Iз змiнами i доповненнями, внесеними
Законами України
вiд 1 грудня 2022 року N 2804-IX,
вiд 13 грудня 2022 року N 2849-IX,
вiд 16 липня 2024 року N 3855-IX,
вiд 10 жовтня 2024 року N 4017-IX,
вiд 19 червня 2025 року N 4510-IX,
вiд 16 грудня 2025 року N 4718-IX
(Через шiсть мiсяцiв з дня скасування чи припинення воєнного стану до цього Закону будуть внесенi змiни, передбаченi пунктом 17 роздiлу I Закону України вiд 20 березня 2023 року N 2973-IX) |
(У текстi Закону слова "засоби масової iнформацiї" у всiх вiдмiнках i числах замiнено словом "медiа" згiдно iз Законом України вiд 13 грудня 2022 року N 2849-IX) |
(У текстi Закону слово "анулювання" замiнено словами "припинення дiї" згiдно iз Законом України вiд 10 жовтня 2024 року N 4017-IX) |
1. У цьому Законi наведенi нижче термiни вживаються в такому значеннi:
11) брокер - суб'єкт господарювання, який органiзовує процес оброблення вiдходiв вiд iменi iнших осiб, включаючи брокерiв, якi не набувають вiдходи у фактичне володiння;
| (частину першу статтi 1 доповнено пунктом 11 згiдно iз Законом України вiд 16.12.2025р. N 4718-IX) |
9) вiдходи харчових продуктiв - харчовi продукти у значеннi, наведеному в Законi України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", що стали вiдходами;
121) дилер - суб'єкт господарювання, який дiє як покупець i подальший продавець вiдходiв, включаючи дилерiв, якi не набувають вiдходи у фактичне володiння;
| (частину першу статтi 1 доповнено пунктом 121 згiдно iз Законом України вiд 16.12.2025р. N 4718-IX) |
22) операцiї з управлiння вiдходами - збирання, перевезення, вiдновлення та видалення вiдходiв;
постiйнi мiсця, на яких вiдходи розмiщуються понад один рiк;
38) управлiння вiдходами - комплекс заходiв iз збирання, перевезення, оброблення (вiдновлення, у тому числi сортування, та видалення) вiдходiв, включаючи нагляд за такими операцiями та подальший догляд за об'єктами видалення вiдходiв, а також дiї, що здiйснюються дилером або брокером;
| (пункт 38 частина першої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 16.12.2025р. N 4718-IX) |
Регулювання вiдносин, пов'язаних з управлiнням вiдходами, що мiстять метали чи їх сплави, вироби з металу, здiйснюється згiдно з цим Законом з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про металобрухт".
2. Вiдносини щодо прийняття, набрання чинностi, оскарження в адмiнiстративному порядку, виконання, припинення дiї адмiнiстративних актiв у сферi управлiння вiдходами регулюються Законом України "Про адмiнiстративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
| (статтю 2 доповнено новою частиною другою згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX, у зв'язку з цим частину другу вважати частиною третьою) |
3. Дiя цього Закону не поширюється на:
3) вибуховi речовини вiйськового та цивiльного призначення, виведенi з експлуатацiї;
5) побiчнi продукти тваринного походження, не призначенi для споживання людиною, обiг яких регулюється Законом України "Про побiчнi продукти тваринного походження, не призначенi для споживання людиною", крiм тих, до яких застосовуються операцiї спалювання, захоронення або якi використовуються для бiогазу та компосту;
6) речовини, призначенi для використання як кормовi матерiали вiдповiдно до Закону України "Про безпечнiсть та гiгiєну кормiв", якi не є побiчними продуктами тваринного походження, не призначенi для споживання людиною;
1. Основними цiлями державної полiтики у сферi запобiгання утворенню та управлiння вiдходами є:
1) захист здоров'я людей та навколишнього природного середовища вiд негативного впливу вiдходiв;
3) дотримання iєрархiї управлiння вiдходами;
4) запровадження розширеної вiдповiдальностi виробника.
2. Основними принципами державної полiтики у сферi запобiгання утворенню та управлiння вiдходами є:
Стаття 4. Iєрархiя управлiння вiдходами
1) запобiгання утворенню вiдходiв;
2) пiдготовки вiдходiв до повторного використання;
4) вiдновлення вiдходiв (у тому числi виробництва енергiї);
Стаття 5. Запобiгання утворенню вiдходiв
1. Запобiгання утворенню вiдходiв досягається реалiзацiєю таких заходiв:
1) заохочення та пiдтримка сталого виробництва i споживання продукцiї;
3) видiлення з вiдходiв сировини, яка може бути використана повторно;
6) зменшення вмiсту небезпечних речовин у продукцiї вiдповiдно до технiчних регламентiв;
Стаття 7. Нацiональний перелiк вiдходiв
1. Вiдходи подiляються на два класи:
2) вiдходи, що не є небезпечними.
4. Нацiональний перелiк вiдходiв пiдлягає перегляду кожнi три роки.
Стаття 8. Припинення статусу вiдходiв
1. Статус вiдходiв може бути оголошено суб'єктом господарювання припиненим, якщо такi вiдходи пройшли операцiю з вiдновлення, вiдповiдають критерiям оголошення припинення статусу вiдходiв та дотримано сукупнiсть таких умов:
1) речовина, матерiал або предмет використовується для певних цiлей та вiдповiдає законодавству, технiчним регламентам i стандартам, що застосовуються до продукцiї;
2) використання речовини, матерiалу або предмета не призведе до негативного впливу на здоров'я людей або навколишнє природне середовище;
3) iснує ринок або попит на таку речовину, матерiал або предмет як товар.
2. Обсяг вiдходiв, щодо яких оголошено припинення статусу вiдходiв, враховується для виконання показникiв вiдновлення лише за умови, що операцiї з вiдновлення проведенi вiдповiдно до вимог цього Закону та iнших актiв законодавства у сферi управлiння вiдходами.
3. Критерiї оголошення припинення статусу вiдходiв, порядок оголошення припинення статусу вiдходiв та перелiк видiв вiдходiв, щодо яких може бути оголошено припинення статусу вiдходiв, затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
4. Операцiя з вiдновлення вiдходiв, достатня для оголошення припинення статусу вiдходiв, може бути найпростiшою з тих, що застосовується до вiдповiдного виду вiдходiв, зокрема демонтаж, сортування, дроблення, ущiльнення, гранулювання, сушiння, подрiбнення, кондицiонування.
1) визначено подальше використання речовини або предмета;
3) речовина, предмет утворюються як невiд'ємна складова виробничого процесу;
Стаття 10. Розширена вiдповiдальнiсть виробника
2. Виробники виконують свої зобов'язання:
1) колективно - через органiзацiю колективної розширеної вiдповiдальностi виробникiв;
2) iндивiдуально - через органiзацiю iндивiдуальної розширеної вiдповiдальностi виробника.
3. Система розширеної вiдповiдальностi виробника включає:
3) повинна мати достатню фiнансову та органiзацiйну спроможнiсть для виконання таких зобов'язань;
4) на ведення облiку, пiдготовку звiтностi та проведення аудитiв.
Стаття 11. Право власностi на вiдходи
Iноземцi, особи без громадянства можуть набувати право власностi на вiдходи вiдповiдно до закону.
2. Територiальнi громади є власниками вiдходiв, переданих їх утворювачами або попереднiми власниками до систем управлiння побутовими вiдходами. Перехiд права власностi на вiдходи до iнших суб'єктiв здiйснюється на пiдставi договору мiж органом мiсцевого самоврядування та суб'єктом господарювання у сферi управлiння вiдходами або мiж суб'єктами господарювання у сферi управлiння вiдходами. Органiзацiї розширеної вiдповiдальностi виробника є власниками вiдходiв, прийнятих, зiбраних або отриманих в iнший спосiб у результатi дiяльностi такої органiзацiї. Перехiд права власностi на вiдходи до приватного партнера (концесiонера) здiйснюється на умовах договору публiчно-приватного партнерства, концесiйного договору. Якщо iнше не передбачено договором публiчно-приватного партнерства, концесiйним договором, приватний партнер, концесiонер є власником вiдходiв, переданих територiальною громадою для перевезення до об'єкта оброблення побутових вiдходiв, який спроектований, побудований, реконструйований та обслуговується таким приватним партнером, концесiонером.
| (частина друга статтi 11 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.06.2025р. N 4510-IX) |
Територiальнi громади можуть спiвпрацювати з брокерами та дилерами на пiдставi договору про органiзацiю оброблення або продажу вiдходiв. Такий договiр не може передбачати передачу права власностi на вiдходи брокеру або дилеру.
| (частину другу статтi 11 доповнено абзацом згiдно iз Законом України вiд 16.12.2025р. N 4718-IX) |
Стаття 12. Виявлення та облiк вiдходiв, власник яких не встановлений
1. Власник або користувач земельної дiлянки, на якiй виявлено вiдходи, власник яких не встановлений, невiдкладно, але не пiзнiше 24 годин з моменту виявлення таких вiдходiв, iнформує про це орган мiсцевого самоврядування або мiсцевий орган виконавчої влади.
2. Орган мiсцевого самоврядування або мiсцевий орган виконавчої влади iз залученням територiального органу центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику iз здiйснення державного нагляду (контролю) у сферi охорони навколишнього природного середовища, рацiонального використання, вiдтворення i охорони природних ресурсiв, територiального органу Нацiональної полiцiї України встановлює утворювача або власника виявлених вiдходiв на основi:
1) iнформацiї, наданої власником або користувачем земельної дiлянки, на якiй виявлено вiдходи;
2) iнформацiї, наданої громадянами, пiдприємствами, установами та органiзацiями, медiа;
3) аудiо- та вiдеозаписiв, наданих громадянами, пiдприємствами, установами, органiзацiями;
4) iнших джерел, визначених законом.
3. Якщо власник вiдходiв встановлений, вiн зобов'язаний вiдшкодувати всi витрати на його пошук, а також витрати на збирання, перевезення та оброблення вiдходiв суб'єктом господарювання у сферi управлiння вiдходами, компенсувати iншi збитки та шкоду, заподiяну забрудненням та iншим негативним впливом вiдходiв на здоров'я людини та навколишнє природне середовище.
Витрати, збитки та шкода, заподiяна забрудненням або iншим негативним впливом вiдходiв на навколишнє природне середовище, вiдшкодовуються в судовому порядку за позовом органу мiсцевого самоврядування або мiсцевого органу виконавчої влади.
4. Якщо власник вiдходiв не встановлений, передача вiдходiв до суб'єкта господарювання у сферi управлiння вiдходами та усунення негативних наслiдкiв, спричинених вiдходами, здiйснюється за рахунок державного або мiсцевого бюджету.
5. Збирання, перевезення та/або оброблення вiдходiв, власник яких не встановлений органiзовують:
1) виявлених за межами населених пунктiв - Рада мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, мiсцевi державнi адмiнiстрацiї;
2) виявлених у межах населених пунктiв - органи мiсцевого самоврядування. Збирання, перевезення та/або оброблення таких вiдходiв здiйснюють суб'єкти господарювання у сферi управлiння вiдходами.
6. Порядок виявлення та облiку вiдходiв, власник яких не встановлений, визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 13. Загальнi вимоги до управлiння вiдходами
1) сприяє їх подальшому вiдновленню;
5. Об'єкти оброблення вiдходiв проектуються, споруджуються та експлуатуються вiдповiдно до вимог цього Закону, законодавства у сферi мiстобудування та у випадках, передбачених Законом України "Про оцiнку впливу на довкiлля", пiдлягають оцiнцi впливу на довкiлля.
8. Ввезення в Україну вiдходiв з метою їх видалення забороняється.
Роздiл II.
СУБ'ЄКТИ У СФЕРI УПРАВЛIННЯ ВIДХОДАМИ
Стаття 14. Суб'єкти у сферi управлiння вiдходами
1) безпечнi для їхнього життя та здоров'я умови пiд час управлiння вiдходами;
4) вiдвiдування у встановленому порядку об'єктiв оброблення вiдходiв;
5) участь в обговореннi питань щодо розвитку законодавства у сферi управлiння вiдходами;
Стаття 16. Права та обов'язки утворювачiв вiдходiв, крiм утворювачiв вiдходiв домогосподарств
1. Утворювачi вiдходiв, крiм утворювачiв вiдходiв домогосподарств, мають право на:
2. Утворювачi вiдходiв, крiм утворювачiв вiдходiв домогосподарств, зобов'язанi:
1) запобiгати утворенню та зменшувати обсяги утворення вiдходiв;
10) призначати вiдповiдальних осiб у сферi управлiння вiдходами;
Стаття 17. Права та обов'язки суб'єктiв господарювання у сферi управлiння вiдходами
1. Суб'єкти господарювання у сферi управлiння вiдходами мають право:
2. Суб'єкти господарювання у сферi управлiння вiдходами зобов'язанi:
5) забезпечувати здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв на об'єктах оброблення вiдходiв;
9) мати дозвiл на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв;
12) призначати вiдповiдальних осiб у сферi управлiння вiдходами;
13) виконувати iншi обов'язки, передбаченi законом.
Стаття 19. Повноваження Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi управлiння вiдходами
1. До повноважень Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi управлiння вiдходами належить:
1) загальне керiвництво у сферi управлiння вiдходами;
2) затвердження Нацiонального перелiку вiдходiв та Порядку класифiкацiї вiдходiв;
3) затвердження критерiїв, що визначають припинення статусу вiдходiв, порядку оголошення припинення статусу вiдходiв та перелiку видiв вiдходiв, щодо яких може бути оголошено припинення статусу вiдходiв;
4) затвердження критерiїв для вiднесення речовин, предметiв до побiчних продуктiв та порядку вiднесення речовин та предметiв до побiчних продуктiв;
5) затвердження правил надання послуги з управлiння побутовими вiдходами;
6) затвердження порядку проведення конкурсу на здiйснення операцiй iз збирання та перевезення побутових вiдходiв;
7) затвердження Нацiональної програми запобiгання утворенню вiдходiв;
8) затвердження Нацiонального плану управлiння вiдходами;
9) затвердження порядку розроблення та затвердження регiональних планiв управлiння вiдходами;
10) затвердження порядку видачi (вiдмови у видачi, припинення дiї) дозволу на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв;
11) затвердження порядку створення та адмiнiстрування iнформацiйної системи управлiння вiдходами;
12) затвердження порядку подання декларацiї про вiдходи та її форми;
13) затвердження порядку надання письмової згоди (повiдомлення) на транскордонне перевезення небезпечних вiдходiв та висновку на транскордонне перевезення вiдходiв;
14) затвердження порядку виявлення та облiку вiдходiв, власник яких не встановлений;
15) затвердження Порядку розроблення, погодження та затвердження мiсцевих планiв управлiння вiдходами.
2. Кабiнет Мiнiстрiв України здiйснює й iншi повноваження вiдповiдно до закону.
1) забезпечення формування державної полiтики у сферi управлiння вiдходами;
2) затвердження порядку розроблення планiв управлiння вiдходами пiдприємств, установ та органiзацiй;
3) затвердження порядку державного облiку вiдходiв та подання звiтностi;
6) затвердження форми та порядку облiку вiдходiв;
7) затвердження порядку розроблення програми контролю та монiторингу полiгону та вимог до неї;
1) реалiзацiя державної полiтики у сферi управлiння вiдходами;
2) органiзацiя пiдготовки фахiвцiв у сферi управлiння вiдходами;
3) забезпечення розроблення i виконання стратегiй, планiв, програм у сферi управлiння вiдходами;
6) погодження регiональних планiв управлiння вiдходами;
9) видача (вiдмова у видачi, припинення дiї) дозволiв на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв;
10) лiцензування господарської дiяльностi з управлiння небезпечними вiдходами;
12) реєстрацiя декларацiй про вiдходи;
13) реєстрацiя органiзацiй розширеної вiдповiдальностi виробникiв;
14) створення та адмiнiстрування iнформацiйної системи управлiння вiдходами;
16) забезпечення участi України в мiжнародному спiвробiтництвi у сферi управлiння вiдходами.
2) участь у розробленнi Нацiональної стратегiї управлiння вiдходами;
3) участь у розробленнi Нацiонального плану управлiння вiдходами;
4) участь у погодженнi регiональних планiв управлiння вiдходами;
6) розроблення правил надання послуги з управлiння побутовими вiдходами;
7) розроблення порядку формування тарифiв на послугу з управлiння побутовими вiдходами;
9) розроблення типових договорiв про надання послуги з управлiння побутовими вiдходами;
10) затвердження правил визначення норм надання послуги з управлiння побутовими вiдходами;
1) збирання, перевезення, оброблення вiдходiв;
3) подання декларацiй про вiдходи;
4) ведення облiку вiдходiв та подання звiтностi;
5) дотримання правил i режиму експлуатацiї об'єктiв оброблення вiдходiв;
7) виконання планiв i програм у сферi управлiння вiдходами;
5) встановлення вимог щодо безпечностi для здоров'я людини продукцiї, що виробляється з вiдходiв;
6) методичне забезпечення визначення рiвня небезпечностi вiдходiв.
1) участь у формуваннi та реалiзацiї державної полiтики у сферi управлiння вiдходами;
3) сприяння створенню об'єктiв оброблення вiдходiв у рамках спiвробiтництва територiальних громад;
5) створення умов для органiзацiї та будiвництва об'єктiв оброблення вiдходiв;
6) взаємодiя з органами мiсцевого самоврядування;
7) облiк несанкцiонованих смiттєзвалищ та вiдходiв, власник яких не встановлений;
8) лiквiдацiя несанкцiонованих смiттєзвалищ;
10) погодження мiсцевих планiв управлiння вiдходами.
Стаття 26. Повноваження органiв мiсцевого самоврядування у сферi управлiння вiдходами
1. До повноважень сiльських, селищних, мiських рад у сферi управлiння вiдходами належить:
1) участь у реалiзацiї державної полiтики у сферi управлiння вiдходами;
2) участь у розробленнi та реалiзацiї регiональних планiв управлiння вiдходами;
3) затвердження мiсцевих планiв управлiння вiдходами;
5) створення пунктiв роздiльного збирання побутових вiдходiв.
1) розроблення та реалiзацiя мiсцевих планiв управлiння вiдходами;
2) органiзацiя управлiння побутовими вiдходами, вiдходами будiвництва та знесення;
4) визначення адмiнiстратора послуги з управлiння побутовими вiдходами;
6) органiзацiя роботи пунктiв роздiльного збирання побутових вiдходiв;
7) забезпечення лiквiдацiї несанкцiонованих смiттєзвалищ у межах населених пунктiв;
10) визначення одиницi вимiрювання обсягу наданої послуги з управлiння побутовими вiдходами;
11) затвердження норм надання послуги з управлiння побутовими вiдходами;
Стаття 27. Загальнi вимоги до управлiння небезпечними вiдходами
Стаття 28. Маркування та перевезення небезпечних вiдходiв
Перевезення та маркування небезпечних вiдходiв здiйснюються вiдповiдно до Закону України "Про перевезення небезпечних вантажiв" та iнших актiв законодавства щодо перевезення небезпечних вантажiв.
Стаття 29. Змiшування небезпечних вiдходiв
1) рiзнi види небезпечних вiдходiв або небезпечнi вiдходи з вiдходами, що не є небезпечними;
2) небезпечнi вiдходи, що можуть бути вiдновленi, з вiдходами, що не можуть бути вiдновленi.
2) вiдсутнiсть загрози здоров'ю людини та навколишньому природному середовищу;
3) вiдповiднiсть найкращим доступним технологiям та методам управлiння вiдходами.
Стаття 30. Загальнi вимоги до управлiння побутовими вiдходами
6. Фiнансування (повне або часткове), створення та/або будiвництво (нове будiвництво, реконструкцiя, реставрацiя, капiтальний ремонт, технiчне переоснащення), та/або технiчне обслуговування об'єктiв оброблення побутових вiдходiв, а також фiнансування (повне або часткове) збирання та перевезення побутових вiдходiв може здiйснюватися приватним партнером, концесiонером, залученим органом мiсцевого самоврядування вiдповiдно до законiв України "Про публiчно-приватне партнерство", "Про концесiю".
| (частина шоста статтi 30 у редакцiї Закону України вiд 19.06.2025р. N 4510-IX) |
Стаття 31. Права та обов'язки утворювачiв побутових вiдходiв
1. Утворювачi побутових вiдходiв мають право:
2. Утворювачi побутових вiдходiв зобов'язанi:
Стаття 32. Адмiнiстратор послуги з управлiння побутовими вiдходами
Адмiнiстратор послуги з управлiння побутовими вiдходами:
1) забезпечує функцiонування мунiципальної системи управлiння побутовими вiдходами;
3) укладає договори iз споживачами про надання послуги з управлiння побутовими вiдходами;
Стаття 33. Послуга з управлiння побутовими вiдходами
4. Суб'єкти господарювання, якi здiйснюють вiдновлення та видалення побутових вiдходiв, визначаються органами мiсцевого самоврядування вiдповiдно до регiонального та мiсцевих планiв управлiння вiдходами у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України (крiм залучення приватного партнера, концесiонера у випадках, передбачених частиною шостою статтi 30 цього Закону, вiдповiдно до законiв України "Про публiчно-приватне партнерство", "Про концесiю").
| (частина четверта статтi 33 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.06.2025р. N 4510-IX) |
7. Виконавець послуги з управлiння побутовими вiдходами укладає договори iз споживачами послуги.
Стаття 34. Плата за послугу з управлiння побутовими вiдходами
Стаття 35. Пункти роздiльного збирання побутових вiдходiв
1) тарифу на послугу з управлiння побутовими вiдходами;
2) плати, що вноситься утворювачем вiдходiв;
4) коштiв органiзацiй розширеної вiдповiдальностi виробника;
5) iнших не заборонених законом джерел.
Стаття 36. Iнвестицiйнi програми у сферi управлiння побутовими вiдходами
1) розроблення проектної та технiчної документацiї;
3) пiдвищення ефективностi оброблення вiдходiв, оптимiзацiя виробничих процесiв;
4) пiдвищення якостi та обсягiв надання послуг.
1) амортизацiйнi вiдрахування;
3) iншi надходження, отриманi вiд провадження господарської дiяльностi (власнi кошти);
4) позичковi кошти (облiгацiйнi позики, банкiвськi кредити);
Стаття 37. Цiльовi показники з управлiння побутовими вiдходами
1) до 2025 року - не менше 10 % їх маси;
2) до 2030 року - не менше 20 % їх маси;
3) до 2035 року - не менше 25 % їх маси;
4) до 2040 року - не менше 35 % їх маси.
Роздiл VI.
СПАЛЮВАННЯ, СУМIСНЕ СПАЛЮВАННЯ ТА ЗАХОРОНЕННЯ
ВIДХОДIВ
Стаття 38. Загальнi вимоги до спалювання та сумiсного спалювання вiдходiв
4. Вимоги статей 38 i 39 цього Закону не поширюються на установки, що обробляють такi види вiдходiв:
Стаття 40. Загальнi вимоги до захоронення вiдходiв
2. Полiгони подiляються на такi класи:
1) полiгони для небезпечних вiдходiв;
2) полiгони для вiдходiв, що не є небезпечними;
3) полiгони для iнертних вiдходiв.
Порядок розрахунку (встановлення) та використання фiнансової гарантiї встановлюється законом.
Роздiл VII.
ЛIЦЕНЗIЙНА, ДОЗВIЛЬНА СИСТЕМИ ТА IНФОРМАЦIЙНЕ
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРI УПРАВЛIННЯ ВIДХОДАМИ
Стаття 41. Загальнi положення лiцензiйної та дозвiльної систем у сферi управлiння вiдходами
1. Суб'єкти господарювання, якi мають намiр здiйснювати або здiйснюють дiяльнiсть у сферi оброблення вiдходiв, зобов'язанi створити облiковий запис в iнформацiйнiй системi управлiння вiдходами та внести до системи визначенi законодавством необхiднi вiдомостi.
2. Суб'єкти господарювання для здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв зобов'язанi отримати дозвiл на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв до початку своєї дiяльностi.
3. Суб'єкти господарювання, якi є операторами установок, що провадять види дiяльностi, визначенi у додатку до Закону України "Про iнтегроване запобiгання та контроль промислового забруднення", та якi в результатi господарської дiяльностi є утворювачами вiдходiв або мають намiр здiйснювати чи здiйснюють дiяльнiсть у сферi оброблення вiдходiв, отримують iнтегрований довкiллєвий дозвiл на пiдставах i в порядку, визначених Законом України "Про iнтегроване запобiгання та контроль промислового забруднення". За наявностi iнтегрованого довкiллєвого дозволу дозвiл на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв, умови щодо яких визначенi iнтегрованим довкiллєвим дозволом, не видається.
| (статтю 41 доповнено частиною третьою згiдно iз Законом України вiд 16.07.2024р. N 3855-IX) |
4. Суб'єкти господарювання, якi здiйснюють дiяльнiсть як брокери або дилери, пiдлягають обов'язковiй реєстрацiї в iнформацiйнiй системi управлiння вiдходами.
Для реєстрацiї як брокера або дилера суб'єкт господарювання подає через iнформацiйну систему управлiння вiдходами електронну заявку, до якої додаються такi документи i вiдомостi:
найменування, iдентифiкацiйний код, адреса мiсцезнаходження юридичної особи або реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв, мiсце проживання / перебування фiзичної особи - пiдприємця;
види та опис операцiй, якi планується здiйснювати у сферi управлiння вiдходами, та види вiдходiв;
вiдомостi про особу, вiдповiдальну за управлiння вiдходами;
лист-пiдтвердження суб'єкта господарювання про вiдсутнiсть несплачених штрафiв за порушення законодавства у сферi управлiння вiдходами.
Реєстрацiя брокерiв та дилерiв здiйснюється безоплатно протягом 10 робочих днiв з дня подання заявки та документiв i вiдомостей, передбачених цiєю частиною.
Пiдставами для вiдмови в реєстрацiї є:
подання неповного пакета документiв i вiдомостей, за умови що суб'єкту господарювання було надано можливiсть їх доопрацювати;
виявлення недостовiрних вiдомостей у поданих документах.
У разi усунення заявником пiдстави для вiдмови в реєстрацiї повторний розгляд заявки здiйснюється протягом 10 робочих днiв з дня її повторного подання.
Пiд час реєстрацiї брокерам та дилерам присвоюється реєстрацiйний номер, вiдповiднi вiдомостi вносяться до Реєстру брокерiв та дилерiв, який є складовою iнформацiйної системи управлiння вiдходами.
Реєстрацiя брокера, дилера є безстроковою, але може бути анульована за рiшенням центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi управлiння вiдходами, у разi:
встановлення факту подання недостовiрної iнформацiї;
порушення встановлених вимог до дiяльностi брокера, дилера;
невиконання суб'єктом господарювання припису про усунення порушення вимог законодавства у сферi управлiння вiдходами у встановлений строк.
Вимоги до дiяльностi брокера, дилера та порядок ведення облiку вiдходiв, з якими брокер, дилер здiйснює операцiї, встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Брокери, дилери не зобов'язанi отримувати дозвiл на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв, передбачений статтею 42 цього Закону, якщо вони не набувають вiдходи у фактичне володiння.
| (статтю 41 доповнено частиною четвертою згiдно iз Законом України вiд 16.12.2025р. N 4718-IX) |
Стаття 42. Дозвiл на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв
1. Видача, вiдмова у видачi, припинення дiї дозволу на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв здiйснюються вiдповiдно до законiв України "Про дозвiльну систему у сферi господарської дiяльностi" та "Про адмiнiстративнi послуги" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Порядок видачi, вiдмови у видачi, припинення дiї дозволу на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
3. Подання суб'єктом господарювання заяви про отримання (припинення дiї) дозволу на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв здiйснюється в письмовiй або в електроннiй формi через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, у тому числi через iнтегрованi з ним iнформацiйнi системи державних органiв та органiв мiсцевого самоврядування, iнформацiйну систему управлiння вiдходами, а видача, вiдмова у видачi, припинення дiї дозволу здiйснюється виключно в електроннiй формi.
3) вiдомостi про питомi та граничнi показники утворення вiдходiв у технологiчних процесах;
5) копiя розпорядчого документа про призначення вiдповiдальних осiб у сферi управлiння вiдходами;
6) вiдомостi про наявнiсть висновку з оцiнки впливу на довкiлля - у випадках, передбачених Законом України "Про оцiнку впливу на довкiлля".
1) опис гiдрологiчних i гiдротехнiчних характеристик мiсця розташування;
2) вiдомостi про проектний обсяг видалення вiдходiв та розрахунковий строк експлуатацiї;
7. Форми заяви та iнших документiв, що додаються до заяви про видачу дозволу на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв, визначаються порядком видачi (вiдмови у видачi, припинення дiї) дозволу на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
1) подання заявником неповного пакета вiдомостей i документiв, за умови що суб'єкту господарювання було надано можливiсть усунути недолiки заяви i додати необхiднi документи та вiдомостi;
| (статтю 41 доповнено частиною четвертою згiдно iз Законом України вiд 16.12.2025р. N 4718-IX) |
2) виявлення в заявi та вiдомостях i документах, що додаються до неї, недостовiрної iнформацiї, за умови що суб'єкту господарювання було надано можливiсть усунути недолiки заяви i додати необхiднi документи та вiдомостi;
| (пункт 2 частини десятої статтi 42 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
3) вiдсутнiсть висновку з оцiнки впливу на довкiлля про допустимiсть планованої дiяльностi;
11. Пiдставою для прийняття рiшення про припинення дiї дозволу на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв, крiм випадкiв, передбачених Законом України "Про дозвiльну систему у сферi господарської дiяльностi", є:
2) недотримання показникiв i умов дозволу;
Стаття 43. Порядок регулювання транскордонного перевезення вiдходiв
3) залишки внаслiдок спалювання побутових вiдходiв;
2. Видача або вiдмова у видачi письмової згоди (повiдомлення) на транскордонне перевезення вiдходiв здiйснюється вiдповiдно до законiв України "Про дозвiльну систему у сферi господарської дiяльностi", "Про адмiнiстративнi послуги" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
зобов'язання особи країни iмпорту, що вiдповiдає за оброблення вiдходiв, пiдтвердити закiнчення операцiй з управлiння вiдходами протягом 180 календарних днiв пiсля отримання вiдходiв (надiслати експортеру та компетентним органам заiнтересованих держав копiї вiдповiдно заповненого документа про перевезення та оброблення вiдходiв);
| (абзац четвертий пiдпункту "д" пункту 1 частини п'ятої статтi 43 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
е) маршрут перевезення небезпечних вiдходiв;
а) оригiнал повiдомлення держави експорту та необхiдна кiлькiсть заповнених бланкiв повiдомлення;
в) нотарiально посвiдчена копiя контракту, що має мiстити такi вiдомостi:
ґ) опис способу вiдновлення вiдходiв;
д) вiдомостi про потужнiсть i мiсцезнаходження об'єкта вiдновлення вiдходiв;
з) опис шляху перевезення вiдходiв;
3) для транзиту небезпечних вiдходiв:
вiдходи, їх походження, склад i обсяги;
початковий i кiнцевий пункти перевезення вiдходiв;
можливi дати транзиту та опис шляху перевезення вiдходiв через територiю України;
1) недостовiрнiсть iнформацiї, зазначеної у документах, поданих для надання письмової згоди (повiдомлення), за умови що суб'єкту господарювання було надано можливiсть усунути недолiки заяви i додати необхiднi документи та вiдомостi;
| (пункт 1 частини шостої статтi 43 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
2) подання документiв, необхiдних для надання письмової згоди (повiдомлення), не в повному обсязi та/або їх невiдповiднiсть встановленим законодавством вимогам, за умови що суб'єкту господарювання було надано можливiсть усунути недолiки заяви i додати необхiднi документи та вiдомостi;
| (пункт 2 частини шостої статтi 43 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
9. Суб'єкт господарювання подає заяву про отримання висновку на транскордонне перевезення вiдходiв (заяву про припинення дiї такого висновку) в електроннiй формi через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, у тому числi через iнтегрованi з ним iнформацiйнi системи державних органiв та органiв мiсцевого самоврядування, iнформацiйну систему управлiння вiдходами.
10. До заяви про видачу висновку на транскордонне перевезення вiдходiв додаються:
2) вiдомостi про походження i склад вiдходiв, якi є об'єктом транскордонного перевезення;
У разi ввезення вiдходiв для вiдновлення додатково подаються:
вiдомостi про проведення дезiнфекцiї партiї;
вiдомостi про вiдсоток зношення;
письмова пропозицiя донора про надання гуманiтарної допомоги (дарчий лист);
Строк дiї висновку на транскордонне перевезення вiдходiв становить один рiк.
1) виявлення недостовiрної iнформацiї у документах, за умови що суб'єкту господарювання було надано можливiсть усунути недолiки заяви i додати необхiднi документи та вiдомостi;
| (пункт 1 частини одинадцятої статтi 43 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
2) подання документiв, необхiдних для видачi висновку на транскордонне перевезення вiдходiв, не в повному обсязi або їх невiдповiднiсть встановленим законодавством вимогам, за умови що суб'єкту господарювання надано можливiсть усунути недолiки заяви i додати необхiднi документи та вiдомостi;
| (пункт 2 частини одинадцятої статтi 43 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
12. Пiдставами для прийняття рiшення про припинення дiї висновку на транскордонне перевезення вiдходiв, крiм випадкiв, передбачених Законом України "Про дозвiльну систему у сферi господарської дiяльностi", є:
1) встановлення факту надання в заявi про видачу висновку на транскордонне перевезення вiдходiв та доданих до неї вiдомостях i документах недостовiрної iнформацiї, за умови що суб'єкту господарювання було надано можливiсть усунути недолiки заяви i додати необхiднi документи та вiдомостi;
| (пункт 1 частини дванадцятої статтi 43 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
2) здiйснення суб'єктом господарювання видiв господарської дiяльностi, на якi отримано висновок на транскордонне перевезення вiдходiв, з порушенням вимог законодавства, щодо яких надавався припис про їх усунення, за умови що суб'єкту господарювання було надано можливiсть усунути порушення.
| (пункт 2 частини дванадцятої статтi 43 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Стаття 44. Лiцензування господарської дiяльностi з управлiння небезпечними вiдходами
1. Господарська дiяльнiсть з управлiння небезпечними вiдходами здiйснюється суб'єктами господарювання на пiдставi лiцензiї, що видається в порядку, встановленому Законом України "Про лiцензування видiв господарської дiяльностi", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вiдповiдно до лiцензiйних умов здiйснення господарської дiяльностi з управлiння небезпечними вiдходами.
До господарської дiяльностi з управлiння небезпечними вiдходами належить:
1) комплекс операцiй iз збирання та оброблення небезпечних вiдходiв;
Строк здiйснення перевiрки не може перевищувати 20 робочих днiв з дати надходження вiдповiдної заяви. Тривалiсть проведення перевiрки не може перевищувати двох робочих днiв.
| (абзац другий частини четвертої статтi 44 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
8. Пiдставами для прийняття рiшення про припинення дiї лiцензiї, крiм пiдстав, передбачених Законом України "Про лiцензування видiв господарської дiяльностi", є:
Стаття 45. Декларацiя про вiдходи
2. Порядок подання декларацiї про вiдходи та її форма затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 46. Iнформацiйна система управлiння вiдходами
2. Iнформацiйна система управлiння вiдходами є державною власнiстю.
Пiдсистема реєстрiв складається з:
Реєстру дозволiв на здiйснення операцiй оброблення з вiдходiв;
Реєстру лiцензiй на здiйснення господарської дiяльностi з управлiння небезпечними вiдходами;
Реєстру виробникiв продукцiї, щодо якої встановлено розширену вiдповiдальнiсть виробника;
Реєстру органiзацiй розширеної вiдповiдальностi виробника;
Реєстру суб'єктiв господарювання у сферi оброблення вiдходiв;
Реєстру брокерiв та дилерiв;
| (частину третю статтi 46 доповнено новим абзацом одинадцятим згiдно iз Законом України вiд 16.12.2025р. N 4718-IX, у зв'язку з цим абзаци одинадцятий i дванадцятий вважати вiдповiдно абзацами дванадцятим i тринадцятим) |
iнших реєстрiв, визначених законодавством.
1. Облiку пiдлягають усi вiдходи, утворенi, зiбранi, перевезенi та обробленi на територiї України.
Стаття 48. Подання звiтностi до iнформацiйної системи управлiння вiдходами
1. Звiтнiсть до iнформацiйної системи управлiння вiдходами подають:
1) суб'єкти господарювання, дiяльнiсть яких призводить до утворення вiдходiв;
2) суб'єкти господарювання у сферi управлiння вiдходами;
3) органiзацiї розширеної вiдповiдальностi виробника;
4) виробники продукцiї щодо вiдходiв вiд якої встановлено розширену вiдповiдальнiсть виробника;
5) суб'єкти господарювання, що оголошують припинення статусу вiдходiв.
3. Суб'єкти подання звiтностi несуть вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть наданої iнформацiї.
Роздiл VIII.
ПЛАНИ I ПРОГРАМИ УПРАВЛIННЯ ВIДХОДАМИ
Стаття 49. Плани управлiння вiдходами
Стаття 50. Нацiональний план управлiння вiдходами
4. Основними роздiлами Нацiонального плану управлiння вiдходами є:
1) стан сфери управлiння вiдходами, в якому зазначаються:
а) основнi утворювачi вiдходiв;
2) стратегiчне планування управлiння вiдходами, в якому зазначаються:
а) прогнознi показники утворення вiдходiв та очiкуваного розвитку системи управлiння вiдходами;
г) оцiнка потреби у закриттi iснуючих та створеннi нових об'єктiв оброблення вiдходiв;
ґ) заходи iз запобiгання засмiченню та очищення засмiчених територiй;
д) розташування об'єктiв оброблення вiдходiв та їх планована потужнiсть;
є) iндикатори оцiнки виконання плану;
4) монiторинг та оцiнка ефективностi виконання плану.
Стаття 51. Регiональнi плани управлiння вiдходами
Стаття 52. Мiсцевi плани управлiння вiдходами (плани управлiння вiдходами територiальної громади)
Стаття 53. Плани управлiння вiдходами пiдприємств, установ та органiзацiй
Стаття 54. Нацiональна програма запобiгання утворенню вiдходiв
2. Нацiональна програма запобiгання утворенню вiдходiв визначає:
1) цiльовi показники запобiгання утворенню вiдходiв;
2) перелiк заходiв, спрямованих на запобiгання утворенню вiдходiв;
Стаття 55. Фiнансування заходiв у сферi управлiння вiдходами
Роздiл IX.
ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА У
СФЕРI УПРАВЛIННЯ ВIДХОДАМИ
Стаття 57. Порушення законодавства у сферi управлiння вiдходами
2) порушення встановленого порядку подання декларацiї про вiдходи або неподання такої декларацiї;
3) порушення правил ведення облiку утворення вiдходiв та операцiй з управлiння вiдходами;
5) порушення вимог щодо передачi вiдходiв суб'єктам господарювання у сферi управлiння вiдходами;
8) порушення порядку ввезення в Україну, вивезення i транзиту вiдходiв через територiю України;
10) приховування, викривлення або вiдмову вiд надання повної та достовiрної iнформацiї за запитами посадових осiб i зверненнями щодо безпечностi утворення вiдходiв та управлiння ними, у тому числi про аварiйнi скиди вiдходiв та їх наслiдки;
| (пункт 10 частини першої статтi 57 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
11) несплату або несвоєчасну сплату екологiчного податку за розмiщення вiдходiв;
Стаття 59. Вирiшення спорiв у сферi управлiння вiдходами
1. Спори, що виникають у сферi управлiння вiдходами, вирiшуються вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру" та/або адмiнiстративним судом.
| (пункт 10 частини першої статтi 57 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
Роздiл X.
МIЖНАРОДНЕ СПIВРОБIТНИЦТВО У СФЕРI УПРАВЛIННЯ
ВIДХОДАМИ
Стаття 60. Участь України у мiжнародному спiвробiтництвi у сферi управлiння з вiдходами
2. Координацiя дiяльностi iз забезпечення виконання зобов'язань України, що випливають з її членства в мiжнародних договорах, якi регулюють питання щодо поводження з небезпечними хiмiчними речовинами та вiдходами, здiйснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища, через Єдиний центр iз забезпечення виконання мiжнародних договорiв України, що регулюють питання управлiння вiдходами та хiмiчною продукцiєю.
| (статтю 60 доповнено частиною другою згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2804-IX) |
Роздiл XI.
ПРИКIНЦЕВI ТА ПЕРЕХIДНI ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинностi через 12 мiсяцiв з дня його опублiкування, крiм:
2. Визнати таким, що втратив чиннiсть з дня набрання чинностi цим Законом, Закон України "Про вiдходи" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1998 р., N 36 - 37, ст. 242 iз наступними змiнами).
7. Внести змiни до таких законiв України:
1) у Законi України "Про охорону навколишнього природного середовища" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1991 р., N 41, ст. 546 iз наступними змiнами):
у пунктi "д" частини першої статтi 17 слова "надання дозволiв на здiйснення операцiй у сферi поводження з вiдходами" замiнити словами "видачi дозволу на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв";
у пунктi "е" частини першої статтi 19 слова "збiр, переробку, утилiзацiю i захоронення вiдходiв" замiнити словами "управлiння побутовими вiдходами, вiдходами будiвництва та знесення";
в абзацi п'ятнадцятому пункту "а" частини першої статтi 202 слова "утилiзацiї", "утилiзацiю" замiнити словом "вiдновлення";
у пунктi "д" частини першої статтi 203 та пунктi "д" частини першої статтi 204 слова "здiйснення операцiй у сферi поводження з вiдходами" виключити;
у пунктi "в" частини другої статтi 251 слова "розмiщення вiдходiв" замiнити словами "управлiння вiдходами";
у пунктi "а" частини першої статтi 48 слова "утилiзацiї та знешкодження" замiнити словом "рециклiнгу";
у частинi першiй статтi 51 слова "i вiдходiв" виключити, а пiсля слiв "їх лiквiдацiя" доповнити словами "вiдновлення та видалення вiдходiв";
у частинi другiй статтi 52 слова "та утилiзацiї" замiнити словами "вiдновлення або видалення";
статтю 55 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 55. Охорона навколишнього природного середовища вiд забруднення вiдходами
у пунктi 38 слова "розмiщення вiдходiв" замiнити словами "управлiння вiдходами";
доповнити пунктами 541 i 542 такого змiсту:
"541) затвердження мiсцевих планiв управлiння вiдходами;
542) визначення адмiнiстратора послуги з управлiння побутовими вiдходами";
у пунктi "а" частини першої статтi 30:
пiдпункти 15 i 16 викласти в такiй редакцiї:
"15) розроблення та реалiзацiя мiсцевих планiв управлiння вiдходами;
16) затвердження норм надання послуг з управлiння побутовими вiдходами";
пiдпункт 23 викласти в такiй редакцiї:
доповнити пiдпунктами 25 - 30 такого змiсту:
26) забезпечення лiквiдацiї несанкцiонованих смiттєзвалищ у межах населених пунктiв;
у пунктi "б" частини першої статтi 33:
пiдпункт 12 викласти в такiй редакцiї:
у пунктi 6 частини другої статтi 44 слова "та лiмiтiв розмiщення вiдходiв" виключити;
частину першу доповнити пунктом 5 такого змiсту:
"5) затвердження мiсцевих планiв управлiння вiдходами";
пункт 4 частини другої викласти в такiй редакцiї:
статтю 30 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 30. Вимоги до управлiння побутовими вiдходами
у частинi першiй слова "поводження з вiдходами" замiнити словами "управлiння вiдходами";
7) в абзацi десятому частини першої статтi 4 Закону України "Про державно-приватне партнерство" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2010 р., N 40, ст. 524 iз наступними змiнами) слова "поводження з вiдходами" замiнити словами "управлiння вiдходами";
8) у Перелiку документiв дозвiльного характеру у сферi господарської дiяльностi, затвердженому Законом України "Про Перелiк документiв дозвiльного характеру у сферi господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 47, ст. 532 iз наступними змiнами):
пункт 40 викласти в такiй редакцiї:
"40. Дозвiл на здiйснення операцiй з оброблення вiдходiв - Закон України "Про управлiння вiдходами";
у пунктi 75 у графi "Законодавчий акт України" слова "Закон України "Про вiдходи" замiнити словами "Закон України "Про управлiння вiдходами";
доповнити пунктом 158 такого змiсту:
"158. Висновок на транскордонне перевезення вiдходiв - Закон України "Про управлiння вiдходами";
у пунктi 8 слова "перероблення та захоронення побутових вiдходiв" виключити;
10) у частинi першiй статтi 7 Закону України "Про лiцензування видiв господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2015 р., N 23, ст. 158 iз наступними змiнами):
пункт 14 викласти в такiй редакцiї:
доповнити пунктом 141 такого змiсту:
12) у Законi України "Про оцiнку впливу на довкiлля" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2017 р., N 29, ст. 315):
пункт 8 частини другої викласти в такiй редакцiї:
об'єкти оброблення небезпечних вiдходiв;
об'єкти оброблення вiдходiв, що не є небезпечними, потужнiстю 100 тонн на добу або бiльше";
абзац сьомий пункту 11 частини третьої викласти в такiй редакцiї:
"об'єкти оброблення вiдходiв, що не є небезпечними, потужнiстю менше 100 тонн на добу";
у частинi восьмiй статтi 4 слова "поводження з вiдходами" замiнити словами "управлiння вiдходами";
пункт 7 частини другої статтi 6 викласти в такiй редакцiї:
текст статтi 25 викласти в такiй редакцiї:
8. Кабiнету Мiнiстрiв України:
протягом трьох мiсяцiв з дня опублiкування цього Закону пiдготувати та подати на розгляд Верховної Ради України пропозицiї щодо внесення змiн до Закону України "Про металобрухт" для приведення у вiдповiднiсть iз цим Законом;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
| Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
20 червня 2022 року
N 2320-IX
| Додаток 1 до Закону України вiд 20 червня 2022 року N 2320-IX |
ПЕРЕЛIК
операцiй з видалення вiдходiв
D1 Розмiщення на поверхнi чи в землi, у тому числi захоронення тощо
D2 Оброблення ґрунтом, у тому числi бiологiчний розклад рiдких або мулових вiдходiв у ґрунтi тощо
D6 Скидання у водойми, крiм морiв/океанiв
D7 Скидання в моря/океани, у тому числi на морське дно
D11 Спалювання в морi (заборонено законодавством Європейського Союзу i мiжнародними конвенцiями)
D12 Постiйне зберiгання, у тому числi у спецiальних контейнерах у шахтi тощо
D14 Перепакування перед здiйсненням операцiй, визначених у позицiях D1 - D13 цього додатка
D15 Зберiгання перед здiйсненням операцiй, визначених у позицiях D1 - D14 цього додатка
| Додаток 2 до Закону України вiд 20 червня 2022 року N 2320-IX |
ПЕРЕЛIК
операцiй з вiдновлення вiдходiв
R1 Використання переважно як палива чи в iнший спосiб для виробництва енергiї*
R2 Вiдновлення/регенерацiя розчинникiв
R4 Рециклiнг/вiдновлення металiв та їх сполук (включаючи пiдготовку до повторного використання)
R6 Регенерацiя кислот чи основ
R7 Вiдновлення компонентiв, що використовуються для зменшення забруднення
R8 Вiдновлення компонентiв iз каталiзаторiв
R9 Очищення нафтопродуктiв чи iншi види їх повторного використання
0,60 - для установок, експлуатацiю яких розпочато до набрання чинностi цим Законом;
0,65 - для установок, експлуатацiю яких розпочато пiсля набрання чинностi цим Законом.
Для визначення енергетичної ефективностi використовується формула:
EE = [(Ep - (Ef + Ei)) / (0,97 * (Ew + Ef))] * ККК, де:
EE - енергетична ефективнiсть;
Eе - рiчний обсяг виробництва електричної енергiї;
Et - рiчний обсяг виробництва теплової енергiї;
Ef - рiчний обсяг енергiї, використаної для виробництва пари (теплової енергiї) (ГДж/рiк);
0,97 - коефiцiєнт, що враховує втрати енергiї, спричиненi утворенням шлаку та випромiнюванням.
ККК - коригуючий коефiцiєнт клiмату.
ККК для установок, експлуатацiю яких розпочато до набрання чинностi цим Законом:
ККК = 1 - якщо ПГД не менше 3350;
ККК = 1,25 - якщо ПГД не бiльше 2150;
ККК = - (0,25 / 1200) * ПГД + 1,698 - за iнших значень ПГД.
ККК для установок, експлуатацiю яких розпочато пiсля набрання чинностi цим Законом:
ККК = 1 - якщо ПГД не менше 3350;
ККК = 1,12 - якщо ПГД не бiльше 2150;
ККК = - (0,12 / 1200) * ПГД + 1,335 - за iнших значень ПГД.
Отримане значення ККК округлюється до трьох знакiв пiсля коми.
| Додаток 3 до Закону України вiд 20 червня 2022 року N 2320-IX |
ПЕРЕЛIК
властивостей, що роблять вiдходи небезпечними
HB 4 Подразнювальна здатнiсть - подразнення шкiри чи пошкодження очей
HB 8 Корозивнiсть: вiдходи, якi при контактi можуть викликати роз'їдання шкiри
.png)


