
МIНIСТЕРСТВО ФIНАНСIВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
| 12.06.2026 | N 314 |
|---|
Про затвердження Узагальнюючої податкової
консультацiї щодо окремих питань застосування
режиму звiльнення вiд оподаткування податком на
додану вартiсть, встановленого пунктом 197.23 статтi
197, пiдпунктами 4 та 5 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX
"Перехiднi положення" Податкового кодексу
України
Вiдповiдно до пункту 52.6 статтi 52 глави 3 роздiлу II Податкового кодексу України та Порядку надання узагальнюючих податкових консультацiй, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 27 вересня 2017 року N 811, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 13 жовтня 2017 року за N 1266/31134, наказую:
1. Затвердити Узагальнюючу податкову консультацiю щодо окремих питань застосування режиму звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть, встановленого пунктом 197.23 статтi 197, пiдпунктами 4 та 5 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Податкового кодексу України, що додається.
2. Департаменту податкової полiтики Мiнiстерства фiнансiв України в установленому порядку забезпечити оприлюднення цього наказу на офiцiйному вебсайтi Мiнiстерства фiнансiв України.
3. Податковi консультацiї застосовувати у частинi, що не суперечить цiй Узагальнюючiй податковiй консультацiї.
4. Головi Державної податкової служби України довести цей наказ до вiдома вiдповiдних пiдроздiлiв Державної податкової служби України та територiальних органiв Державної податкової служби України.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою та покладаю на Голову Державної податкової служби України.
| Мiнiстр | Сергiй МАРЧЕНКО |
| ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства фiнансiв України 12 червня 2026 року N 314 |
Узагальнююча податкова консультацiя щодо окремих питань застосування режиму звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть, встановленого пунктом 197.23 статтi 197, пiдпунктами 4 та 5 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Податкового кодексу України
Вiдносини, що виникають у сферi справляння податкiв i зборiв, регулюються нормами Податкового кодексу України (далi - Кодекс).
Згiдно зi статтею 5 роздiлу I "Загальнi положення" Кодексу поняття, правила та положення, установленi Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання вiдносин, передбачених статтею 1 роздiлу I "Загальнi положення" Кодексу. У разi якщо поняття, термiни, правила та положення iнших актiв суперечать поняттям, термiнам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання вiдносин оподаткування застосовуються поняття, термiни, правила та положення Кодексу. Iншi термiни, що застосовуються у Кодексi i не визначаються ним, використовуються у значеннi, встановленому iншими законами.
Правовi засади планування, порядок формування обсягiв та особливостей здiйснення закупiвель товарiв, робiт i послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки i оборони, а також iнших товарiв, робiт i послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки i оборони, а також порядок здiйснення державного i демократичного цивiльного контролю у сферi оборонних закупiвель визначено Законом України вiд 17 липня 2020 року N 808 "Про обороннi закупiвлi" (далi - Закон N 808).
Згiдно з пунктами 2, 10, 17, 28 та 29 частини першої статтi 1 роздiлу I Закону N 808:
виконавець державного контракту (договору) з оборонних закупiвель (далi - виконавець державного контракту (договору)) - суб'єкт господарювання незалежно вiд органiзацiйно-правової форми та форми власностi або iноземний суб'єкт господарювання (iнша iноземна юридична особа) чи об'єднання юридичних осiб, з якими укладено державний контракт (договiр) за результатами проведення закупiвель, визначених Законом N 808;
державнi замовники у сферi оборони (далi - державнi замовники) - визначенi Кабiнетом Мiнiстрiв України центральнi органи виконавчої влади, iншi державнi органи, вiйськовi формування, утворенi вiдповiдно до законiв України;
державний контракт (договiр) (далi - державний контракт (договiр)) - угода, укладена у письмовiй формi державним замовником вiд iменi держави з виконавцем вiдповiдно до затверджених планiв закупiвель товарiв, робiт i послуг оборонного призначення;
спiввиконавцi / субпiдрядники - суб'єкти господарювання незалежно вiд їх форми власностi, iноземнi суб'єкти господарювання, якi залучаються виконавцями державних контрактiв (договорiв) на пiдставi договорiв, у тому числi зовнiшньоекономiчних договорiв (контрактiв), до виконання укладених iз державним замовником державних контрактiв (договорiв);
товари оборонного призначення - озброєння, вiйськова та спецiальна технiка, зброя i боєприпаси, спецiальнi комплектувальнi вироби для їх виготовлення та експлуатацiї, матерiали та обладнання, спецiально призначенi для їх розроблення, виготовлення або використання, спецiальнi технiчнi засоби, технiчнi засоби з розвiдки, засоби технiчного та криптографiчного захисту iнформацiї, засоби спецiального зв'язку, космiчна технiка вiйськового та подвiйного призначення, засоби iндивiдуального захисту (бронежилети всiх класiв захисту, протиударнi, кулезахиснi шоломи, комплекти протиударного захисту тощо), спецiальнi засоби (кайданки, кийки, засоби, спорядженi речовинами сльозогiнної, свiтлошумової дiї тощо), спецiальнi (спецiалiзованi) транспортнi засоби; комп'ютерна, оптична, вимiрювальна та iнша технiка; спецiальний формений одяг, необхiдний для виконання завдань правоохоронними органами, структурними пiдроздiлами органiв виконавчої влади, що реалiзують державну полiтику у сферах забезпечення охорони прав i свобод людини, iнтересiв суспiльства i держави, протидiї злочинностi, пiдтримання публiчної безпеки i порядку, вiйськовими формуваннями з правоохоронними функцiями, товари подвiйного використання для гарантованого забезпечення потреб безпеки i оборони, розвитку обороноздатностi держави та системи нацiональної стiйкостi, а також будь-якi iншi товари, якi закуповуються державними замовниками, визначеними згiдно з пунктом 10 частини першої статтi 1 роздiлу I Закону N 808, для гарантованого забезпечення потреб безпеки i оборони.
Вiдповiдно до статтi 8 Закону N 808 виконавець державного контракту (договору), зокрема:
поставляє товари, виконує роботи та надає послуги оборонного призначення вiдповiдно до умов державного контракту (договору);
залучає до виконання державного контракту (договору) спiввиконавцiв / субпiдрядникiв оборонних закупiвель.
Правовi основи оподаткування податком на додану вартiсть встановлено роздiлами I "Загальнi положення", V "Податок на додану вартiсть" та пiдроздiлами 2 та 10 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу.
Вiдповiдно до абзацу першого пункту 197.23 статтi 197 роздiлу V "Податок на додану вартiсть" Кодексу звiльняються вiд оподаткування податком на додану вартiсть операцiї iз ввезення на митну територiю України у митному режимi iмпорту товарiв, визначених частиною восьмою статтi 287 Митного кодексу України, та з першого постачання цих товарiв на митнiй територiї України для їх використання у виробництвi товарiв оборонного призначення, визначених згiдно iз законом, та якщо замовником таких товарiв є державний замовник у сферi оборони, визначений Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть, встановлене пунктом 197.23 статтi 197 роздiлу V "Податок на додану вартiсть" Кодексу, не застосовується до операцiй iз ввезення на митну територiю України у митному режимi iмпорту та з постачання на митнiй територiї України товарiв, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згiдно iз законом України та/або визнаної державою-агресором по вiдношенню до України згiдно iз законодавством, або ввозяться з територiї такої держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої територiї України, визначеної такою згiдно iз законом України.
Пiдпунктом 4 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу визначено, що тимчасово, на перiод проведення антитерористичної операцiї та/або здiйснення заходiв iз забезпечення нацiональної безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройної агресiї росiйської федерацiї, та/або запровадження воєнного стану вiдповiдно до законодавства, звiльняються вiд оподаткування податком на додану вартiсть операцiї з ввезення на митну територiю України та постачання на митнiй територiї України товарiв оборонного призначення, визначених такими згiдно з пунктом 29 частини першої статтi 1 Закону N 808, що класифiкуються за групами, товарними позицiями та пiдкатегорiями УКТ ЗЕД, перерахованими у пiдпунктах "а" - "н" пiдпункту 4 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу.
Пiдпунктом 5 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу визначено, що тимчасово, на перiод проведення антитерористичної операцiї та/або здiйснення заходiв iз забезпечення нацiональної безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройної агресiї росiйської федерацiї, та/або запровадження воєнного стану вiдповiдно до законодавства, звiльняються вiд оподаткування податком на додану вартiсть операцiї з ввезення на митну територiю України та постачання на митнiй територiї України товарiв, що класифiкуються за групами, товарними позицiями та пiдкатегорiями УКТ ЗЕД, перерахованими у пiдпунктi 5 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу, кiнцевим отримувачем яких вiдповiдно до сертифiката кiнцевого споживача або згiдно з умовами договору визначено правоохороннi органи, Мiнiстерство оборони України, Збройнi Сили України та iншi вiйськовi формування, добровольчi формування територiальних громад, утворенi вiдповiдно до законiв України, iншi суб'єкти, що здiйснюють боротьбу з тероризмом вiдповiдно до закону та/або беруть участь у здiйсненнi заходiв iз забезпечення нацiональної безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройної агресiї росiйської федерацiї проти України, пiдприємства, якi є виконавцями (спiввиконавцями) державних контрактiв (договорiв) з оборонних закупiвель.
У разi здiйснення операцiй, звiльнених вiд оподаткування податком на додану вартiсть вiдповiдно до пiдпунктiв 4 i 5 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу, положення пункту 198.5 статтi 198 та статтi 199 роздiлу V "Податок на додану вартiсть" Кодексу не застосовуються щодо таких операцiй (останнiй абзац пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу).
Питання та вiдповiдi:
Питання 1
Чи застосовується режим звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть, встановлений пунктом 197.23 статтi 197 роздiлу V "Податок на додану вартiсть" Кодексу, за умови, що оплата вказаних у такому пунктi товарiв (товарiв, зазначених у частинi восьмiй статтi 287 Митного кодексу України) здiйснюється уповноваженою особою iноземної держави та якщо такi товари будуть призначенi та використанi виключно у виробництвi товарiв оборонного призначення, а замовником (покупцем / отримувачем) таких товарiв є державний замовник у сферi оборони, визначений Кабiнетом Мiнiстрiв України?
Вiдповiдь на питання 1
Так. Режим звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть, встановлений пунктом 197.23 статтi 197 роздiлу V "Податок на додану вартiсть" Кодексу, застосовується незалежно вiд того, яким суб'єктом та за рахунок яких джерел вiдбувається оплата за вказанi у такому пунктi товари (товари, зазначенi у частинi восьмiй статтi 287 Митного кодексу України).
Питання 2
Чи застосовується режим звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть, встановлений пiдпунктом 4 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу, за умови, що оплата вказаних у такому пiдпунктi товарiв оборонного призначення, якi класифiкуються за вiдповiдними групами, товарними позицiями та пiдкатегорiями УКТ ЗЕД, здiйснюється уповноваженою особою iноземної держави, а замовником (покупцем / отримувачем) таких товарiв є державний замовник у сферi оборони, визначений Кабiнетом Мiнiстрiв України?
Вiдповiдь на питання 2
Так. Режим звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть, встановлений пiдпунктом 4 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу, застосовується незалежно вiд того, яким суб'єктом та за рахунок яких джерел вiдбувається оплата, у тому числi якщо така оплата здiйснена уповноваженою особою iноземної держави за вказанi у такому пiдпунктi Кодексу товари оборонного призначення, що визначенi i класифiкуються за групами, товарними позицiями та пiдкатегорiями УКТ ЗЕД, перерахованими у такому пiдпунктi Кодексу (з урахуванням визначених у вказаному пiдпунктi Кодексу обмежень), та використовуються в оборонних цiлях або постачання (закупiвля) таких товарiв здiйснюється для державних замовникiв з оборонного замовлення в залежностi вiд категорiї товарiв, перерахованих у цьому пiдпунктi.
Питання 3
Чи застосовується режим звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть, встановлений пiдпунктом 5 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу, за умови, що оплата вказаних у такому пiдпунктi Кодексу товарiв, якi класифiкуються за вiдповiдними групами, товарними позицiями та пiдкатегорiями УКТ ЗЕД, здiйснюється уповноваженою особою iноземної держави, а кiнцевими отримувачами таких товарiв вiдповiдно до сертифiката кiнцевого споживача або згiдно з умовами договору є зазначенi у вказаному пiдпунктi суб'єкти?
Вiдповiдь на питання 3
Так, звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть, передбачене пiдпунктом 5 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу, не залежить вiд того, за рахунок яких джерел вiдбувається оплата за товари, визначенi цiєю нормою Кодексу, за умови, що:
- товари належать до категорiї товарiв, що класифiкуються за групами, товарними позицiями та пiдкатегорiями УКТ ЗЕД, перерахованими у пiдпунктi 5 пункту 32 пiдроздiлу 2 роздiлу XX "Перехiднi положення" Кодексу;
- кiнцевим отримувачем товару згiдно з умовами договору або вiдповiдно до сертифiката кiнцевого споживача визначено:
правоохороннi органи;
Мiнiстерство оборони України;
Збройнi Сили України та iншi вiйськовi формування;
добровольчi формування територiальних громад, утворенi вiдповiдно до законiв України;
iншi суб'єкти, що здiйснюють боротьбу з тероризмом вiдповiдно до закону та/або беруть участь у здiйсненнi заходiв iз забезпечення нацiональної безпеки i оборони, вiдсiчi i стримування збройної агресiї Росiйської Федерацiї проти України;
пiдприємства, якi є виконавцями (спiввиконавцями) державних контрактiв (договорiв) з оборонних закупiвель.
| Директор Департаменту податкової полiтики | Вiктор ОВЧАРЕНКО |
.png)

