовим переказом не пiзнiше наступного робочого дня з дня надходження таких коштiв на депозитний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця.
3. Стягувачу - юридичнiй особi стягнутi грошовi суми перераховуються виконавцем у встановленому порядку на визначенi стягувачем рахунки.
4. Грошовi кошти, стягнутi до Державного бюджету України або мiсцевих бюджетiв, перераховуються в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фiнансової полiтики.
5. Не допускається виплата стягувачу стягнутих коштiв готiвкою або виплата стягнутих коштiв iншим особам, якi не є стягувачами (крiм виплати грошових коштiв заставодержателю, який не є стягувачем, згiдно iз статтею 51 цього Закону).
Органам державної виконавчої служби та приватним виконавцям забороняється використовувати стягнутi з боржникiв грошовi кошти, що пiдлягають виплатi стягувачам, на цiлi, не передбаченi цiєю статтею, а також звертати на них стягнення для виплати iншим особам, якi не є стягувачами за виконавчими документами, пiд час примусового виконання яких такi кошти стягнуто (крiм випадкiв, коли стягувач є одночасно боржником в iншому виконавчому провадженнi).
6. Стягнутi з боржника кошти, що залишилися пiсля задоволення всiх вимог за виконавчими документами, перераховуються боржнику (крiм випадкiв повернення коштiв iншим особам).
7. У разi якщо стягнутi з боржника грошовi кошти не витребуванi стягувачем протягом одного року з дня їх зарахування на вiдповiдний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця, такi кошти зараховуються до Державного бюджету України в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фiнансової полiтики, за умови повiдомлення виконавцем стягувача про наявнiсть стягнутих на його користь грошових коштiв";
у статтi 48:
абзац перший частини першої викласти в такiй редакцiї:
"1. Звернення стягнення на майно боржника полягає в його арештi, вилученнi (списаннi коштiв з рахункiв) та примусовiй реалiзацiї (пред'явленнi електронних грошей до погашення в обмiн на кошти, що перераховуються на вiдповiдний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця)";
частину другу доповнити абзацом шостим такого змiсту:
"Не допускається накладення арешту, звернення стягнення на кошти, що отримуються (утримуються) небанкiвським надавачем платiжних послуг на розрахунковому рахунку, вiдкритому банком небанкiвському надавачу платiжних послуг для виконання платiжних операцiй, за зобов'язаннями такого небанкiвського надавача платiжних послуг перед будь-яким кредитором, крiм звернення стягнення за зобов'язаннями цього небанкiвського надавача платiжних послуг перед користувачем, за умови що таке зобов'язання пов'язано з наданням ним платiжних послуг такому користувачу. Порядок звернення стягнення на кошти, що знаходяться на розрахункових рахунках небанкiвських надавачiв платiжних послуг, встановлюється Нацiональним банком України";
частини четверту i восьму викласти в такiй редакцiї:
"4. На кошти та iншi цiнностi боржника, що знаходяться на рахунках та на зберiганнi у банках чи iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, або на електроннi грошi, що зберiгаються на електронних гаманцях в емiтентах електронних грошей, на рахунках у цiнних паперах у депозитарних установах, накладається арешт не пiзнiше наступного робочого дня пiсля їх виявлення. Арешт поширюється також на кошти на рахунках та електроннi грошi, що зберiгаються на електронних гаманцях в емiтентах електронних грошей, вiдкритих пiсля винесення постанови про накладення арешту";
"8. Виконавець проводить перевiрку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня вiдкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевiрка проводиться виконавцем не менше одного разу на два тижнi - щодо виявлення рахункiв, електронних гаманцiв боржника, не менше одного разу на три мiсяцi - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання iнформацiї про доходи боржника";
частини першу i другу статтi 49 викласти в такiй редакцiї:
"1. У разi якщо кошти боржника в iноземнiй валютi розмiщенi на рахунках, внесках або на зберiганнi у банку чи iншiй фiнансовiй установi, небанкiвському надавачу платiжних послуг, якi мають право на продаж iноземної валюти на внутрiшньому валютному ринку, виконавець зобов'язує їх продати протягом семи робочих днiв iноземну валюту в сумi, необхiднiй для погашення боргу.
2. У разi якщо такi кошти розмiщенi в банку або iншiй фiнансовiй установi, небанкiвському надавачу платiжних послуг, якi не мають права на продаж iноземної валюти на внутрiшньому валютному ринку, виконавець зобов'язує їх перерахувати протягом семи робочих днiв такi кошти до банку або iншої фiнансової установи, небанкiвського надавача платiжних послуг за вибором виконавця, що має таке право, для їх реалiзацiї вiдповiдно до частини першої цiєї статтi";
частини першу, другу i четверту статтi 52 викласти в такiй редакцiї:
"1. Виконавець звертає стягнення на кошти / електроннi грошi боржника - юридичної особи, що знаходяться у касах або iнших сховищах боржника - юридичної особи, у банках або iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей, у порядку, встановленому цим Законом. Iнформацiю про наявнi у боржника рахунки / електроннi гаманцi виконавець отримує в податкових органах, iнших державних органах, на пiдприємствах, в установах та органiзацiях, якi зобов'язанi надати йому iнформацiю невiдкладно, але не пiзнiше нiж у триденний строк, а також за повiдомленнями стягувача.
2. Виконавець може звернути стягнення на кошти / електроннi грошi боржника - юридичної особи, що знаходяться на його рахунках / електронних гаманцях i на рахунках / електронних гаманцях, вiдкритих боржником - юридичною особою через свої фiлiї, представництва та iншi вiдокремленi пiдроздiли";
"4. У разi якщо пiсля накладення виконавцем арешту на кошти / електроннi грошi боржника - юридичної особи у банках чи iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, емiтентах електронних грошей боржник умисно не виконує судового рiшення i вiдкриває новi рахунки в банках чи iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, електроннi гаманцi в емiтентах електронних грошей, виконавець надсилає вiдповiдним правоохоронним органам матерiали для притягнення винних осiб до кримiнальної вiдповiдальностi";
частину четверту статтi 53 викласти в такiй редакцiї:
"4. На належнi боржниковi у разi передачi вiд iнших осiб кошти / електроннi грошi, що знаходяться на рахунках у банках та iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, електронних гаманцях в емiтентах електронних грошей, стягнення звертається виконавцем на пiдставi ухвали суду в порядку, встановленому цим Законом";
абзац другий частини другої статтi 59 викласти в такiй редакцiї:
"Виконавець зобов'язаний зняти арешт з коштiв на рахунку боржника та/або з електронних грошей, якi знаходяться на електронних гаманцях в емiтентах електронних грошей, не пiзнiше наступного робочого дня з дня надходження вiд банку, небанкiвських надавачiв платiжних послуг документiв, якi пiдтверджують, що на кошти, якi знаходяться на рахунку, заборонено звертати стягнення згiдно iз цим Законом, а також у випадку, передбаченому пунктами 10, 15 частини першої статтi 34 цього Закону";
частину першу статтi 68 викласти в такiй редакцiї:
"1. Стягнення на заробiтну плату, пенсiю, стипендiю та iншi доходи боржника звертається у разi вiдсутностi в боржника коштiв / електронних грошей, що знаходяться на рахунках у банках чи iнших фiнансових установах, небанкiвських надавачах платiжних послуг, електронних гаманцях в емiтентах електронних грошей, вiдсутностi чи недостатностi майна боржника для покриття в повному обсязi належних до стягнення сум, а також у разi виконання рiшень про стягнення перiодичних платежiв";
12) у пiдпунктi "в" пункту 8 частини першої статтi 1 Закону України "Про валюту i валютнi операцiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2018 р., N 30, ст. 239; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 30 червня 2021 року N 1591-IX) слово "фiлiї" замiнити словами "вiдокремленi пiдроздiли";
13) у Законi України вiд 30 червня 2021 року N 1591-IX "Про платiжнi послуги" iз наступними змiнами:
у статтi 1:
у частинi першiй:
доповнити пунктом 91 такого змiсту:
"91) доступ до рахунку - можливiсть отримання стороннiм надавачем платiжних послуг визначеного користувачем обсягу iнформацiї щодо рахунку та користувача такого рахунку, якою на вимогу та за згодою такого користувача має забезпечити надавач послуг з обслуговування рахунку з метою надання таким стороннiм надавачем платiжних послуг такому користувачу послуг з iнiцiювання платiжної операцiї та/або з надання вiдомостей з рахункiв. Така можливiсть забезпечується шляхом взаємодiї iнформацiйних систем зазначених надавачiв платiжних послуг";
пункт 30 викласти в такiй редакцiї:
"30) кредитовий трансфер - платiжний iнструмент у виглядi сукупностi процедур, передбачених нормативно-правовими актами Нацiонального банку України, що використовується для iнiцiювання кредитового переказу";
у пунктi 90 слова "цифр або знакiв" замiнити словами "лiтер, цифр, символiв або знакiв";
у пунктi 91 слова "в установленому порядку отримала" замiнити словами "на пiдставi отриманої лiцензiї набула";
пункт 94 викласти в такiй редакцiї:
"94) фiнансова установа, що має право на надання платiжних послуг, - небанкiвська фiнансова установа, яка не має статусу платiжної установи або установи електронних грошей та у порядку, визначеному законом, має право надавати окремi фiнансовi платiжнi послуги";
у частинi другiй:
абзац другий викласти в такiй редакцiї:
"Термiни "абонент", "електронна комунiкацiйна послуга", "постачальник електронних комунiкацiйних послуг" вживаються в цьому Законi у значеннях, наведених у Законi України "Про електроннi комунiкацiї";
пiсля абзацу сьомого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Термiн "дiловi вiдносини" вживається в цьому Законi у значеннi, наведеному в Законi України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
У зв'язку з цим абзац восьмий вважати абзацом дев'ятим;
назву, частину першу та абзац перший частини другої статтi 3 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 3. Грошовi кошти (кошти) в Українi
1. Грошовi кошти (кошти) iснують в Українi у готiвковiй (формi грошових знакiв) та безготiвковiй (формi записiв на рахунках) формах.
2. Грошовi кошти (кошти) для цiлей цього Закону включають також електроннi грошi та цифровi грошi у випадках, передбачених цим Законом";
у статтi 6:
пункт 2 частини першої виключити;
частину другу викласти в такiй редакцiї:
"2. Банки, платiжнi установи, установи електронних грошей, а також фiлiї iноземних платiжних установ та фiлiї iноземних установ електронних грошей (далi - фiлiї iноземних платiжних установ) мають виключне право на сумiщення дiяльностi з надання фiнансових платiжних послуг з дiяльнiстю з надання нефiнансових платiжних послуг";
у статтi 8:
у пунктi 2 частини першої:
в абзацi першому слова "оператором телекомунiкацiй, провайдером телекомунiкацiй" замiнити словами "постачальником електронних комунiкацiйних послуг";
у пiдпунктi "в" слово "телекомунiкацiйного" замiнити словом "електронно-комунiкацiйного";
у пiдпунктi "д" слово "телекомунiкацiйних" замiнити словами "електронних комунiкацiйних";
у частинi другiй слова "прийнятими на виконання цього Закону" виключити;
частину третю доповнити абзацом четвертим такого змiсту:
"Нацiональний банк України у разi виявлення практики надання обмежених платiжних послуг, що порушує права споживачiв обмежених платiжних послуг, у межах своєї компетенцiї встановлює додатковi вимоги до надавачiв таких послуг та порядку їх надання";
у статтi 10:
пункт 1 частини першої викласти в такiй редакцiї:
"1) банки, фiлiї iноземних банкiв (далi - банки)";
абзац перший частини шостої викласти в такiй редакцiї:
"6. Фiнансовi установи, iншi нiж зазначенi у частинах четвертiй i п'ятiй цiєї статтi, мають право надавати послуги з переказу коштiв без вiдкриття рахунку та/або послуги здiйснення еквайрингу платiжних iнструментiв пiсля отримання ними лiцензiї на надання фiнансових платiжних послуг вiдповiдно до цього Закону, якщо iнше не передбачено законами з питань регулювання окремих ринкiв фiнансових послуг";
у частинi тринадцятiй слово "юридичну" виключити;
у частинi дев'ятiй статтi 11:
пункт 1 викласти в такiй редакцiї:
"1) отримання вiд надавача платiжних послуг заяви про припинення надання окремого виду фiнансової платiжної послуги, зазначеної в лiцензiї";
у пунктах 2 - 6 слова "платiжної послуги" замiнити словами "фiнансової платiжної послуги";
у частинi четвертiй статтi 12 слова "(обмеженої платiжної послуги)" виключити;
частину другу статтi 13 викласти в такiй редакцiї:
"2. До особи, яка має намiр здiйснювати дiяльнiсть малої платiжної установи, застосовуються спрощенi вимоги для отримання лiцензiї, що визначаються нормативно-правовими актами Нацiонального банку України";
у статтi 15:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
"1. Банки, небанкiвськi надавачi платiжних послуг зобов'язанi органiзувати та забезпечити належне функцiонування системи корпоративного управлiння, системи внутрiшнього контролю та належне управлiння ризиками з урахуванням особливостей виду дiяльностi, бiзнес-моделi, характеру i видiв послуг, якi вони надають, ризикiв, притаманних такiй дiяльностi, а також особливостей, встановлених законами з питань регулювання окремих ринкiв фiнансових послуг, законами з питань дiяльностi господарських товариств та нормативно-правовими актами Нацiонального банку України";
у частинi другiй слова "управлiння та управлiння ризиками платiжних установ, установ електронних грошей, операторiв поштового зв'язку" замiнити словами "управлiння, системи внутрiшнього контролю та управлiння ризиками банкiв, небанкiвських надавачiв платiжних послуг";
абзац перший частини п'ятої статтi 17 викласти в такiй редакцiї:
"5. Нацiональний банк України має право заборонити особi набувати або збiльшувати iстотну участь або вiдмовити в погодженнi набутої/збiльшеної iстотної участi у платiжнiй установi, установi електронних грошей або операторi поштового зв'язку пiсля її фактичного набуття або збiльшення, у разi якщо";
у частинi другiй статтi 19 слова "Банки та фiнансовi установи, що мають право на надання платiжних послуг" замiнити словами "Надавачi фiнансових платiжних послуг, крiм фiлiй iноземних платiжних установ, органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування";
частину четверту статтi 20 викласти в такiй редакцiї:
"4. На кошти користувачiв, що отримуються (утримуються) небанкiвським надавачем платiжних послуг для виконання платiжних операцiй на розрахунковому рахунку, не може бути накладено арешт та/або звернено стягнення за зобов'язаннями небанкiвського надавача платiжних послуг перед будь-яким кредитором, крiм звернення стягнення за зобов'язаннями небанкiвського надавача платiжних послуг перед користувачем, за умови що таке зобов'язання пов'язано з наданням ним платiжних послуг такому користувачу.
Порядок звернення стягнення на кошти, що знаходяться на розрахункових рахунках небанкiвських надавачiв платiжних послуг, встановлюється Нацiональним банком України";
пункт 1 частини першої статтi 21 викласти в такiй редакцiї:
"1) пiдтверджену незалежним аудитором фiнансову та консолiдовану фiнансову звiтнiсть, що складається та подається вiдповiдно до законодавства";
у статтi 23:
у частинi першiй слово та цифри "пунктах 1 - 6, 9" замiнити словом та цифрою "пунктi 9";
частину другу виключити;
друге речення частини шостої статтi 24 викласти в такiй редакцiї: "Надавачi платiжних послуг (крiм банкiв), перелiк яких визначений абзацом першим частини першої статтi 7 цього Закону, мають право надавати вiдповiднi послуги виключно пiсля внесення до Реєстру вiдомостей про таких осiб як технологiчних операторiв";
у частинi першiй статтi 25 слова "такi установи" замiнити словами "такi юридичнi особи";
частину першу статтi 31 викласти в такiй редакцiї:
"1. Перед iнiцiюванням платiжної операцiї надавач платiжних послуг платника зобов'язаний надати платнику наявну iнформацiю про:
1) максимальний час виконання платiжної операцiї;
2) комiсiйнi винагороди та iншi збори, якi платник має сплатити у процесi виконання платiжної операцiї (за технiчної можливостi кожна комiсiйна винагорода має зазначатися окремо), та загальну суму коштiв, необхiдних для виконання платiжної операцiї.
Нацiональний банк України у разi виявлення практики надання платiжних послуг, що порушує права споживачiв платiжних послуг, у межах своєї компетенцiї встановлює додатковi вимоги до iнформацiї про умови та порядок надання кожного виду таких платiжних послуг, яка надається їх споживачам. Нацiональний банк України має право визначати вимоги до порядку, в якому надається така iнформацiя, та форми надання такої iнформацiї";
частину другу статтi 33 викласти в такiй редакцiї:
"2. Надавачi платiжних послуг пiд час поширення реклами повиннi дотримуватися вимог законiв України "Про рекламу", "Про фiнансовi послуги та державне регулювання ринкiв фiнансових послуг", "Про захист прав споживачiв", "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" та нормативно-правових актiв Нацiонального банку України щодо реклами у сферi фiнансових i платiжних послуг. Нацiональний банк України має право встановлювати додатковi вимоги до реклами на платiжному ринку, включаючи рекламу нефiнансових та обмежених платiжних послуг, та способу викладення iнформацiї про умови надання послуг на платiжному ринку";
частину сьому статтi 42 викласти в такiй редакцiї:
"7. Згода на виконання платiжної операцiї (пов'язаних мiж собою платiжних операцiй), крiм платiжних операцiй, що здiйснюються для виконання платником грошових зобов'язань перед надавачем платiжних послуг платника, може бути вiдкликана платником у будь-який час, але не пiзнiше настання моменту безвiдкличностi платiжної iнструкцiї вiдповiдно до цього Закону";
частину другу статтi 43 викласти в такiй редакцiї:
"2. Надавач платiжних послуг платника пiд час виконання платiжної операцiї з рахунку платника зобов'язаний перевiрити в платiжнiй iнструкцiї iнiцiатора вiдповiднiсть:
1) номера рахунку платника та коду платника (коду юридичної особи (вiдокремленого пiдроздiлу юридичної особи) згiдно з Єдиним державним реєстром пiдприємств та органiзацiй України / податкового номера або серiї (за наявностi) та номера паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi); або
2) унiкального iдентифiкатора платника.
Надавач платiжних послуг приймає рiшення щодо перевiрки в платiжнiй iнструкцiї iнформацiї, зазначеної в пунктах 1 або 2 цiєї частини, самостiйно, а якщо вiн є учасником платiжної системи - згiдно з правилами платiжної системи.
Надавач платiжних послуг платника приймає до виконання платiжну iнструкцiю лише у разi, якщо зазначена у пунктi 1 або 2 цiєї частини iнформацiя, яку вiн перевiряє вiдповiдно до вимог цiєї частини, вiдповiдає тiй iнформацiї про платника, що зберiгається у такого надавача платiжних послуг.
Надавач платiжних послуг платника зобов'язаний перевiрити реквiзити платiжної iнструкцiї на переказ коштiв без вiдкриття рахунку та прийняти її до виконання вiдповiдно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Нацiонального банку України.
У разi недотримання вимог, зазначених у цiй частинi, вiдповiдальнiсть за шкоду, заподiяну платнику, несе надавач платiжних послуг платника";
у статтi 46:
частину четверту доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Виконання платiжної iнструкцiї стягувача здiйснюється в порядку, встановленому Нацiональним банком України";
частину шосту викласти в такiй редакцiї:
"6. Надавач платiжних послуг отримувача пiд час виконання платiжної операцiї з метою встановлення належного отримувача коштiв за платiжною операцiєю зобов'язаний перевiрити в платiжнiй iнструкцiї вiдповiднiсть:
1) номера рахунку отримувача та коду отримувача (коду юридичної особи (вiдокремленого пiдроздiлу юридичної особи) згiдно з Єдиним державним реєстром пiдприємств та органiзацiй України/податкового номера або серiї (за наявностi) та номера паспорта (для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi); або
2) унiкального iдентифiкатора отримувача.
Надавач платiжних послуг приймає рiшення щодо перевiрки в платiжнiй iнструкцiї iнформацiї, зазначеної в пунктах 1 або 2 цiєї частини, самостiйно, а якщо вiн є учасником платiжної системи - згiдно з правилами платiжної системи.
Надавач платiжних послуг отримувача зараховує кошти за платiжною операцiєю на рахунок отримувача лише у разi, якщо зазначена у пунктi 1 або 2 цiєї частини iнформацiя, яку вiн перевiряє вiдповiдно до вимог цiєї частини, вiдповiдає тiй iнформацiї про отримувача, що зберiгається у такого надавача платiжних послуг.
У разi невiдповiдностi номера рахунку та/або коду отримувача надавач платiжних послуг отримувача має право:
1) зупинити проведення платiжної операцiї на строк до чотирьох робочих днiв та зарахувати кошти на вiдповiдний рахунок для встановлення належного отримувача. У разi неможливостi встановлення належного отримувача надавач платiжних послуг отримувача зобов'язаний не пiзнiше четвертого робочого дня пiсля надходження коштiв повернути їх надавачу платiжних послуг платника iз зазначенням причини повернення;
2) не уточнювати номер рахунку та/або код отримувача. У такому разi надавач платiжних послуг отримувача зобов'язаний повернути кошти надавачу платiжних послуг платника не пiзнiше наступного робочого дня пiсля їх надходження iз зазначенням причини повернення.
Надавачi платiжних послуг мають право здiйснювати обмiн iнформацiєю мiж собою щодо невiдповiдностi/вiдсутностi унiкального iдентифiкатора отримувача.
Порядок обмiну iнформацiєю мiж надавачами платiжних послуг щодо невiдповiдностi/вiдсутностi унiкального iдентифiкатора отримувача визначається правилами платiжної системи.
У разi недотримання вимог, зазначених у цiй частинi, вiдповiдальнiсть за шкоду, заподiяну отримувачу, несе надавач платiжних послуг отримувача";
у статтi 53:
частину першу доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Доступ до рахунку здiйснюється шляхом взаємодiї iнформацiйних систем надавача платiжних послуг з обслуговування рахунку та стороннього надавача платiжних послуг";
частини другу, третю i восьму викласти в такiй редакцiї:
"2. Для забезпечення права на доступ до рахунку користувача, передбачений частиною першою цiєї статтi, надавач платiжних послуг з обслуговування рахунку зобов'язаний перед наданням такого доступу отримати згоду користувача. Згода користувача надається щодо:
1) конкретного стороннього надавача платiжних послуг, якому вiн надає згоду на доступ;
2) конкретного рахунку, згоду на доступ до якого вiн надає;
3) конкретної нефiнансової платiжної послуги, на яку вiн надає свою згоду, та конкретного обсягу iнформацiї щодо рахунку i користувача такого рахунку.
Згода користувача може бути отримана надавачем платiжних послуг з обслуговування рахунку вiд користувача через вiдповiдного стороннього надавача платiжних послуг, який має договiрнi вiдносини з таким користувачем.
Надання згоди користувача здiйснюється iз застосуванням посиленої автентифiкацiї користувача, яку проводить надавач платiжних послуг з обслуговування рахунку. Згода користувача дiє протягом строкiв, встановлених нормативно-правовими актами Нацiонального банку України щодо посиленої автентифiкацiї, крiм випадкiв вiдкликання її користувачем ранiше.
Надавач платiжних послуг з обслуговування рахунку перед отриманням або одночасно з отриманням згоди користувача зобов'язаний отримати дозвiл користувача на розкриття iнформацiї, що мiстить банкiвську таємницю, комерцiйну таємницю, таємницю надавача платiжних послуг. Такий дозвiл користувача може бути отриманий надавачем платiжних послуг з обслуговування рахунку вiд користувача через вiдповiдного стороннього надавача платiжних послуг, який має договiрнi вiдносини з таким користувачем.
3. Порядок надання дозволу користувача на розкриття iнформацiї, що мiстить банкiвську таємницю, комерцiйну таємницю, таємницю надавача платiжних послуг, а також порядок дiй у разi надання та вiдкликання згоди користувачем визначаються договором мiж користувачем та надавачем платiжних послуг з обслуговування рахунку з урахуванням вимог, встановлених Нацiональним банком України. Порядок надання сторонньому надавачу платiжних послуг згоди користувача та вiдкликання такої згоди визначається договором мiж користувачем та вiдповiдним стороннiм надавачем платiжних послуг з урахуванням вимог, встановлених Нацiональним банком України.
Згода користувача може бути вiдкликана користувачем через стороннього надавача платiжних послуг або через надавача платiжних послуг з обслуговування рахунку.
Надавач платiжних послуг з обслуговування рахунку зобов'язаний забезпечити фiксування у власнiй iнформацiйнiй системi фактiв надання/вiдкликання згоди користувача.
Додатковий запит згоди, пiдтвердженої посиленою автентифiкацiєю користувача, проводиться надавачем платiжних послуг з обслуговування рахунку виключно у разi наявностi пiдозри вчинення несанкцiонованого доступу";
"8. Нацiональний банк України визначає умови доступу стороннiх надавачiв платiжних послуг до рахункiв користувачiв, порядок надання та вiдкликання згоди користувача та обов'язковi вимоги до способiв захисту та обмiну iнформацiєю мiж користувачами, надавачами платiжних послуг з обслуговування рахунку та стороннiми надавачами платiжних послуг у процесi доступу до рахункiв користувачiв";
частину третю статтi 57 викласти в такiй редакцiї:
"3. Емiтент електронних грошей має право розпочати дiяльнiсть з електронними грошима пiсля авторизацiї дiяльностi з надання фiнансової платiжної послуги з випуску електронних грошей та виконання платiжних операцiй з ними, у тому числi вiдкриття та обслуговування електронних гаманцiв, у порядку, визначеному цим Законом";
пункт 2 частини першої статтi 58 викласти в такiй редакцiї:
"2) використовуються абонентом постачальника електронних комунiкацiйних послуг для оплати та споживання цифрового контенту за допомогою будь-якого електронного комунiкацiйного, цифрового пристрою, за умови що надання таких послуг оплачується абонентом";
у частинi вiсiмнадцятiй статтi 59:
в абзацi першому слова "поточний/платiжний" замiнити словами "поточний або платiжний";
абзац другий викласти в такiй редакцiї:
"Користувач, який є споживачем, або iнша особа має право пред'являти електроннi грошi до погашення в обмiн на готiвковi кошти або на кошти, що перераховуються на поточний або платiжний рахунок такого користувача, або у випадках, передбачених законом, на iнший вказаний ним рахунок";
абзац третiй доповнити словами "та/або на рахунок у Державнiй казначейськiй службi України або на рахунок, вiдкритий в банку органу державної виконавчої служби/приватному виконавцю";
у статтi 61:
абзац перший частини другої викласти в такiй редакцiї:
"2. Комерцiйним агентом може бути надавач платiжних послуг або юридична особа - торговець, яка на пiдставi договору залучається виключно емiтентом-банком для розповсюдження електронних грошей, або постачальник електронних комунiкацiйних послуг, який здiйснює операцiї з електронними грошима (у межах повернення невикористаної передоплати за електроннi комунiкацiйнi послуги), за умови включення такого постачальника електронних комунiкацiйних послуг до Реєстру як надавача обмежених платiжних послуг вiдповiдно до цього Закону";
частину п'яту викласти в такiй редакцiї:
"5. Юридична особа має право розпочати дiяльнiсть комерцiйного агента лише пiсля внесення вiдповiдних вiдомостей про неї до Реєстру";
у статтi 63:
пункти 1 i 3 частини першої викласти в такiй редакцiї:
"1) вкладний (депозитний) рахунок - рахунок, що вiдкривається банком клiєнту на договiрнiй основi для зберiгання коштiв, що передаються клiєнтом банку на встановлений строк або без зазначення такого строку пiд визначений процент (дохiд) та пiдлягають поверненню вiдповiдно до умов договору";
"3) рахунок умовного зберiгання (ескроу) - рахунок, що вiдкривається банком клiєнту на договiрнiй основi для зарахування на рахунок коштiв та перерахування їх особi (особам), зазначенiй (зазначеним) клiєнтом (бенефiцiару або бенефiцiарам), а в разi надання бенефiцiаром письмової вказiвки банку - особi (особам), зазначенiй (зазначеним) бенефiцiаром, якщо це передбачено договором, або повернення таких коштiв клiєнту в разi настання пiдстав, передбачених договором";
у частинi другiй слова "вiдповiдно до цього Закону" виключити;
у статтi 64:
у пунктi 2 частини першої слово "фiлiям" замiнити словами "вiдокремленим пiдроздiлам";
абзац третiй частини п'ятої виключити;
абзаци перший i другий частини восьмої викласти в такiй редакцiї:
"8. У разi вiдкриття або закриття рахунку / електронного гаманця користувача надавач платiжних послуг зобов'язаний перевiрити наявнiсть iнформацiї про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржникiв.
Надавач платiжних послуг у разi вiдкриття рахунку / електронного гаманця або закриття рахунку / електронного гаманця особi, внесенiй до Єдиного реєстру боржникiв, зобов'язаний у день такого вiдкриття або закриття повiдомити про це зазначений у Єдиному реєстрi боржникiв орган державної виконавчої служби або приватного виконавця";
у статтi 65:
у частинах першiй, другiй i четвертiй слова "з обслуговування рахунку" виключити;
частину третю виключити;
у статтi 66:
в абзацi першому частини першої i частинi другiй слово "Надавачi" замiнити словами "Банки та небанкiвськi надавачi";
у частинi третiй:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"3. Нацiональний банк України своїми нормативно-правовими актами встановлює вимоги щодо управлiння банками та небанкiвськими надавачами платiжних послуг кiберризиками та ризиками безпеки як складовими операцiйного ризику пiд час провадження дiяльностi з надання платiжних послуг i визначає критерiї iстотностi операцiйних iнцидентiв, кiберiнцидентiв та iнцидентiв безпеки";
у першому реченнi абзацу третього слова "запобiгання вiдмиванню коштiв" замiнити словами "запобiгання легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
в абзацi першому частини четвертої статтi 67 слово "небанкiвського" виключити;
частину третю статтi 70 викласти в такiй редакцiї:
"3. Нацiональний банк України видає нормативно-правовi акти з питань зберiгання, захисту, використання та порядку розкриття iнформацiї, що становить таємницю надавача платiжних послуг, та надає роз'яснення щодо застосування таких актiв";
частину сьому статтi 72 викласти в такiй редакцiї:
"7. Порядок функцiонування створених Нацiональним банком України платiжних систем, прийняття i виключення з них учасникiв, виконання платiжних операцiй у таких платiжних системах, перелiк реквiзитiв платiжних iнструкцiй, якi в них використовуються, та iншi питання, пов'язанi з їхньою дiяльнiстю, визначаються Нацiональним банком України";
у частинi четвертiй статтi 77 слова "послуг, забезпечують" замiнити словами "послуг, контроль за додержанням законодавства про рекламу на платiжному ринку, забезпечують";
пункт 8 частини першої статтi 78 викласти в такiй редакцiї:
"8) надсилання об'єктам нагляду Нацiонального банку України обов'язкових до виконання вимог про усунення порушень законодавства, що регулює дiяльнiсть на платiжному ринку, законодавства про захист прав споживачiв платiжних послуг та обмежених платiжних послуг";
частину другу статтi 79 доповнити пунктом 11 такого змiсту:
"11) банки, що надають платiжнi послуги з випуску електронних грошей та виконання платiжних операцiй з ними, у тому числi вiдкриття та обслуговування електронних гаманцiв";
у статтi 81:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
"1. Нацiональний банк України здiйснює нагляд за дiяльнiстю надавачiв платiжних послуг (крiм органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування), надавачiв обмежених платiжних послуг з метою забезпечення дотримання ними пруденцiйних нормативiв та вимог законодавства, що регулює порядок здiйснення платiжних операцiй (крiм законодавства, передбаченого частиною другою статтi 82 цього Закону), законодавства щодо iнформацiйної безпеки та забезпечення безперервностi надання платiжних послуг, законодавства, що регулює вiдносини мiж надавачами та користувачами платiжних послуг, законодавства, виконання вимог якого є умовою авторизацiї дiяльностi вiдповiдно до цього Закону, та законодавства щодо реклами на платiжному ринку";
частину другу доповнити словами "та пруденцiйних нормативiв";
частини шосту i сьому викласти в такiй редакцiї:
"6. Нацiональний банк України пiд час здiйснення нагляду має право вимагати вiд надавачiв платiжних послуг, надавачiв обмежених платiжних послуг, їх керiвникiв усунення порушень вимог законодавства, передбачених частиною першою цiєї статтi, а також дотримання вимог законодавства, виконання яких є умовою авторизацiї дiяльностi вiдповiдно до цього Закону, та пруденцiйних нормативiв.
7. Нацiональний банк України здiйснює нагляд за дiяльнiстю надавачiв платiжних послуг та надавачiв обмежених платiжних послуг у формi перевiрок та безвиїзного нагляду вiдповiдно до цього Закону та нормативно-правових актiв Нацiонального банку України";
у статтi 82:
абзац другий частини одинадцятої викласти в такiй редакцiї:
"Пiд час здiйснення виїзного монiторингу об'єкти оверсайту повиннi забезпечити доступ до своїх iнформацiйних систем, включаючи операцiйно-облiковi системи, що використовуються ними для забезпечення виконання платiжних операцiй та їх облiку";
в абзацах першому - четвертому частини чотирнадцятої слово "iнформацiю" замiнити словами "iнформацiю та документи";
у статтi 83:
частини першу, третю i четверту викласти в такiй редакцiї:
"1. Нацiональний банк України в рамках здiйснення нагляду проводить перевiрки надавачiв платiжних послуг (крiм органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування), надавачiв обмежених платiжних послуг з метою визначення достовiрностi звiтностi надавачiв платiжних послуг та дотримання надавачами платiжних послуг, надавачами обмежених платiжних послуг вимог законодавства, що регулює порядок здiйснення платiжних операцiй та вiдносини мiж надавачами i користувачами платiжних послуг, вимог до iнформацiйної безпеки та забезпечення безперервностi надання платiжних послуг, а також дотримання вимог законодавства, виконання яких є умовою авторизацiї дiяльностi вiдповiдно до цього Закону, та пруденцiйних нормативiв";
"3. Перевiрки можуть бути плановi та позаплановi. Планова перевiрка надавача платiжних послуг, надавача обмежених платiжних послуг здiйснюється вiдповiдно до плану, затвердженого Нацiональним банком України, але не бiльше одного разу на рiк. Позаплановi перевiрки можуть проводитися за наявностi пiдстав, передбачених нормативно-правовими актами Нацiонального банку України.
4. Уповноваженi особи Нацiонального банку України, якi проводять перевiрку, мають право отримувати вiд надавачiв платiжних послуг, надавачiв обмежених платiжних послуг будь-яку iнформацiю, документи та їх копiї, письмовi пояснення з питань дiяльностi з надання платiжних послуг (обмежених платiжних послуг), а також виготовляти та вилучати (виносити за межi примiщення, в якому провадиться дiяльнiсть з надання платiжних/обмежених платiжних послуг) копiї документiв, у тому числi тих, що свiдчать про порушення законодавства, зокрема нормативно-правових актiв Нацiонального банку України";
абзац перший та пункт 3 частини п'ятої викласти в такiй редакцiї:
"5. Керiвники, працiвники особи, яка є об'єктом перевiрки, зобов'язанi";
"3) безоплатно надавати на запит уповноважених осiб Нацiонального банку України будь-яку iнформацiю, документи та їх копiї, у тому числi тi, що зберiгаються в iнформацiйних системах, необхiднi для подальших наглядових дiй, а також письмовi пояснення з питань своєї дiяльностi";
у статтi 84:
в абзацi першому частини першої слова "об'єктом нагляду" замiнити словами "об'єктом нагляду (крiм банкiв)", а слова "та в разi" замiнити словами "та/або у разi";
доповнити частиною шостою такого змiсту:
"6. У разi порушення банком як об'єктом нагляду вимог законодавства, що регулює дiяльнiсть на платiжному ринку, Нацiональний банк України адекватно вчиненому порушенню має право застосувати до нього заходи впливу у порядку та строки, визначенi Законом України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" та нормативно-правовими актами Нацiонального банку України";
у частинi першiй статтi 86 слова "цього Закону" замiнити словом "закону";
частину першу статтi 89 пiсля абзацу першого доповнити новим абзацом такого змiсту:
"У разi пiдтвердження неправомiрностi проведеної платiжної операцiї еквайр зобов'язаний у порядку, визначеному правилами вiдповiдної платiжної системи, але у строк не бiльше 10 календарних днiв, повернути емiтенту кошти в обсязi, в якому була проведена платiжна операцiя, та вiдшкодувати суму комiсiйної винагороди (за наявностi такої комiсiйної винагороди), утриманої/сплаченої такому еквайру за платiжну операцiю. Емiтент зобов'язаний зарахувати кошти, повернутi еквайром, на рахунок користувача негайно, крiм випадкiв, коли кошти вже були зарахованi емiтентом на рахунок користувача за опротестованою користувачем зазначеною платiжною операцiєю".
У зв'язку з цим абзац другий вважати абзацом третiм;
у частинi першiй статтi 92 слова "та заподiяну йому шкоду" виключити;
у роздiлi VIII "Прикiнцевi та перехiднi положення":
у пунктах 5 - 9 слова "шiсть мiсяцiв" у всiх вiдмiнках замiнити словами "дев'ять мiсяцiв" у вiдповiдному вiдмiнку;
доповнити пунктом 12 такого змiсту:
"12. Нацiональний банк України має право застосовувати до надавачiв платiжних послуг та надавачiв обмежених платiжних послуг заходи впливу за невiдповiднiсть вимогам, встановленим цим Законом та нормативно-правовими актами Нацiонального банку України, прийнятими на його виконання, виключно у разi, якщо така невiдповiднiсть iснувала пiсля 1 грудня 2022 року";
у текстi Закону:
крiм статтi 3, слова "грошовi кошти" у всiх вiдмiнках замiнити словом "кошти" у вiдповiдному вiдмiнку;
слова "законодавство України" у всiх вiдмiнках замiнити словом "законодавство" у вiдповiдному вiдмiнку.
3. Установити, що до порядку пiдготовки та прийняття нормативно-правових актiв, що приймаються на виконання вимог цього Закону, не застосовуються вимоги Закону України "Про засади державної регуляторної полiтики у сферi господарської дiяльностi".
4. Кабiнету Мiнiстрiв України у тримiсячний строк з дня опублiкування цього Закону:
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, необхiдних для реалiзацiї цього Закону;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом.
5. Рекомендувати Нацiональному банку України привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
12 сiчня 2023 року
N 2888-IX