Iз змiнами i доповненнями, внесеними
Законами України
вiд 10 липня 2018 року N 2496-VIII,
вiд 6 вересня 2018 року N 2530-VIII,
вiд 6 грудня 2018 року N 2639-VIII,
вiд 14 сiчня 2020 року N 440-IX,
вiд 4 червня 2020 року N 678-IX,
вiд 4 лютого 2021 року N 1206-IX,
вiд 21 жовтня 2021 року N 1822-IX,
вiд 1 квiтня 2022 року N 2173-IX,
вiд 12 травня 2022 року N 2246-IX,
вiд 3 листопада 2022 року N 2718-IX,
вiд 1 грудня 2022 року N 2801-IX,
вiд 30 червня 2023 року N 3221-IX,
вiд 23 серпня 2023 року N 3345-IX,
вiд 10 жовтня 2024 року N 4017-IX,
вiд 17 грудня 2024 року N 4147-IX
(З 1 вересня 2025 року до цього Закону будуть внесенi змiни, передбаченi пiдпунктом 11 (крiм пiдпункту 11.47 пiдпункту 11) пункту 10 роздiлу XV Закону України вiд 4 лютого 2021 року N 1206-IX, враховуючи змiни, внесенi Законами України вiд 12 травня 2022 року N 2246-IX, вiд 23 серпня 2023 року N 3345-IX, вiд 17 грудня 2024 року N 4147-IX) |
(З 19 листопада 2025 року до цього Закону будуть внесенi змiни, передбаченi абзацами тридцять третiм - тридцять п'ятим пiдпункту 5 пункту 4 роздiлу VII Закону України вiд 3 листопада 2022 року N 2718-IX) |
(У текстi Закону слова "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини" у всiх вiдмiнках замiнено словами "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини" у вiдповiдному вiдмiнку згiдно iз Законом України вiд 30 червня 2023 року N 3221-IX) |
1. У цьому Законi наведенi нижче термiни вживаються в такому значеннi:
5) вантаж - певна кiлькiсть харчових продуктiв, кормiв, сiна, соломи, побiчних продуктiв тваринного походження одного виду (вiдповiдно до затверджених форм мiжнародних сертифiкатiв, якщо їх затвердження передбачається цим Законом), що супроводжується одним мiжнародним сертифiкатом (якщо його наявнiсть вимагається згiдно iз законом), перевозиться одним транспортним засобом та надходить з однiєї країни або її окремої територiї (зони або компартмента);
(пункт 5 частини першої статтi 1 у редакцiї Закону України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
231) рибнi продукти - об'єкти промислу та об'єкти аквакультури (крiм живих двостулкових молюскiв, живих голкошкiрих, живих кишковопорожнинних, живих морських черевоногих, а також усiх ссавцiв, рептилiй i жаб), включаючи їх їстiвнi форми, частини та отриманi з них продукти;
(частину першу статтi 1 доповнено пунктом 231 згiдно iз Законом України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
232) рибоморозильне судно - судно (потужнiсть), що призначено, спецiально обладнано та використовується для заморожування рибних продуктiв, якому у вiдповiдних випадках передує пiдготовча робота, зокрема знекровлення, вiддiлення голови, патрання та видалення плавцiв, пiсля якої, якщо необхiдно, здiйснюється первинне пакування або пакування у транспортну тару (упаковку);
(частину першу статтi 1 доповнено пунктом 232 згiдно iз Законом України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
233) рибопромислове судно - судно (потужнiсть), що призначено та спецiально обладнано для здiйснення рибальства, зокрема вилову, приймання, обробки, у тому числi фiлетування, нарiзання скибочками, знiмання шкiри (бiлування), знiмання мушель, очищення вiд луски, подрiбнення та/або переробки, пiсля чого здiйснюється первинне пакування або пакування у транспортну тару (упаковку), а в разi потреби - також охолодження або заморожування, а також перевантаження, транспортування, зберiгання рибних продуктiв;
(частину першу статтi 1 доповнено пунктом 233 згiдно iз Законом України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
24) оператор ринку - оператор ринку харчових продуктiв, оператор ринку кормiв, оператор ринку у сферi поводження з побiчними продуктами тваринного походження, оператор потужностей, на яких утримуються тварини, оператор ринку матерiалiв i предметiв, призначених для контакту з харчовими продуктами;
(пункт 24 частини першої статтi 1 у редакцiї Закону України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
29) побiчнi продукти тваринного походження - побiчнi продукти тваринного походження, не призначенi для споживання людиною, та продукти їх оброблення i переробки, визначенi Законом України "Про побiчнi продукти тваринного походження, не призначенi для споживання людиною";
37) уповноважена особа - офiцiйний ветеринарний лiкар, уповноважений ветеринар, капiтан рибоморозильного чи рибопромислового судна, яке плаває пiд Державним прапором України, працiвник бiйнi, уповноважений на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора, уповноважена лабораторiя, яким компетентним органом вiдповiдно до цього Закону надано повноваження щодо здiйснення визначених цим Законом окремих заходiв державного контролю;
(пункт 37 частини першої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
371) уповноважена оператором ринку особа - юридична або фiзична особа, яка уповноважена оператором ринку на представництво його iнтересiв на пiдставi закону, статутних документiв, посадових iнструкцiй, довiреностi та/або доручення;
(частину першу статтi 1 доповнено пунктом 371 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
2. Iншi термiни вживаються в цьому Законi у таких значеннях:
термiн "знищення" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про вилучення з обiгу, переробку, утилiзацiю, знищення або подальше використання неякiсної та небезпечної продукцiї";
термiн "ризиковий матерiал" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про побiчнi продукти тваринного походження, не призначенi для споживання людиною";
термiн "об'єкти промислу" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних бiоресурсiв";
термiн "об'єкти аквакультури" - у значеннi, наведеному в Законi України "Про аквакультуру";
iншi термiни - у значеннях, наведених у законах України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про ветеринарну медицину" i "Про безпечнiсть та гiгiєну кормiв".
(абзац шостий частини другої статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) | |
(частина друга статтi 1 у редакцiї Закону України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
Стаття 2. Законодавство про державний контроль
1. Законодавство про державний контроль складається з Конституцiї України, цього Закону, Митного кодексу України, законiв України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", "Про ветеринарну медицину", "Про основнi засади державного нагляду (контролю) у сферi господарської дiяльностi", "Про основнi принципи та вимоги до органiчного виробництва, обiгу та маркування органiчної продукцiї", "Про матерiали i предмети, призначенi для контакту з харчовими продуктами" та iнших виданих вiдповiдно до них нормативно-правових актiв.
(частина перша статтi 2 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
3. Вiдносини щодо прийняття, набрання чинностi, оскарження в адмiнiстративному порядку, виконання, припинення дiї адмiнiстративних актiв у сферi державного контролю за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин регулюються Законом України "Про адмiнiстративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
(статтю 2 доповнено частиною третьою згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
1. Дiя цього Закону поширюється на суспiльнi вiдносини, пов'язанi iз здiйсненням державного контролю за дiяльнiстю операторiв ринку, якi здiйснюють виробництво та/або обiг харчових продуктiв, iнших об'єктiв санiтарних заходiв та/або кормiв, у тому числi ввезення (пересилання) на митну територiю України харчових продуктiв та/або кормiв, з метою перевiрки цiєї дiяльностi на вiдповiднiсть законодавству про харчовi продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин. Дiя цього Закону поширюється також на суспiльнi вiдносини, пов'язанi iз здiйсненням державного контролю побiчних продуктiв тваринного походження, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України, з метою їх перевiрки на вiдповiднiсть законодавству про побiчнi продукти тваринного походження. Дiя цього Закону поширюється також на суспiльнi вiдносини, пов'язанi iз здiйсненням державного контролю за дiяльнiстю операторiв ринку, якi здiйснюють органiчне виробництво та/або обiг органiчної продукцiї, у тому числi ввезення (пересилання) на митну територiю України, з метою перевiрки цiєї дiяльностi на вiдповiднiсть законодавству про харчовi продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також законодавству у сферi органiчного виробництва, обiгу та маркування органiчної продукцiї.
(частина перша статтi 3 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.07.2018р. N 2496-VIII) |
2. Дiя цього Закону не поширюється на суспiльнi вiдносини щодо:
1) захисту життя та здоров'я рослин;
Стаття 4. Органи виконавчої влади у сферi здiйснення державного контролю
1. До органiв виконавчої влади у сферi державного контролю належать:
2) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини;
Стаття 5. Повноваження Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi державного контролю
1. До повноважень Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi державного контролю належать:
1) забезпечення здiйснення державної полiтики у сферi державного контролю;
2) спрямування та координацiя роботи органiв виконавчої влади у сферi державного контролю;
3) затвердження перелiку призначених прикордонних iнспекцiйних постiв;
4) затвердження перелiку призначених пунктiв пропуску на державному кордонi України;
8) затвердження порядку проведення аудиту компетентного органу та його територiальних органiв;
9) здiйснення iнших повноважень, передбачених цим Законом.
1. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, затверджує:
1) форми актiв державного контролю, що застосовуються державними iнспекторами та державними ветеринарними iнспекторами пiд час iнспектування та аудиту, а також форми актiв вiдбору зразкiв та iнших розпорядчих документiв компетентного органу у сферi державного контролю;
(пункт 1 частини першої статтi 6 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
2) довгостроковий план державного контролю;
6) граничнi норми (обсяги) вiдбору зразкiв;
8) порядок уповноваження капiтана рибоморозильного чи рибопромислового судна, яке плаває пiд Державним прапором України, на видачу мiжнародних сертифiкатiв та iнших документiв, якi вимагаються законодавством країни призначення щодо рибних продуктiв;
(частину першу статтi 6 доповнено пунктом 8 згiдно iз Законом України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
9) форму щорiчного звiту про стан виконання довгострокового та щорiчного планiв державного контролю;
(частину першу статтi 6 доповнено пунктом 9 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
10) план дiй на випадок виникнення надзвичайних обставин, пов'язаних iз харчовими продуктами та кормами;
(частину першу статтi 6 доповнено пунктом 10 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
11) правила функцiонування електронної системи управлiння iнформацiєю щодо державного контролю та її системних компонентiв;
(частину першу статтi 6 доповнено пунктом 11 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
12) методи (методики) лабораторних дослiджень (випробувань);
(частину першу статтi 6 доповнено пунктом 12 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
13) пiдтверджувальнi (референс) методи (методики);
(частину першу статтi 6 доповнено пунктом 13 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
14) правила проведення лабораторних дослiджень (випробувань) харчових продуктiв на агропродовольчих ринках;
(частину першу статтi 6 доповнено пунктом 14 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
15) вимоги до запровадження Системи швидкого повiдомлення про загрози, пов'язанi з харчовими продуктами та кормами.
(частину першу статтi 6 доповнено пунктом 15 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
2. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, здiйснює iншi повноваження, передбаченi цим Законом.
Стаття 7. Система та повноваження компетентного органу у сферi державного контролю
1. Компетентний орган у сферi державного контролю:
1) органiзовує та здiйснює державний контроль, у тому числi на державному кордонi України;
4) затверджує щорiчний план державного контролю та щорiчний план державного монiторингу;
5) забезпечує проведення передзабiйного та пiслязабiйного огляду тварин на вiдповiдних потужностях, пiслязабiйного огляду тварин, добутих у процесi полювання;
(пункт 5 частини першої статтi 7 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
13) здiйснює iншi повноваження, передбаченi цим Законом.
3. Територiальнi органи виконують повноваження компетентного органу в межах вiдповiдних адмiнiстративно-територiальних одиниць. Керiвник компетентного органу покладає виконання повноважень головного державного iнспектора та головного державного ветеринарного iнспектора на керiвника територiального органу або його заступникiв, за умови їх вiдповiдностi вимогам, встановленим цим Законом вiдповiдно до державного iнспектора та державного ветеринарного iнспектора.
(частина третя статтi 7 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
4. Керiвник компетентного органу виконує повноваження Головного державного iнспектора України та/або Головного державного ветеринарного iнспектора України, за умови вiдповiдностi його вимогам, встановленим цим Законом вiдповiдно до державного iнспектора та/або державного ветеринарного iнспектора. У разi невiдповiдностi керiвника компетентного органу зазначеним вимогам вiн покладає виконання повноважень Головного державного iнспектора України та/або Головного державного ветеринарного iнспектора України на своїх заступникiв або керiвникiв структурних пiдроздiлiв компетентного органу, якi вiдповiдають вимогам, встановленим цим Законом до державного iнспектора та/або державного ветеринарного iнспектора.
(частина четверта статтi 7 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
5. Керiвники територiальних органiв компетентного органу в межах вiдповiдних адмiнiстративно-територiальних одиниць покладають виконання повноважень державного iнспектора та/або державного ветеринарного iнспектора на осiб, якi працюють в системi компетентного органу, за умови їх вiдповiдностi вимогам, встановленим цим Законом.
(статтю 7 доповнено частиною п'ятою згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX, частина п'ята статтi 7 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.12.2024р. N 4147-IX) |
Стаття 8. Основнi засади дiяльностi компетентного органу у сферi державного контролю
1. Компетентний орган у сферi державного контролю повинен забезпечити:
2) вiдсутнiсть будь-якого конфлiкту iнтересiв у осiб, якi здiйснюють заходи державного контролю;
6) якiсть та вiдповiднiсть заходiв державного контролю поставленим цiлям;
8) здiйснення державного контролю вiдповiдно до встановлених законодавством вимог.
1) структури компетентного органу та порядку його взаємодiї з уповноваженими особами;
2) завдань державного контролю, включаючи довгостроковi та короткостроковi;
5) планiв державного монiторингу;
Стаття 9. Надання повноважень на здiйснення окремих заходiв державного контролю
2. Для цiлей цього Закону уповноваженими особами є:
1) офiцiйнi ветеринарнi лiкарi - мають право здiйснювати на визначених компетентним органом потужностях (господарствах) повноваження державного ветеринарного iнспектора у межах передбачених цим Законом заходiв державного контролю харчових продуктiв тваринного походження та живих тварин, а також здiйснювати вiдбiр зразкiв вiдповiдно до вимог статтi 40 цього Закону;
(пункт 1 частини другої статтi 9 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
2) уповноваженi ветеринари - мають право здiйснювати у визначених компетентним органом господарствах передбаченi цим Законом заходи державного контролю живих тварин, а також здiйснювати вiдбiр зразкiв вiдповiдно до вимог статтi 40 цього Закону;
(пункт 2 частини другої статтi 9 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
5) капiтан рибоморозильного чи рибопромислового судна, яке плаває пiд Державним прапором України, має право на видачу мiжнародних сертифiкатiв та iнших документiв, якi вимагаються законодавством країни призначення щодо рибних продуктiв.
(частину другу статтi 9 доповнено пунктом 5 згiдно iз Законом України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
3. Офiцiйнi ветеринарнi лiкарi та уповноваженi ветеринари отримують вiдповiдний статус та здiйснюють свою дiяльнiсть у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
1) оформляти протоколи про порушення цього Закону, законодавства про харчовi продукти та корми;
5. Компетентний орган може проводити плановi та позаплановi перевiрки уповноважених осiб.
Пiдставою для проведення планової перевiрки дiяльностi офiцiйних ветеринарних лiкарiв, уповноважених ветеринарiв, працiвникiв бiйнi, уповноважених на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора, є щорiчний план державного контролю операторiв ринку, на потужностях яких вони здiйснюють свої повноваження.
Пiдставою для проведення позапланової перевiрки дiяльностi офiцiйних ветеринарних лiкарiв, уповноважених ветеринарiв, працiвникiв бiйнi, уповноважених на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора, є виявлення невiдповiдностi дiяльностi оператора ринку та/або офiцiйних ветеринарних лiкарiв, уповноважених ветеринарiв, працiвникiв бiйнi, уповноважених на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора, вимогам законодавства або наявнiсть обґрунтованої пiдозри щодо такої невiдповiдностi, а також iншi встановленi законом випадки.
Пiдставою для позапланової перевiрки уповноважених акредитованих лабораторiй, референс-лабораторiй є:
подання уповноваженою акредитованою лабораторiєю, референс-лабораторiєю письмової заяви до компетентного органу про проведення перевiрки за iнiцiативою вiдповiдної лабораторiї;
звернення фiзичної особи (фiзичних осiб) про порушення, що завдало шкоди її (їхнiм) правам, законним iнтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу або безпецi держави, з наданням документiв чи їх копiй, що пiдтверджують таке порушення (за наявностi);
отримання компетентним органом результатiв арбiтражного дослiдження (випробування), якими не пiдтверджуються результати проведеного уповноваженою акредитованою лабораторiєю, референс-лабораторiєю основного дослiдження (випробування).
Якщо за результатами планової або позапланової перевiрки виявлено факт невиконання або неналежного виконання уповноваженою особою своїх обов'язкiв, компетентний орган може позбавити таку особу уповноваження (повнiстю або в частинi окремих обов'язкiв).
Уповноважена акредитована лабораторiя, референс-лабораторiя може бути позбавлена уповноваження за одним або кiлькома напрямами лабораторних дослiджень (випробувань) у порядку, затвердженому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(частина п'ята статтi 9 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Стаття 10. Обов'язки державних iнспекторiв та державних ветеринарних iнспекторiв
6) на вимогу оператора ринку письмово iнформувати його про порядок оскарження прийнятих (виданих) ними рiшень, приписiв, дiй та бездiяльностi.
(частину першу статтi 10 доповнено пунктом 6 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Стаття 11. Права державних iнспекторiв та державних ветеринарних iнспекторiв
1) безперешкодного доступу без попередження до потужностей пiд час їх роботи;
6) здiйснювати iнтерпретацiю результатiв лабораторних дослiджень (випробувань) зразкiв;
2. Виключно державний ветеринарний iнспектор (головний державний ветеринарний iнспектор) має право здiйснювати керiвництво призначеним прикордонним iнспекцiйним постом. Повноваження щодо державного контролю харчових продуктiв тваринного походження та кормiв тваринного походження, побiчних продуктiв тваринного походження та живих тварин здiйснюються виключно державним ветеринарним iнспектором (головним державним ветеринарним iнспектором), якщо iнше не передбачено цим Законом. Повноваження державного ветеринарного iнспектора щодо здiйснення заходiв державного контролю, визначенi роздiлом VI цього Закону, можуть виконуватися офiцiйним ветеринарним лiкарем, якщо вiн є незалежним вiд оператора ринку, який експлуатує вiдповiдну потужнiсть (господарство), та здiйснює свою дiяльнiсть у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
Стаття 12. Вимоги до посадових осiб компетентного органу та його територiальних органiв
2. Посадовi особи компетентного органу та його територiальних органiв, якi здiйснюють заходи державного контролю, зобов'язанi регулярно пiдвищувати квалiфiкацiю в порядку, визначеному Законом України "Про державну службу". Компетентний орган затверджує щорiчний план пiдвищення квалiфiкацiї посадових осiб, якi здiйснюють заходи державного контролю, i не пiзнiше 1 квiтня наступного року готує та оприлюднює звiт про його виконання на своєму офiцiйному веб-сайтi.
г) невiдповiднiсть та обґрунтована пiдозра щодо невiдповiдностi;
ґ) небезпечнi фактори при виробництвi кормiв i харчових продуктiв;
д) аудит постiйно дiючих процедур, заснованих на принципах HACCP;
є) правила видачi (заповнення) мiжнародних сертифiкатiв;
ж) заходи за надзвичайних обставин;
i) здоров'я та благополуччя тварин;
ї) з iнших питань, необхiдних для здiйснення державного контролю вiдповiдно до вимог цього Закону;
2) стежать за нововведеннями у сферi своєї компетенцiї;
3) вiдповiдають вимогам Закону України "Про державну службу".
Стаття 13. Вимоги до державного ветеринарного iнспектора
Особа, яка обiймає посаду державного ветеринарного iнспектора в компетентному органi або його територiальних органах, повинна також вiдповiдати вимогам Закону України "Про державну службу".
2. Державний ветеринарний iнспектор зобов'язаний пiдвищувати квалiфiкацiю в порядку, встановленому Законом України "Про ветеринарну медицину" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
3) базовi знання з переробки харчових продуктiв та харчових технологiй;
4) принципи та методи належної практики виробництва та управлiння якiстю;
5) належна практика вирощування рослин;
7) принципи та методи аналiзу ризикiв;
8) принципи та методи HACCP, використання HACCP протягом усього харчового ланцюга;
9) запобiгання та контроль небезпечних факторiв, пов'язаних iз харчовими продуктами;
10) динамiка iнфекцiї та iнтоксикацiї;
11) дiагностична епiдемiологiя;
12) системи монiторингу та спостереження;
13) аудит та регулярна оцiнка систем управлiння безпечнiстю харчових продуктiв;
15) iнформацiйно-телекомунiкацiйнi технологiї, пов'язанi iз захистом здоров'я людини та тварини;
17) розслiдування спалахiв хвороб людини, пов'язаних iз харчовими продуктами;
18) трансмiсивна губкоподiбна енцефалопатiя;
21) корекцiя, коригувальнi дiї та запобiжнi заходи.
4. Державний ветеринарний iнспектор до початку виконання обов'язкiв iз здiйснення державного контролю на бiйнях, потужностях з розбирання та обвалювання м'яса, у господарствах повинен пройти практичну пiдготовку в обсязi, що залежить вiд його попереднього досвiду здiйснення заходiв державного контролю свiжого м'яса. Для особи, яка не має досвiду здiйснення заходiв державного контролю свiжого м'яса, обсяг практичної пiдготовки не може бути меншим нiж 200 годин. Практична пiдготовка повинна охоплювати, у тому числi, правила проведення аудиту постiйно дiючих процедур, заснованих на принципах HACCP, i здiйснюватися пiд наглядом державного ветеринарного iнспектора на бiйнi, потужностi з розбирання та обвалювання м'яса або у господарствi. Порядок проведення зазначеної практичної пiдготовки та визначення її обсягу затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
Стаття 14. Вимоги до помiчника державного ветеринарного iнспектора та його повноваження
1. Помiчником державного ветеринарного iнспектора може бути спецiалiст ветеринарної медицини, який пройшов пiдготовку вiдповiдно до вимог, встановлених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
2. Помiчник державного ветеринарного iнспектора має такi повноваження:
здiйснювати iншi дiї, передбаченi цим Законом.
Стаття 15. Права операторiв ринку
1. Оператор ринку пiд час здiйснення заходiв державного контролю має право:
3) одержувати копiї направлення на проведення iнспектування або аудиту;
6) вимагати нерозголошення iнформацiї з обмеженим доступом, що належить оператору ринку;
12) на вiдшкодування в порядку, встановленому Цивiльним кодексом України, шкоди (збиткiв), заподiяної (завданих) неправомiрними рiшеннями, дiями або бездiяльнiстю посадових осiб компетентного органу та iнших осiб, якi здiйснюють заходи державного контролю.
Стаття 16. Обов'язки операторiв ринку
1. Оператор ринку зобов'язаний:
2) усувати виявленi невiдповiдностi шляхом здiйснення корекцiй та коригувальних дiй;
4) забезпечувати умови для вiдбору зразкiв;
Роздiл III
ПРИНЦИПИ ТА ВИМОГИ ДО ЗДIЙСНЕННЯ ДЕРЖАВНОГО
КОНТРОЛЮ
Стаття 17. Принципи здiйснення державного контролю
1. Державний контроль здiйснюється за принципами:
2) рiвностi прав i законних iнтересiв усiх операторiв ринку;
3) гарантування прав та законних iнтересiв кожного оператора ринку;
4) об'єктивностi та неупередженостi здiйснення державного контролю;
6) вiдкритостi, прозоростi, плановостi та системностi державного контролю;
9) орiєнтованостi державного контролю на запобiгання порушенням законодавства;
11) оцiнки ризикiв та доцiльностi;
12) дотримання умов мiжнародних договорiв України.
Стаття 18. Вимоги до заходiв державного контролю
1. Державний контроль здiйснюється компетентним органом, крiм випадкiв, встановлених цим Законом.
2) результати здiйснення попереднiх заходiв державного контролю;
4) iнформацiю, яка може свiдчити про невiдповiднiсть.
8. Пiд час здiйснення iнспектування та аудиту забороняється перевiряти питання, якi:
вiдсутнi в актi державного контролю;
Стаття 19. Заходи державного контролю
2. Державний монiторинг проводиться компетентним органом з метою:
2) розроблення заходiв з недопущення обiгу небезпечних харчових продуктiв та кормiв;
Державний монiторинг передбачає збирання, системний аналiз та оцiнку:
iнформацiї щодо безпечностi харчових продуктiв та кормiв, здоров'я та благополуччя тварин, зокрема щодо виявлення в харчових продуктах i кормах залишкiв ветеринарних препаратiв, пестицидiв та забруднюючих речовин, визначення мiкробiологiчних критерiїв та протимiкробної резистентностi, а також формування вiдповiдних баз даних;
(абзац шостий частини другої статтi 19 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
3) процесiв, що впливають на безпечнiсть харчових продуктiв та/або кормiв;
4) системи внутрiшнього контролю оператора ринку;
5) коригувальних дiй, вжитих оператором ринку внаслiдок аналiзу виявлених невiдповiдностей;
Одна i та сама особа не може здiйснювати аудит на однiй i тiй самiй потужностi бiльше двох разiв поспiль.
(абзац дев'ятий частини третьої статтi 19 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
3) iнцидентiв, пов'язаних з безпечнiстю харчових продуктiв та/або кормiв.
Iнспектування може включати в себе перевiрку потужностей, прилеглої територiї, примiщень, обладнання та iнвентарю, транспортних засобiв, а також харчових продуктiв та кормiв; сировини, iнгредiєнтiв, допомiжних матерiалiв для переробки, якi використовуються для приготування та виробництва харчових продуктiв та кормiв, напiвфабрикатiв; предметiв та матерiалiв, що контактують з харчовими продуктами; засобiв та процесiв прибирання i догляду, а також пестицидiв; маркування, зовнiшнього вигляду та реклами, простежуваностi.
(абзац п'ятий частини четвертої статтi 19 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Стаття 20. Прозорiсть i конфiденцiйнiсть
2. З метою забезпечення прозоростi компетентний орган вживає таких заходiв:
Роздiл IV
ВIДБIР ЗРАЗКIВ ТА ЛАБОРАТОРНI ДОСЛIДЖЕННЯ
(ВИПРОБУВАННЯ)
3. Методи (методики) лабораторних дослiджень (випробувань) повиннi визначатися за такими критерiями:
2) можливiсть застосування (матриця та iнтервал концентрацiї);
13) iншi критерiї, якi можуть бути визначенi як обов'язковi центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi технiчного регулювання, метрологiї та метрологiчної дiяльностi.
(пункт 13 частини третьої статтi 21 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Абзац п'ятнадцятий частини третьої статтi 21 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
абзац шiстнадцятий частини третьої статтi 21 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
абзац сiмнадцятий частини третьої статтi 21 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
абзац вiсiмнадцятий частини третьої статтi 21 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, затверджує:
1) правила iнтерпретацiї результатiв лабораторних дослiджень (випробувань);
2) критерiї ефективностi та параметри лабораторних дослiджень (випробувань), похибки вiдповiдних вимiрювань, а також вимоги до процедур валiдацiї методiв (методик) лабораторних дослiджень (випробувань) за зверненням компетентного органу, акредитованих лабораторiй, операторiв ринку та їх громадських об'єднань, а також за власною iнiцiативою;
3) методи (методики) вiдбору зразкiв та лабораторних дослiджень (випробувань).
(частина четверта статтi 21 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
5. Вiдбiр зразкiв здiйснюється у порядку:
7. Вiдбiр зразкiв здiйснюється в межах граничних норм, встановлених вiдповiдними нормативно-правовими актами або нацiональними стандартами України. Вартiсть зразкiв, вiдiбраних для здiйснення державного контролю, державою не вiдшкодовується.
(частина сьома статтi 21 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
12. Оператор ринку, який не погоджується з результатами основного лабораторного дослiдження (випробування), має право подати до компетентного органу заяву про проведення арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування), в якiй зазначає уповноважену лабораторiю, що використовує пiдтверджувальнi (референс) методи (методики) та розташована в Українi, або референс-лабораторiю, розташовану у державi Європейського Союзу, в якiй просить провести арбiтражне лабораторне дослiдження (випробування) iз зазначенням вiдповiдних пiдтверджувальних (референс) методiв (методик). Арбiтражне лабораторне дослiдження (випробування) не може проводитися в уповноваженiй лабораторiї, яка проводила основне лабораторне дослiдження (випробування). У разi якщо протягом п'яти робочих днiв з дня отримання оператором ринку повiдомлення про результати основного лабораторного дослiдження (випробування) така заява не подана оператором ринку, результати основного лабораторного дослiдження (випробування), що свiдчать про невiдповiднiсть, вважаються остаточними.
(частина дванадцята статтi 21 у редакцiї Закону України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII, iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
про погодження обраної оператором ринку акредитованої лабораторiї;
Компетентний орган повiдомляє оператора ринку про прийняте ним рiшення та про акредитовану лабораторiю, яка буде проводити арбiтражне лабораторне дослiдження (випробування), невiдкладно, а за наявностi обґрунтованих причин - не пiзнiше трьох робочих днiв з дня його прийняття.
(абзац четвертий частини тринадцятої статтi 21 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
15. Витрати, пов'язанi з проведенням арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування), несе оператор ринку.
(частина п'ятнадцята статтi 21 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
16. Результати арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування) є остаточними.
17. Компетентний орган невiдкладно призначає позапланову перевiрку уповноваженої лабораторiї, якщо результати проведеного нею основного лабораторного дослiдження (випробування) не пiдтвердженi за результатами арбiтражного лабораторного дослiдження (випробування). До завершення такої перевiрки та усунення виявлених невiдповiдностей уповноважена лабораторiя не має права проводити лабораторнi дослiдження (випробування) для здiйснення державного контролю в частинi певних видiв (напрямiв) лабораторних дослiджень (випробувань), за якими виявлено невiдповiдностi.
(частина сiмнадцята статтi 21 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Стаття 22. Уповноваженi лабораторiї
2. Акредитована лабораторiя, референс-лабораторiя може бути уповноважена на проведення лабораторних дослiджень (випробувань) для цiлей державного контролю за одним або кiлькома напрямами лабораторних дослiджень (випробувань).
(частина друга статтi 22 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
3. Уповноважена лабораторiя негайно повiдомляє компетентний орган про результати лабораторних дослiджень (випробувань) для цiлей державного контролю, якi свiдчать про невiдповiднiсть, а також про змiни та доповнення до результатiв лабораторних дослiджень (випробувань), про якi компетентний орган було поiнформовано ранiше, iз застосуванням iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу.
(частина третя статтi 22 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Стаття 23. Референс-лабораторiї
2. Референс-лабораторiя повинна вiдповiдати таким критерiям:
3) мати обладнання, необхiдне для проведення вiдповiдних лабораторних дослiджень (випробувань).
3. Основними функцiями референс-лабораторiй є:
2) управлiння програмами професiйного тестування уповноважених лабораторiй;
3) участь у розробленнi проектiв нормативних документiв;
4) координацiя дiяльностi уповноважених лабораторiй;
7) проведення арбiтражних лабораторних дослiджень (випробувань);
8) спiвробiтництво з референс-лабораторiями iнших країн.
Роздiл V
ПЛАНУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО КОНТРОЛЮ
Стаття 24. Довгостроковий план державного контролю
4) здiйснення заходiв державного контролю уповноваженими особами;
5) навчання персоналу, який здiйснює державний контроль;
9) способи забезпечення вiдповiдностi всiм передбаченим статтею 8 цього Закону вимогам.
3. До довгострокового плану державного контролю вносяться змiни у разi:
1) змiни законодавства про харчовi продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин;
2) появи нової хвороби або iнших загроз для здоров'я людини та/або тварини;
3) змiн у структурi, управлiннi або функцiях компетентного органу;
Стаття 25. Щорiчний план державного контролю
3. Щорiчний план державного контролю має вiдповiдати довгостроковому плану державного контролю, ґрунтуватися на ризик-орiєнтованому пiдходi та визначати кiлькiсть вiдборiв зразкiв рiзних видiв харчових продуктiв i кормiв та їх лабораторних дослiджень (випробувань) за визначеними показниками. При пiдготовцi щорiчного плану державного контролю враховуються, зокрема, вiдомостi, що мiстяться у повiдомленнях операторiв ринку про намiр введення в обiг дитячого харчування, харчових продуктiв для спецiальних медичних цiлей та харчових продуктiв для контролю ваги.
(частина третя статтi 25 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 21.10.2021р. N 1822-IX) |
4. Щорiчний план державного контролю може включати щорiчний план державного монiторингу.
Стаття 26. Щорiчний звiт про виконання довгострокового та щорiчного планiв державного контролю
2. Щорiчний звiт повинен мiстити iнформацiю про:
3) характер та кiлькiсть встановлених випадкiв невiдповiдностi;
Стаття 27. План дiй за надзвичайних обставин, пов'язаних iз харчовими продуктами та кормами
Роздiл VI
ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТIВ
ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ ТА ЖИВИХ ТВАРИН
Стаття 28. Загальнi принципи здiйснення державного контролю свiжого м'яса
3. За результатами державного контролю свiжого м'яса державний ветеринарний iнспектор:
2) приймає рiшення згiдно з вимогами статей 34 - 37 цього Закону.
4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, затверджує вимоги до передзабiйного та пiслязабiйного огляду тварин, у тому числi забитих за межами бiйнi.
1. Компетентний орган забезпечує присутнiсть державного ветеринарного iнспектора:
1) на бiйнi пiд час передзабiйного та пiслязабiйного огляду;
2) на потужностях з переробки диких тварин пiд час пiслязабiйного огляду.
1) пiд час передзабiйного огляду на бiйнi:
2) пiд час пiслязабiйного огляду:
3. Вимоги частини другої цiєї статтi не застосовуються:
1) до тварин, вимушено забитих за межами бiйнi;
3) до великої рогатої худоби, яка походить зi стад, неблагополучних щодо туберкульозу;
4) до великої рогатої худоби, овець та кiз, якi походять зi стад, неблагополучних щодо бруцельозу;
5) у разi спалаху захворювань, внесених до списку хвороб, затвердженого МЕБ.
5. Порядок визначення боєнь та потужностей з переробки диких тварин, на яких присутнiсть державного ветеринарного iнспектора не вимагається, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
1) перевiрку iнформацiї про харчовий ланцюг щодо тварин, призначених для забою;
3) перевiрку дотримання законодавства про благополуччя тварин пiд час їх транспортування та забою;
5) перевiрку процедур, що запобiгають забрудненню м'яса ризиковим матерiалом;
6) вiдбiр зразкiв для лабораторних дослiджень (випробувань).
3. Перевiрка державним ветеринарним iнспектором iнформацiї про харчовий ланцюг включає аналiз:
2) iнформацiї, що мiститься у ветеринарних та iнших документах, якi супроводжують тварину.
2) наявностi iнфекцiйних захворювань;
4) вiдповiдностi мiкробiологiчним критерiям;
1) виконання щорiчного плану державного монiторингу та/або щорiчного плану державного контролю;
2) виявлення трансмiсивної губкоподiбної енцефалопатiї;
4) виявлення iнфекцiйних захворювань, контролю зоонозiв та їх збудникiв.
3) державний ветеринарний iнспектор регулярно перевiряє роботу свого помiчника.
2. Компетентний орган на основi проведеного ним аналiзу ризикiв, що враховує, зокрема, результати попереднiх заходiв державного контролю та iнформацiю щодо виконання персоналом бiйнi своїх професiйних обов'язкiв, має право у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, уповноважити працiвникiв бiйнi на виконання обов'язкiв помiчника державного ветеринарного iнспектора у межах державного контролю свiжого м'яса птицi та зайцеподiбних, за таких умов:
3. У разi невиконання уповноваженими працiвниками бiйнi функцiй помiчника державного ветеринарного iнспектора компетентний орган позбавляє уповноваження таких працiвникiв у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
Стаття 32. Позначка придатностi та iдентифiкацiйна позначка
3. Вимоги до позначки придатностi, iдентифiкацiйної позначки та порядок їх нанесення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
Стаття 33. Порядок обмiну iнформацiєю про результати державного контролю свiжого м'яса
1. Результати державного контролю свiжого м'яса вносяться державним ветеринарним iнспектором до журналiв облiку та/або iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу.
(частина перша статтi 33 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
1. Якщо iнше не передбачено цим Законом, оператор ринку, вiдповiдальний за господарство походження тварини, за 24 години до вiдправлення тварини на бiйню надає iнформацiю про харчовий ланцюг оператору, вiдповiдальному за бiйню, який повинен її перевiрити. Вимоги до змiсту, форми та порядку надання iнформацiї про харчовий ланцюг затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
3. Якщо iнформацiя про харчовий ланцюг не надана вчасно з технiчних або iнших поважних причин, державний ветеринарний iнспектор має право дозволити забiй тварини за вiдсутностi такої iнформацiї. У такому разi вiдповiдна туша зберiгається окремо вiд iншого м'яса та може бути визнана придатною для споживання людиною не ранiше отримання i перевiрки державним ветеринарним iнспектором iнформацiї про харчовий ланцюг тварини. Запис про надання дозволу на забiй тварини за вiдсутностi iнформацiї про харчовий ланцюг вноситься державним ветеринарним iнспектором до вiдповiдного журналу облiку та/або iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу.
(частина третя статтi 34 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
5. Правила забою тварин, якi затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, повиннi передбачати окремий порядок прийняття на бiйню та забою тварин, щодо яких є iнформацiя про:
2) порушення законодавства щодо застосування ветеринарних препаратiв;
3) наявнiсть загрози для життя та/або здоров'я людини та/або тварини.
1. Державний ветеринарний iнспектор перевiряє дотримання оператором ринку таких вимог:
1. Державний ветеринарний iнспектор визнає м'ясо не придатним для споживання людиною, якщо воно:
4) отримане внаслiдок вирiзання з тушi точок забою;
5) отримане iз тварин, заражених хворобою, що пiдлягає повiдомленню згiдно iз законодавством;
7) не вiдповiдає мiкробiологiчним критерiям, встановленим законодавством;
8) має ознаки паразитичної iнвазiї, якщо iнше не встановлено законодавством;
11) пiддане знезараженню методами, забороненими законодавством;
14) перевищує встановлений законодавством максимально допустимий рiвень радiоактивностi;
16) отримане iз тварин, що мали ознаки виснаження;
17) мiстить ризиковий матерiал, якщо iнше не передбачено законодавством;
18) має ознаки забруднення землею або iншого забруднення;
21) з будь-яких iнших причин становить загрозу для здоров'я людини та/або тварини.
1. З метою органiзацiї державного контролю компетентний орган встановлює мiсцезнаходження та кордони територiй виробництва i територiй повторного заселення живих двостулкових молюскiв, а також здiйснює класифiкацiю вiдповiдних територiй.
2. Компетентний орган здiйснює класифiкацiю територiй виробництва i територiй повторного заселення живих двостулкових молюскiв, з яких дозволяється збирання живих двостулкових молюскiв, шляхом присвоєння їм класiв "A", "B" або "C" залежно вiд рiвня забруднення.
3. Компетентний орган приймає рiшення щодо класифiкацiї територiй виробництва i територiй повторного заселення живих двостулкових молюскiв пiсля їх санiтарного обстеження.
4. З урахуванням результатiв санiтарного обстеження компетентний орган регулярно здiйснює монiторинг територiй виробництва i територiй повторного заселення живих двостулкових молюскiв.
5. Компетентний орган веде перелiк класифiкованих територiй виробництва i територiй повторного заселення живих двостулкових молюскiв та забезпечує вiдкритий доступ до iнформацiї про змiни мiсцезнаходження, кордонiв, класiв вiдповiдних територiй, а також iншi змiни в дiяльностi вiдповiдних потужностей (операторiв ринку).
6. Дiя положень частин першої - п'ятої цiєї статтi поширюється на живих голкошкiрих, живих кишковопорожнинних та живих морських черевоногих, крiм живих морських черевоногих, що не є фiльтраторами, та живих голкошкiрих, що не є фiльтраторами.
7. Вимоги до виробництва та обiгу живих двостулкових молюскiв, живих голкошкiрих, живих кишковопорожнинних та живих морських черевоногих, вимоги до класифiкацiї територiй виробництва i територiй повторного заселення живих двостулкових молюскiв, а також вимоги до санiтарного обстеження, монiторингу та ведення перелiку вiдповiдних територiй затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
(стаття 38 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Стаття 39. Державний контроль рибних продуктiв
2. Державний контроль виробництва та/або обiгу рибних продуктiв на рибоморозильних чи рибопромислових суднах, якi плавають пiд Державним прапором України, здiйснюється у будь-якому мiсцi перебування таких суден.
Здiйснення державного контролю рибних продуктiв, що розвантажуються в порту України, не залежить вiд прапора судна, пiд яким воно плаває.
Компетентний орган може уповноважити капiтана рибоморозильного чи рибопромислового судна, яке плаває пiд Державним прапором України, на видачу мiжнародних сертифiкатiв та iнших документiв, якi вимагаються законодавством країни призначення щодо рибних продуктiв.
Порядок уповноваження капiтана рибоморозильного чи рибопромислового судна, яке плаває пiд Державним прапором України, на видачу мiжнародних сертифiкатiв та iнших документiв, якi вимагаються законодавством країни призначення щодо рибних продуктiв, затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
(частина друга статтi 39 у редакцiї Закону України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
3. Система заходiв державного контролю виробництва та обiгу рибних продуктiв має забезпечувати:
4. Рибнi продукти визнаються не придатними для споживання людиною, якщо:
3) рибнi продукти не вiдповiдають вимогам пункту 3 частини третьої цiєї статтi;
5) державний ветеринарний iнспектор, капiтан рибоморозильного чи рибопромислового судна, яке плаває пiд Державним прапором України, уповноважений на видачу мiжнародних сертифiкатiв та iнших документiв, якi вимагаються законодавством країни призначення щодо рибних продуктiв, має достатнi пiдстави вважати, що рибнi продукти становлять загрозу для життя чи здоров'я людини та/або тварин з будь-яких iнших причин, нiж зазначено у пунктах 1 - 4 цiєї частини.
(пункт 5 частини четвертої статтi 39 у редакцiї Закону України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
Стаття 40. Державний контроль сирого молока та молозива
1. Тварини, що використовуються для виробництва сирого молока та/або молозива, пiдлягають огляду з перiодичнiстю не менше одного разу на мiсяць та за необхiдностi проведенню дiагностичних заходiв, що здiйснюються державним ветеринарним iнспектором або уповноваженим ветеринаром з метою перевiрки дотримання законодавства щодо виробництва сирого молока та/або молозива, стану здоров'я тварин та використання ветеринарних препаратiв.
(частина перша статтi 40 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
4. Оператор ринку зобов'язаний розробити та впровадити процедури перiодичної перевiрки сирого молока для визначення рiвня загального бактерiологiчного забруднення та кiлькостi соматичних клiтин.
Зразки сирого молока пiдлягають дослiдженню (випробуванню) в уповноваженiй лабораторiї, яке проводиться за рахунок оператора ринку.
Уповноважена лабораторiя повiдомляє оператора ринку та компетентний орган про результати лабораторних дослiджень (випробувань) iз застосуванням iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу.
Компетентний орган здiйснює монiторинг впровадження процедур перiодичної перевiрки сирого молока та результатiв лабораторних дослiджень (випробувань). Якщо за результатами такої перевiрки виявляється невiдповiднiсть, оператор ринку має негайно вжити коригувальних заходiв з метою виправлення ситуацiї. Якщо протягом трьох мiсяцiв з дати першого повiдомлення про невiдповiднiсть за показниками рiвня загального бактерiологiчного забруднення та/або кiлькостi соматичних клiтин зазначену невiдповiднiсть не усунуто, вiдправлення сирого молока з вiдповiдного господарства забороняється. Така заборона застосовується до моменту надання оператором ринку компетентному органу пiдтвердження усунення невiдповiдностi.
(частина четверта статтi 40 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Роздiл VII
ЗДIЙСНЕННЯ ДЕРЖАВНОГО КОНТРОЛЮ НА КОРДОНI ТА В
КРАЇНАХ-ЕКСПОРТЕРАХ
Стаття 41. Вимоги щодо ввезення (пересилання) вантажiв iз продуктами на митну територiю України
4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, затверджує перелiк продуктiв (iз зазначенням їх коду згiдно з УКТ ЗЕД, назви та, за необхiдностi, iнших характеристик), якi пiдлягають державному контролю на призначених прикордонних iнспекцiйних постах.
6. Вантаж iз продуктами приймається до перевiрки державним ветеринарним iнспектором, якщо оператор ринку або особа, вiдповiдальна за вантаж, надiслала за 24 години до фактичного прибуття вантажу на вiдповiдний призначений прикордонний iнспекцiйний пост повiдомлення в електроннiй або паперовiй формi про надходження вантажу, яке мiстить усю необхiдну iнформацiю (опис продуктiв у вантажi, копiї мiжнародного сертифiката та iнших документiв, якi вимагаються згiдно iз законом, орiєнтовний час прибуття вантажу на призначений прикордонний iнспекцiйний пост), або вiдповiдну заповнену частину загального ветеринарного документа на ввезення.
Порушення строку надсилання повiдомлення, передбаченого абзацом першим цiєї частини, є пiдставою для вiдтермiнування державним ветеринарним iнспектором початку здiйснення вiдповiдних перевiрок до 24 годин з моменту отримання вiдповiдним призначеним прикордонним iнспекцiйним постом вiдповiдного повiдомлення.
(частина шоста статтi 41 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
8. Вимоги частин першої - сьомої цiєї статтi не поширюються на продукти, якi:
а) становлять частину особистого багажу пасажирiв та призначенi для особистого споживання ними;
5) ввозяться (пересилаються) як торговельнi (виставковi) зразки або об'єкти наукових дослiджень, за умови попереднього надання компетентному органу iнформацiї про такi продукти та вiдсутностi обґрунтованого заперечення компетентного органу проти такого ввезення (пересилання), надiсланого (наданого) вiдповiдному оператору ринку протягом 10 робочих днiв з дня отримання iнформацiї про такi продукти. Заперечення компетентного органу проти ввезення (пересилання) продуктiв у такому порядку вважаються обґрунтованими лише у разi, якщо їх ввезення (пересилання) може створити загрозу для життя та/або здоров'я людини та/або тварини.
(пункт 5 частини восьмої статтi 41 у редакцiї Закону України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
9. У разi якщо оператор ринку попередньо не надав компетентному органу iнформацiю про продукти, ввезення (пересилання) яких вiн планує здiйснити як торговельних (виставкових) зразкiв або об'єктiв наукових дослiджень, або якщо компетентний орган надiслав (надав) оператору ринку свої обґрунтованi заперечення проти такого ввезення (пересилання), вiдповiднi продукти не можуть бути ввезенi на митну територiю України в порядку, передбаченому пунктом 5 частини восьмої цiєї статтi.
Продукти можуть бути ввезенi на митну територiю України як торговельнi (виставковi) зразки або об'єкти наукових дослiджень у порядку, передбаченому пунктом 5 частини восьмої цiєї статтi, якщо вони супроводжуються документом, що пiдтверджує попереднє повiдомлення компетентного органу про їх ввезення у зазначеному порядку, здiйснене не пiзнiше нiж за 10 робочих днiв до прибуття вiдповiдного вантажу на призначений прикордонний iнспекцiйний пост, та за вiдсутностi на вiдповiдному призначеному прикордонному iнспекцiйному посту обґрунтованих заперечень компетентного органу проти такого ввезення. Вiдповiдне попереднє повiдомлення повинно мiстити опис вантажу з продуктами, iнформацiю про призначений прикордонний iнспекцiйний пост, на який планується прибуття вантажу, орiєнтовний час прибуття вантажу та кiнцевий пункт його призначення.
Продукти, ввезенi (пересланi) на митну територiю України згiдно з пунктом 5 частини восьмої цiєї статтi, пiсля їх використання за призначенням мають бути знищенi або вивезенi (пересланi) за межi України у спосiб, що унеможливлює заподiяння шкоди здоров'ю людини та/або тварини. Правила поводження з продуктами, ввезеними (пересланими) на митну територiю України як торговельнi (виставковi) зразки або об'єкти наукових дослiджень, затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзацiю державної полiтики у сферах безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
(частина дев'ята статтi 41 у редакцiї Закону України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
1) не мiстять у своєму складi м'ясних продуктiв;
3) запакованi або герметично закритi в чистих контейнерах;
12. Оператори ринку - резиденти України, якi ввозять (пересилають) на митну територiю України вантажi з продуктами, повиннi мати експлуатацiйний дозвiл та/або документ про державну реєстрацiю потужностi.
(статтю 41 доповнено частиною дванадцятою згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
13. Вимоги частин першої - сьомої цiєї статтi не поширюються на випадки ввезення (пересилання) на митну територiю України з використанням Форми 302, передбаченої Митним кодексом України, харчових продуктiв тваринного походження (вантажiв з харчовими продуктами тваринного походження):
а) пiдроздiлiв Збройних Сил України, направлених згiдно iз законом до iнших держав;
б) пiдроздiлiв збройних сил держав - членiв Європейського Союзу, держав - членiв Органiзацiї Пiвнiчноатлантичного договору та iнших держав, якi у встановленому законом порядку допущенi на територiю України, крiм випадкiв, якщо такi харчовi продукти походять з країни, ввезення (пересилання) вантажiв з якої на митну територiю України заборонено.
(статтю 41 доповнено частиною тринадцятою згiдно iз Законом України вiд 23.08.2023р. N 3345-IX) |
Стаття 42. Перевiрка вантажiв iз продуктами на призначеному прикордонному iнспекцiйному посту
1) документальну перевiрку кожного вантажу;
2) перевiрку вiдповiдностi кожного вантажу, яка включає:
2. Документальнi перевiрки вантажiв з продуктами проводяться вiдповiдно до таких правил:
3. Пiсля завершення необхiдних перевiрок вантажу з продуктами державний ветеринарний iнспектор:
1) заповнює вiдповiдну частину загального ветеринарного документа на ввезення, пiдписує його та засвiдчує печаткою;
2) пiдписує та засвiдчує печаткою копiю цього документа та повертає його оригiнал оператору ринку;
3) надає митному органу iнформацiю, необхiдну для здiйснення митних формальностей з використанням єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" вiдповiдно до Митного кодексу України;
(пункт 3 частини третьої статтi 42 у редакцiї Закону України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII, iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 14.01.2020р. N 440-IX) |
4) перевiряє наявнiсть експлуатацiйного дозволу та/або документа про державну реєстрацiю потужностi оператора ринку у випадках, передбачених частиною дванадцятою статтi 41 цього Закону.
(частину третю статтi 42 доповнено пунктом 4 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
4. Взаємодiя компетентного органу з митними органами, iншими державними органами, установами та органiзацiями, уповноваженими на здiйснення дозвiльних або контрольних функцiй щодо перемiщення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення через митний кордон України, та iншими заiнтересованими особами пiд час проведення державного контролю вантажiв з продуктами, що ввозяться на митну територiю України (у тому числi з метою транзиту), здiйснюється з використанням механiзму "єдиного вiкна" вiдповiдно до Митного кодексу України.
(абзац перший частини четвертої статтi 42 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 14.01.2020р. N 440-IX) |
Вiдомостi про результати здiйснення державного контролю у формi електронного документа, на який накладено електронний пiдпис вiдповiдно до вимог Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги", вносяться державним ветеринарним iнспектором до єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" протягом строкiв, встановлених статтею 319 Митного кодексу України.
(абзац другий частини четвертої статтi 42 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2801-IX) | |
(частина четверта статтi 42 у редакцiї Закону України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII) |
9. У разi якщо пiд час ввезення продуктiв у контейнерах на митну територiю України морським, залiзничним або повiтряним транспортом вiдбулася замiна транспортного засобу, на якому здiйснювалося перевезення таких контейнерiв, оператор ринку зобов'язаний надати документи щодо простежуваностi перемiщення вiдповiдного вантажу (час i мiсце перевантаження, назва транспортних засобiв) та вiдобразити таке перевантаження при заповненнi вiдповiдної частини загального ветеринарного документа на ввезення. Така замiна транспортного засобу здiйснюється лише за умови неушкодженостi опломбування вiдповiдного контейнера з продуктами.
(статтю 42 доповнено частиною дев'ятою згiдно iз Законом України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
Стаття 43. Фiзична перевiрка вантажiв iз продуктами
Фiзична перевiрка може включати такi види дослiджень (випробувань):
1) простi дослiдження (випробування);
2) та/або лабораторнi дослiдження (випробування).
2. Незалежно вiд виду продукту його фiзична перевiрка має включати такi дiї:
3) перевiрка пакувальних матерiалiв та маркування на упаковцi на їх вiдповiднiсть законодавству;
3) щодо попереднього вантажу цього оператора ринку було встановлено невiдповiднiсть;
4) iснує обґрунтована пiдозра щодо невiдповiдностi.
3) вживає заходiв для визначення причин виявлених порушень.
Стаття 44. Зменшення перiодичностi фiзичних перевiрок вантажiв з продуктами
2) стан здоров'я тварин та загальний стан здоров'я в країнi-експортерi;
5) вiдповiднiсть мiнiмальним вимогам до гiгiєни виробництва;
6) вид продукту та його потенцiйний ризик для здоров'я;
7) результати державного контролю, проведеного компетентним органом у країнi-експортерi;
9) проведений щодо вiдповiдних продуктiв аналiз ризику.
Стаття 45. Лабораторнi дослiдження (випробування)
Стаття 46. Призначенi прикордоннi iнспекцiйнi пости
2. Для затвердження призначений прикордонний iнспекцiйний пост повинен вiдповiдати таким вимогам:
3) наявнiсть персоналу, необхiдного для перевiрки документiв, що супроводжують вантаж iз продуктами;
7) наявнiсть обладнання для розвантажування, вiдбору зразкiв та проведення дослiджень (випробувань);
11) наявнiсть обладнання для швидкого обмiну iнформацiєю, зокрема з iншими призначеними прикордонними iнспекцiйними постами, через iнформацiйно-комунiкацiйну систему компетентного органу;
(пункт 11 частини другої статтi 46 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
12) наявнiсть доступу до потужностей, на яких здiйснюється знищення та переробка продуктiв.
Мiнiмальнi вимоги до призначених прикордонних iнспекцiйних постiв, включаючи iнспекцiйнi центри, а також вимоги до формату, категорiй i абревiатур для цiлей включення прикордонних iнспекцiйних постiв до перелiку призначених затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
(пункт 12 частини другої статтi 46 доповнено абзацом другим згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
3. Перелiк призначених прикордонних iнспекцiйних постiв може змiнюватися:
Стаття 47. Iнформацiйне забезпечення здiйснення державного контролю на кордонi
1. Компетентний орган забезпечує доступ призначених прикордонних iнспекцiйних постiв та призначених пунктiв пропуску до iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу, яка забезпечує обмiн iнформацiєю з iнформацiйно-телекомунiкацiйною системою митного органу.
(частина перша статтi 47 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII, вiд 14.01.2020р. N 440-IX, вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
2. Вiдомостi про результати здiйснення державного контролю на призначених прикордонних iнспекцiйних постах та призначених пунктах пропуску вносяться до iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу.
(частина друга статтi 47 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
3. Доступ до iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу також забезпечується для державного ветеринарного iнспектора на митному складi, затвердженому для зберiгання продуктiв, якi не вiдповiдають законодавству, державного ветеринарного iнспектора у пунктi призначення вантажу у випадках, передбачених частиною третьою статтi 51 цього Закону, а також для iнших осiб, якщо це необхiдно для виконання вимог цього Закону.
(частина третя статтi 47 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
4. Частину четверту статтi 47 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Стаття 48. Вимоги до транзиту (перемiщення) вантажiв iз продуктами через територiю України
2) пiсля залишення призначеного прикордонного iнспекцiйного посту, через який його було ввезено на територiю України, перемiщуватися без розвантаження або подiлу в транспортних засобах або контейнерах, опломбованих компетентним органом. Пiд час перемiщення не дозволяється жодних дiй з вантажем iз продуктами, крiм випадкiв виходу з ладу транспортного засобу або неможливостi його використання з iнших поважних причин, що зумовлює необхiднiсть перевантаження продуктiв на iнший транспортний засiб. Таке перевантаження здiйснюється пiд наглядом державного ветеринарного iнспектора у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини;
(пункт 2 частини третьої статтi 48 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
4. Державний ветеринарний iнспектор, який дозволяє транзит (перемiщення) вантажу з продуктами через територiю України, повiдомляє про це державного ветеринарного iнспектора призначеного прикордонного iнспекцiйного поста, через який вантаж має залишити територiю України, шляхом використання iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу.
(абзац перший частини четвертої статтi 48 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
6. Якщо державного ветеринарного iнспектора призначеного прикордонного iнспекцiйного поста, через який вантаж iз продуктами було ввезено на територiю України, не було повiдомлено про його вивезення за межi України у строк, зазначений у пунктi 3 частини третьої цiєї статтi, вiн передає питання на розгляд митному органу, що здiйснює необхiдне розслiдування для визначення мiсцезнаходження вантажу.
(частина шоста статтi 48 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII, вiд 14.01.2020р. N 440-IX) |
8. Мiж призначеними прикордонними iнспекцiйними постами, через якi вантаж iз продуктами ввозиться на територiю України та вивозиться за її межi, забезпечується належний обмiн iнформацiєю, у тому числi шляхом використання iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу.
(частина восьма статтi 48 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
9. Вимоги цiєї статтi не поширюються на випадки транзиту (перемiщення) через територiю України з використанням Форми 302, передбаченої Митним кодексом України, харчових продуктiв тваринного походження (вантажiв з харчовими продуктами тваринного походження) пiдроздiлiв збройних сил держав - членiв Європейського Союзу, держав - членiв Органiзацiї Пiвнiчноатлантичного договору та iнших держав, якi у встановленому законом порядку допущенi на територiю України, крiм випадкiв, якщо такi харчовi продукти походять з країни, ввезення з якої на територiю України заборонено.
(статтю 48 доповнено частиною дев'ятою згiдно iз Законом України вiд 23.08.2023р. N 3345-IX) |
1) продукти не походять iз країни, ввезення з якої цих продуктiв заборонено;
7. Компетентний орган затверджує митнi склади, склади у вiльних митних зонах, призначенi для зберiгання продуктiв, якi не вiдповiдають законодавству, та веде їх реєстр у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
2) перебувати пiд постiйним контролем компетентного органу;
5) мати примiщення для персоналу, який здiйснює перевiрки;
6) мати засоби зв'язку та забезпечувати їх доступнiсть для державного ветеринарного iнспектора;
7) мати статус "митний склад", отриманий у порядку, встановленому митним законодавством.
Стаття 51. Реiмпорт вантажiв iз продуктами
3) вантаж повертається безпосередньо до потужностi походження вантажу;
2. Державний ветеринарний iнспектор призначеного прикордонного iнспекцiйного поста, через який ввозиться вантаж з продуктами, повiдомляє про вiдправлення такого вантажу державного ветеринарного iнспектора, вiдповiдального за потужнiсть походження вантажу, iз внесенням вiдповiдної iнформацiї до iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу.
(частина друга статтi 51 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
3. Державний ветеринарний iнспектор, вiдповiдальний за потужнiсть походження вантажу з продуктами, знiмає пломбу з вантажу пiсля його прибуття на таку потужнiсть та повiдомляє про це державного ветеринарного iнспектора призначеного прикордонного iнспекцiйного поста, через який вантаж було ввезено, iз внесенням вiдповiдної iнформацiї до iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу.
(частина третя статтi 51 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
Стаття 52. Вантажi з неприйнятними мiжнародними сертифiкатами
Стаття 53. Обмеження ввезення (пересилання) вантажiв з продуктами на митну територiю України
1) затримує вантаж з продуктами та приймає рiшення про поводження з ним;
1. Якщо за результатами заходiв державного контролю вантажу, що ввозиться (пересилається) на митну територiю України, виявляється його невiдповiднiсть законодавству, державний iнспектор (державний ветеринарний iнспектор) вносить вiдповiдну iнформацiю до iнформацiйно-комунiкацiйної системи компетентного органу, а також заповнює вiдповiдну частину загального документа на ввезення (загального ветеринарного документа на ввезення) та/або вживає заходiв, передбачених частинами другою - дванадцятою цiєї статтi.
(частина перша статтi 54 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
1) перевiряє, чи вантаж не становить загрози для здоров'я людини та/або тварини;
2) приймає рiшення про знищення чи змiну призначеного використання вiдповiдних продуктiв, харчових продуктiв нетваринного походження або кормiв нетваринного походження, застосування у разi необхiдностi особливого поводження вiдповiдно до частини дев'ятої цiєї статтi або повернення (вивезення) вантажу до країни-експортера (iншої країни).
(пункт 2 частини другої статтi 54 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
8. Державний iнспектор (державний ветеринарний iнспектор), який не дозволяє випуск вантажу у вiльний обiг, повiдомляє митний орган про своє рiшення щодо подальшого поводження з таким вантажем шляхом внесення до єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" вiдповiдної iнформацiї у формi електронного документа, на який накладено електронний пiдпис вiдповiдно до вимог Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги".
(частина восьма статтi 54 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII, вiд 14.01.2020р. N 440-IX, вiд 01.12.2022р. N 2801-IX) |
14. Порядок знищення, особливого поводження та змiни призначеного використання вантажiв, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України, якi не вiдповiдають законодавству, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
3. Мiжнародний сертифiкат має складатися одним iз таких способiв:
2) на двох або бiльше сторiнках, що є частиною єдиного та неподiльного документа;
6. Форми мiжнародних сертифiкатiв затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, або узгоджуються компетентним органом України з вiдповiдним органом країни-експортера (країни походження).
1) ризикiв, пов'язаних з рiзними видами харчових продуктiв та кормiв;
4) гарантiй, наданих компетентним органом країни-експортера (країни походження).
5. Вимоги цiєї статтi не поширюються на випадки ввезення (пересилання) з використанням Форми 302, передбаченої Митним кодексом України, харчових продуктiв нетваринного походження (вантажiв з харчовими продуктами нетваринного походження) пiдроздiлiв збройних сил держав - членiв Європейського Союзу, держав - членiв Органiзацiї Пiвнiчноатлантичного договору та iнших держав, якi у встановленому законом порядку допущенi на територiю України, пiдроздiлiв Збройних Сил України, направлених згiдно iз законом до iнших держав.
(статтю 56 доповнено частиною п'ятою згiдно iз Законом України вiд 23.08.2023р. N 3345-IX) |
2. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, затверджує перелiк харчових продуктiв нетваринного походження та кормiв нетваринного походження (iз зазначенням їх коду згiдно з УКТ ЗЕД, назви та, за потреби, iнших характеристик), вантажi з якими при ввезеннi (пересиланнi) на митну територiю України пiдлягають посиленому державному контролю. Перелiк оновлюється регулярно, але не рiдше нiж двiчi на рiк. Пiд час розроблення та оновлення перелiку враховуються, зокрема, ризики та iншi фактори, зазначенi у частинi четвертiй статтi 56 цього Закону, вiдповiдна iнформацiя, отримана вiд iнших країн, а також результати наукових дослiджень.
(частина друга статтi 57 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII) |
1) проводить документальну перевiрку не пiзнiше двох робочих годин з моменту надходження вантажу на призначений пункт пропуску;
(пункт 1 частини четвертої статтi 57 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII) |
5. Пiсля завершення перевiрок, зазначених у частинi четвертiй цiєї статтi, державний iнспектор:
3) надає митному органу iнформацiю, необхiдну для здiйснення митних формальностей з використанням єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" вiдповiдно до Митного кодексу України.
(пункт 3 частини п'ятої статтi 57 у редакцiї Закону України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII, iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 14.01.2020р. N 440-IX) |
6. Взаємодiя компетентного органу з митними органами, iншими державними органами, установами та органiзацiями, уповноваженими на здiйснення дозвiльних або контрольних функцiй щодо перемiщення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення через митний кордон України, та iншими заiнтересованими особами пiд час проведення державного контролю харчових продуктiв нетваринного походження та кормiв нетваринного походження, що ввозяться на митну територiю України, здiйснюється з використанням механiзму "єдиного вiкна" вiдповiдно до Митного кодексу України.
(абзац перший частини шостої статтi 57 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 14.01.2020р. N 440-IX, вiд 23.08.2023р. N 3345-IX) |
Вiдомостi про результати здiйснення державного контролю вносяться державним ветеринарним iнспектором до єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" у формi електронного документа, на який накладено електронний пiдпис вiдповiдно до вимог Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги", протягом строкiв, встановлених статтею 319 Митного кодексу України.
(абзац другий частини шостої статтi 57 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 01.12.2022р. N 2801-IX) | |
(частина шоста статтi 57 у редакцiї Закону України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII) |
8. Якщо за результатами документальної перевiрки та перевiрки вiдповiдностi вантажу з харчовими продуктами нетваринного походження та кормами нетваринного походження порушень законодавства не виявлено, державний iнспектор може дозволити його подальше перемiщення, не очiкуючи надходження результатiв фiзичної перевiрки. У такому разi державний iнспектор призначеного пункту пропуску iнформує державного iнспектора, вiдповiдального за потужнiсть призначення вантажу, про вiдправлення вантажу. Державний iнспектор призначеного пункту пропуску вживає заходiв, щоб до моменту надходження результатiв фiзичної перевiрки вантаж не мiг бути пiдданий жодним дiям, не схваленим державним iнспектором. У такому разi державний iнспектор засвiдчує копiю загального документа на ввезення, яка має супроводжувати вантаж до мiсця його призначення на територiї України, та вносить вiдомостi про результати здiйснення державного контролю, якi є пiдставою для випуску у вiдповiдний митний режим, до єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" у формi електронного документа, на який накладено електронний пiдпис вiдповiдно до вимог Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги", протягом строкiв, встановлених статтею 319 Митного кодексу України.
(частина восьма статтi 57 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII, вiд 01.12.2022р. N 2801-IX) |
9. Вантаж з харчовими продуктами нетваринного походження та кормами нетваринного походження не може бути роздiлено до моменту завершення всiх заходiв посиленого державного контролю та заповнення державним iнспектором загального документа на ввезення. Кожна частина роздiленого вантажу має супроводжуватися засвiдченою державним iнспектором копiєю загального документа на ввезення до вказаного у ньому мiсця призначення.
(частина дев'ята статтi 57 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII) |
13. Вимоги цiєї статтi не поширюються на випадки ввезення (пересилання) з використанням Форми 302, передбаченої Митним кодексом України, харчових продуктiв нетваринного походження (вантажiв з харчовими продуктами нетваринного походження) пiдроздiлiв збройних сил держав - членiв Європейського Союзу, держав - членiв Органiзацiї Пiвнiчноатлантичного договору та iнших держав, якi у встановленому законом порядку допущенi на територiю України, пiдроздiлiв Збройних Сил України, направлених згiдно iз законом до iнших держав.
(статтю 57 доповнено частиною тринадцятою згiдно iз Законом України вiд 23.08.2023р. N 3345-IX) |
Стаття 58. Вимоги до призначених пунктiв пропуску на державному кордонi України
2) наявнiсть достатньої кiлькостi примiщень для здiйснення необхiдних перевiрок;
5) наявнiсть обладнання для розвантаження та вiдбору зразкiв;
6) забезпечення можливостi розвантаження та вiдбору зразкiв у захищеному мiсцi (за необхiдностi);
7) забезпечення своєчасної доставки вiдiбраних зразкiв до уповноваженої лабораторiї.
Стаття 59. Державний контроль країни-експортера
2. Державний контроль країни-експортера передбачає оцiнку:
4) ресурсiв компетентного органу країни-експортера, у тому числi засобiв дiагностики;
5) наявностi та використання документованих систем та процедур державного контролю;
1) законодавство у сферi санiтарних та фiтосанiтарних заходiв, що дiє на територiї цiєї країни;
2) положень законодавства країни-експортера;
3) обсягiв i характеру iмпорту з країни-експортера;
8) необхiдностi перевiрки або реагування на надзвичайнi обставини в окремих країнах-експортерах.
Стаття 60. Спецiальнi умови iмпорту харчових продуктiв та кормiв
3) особливi умови iмпорту вантажiв з окремими видами харчових продуктiв та кормiв.
5. Спецiальнi умови iмпорту харчових продуктiв та кормiв встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, у порядку, затвердженому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
1) якщо результати державного контролю такої потужностi, проведеного компетентним органом України у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, пiдтверджують її вiдповiднiсть законодавству України;
5. Реєстр країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктiв на митну територiю України, ведеться, регулярно оновлюється та оприлюднюється компетентним органом на його офiцiйному веб-сайтi у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
6. Вимоги цiєї статтi не поширюються на випадки ввезення (пересилання) з використанням Форми 302, передбаченої Митним кодексом України, харчових продуктiв тваринного походження (вантажiв з харчовими продуктами тваринного походження) пiдроздiлiв збройних сил держав - членiв Європейського Союзу, держав - членiв Органiзацiї Пiвнiчноатлантичного договору та iнших держав, якi вiдповiдно до закону допущенi на територiю України, пiдроздiлiв Збройних Сил України, направлених згiдно iз законом до iнших держав.
(статтю 61 доповнено частиною шостою згiдно iз Законом України вiд 23.08.2023р. N 3345-IX) |
Стаття 62. Еквiвалентнiсть систем державного контролю
4. Порядок визнання еквiвалентностi системи державного контролю країни-експортера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
Роздiл VIII
ФIНАНСУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО КОНТРОЛЮ
Стаття 63. Принципи фiнансування державного контролю
канцелярськi товари, що використовуються пiд час здiйснення державного контролю;
вiдбiр зразкiв та проведення простих i лабораторних дослiджень (випробувань).
3. Розмiр плати за здiйснення державного контролю, що фiнансується операторами ринку, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, спiльно iз центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну фiнансову та бюджетну полiтику, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, щороку оприлюднює на своєму офiцiйному веб-сайтi калькуляцiю розмiру плати за здiйснення державного контролю, а також звiт про використання коштiв, отриманих вiд операторiв ринку як плата за здiйснення державного контролю.
4. Плата за здiйснення компетентним органом державного контролю товарiв, транспортних засобiв, що ввозяться на митну територiю України, в тому числi з метою транзиту, в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України в розмiрi, що не перевищує розмiр плати за перевiрку документiв на товари i транспортнi засоби (контейнери), включається до складу єдиного збору згiдно iз Законом України "Про єдиний збiр, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України".
(статтю 63 доповнено частиною четвертою згiдно iз Законом України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII) |
Стаття 64. Державний контроль, що фiнансується за рахунок операторiв ринку
2) здiйснення передзабiйного та пiслязабiйного огляду вiдповiдно до законодавства;
3) здiйснення позапланових заходiв державного контролю, крiм позапланових заходiв, що проводяться:
Роздiл IX
ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЦЬОГО ЗАКОНУ,
ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ХАРЧОВI ПРОДУКТИ ТА КОРМИ
Стаття 65. Вiдповiдальнiсть за порушення цього Закону, законодавства про харчовi продукти та корми
1. Юридичнi особи i фiзичнi особи - пiдприємцi несуть вiдповiдальнiсть за такi правопорушення:
(абзац перший частини першої статтi 65 у редакцiї Закону України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
1) порушення встановлених законодавством гiгiєнiчних вимог до виробництва та/або обiгу харчових продуктiв або кормiв -
(абзац перший пункту 1 частини першої статтi 65 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
5) реалiзацiя харчових продуктiв або кормiв, маркування яких не вiдповiдає законодавству, якщо це створює загрозу для життя та/або здоров'я людини або тварини, -
тягне за собою накладення штрафу на юридичних осiб у розмiрi тридцяти мiнiмальних заробiтних плат, на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi двадцяти мiнiмальних заробiтних плат;
(абзац другий пункту 5 частини першої статтi 65 у редакцiї Закону України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
6) порушення вимог щодо забезпечення простежуваностi та/або ведення записiв (документацiї), передбачених законодавством про харчовi продукти, про корми, про побiчнi продукти тваринного походження та/або про здоров'я та благополуччя тварин, -
(абзац перший пункту 6 частини першої статтi 65 у редакцiї Закону України вiд 21.10.2021р. N 1822-IX) |
61) порушення вимог щодо надсилання повiдомлення про намiр введення в обiг харчових продуктiв, передбачених пунктом 51 частини другої статтi 20 Закону України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", -
тягне за собою накладення штрафу на юридичних осiб у розмiрi восьми мiнiмальних заробiтних плат, на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi п'яти мiнiмальних заробiтних плат;
(частину першу статтi 65 доповнено пунктом 61 згiдно iз Законом України вiд 21.10.2021р. N 1822-IX) |
9) пропонування до реалiзацiї або реалiзацiя непридатних харчових продуктiв або кормiв -
91) пропонування до реалiзацiї або реалiзацiя дитячого харчування з порушенням вимог до визначеного законодавством про харчовi продукти вмiсту та/або кiлькостi iнгредiєнтiв та/або речовин, крiм випадкiв, передбачених пунктом 101 цiєї частини, -
тягне за собою накладення штрафу на юридичних осiб у розмiрi двадцяти п'яти мiнiмальних заробiтних плат, на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi сiмнадцяти мiнiмальних заробiтних плат;
(частину першу статтi 65 доповнено пунктом 91 згiдно iз Законом України вiд 21.10.2021р. N 1822-IX) |
101) пропонування до реалiзацiї або реалiзацiя дитячого харчування, що мiстить забороненi законодавством про харчовi продукти речовини та/або iнгредiєнти, -
тягне за собою накладення штрафу на юридичних осiб у розмiрi сорока мiнiмальних заробiтних плат, на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi двадцяти п'яти мiнiмальних заробiтних плат;
(частину першу статтi 65 доповнено пунктом 101 згiдно iз Законом України вiд 21.10.2021р. N 1822-IX) |
20) порушення встановлених законодавством вимог до надання iнформацiї для споживачiв щодо харчових продуктiв, надання неточної, недостовiрної та незрозумiлої для споживачiв iнформацiї про харчовий продукт -
тягнуть за собою накладення штрафу на юридичних осiб у розмiрi п'ятнадцяти мiнiмальних заробiтних плат, на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi десяти мiнiмальних заробiтних плат;
(частину першу статтi 65 доповнено пунктом 20 згiдно iз Законом України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
21) змiну оператором ринку харчових продуктiв iнформацiї, що супроводжує харчовий продукт, у випадку, передбаченому статтею 5 Закону України "Про iнформацiю для споживачiв щодо харчових продуктiв", -
тягне за собою накладення штрафу на юридичних осiб у розмiрi п'ятнадцяти мiнiмальних заробiтних плат, на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi десяти мiнiмальних заробiтних плат;
(частину першу статтi 65 доповнено пунктом 21 згiдно iз Законом України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
22) реалiзацiю харчових продуктiв або кормiв, маркування яких не вiдповiдає законодавству, якщо це не створює загрози для життя та/або здоров'я людини або тварини, -
тягне за собою накладення штрафу на юридичних осiб у розмiрi п'яти мiнiмальних заробiтних плат, на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi трьох мiнiмальних заробiтних плат;
(частину першу статтi 65 доповнено пунктом 22 згiдно iз Законом України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) |
23) ненадання iнформацiї споживачевi щодо речовин та харчових продуктiв, якi спричиняють алергiчнi реакцiї або непереносимiсть, -
тягне за собою накладення штрафу на юридичних осiб у розмiрi тридцяти мiнiмальних заробiтних плат, на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi двадцяти мiнiмальних заробiтних плат.
(частину першу статтi 65 доповнено пунктом 23 згiдно iз Законом України вiд 06.12.2018р. N 2639-VIII) | |
(з 19.11.2025р. частину першу статтi 65 буде доповнено пунктом 24 вiдповiдно до абзацiв тридцять третього - тридцять п'ятого пiдпункту 5 пункту 4 роздiлу VII Закону України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX) |
25) невиконання обов'язку щодо письмового iнформування компетентного органу, передбаченого частинами третьою i п'ятою статтi 20 Закону України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв", -
тягне за собою накладення штрафу на юридичних осiб у розмiрi п'яти мiнiмальних заробiтних плат, на фiзичних осiб - пiдприємцiв - у розмiрi трьох мiнiмальних заробiтних плат.
(частину першу статтi 65 доповнено пунктом 25 згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
2. У разi вчинення оператором ринку будь-якого з правопорушень, передбачених пунктами 2 - 4, 61, 8, 12, 16 частини першої цiєї статтi, вперше державний iнспектор (державний ветеринарний iнспектор) видає оператору ринку припис щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчовi продукти та корми без оформлення вiдповiдного протоколу.
(частина друга статтi 65 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
3. Оператор ринку має право оскаржити припис щодо усунення виявлених порушень законодавства в адмiнiстративному порядку або до суду протягом одного мiсяця з дня видання припису.
Адмiнiстративне оскарження припису здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру".
(статтю 65 доповнено частиною третьою згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
1) дата i мiсце його складення;
2) посада, прiзвище, iм'я, по батьковi особи, яка склала протокол;
5. Форма протоколу затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини.
10. Запрошення для участi у розглядi справи учасника адмiнiстративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру".
(частина десята статтi 66 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
13. Справа не може бути розпочата, а розпочата справа пiдлягає закриттю у разi:
1) вiдсутностi подiї або складу порушення цього Закону, законодавства про харчовi продукти та корми;
3) закiнчення визначеного законом строку, протягом якого може бути накладено штраф;
6) смертi фiзичної особи - пiдприємця, щодо якої складено протокол.
15. Постанова у справi має мiстити:
1) прiзвище, iм'я, по батьковi посадової особи, яка винесла постанову;
2) дату i мiсце розгляду справи;
3) вiдомостi про особу, щодо якої винесено постанову, а також потерпiлого (за наявностi);
4) опис обставин, встановлених пiд час розгляду справи, та доказiв, що їх пiдтверджують;
6) посилання на положення закону, якi передбачають вiдповiдальнiсть за правопорушення;
Постанова про накладення штрафу має вiдповiдати вимогам до виконавчого документа, передбаченим Законом України "Про виконавче провадження".
16. Постанова у справi вручається особi, щодо якої її винесено, чи її представниковi у порядку, визначеному Законом України "Про адмiнiстративну процедуру".
(частина шiстнадцята статтi 66 у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
17. Потерпiлий та особа, щодо якої винесено постанову у справi, мають право оскаржити її в адмiнiстративному порядку, визначеному Законом України "Про адмiнiстративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, або до суду в порядку, визначеному законом, протягом одного мiсяця з дня її винесення. Скарга на постанову у справi, подана в адмiнiстративному порядку, залишається без розгляду у разi оскарження цiєї постанови до суду.
(частина сiмнадцята статтi 66 у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
18. Якщо останнiй день строку подання скарги на постанову у справi в адмiнiстративному порядку припадає на вихiдний, святковий або неробочий день, останнiм днем строку вважається наступний за вихiдним, святковим або неробочим робочий день. За вiдповiдною заявою скаржника орган (посадова особа), уповноважений на розгляд скарги, поновлює цей строк у разi визнання причин його пропущення поважними.
(частина вiсiмнадцята статтi 66 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
19. Оскарження постанови у справi в адмiнiстративному порядку здiйснюється шляхом подання скарги через територiальний орган, який її винiс, до компетентного органу. Скарга, що надiйшла, разом iз матерiалами справи не пiзнiше наступного робочого дня передається (надсилається) до компетентного органу та розглядається Головним державним iнспектором України (Головним державним ветеринарним iнспектором України) протягом 10 робочих днiв з дня її отримання компетентним органом.
(частина дев'ятнадцята статтi 66 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX, у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
20. Рiшення за результатами розгляду скарги на постанову у справi в порядку адмiнiстративного оскарження приймається вiдповiдно до Закону України "Про адмiнiстративну процедуру".
(частина двадцята статтi 66 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX, у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
21. Частину двадцять першу статтi 66 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
22. Постанова у справi, яку не було оскаржено у встановлений законом строк, набирає законної сили пiсля закiнчення строку на її оскарження. Постанова у справi, оскаржена в адмiнiстративному порядку, набирає законної сили через один мiсяць з дня прийняття рiшення, зазначеного у частинi двадцятiй цiєї статтi, крiм рiшення про скасування постанови i закриття справи, яке набирає законної сили з моменту його проголошення. Постанова у справi, оскаржена до суду, набирає законної сили з дня набрання законної сили вiдповiдним судовим рiшенням.
(частина двадцять друга статтi 66 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
24. Якщо штраф не сплачено у строк, встановлений частиною двадцять третьою цiєї статтi, примусове виконання постанови про накладення штрафу здiйснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження". Суми штрафiв зараховуються до державного бюджету.
Стаття 67. Тимчасове припинення виробництва та/або обiгу харчових продуктiв та/або кормiв
2. Рiшення про тимчасове припинення виробництва та/або обiгу харчових продуктiв та/або кормiв набирає чинностi з моменту його вручення операторовi ринку та дiє протягом визначеного таким рiшенням строку, але не бiльше 10 робочих днiв.
(частина друга статтi 67 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
3. Якщо для усунення оператором ринку порушення законодавства про харчовi продукти та/або корми необхiдно припинити виробництво та/або обiг харчових продуктiв та/або кормiв на час, що перевищує граничний строк, встановлений частиною другою цiєї статтi, головний державний iнспектор (головний державний ветеринарний iнспектор) звертається в порядку, встановленому Кодексом адмiнiстративного судочинства України, до суду з позовом про зобов'язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обiг харчових продуктiв та/або кормiв. Позов про зобов'язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обiг харчових продуктiв та/або кормiв має бути подано до суду не пiзнiше закiнчення строку дiї рiшення про тимчасове припинення виробництва та/або обiгу харчових продуктiв та/або кормiв.
Роздiл X
ПРИКIНЦЕВI ТА ПЕРЕХIДНI ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинностi через дев'ять мiсяцiв з дня його опублiкування, крiм:
2. Установити, що до 31 грудня 2020 року включно державний контроль за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин здiйснюється з такими особливостями:
(абзац перший пункту 2 роздiлу X у редакцiї Закону України вiд 04.06.2020р. N 678-IX) |
3. Установити, що протягом трьох рокiв з дня припинення або скасування воєнного стану:
(абзац перший пункту 3 роздiлу X у редакцiї Закону України вiд 12.05.2022р. N 2246-IX) |
2) вантажi, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України, пiдлягають документальним перевiркам, перевiркам вiдповiдностi та фiзичним перевiркам, якi проводяться у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або в зонах митного контролю на митнiй територiї України вiдповiдно до вимог Митного кодексу України та норм, встановлених роздiлом VII цього Закону;
(пiдпункт 2 пункту 3 роздiлу X iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII, вiд 14.01.2020р. N 440-IX, у редакцiї Закону України вiд 12.05.2022р. N 2246-IX) |
3) повiдомлення про надходження вантажiв, зазначенi у частинi шостiй статтi 41 та частинi третiй статтi 57 цього Закону, надсилаються електронною поштою або з використанням єдиного державного iнформацiйного веб-порталу "Єдине вiкно для мiжнародної торгiвлi" вiдповiдно до Митного кодексу України у формi електронного документа, на який накладено електронний пiдпис вiдповiдно до вимог Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги", до територiального органу компетентного органу, вiдповiдального за здiйснення документальних перевiрок, перевiрок вiдповiдностi та фiзичних перевiрок у вiдповiдному пунктi пропуску через державний кордон України або зонi митного контролю на митнiй територiї України, на яку вiдправляється вантаж;
(пiдпункт 3 пункту 3 роздiлу X iз змiнами, внесеними згiдно iз Законами України вiд 06.09.2018р. N 2530-VIII, вiд 01.12.2022р. N 2801-IX) |
41. Установити, що рiшення про визнання еквiвалентностi системи державного (офiцiйного) контролю (окремої частини такої системи) країни-експортера (об'єднання чи групи країн-експортерiв) системi державного контролю (окремiй частинi такої системи) України, прийнятi Україною до набрання чинностi цим Законом, є чинними.
(роздiл X доповнено пунктом 41 згiдно iз Законом України вiд 03.11.2022р. N 2718-IX, пункт 41 роздiлу X у редакцiї Закону України вiд 30.06.2023р. N 3221-IX) |
5. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1) у Митному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2012 р., NN 44 - 48, ст. 552):
доповнити пунктом 91 такого змiсту:
пункт 42 викласти в такiй редакцiї:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
пiсля частини четвертої доповнити новою частиною такого змiсту:
У зв'язку з цим частини п'яту - восьму вважати вiдповiдно частинами шостою - дев'ятою;
частину дев'яту викласти в такiй редакцiї:
2) у Законi України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 41 - 42, ст. 2024; 2015 р., N 4, ст. 19; 2016 р., N 4, ст. 40):
пункти 2, 4, 6, 8, 17 - 19, 40, 45, 61, 67, 68, 71, 76, 87, 89 i 90 виключити;
пункти 33, 34, 50 викласти в такiй редакцiї:
абзац четвертий пункту 92 викласти в такiй редакцiї:
"тварин, якi не призначенi для споживання людиною живими";
доповнити частиною другою такого змiсту:
б) абзац п'ятий частини першої статтi 3, абзац шостий частини першої статтi 5, абзац четвертий частини другої статтi 6, статтi 8 - 14, 28, 35, 53 - 59, 63 - 65, частину другу статтi 66 виключити;
в) в абзацi другому частини другої статтi 6 слова "гiгiєнiчнi вимоги до об'єктiв санiтарних заходiв" виключити;
г) статтю 7 викласти в такiй редакцiї:
гiгiєнiчнi вимоги до виробництва та обiгу харчових продуктiв;
порядок затвердження експортних потужностей, ведення їх реєстру та внесення змiн до нього;
ґ) частину другу статтi 23 викласти в такiй редакцiї:
д) частину першу статтi 25 викласти в такiй редакцiї:
е) частини першу i другу статтi 26 викласти в такiй редакцiї:
абзац перший частини другої викласти в такiй редакцiї:
частини третю - одинадцяту виключити;
ж) частину сьому статтi 37 викласти в такiй редакцiї:
з) статтю 53 викласти в такiй редакцiї:
1) харчовими продуктами тваринного походження;
1) не мiстять у своєму складi м'ясних продуктiв;
2) складаються менше нiж наполовину:
3) запакованi або герметично закритi в чистих контейнерах;
и) статтю 60 доповнити частинами другою - четвертою такого змiсту:
i) назву роздiлу X викласти в такiй редакцiї:
"Роздiл X
АДМIНIСТРАТИВНI ПОСЛУГИ";
назву викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 62. Перелiк адмiнiстративних послуг та розмiр плати за їх надання";
частину першу та пункти 3 i 4 частини другої виключити;
3) у роздiлi II "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо харчових продуктiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 41 - 42, ст. 2024):
4) у Законi України "Про ветеринарну медицину" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2007 р., N 5 - 6, ст. 53 iз наступними змiнами):
доповнити з урахуванням алфавiтного порядку термiном такого змiсту:
б) статтю 2 доповнити частиною третьою такого змiсту:
в) в абзацi чотирнадцятому статтi 3 слова "виконання загальнодержавної програми" виключити;
г) статтю 6 пiсля абзацу четвертого доповнити двома новими абзацами такого змiсту:
У зв'язку з цим абзац п'ятий вважати абзацом сьомим;
пункт 8 частини сьомої викласти в такiй редакцiї:
у пунктi 5 частини восьмої слова "загальнодержавної програми здiйснення" замiнити словом "планiв";
д) пункт 3 частини першої статтi 13 доповнити словами "та/або вiдповiдного компартмента";
е) у частинi четвертiй статтi 17 слова "загальнодержавну програму здiйснення" замiнити словом "плани";
є) у пунктi 1 частини першої статтi 22 слова "зон, вiльних вiд хвороб тварин, або зон з незначною присутнiстю хвороб тварин" замiнити словами "зон або компартментiв, вiльних вiд хвороб тварин, зон або компартментiв iз незначною присутнiстю хвороб тварин";
ж) пiдпункт "в" пункту 9 частини першої статтi 29 пiсля слова "зонування" доповнити словами "та/або компартменталiзацiї";
з) у пунктi 4 частини третьої статтi 61 слова "щорiчний план" замiнити словами "щорiчнi плани";
у назвi слово "Програма" замiнити словом "План";
i) у пунктi 4 частини першої статтi 85 слова "зон, якi є вiльними вiд хвороб, що пiдлягають повiдомленню, або у випадках, рекомендованих МЕБ, - iз зон з низьким рiвнем присутностi хвороби, що пiдлягає повiдомленню" замiнити словами "зон або компартментiв, вiльних вiд хвороб, що пiдлягають повiдомленню, або у випадках, рекомендованих МЕБ, - iз зон або компартментiв з низьким рiвнем присутностi хвороби, що пiдлягає повiдомленню";
ї) у пунктi 1 частини першої статтi 91 слова "в країнi походження або в зонi, з якої походять тварини" замiнити словами "в країнi, зонi або компартментi походження тварин";
назву викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 98. Фiнансування протиепiзоотичних заходiв та планiв монiторингу";
5) статтю 2 Закону України "Про основнi засади державного нагляду (контролю) у сферi господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2007 р., N 29, ст. 389 iз наступними змiнами) доповнити частиною шостою такого змiсту:
7) пункт 1 частини другої статтi 2 Закону України "Про адмiнiстративнi послуги" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2013 р., N 32, ст. 409; 2016 р., N 51, ст. 833) викласти в такiй редакцiї:
8) частину першу статтi 7 Закону України "Про лiцензування видiв господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2015 р., N 23, ст. 158; 2016 р., N 4, ст. 40, N 51, ст. 833) доповнити пунктом 33 такого змiсту:
"33) виробництво ветеринарних препаратiв";
9) у Законi України "Про дозвiльну систему у сферi господарської дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2005 р., N 48, ст. 483 iз наступними змiнами):
частину другу статтi 2 доповнити абзацом другим такого змiсту:
частину четверту статтi 41 доповнити абзацом третiм такого змiсту:
"Положення цiєї частини не застосовуються у разi надання в тимчасове користування потужностей, у тому числi їх частин, на якi видано експлуатацiйний дозвiл вiдповiдно до Закону України "Про основнi принципи та вимоги до безпечностi та якостi харчових продуктiв".
61. Установити, що тимчасово, пiд час дiї воєнного стану в Українi, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та протягом 90 днiв з дня його припинення або скасування, Кабiнет Мiнiстрiв України може встановлювати особливостi здiйснення державного контролю за дотриманням законодавства про харчовi продукти, корми, побiчнi продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин щодо вантажiв iз побiчними продуктами тваринного походження, живими тваринами, харчовими продуктами нетваринного походження та кормами нетваринного походження, що ввозяться (пересилаються) на митну територiю України або вивозяться (пересилаються) з митної територiї України, та видачi мiжнародних сертифiкатiв на такi вантажi, у тому числi за межами митної територiї України.
(роздiл X доповнено пунктом 61 згiдно iз Законом України вiд 01.04.2022р. N 2173-IX, пункт 61 роздiлу X у редакцiї Закону України вiд 10.10.2024р. N 4017-IX) |
7. Кабiнету Мiнiстрiв України протягом дев'яти мiсяцiв з дня опублiкування цього Закону:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
8. До моменту затвердження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi безпечностi та окремих показникiв якостi харчових продуктiв та у сферi ветеринарної медицини, форм актiв державного контролю, але не пiзнiше 1 сiчня 2018 року, iнспектування та аудит можуть здiйснюватися iз застосуванням унiфiкованих форм актiв перевiрки, затверджених вiдповiдно до законодавства, що дiяло до набрання чинностi цим Законом.
9. Країни, з яких продукти ввозилися (пересилалися) на митну територiю України протягом п'яти рокiв до дня набрання чинностi цим Законом, вносяться компетентним органом до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) вiдповiдних продуктiв та живих тварин на митну територiю України, без проведення передбаченого цим Законом державного контролю країн-експортерiв. Потужностi, з яких вiдповiднi продукти ввозилися (пересилалися) на митну територiю України протягом п'яти рокiв до дня набрання чинностi цим Законом, вносяться компетентним органом до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктiв та живих тварин на митну територiю України, без проведення передбаченого цим Законом державного контролю потужностей, розташованих у країнах-експортерах, за умови що протягом зазначеного перiоду уповноваженим органом України не приймалися рiшення про заборону ввезення продуктiв, якi походять з таких потужностей.
(пункт 9 роздiлу X iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 04.02.2021р. N 1206-IX) |
10. Країни, з яких живi тварини ввозилися (пересилалися) на митну територiю України протягом двох рокiв до дня набрання чинностi цим Законом, вносяться компетентним органом до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктiв та живих тварин на митну територiю України, без проведення передбаченого цим Законом державного контролю країн-експортерiв, за умови що ветеринарно-санiтарний статус вiдповiдних країн-експортерiв не погiршився протягом зазначеного строку. Потужностi, з яких вiдповiднi живi тварини ввозилися (пересилалися) на митну територiю України протягом двох рокiв до дня набрання чинностi цим Законом, вносяться компетентним органом до реєстру країн та потужностей, з яких дозволяється ввезення (пересилання) продуктiв та живих тварин на митну територiю України, без проведення передбаченого цим Законом державного контролю потужностей, розташованих у країнах-експортерах, за умови що протягом зазначеного перiоду уповноваженим органом України не приймалися рiшення про заборону ввезення живих тварин, якi походять з таких потужностей.
(роздiл X доповнено пунктом 10 згiдно iз Законом України вiд 04.02.2021р. N 1206-IX) | |
Президент України |
П. ПОРОШЕНКО |
м. Київ
18 травня 2017 року
N 2042-VIII