Перейти к основному содержанию

  • УКР
  • РУС

 logo

Воскресенье, Август 10, 2025 - 13:08
  • Главная
  • Программное обеспечение
  • Загрузка
  • Форум
  • Курсы валют
  • Единое окно для международной торговли
  • Партнеры
  • О компании
  • Контакты

Вы здесь

Главная

КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
Київ

вiд 30 липня 2025 р. N 927


Про внесення змiн та визнання такими, що втратили чиннiсть, деяких актiв Кабiнету Мiнiстрiв України

     Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:

     1. Внести до актiв Кабiнету Мiнiстрiв України змiни, що додаються.

     2. Визнати такими, що втратили чиннiсть, постанови Кабiнету Мiнiстрiв України згiдно з перелiком, що додається.

Прем'єр-мiнiстр України Ю. СВИРИДЕНКО

Iнд. 81

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 30 липня 2025 р. N 927

ЗМIНИ,
що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України

     1. У Регламентi Кабiнету Мiнiстрiв України, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18 липня 2007 р. N 950 (Офiцiйний вiсник України, 2007 р., N 54, ст. 2180; 2011 р., N 88, ст. 3199; 2016 р., N 65, ст. 2192; 2018 р., N 37, ст. 1290; 2019 р., N 84, ст. 2856, N 97, ст. 3202; 2021 р., N 1, ст. 46, N 35, ст. 2073, N 68, ст. 4269):

     1) пункт 8 § 51 викласти в такiй редакцiї:

     "8. Координацiю роботи з пiдготовки середньострокового плану дiй Уряду та плану прiоритетних дiй Уряду здiйснює Мiнiстр економiки, довкiлля та сiльського господарства або за дорученням Прем'єр-мiнiстра Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв.

     Середньостроковий план дiй Уряду та план прiоритетних дiй Уряду готуються Секретарiатом Кабiнету Мiнiстрiв на основi пропозицiй мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади.

     З метою узгодження позицiй мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади щодо проектiв середньострокового плану дiй Уряду та плану прiоритетних дiй Уряду Секретарiат Кабiнету Мiнiстрiв органiзовує проведення нарад, робочих зустрiчей та консультацiй за участю представникiв зазначених органiв.

     Пiдготовленi проекти середньострокового плану дiй Уряду та плану прiоритетних дiй Уряду подаються Мiнiстру економiки, довкiлля та сiльського господарства або за дорученням Прем'єр-мiнiстра iншому члену Кабiнету Мiнiстрiв для внесення на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв. Проекти зазначених планiв подаються разом iз проектом розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв про їх затвердження. Щодо такого проекту розпорядження не застосовуються вимоги § 37 - 42, 44 - 46 та 50 цього Регламенту.";

     2) доповнити § 8 пунктом 8 такого змiсту:

     "8. Координацiя дiяльностi центральних органiв виконавчої влади, дiяльнiсть яких спрямовується i координується безпосередньо Кабiнетом Мiнiстрiв України, здiйснюється Прем'єр-мiнiстром або через вiдповiдного мiнiстра за пропозицiєю, внесеною на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв Прем'єр-мiнiстром.

     Реалiзацiя повноважень Прем'єр-мiнiстра та мiнiстра щодо координацiї дiяльностi таких центральних органiв виконавчої влади може здiйснюватися шляхом оформлення рiшень актами Кабiнету Мiнiстрiв України, протокольними рiшеннями Кабiнету Мiнiстрiв України або дорученнями Прем'єр-мiнiстра з питань, визначених пунктами 5, 7 - 10, 13 - 15 частини другої статтi 18 Закону України "Про центральнi органи виконавчої влади".";

     3) у пунктi 4 § 12 слова "Мiнiстр Кабiнету Мiнiстрiв" замiнити словами "Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв";

     4) у пунктi 3 § 16 слова "Мiнiстр Кабiнету Мiнiстрiв" замiнити словами "Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв";

     5) у § 20:

     доповнити параграф пунктом 21 такого змiсту:

     "21. У разi спрямування i координацiї дiяльностi центрального органу виконавчої влади безпосередньо Кабiнетом Мiнiстрiв доповiдати на засiданнi може керiвник вiдповiдного центрального органу виконавчої влади або iнша посадова особа, яка його замiщує.";

     пункт 4 викласти в такiй редакцiї:

     "4. З кадрових питань доповiдає на засiданнi Прем'єр-мiнiстр або за дорученням Прем'єр-мiнiстра Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв.";

     6) абзац перший пункту 4 § 32 викласти в такiй редакцiї:

     "4. Проекти актiв Кабiнету Мiнiстрiв з кадрових питань готуються в установленому Кабiнетом Мiнiстрiв порядку та вносяться на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв Прем'єр-мiнiстром.";

     7) в абзацi третьому пункту 6 § 37 слова "Мiнiстром Кабiнету Мiнiстрiв або iншим" замiнити словами "Державним секретарем Кабiнету Мiнiстрiв або";

     8) в абзацi четвертому пункту 1 § 48 слова "Мiнiстр Кабiнету Мiнiстрiв" замiнити словами "Прем'єр-мiнiстр або визначена ним посадова особа";

     9) в абзацi другому пункту 3 § 83 слова "Мiнiстра Кабiнету Мiнiстрiв" замiнити словами "Прем'єр-мiнiстра";

     10) у пунктi 2 § 100 та у § 104 слова "Мiнiстр Кабiнету Мiнiстрiв" замiнити словами "Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв".

     2. В абзацi першому пункту 17 роздiлу III схеми спрямування i координацiї дiяльностi центральних органiв виконавчої влади Кабiнетом Мiнiстрiв України через вiдповiдних членiв Кабiнету Мiнiстрiв України, затвердженої постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10 вересня 2014 р. N 442 "Про оптимiзацiю системи центральних органiв виконавчої влади" (Офiцiйний вiсник України, 2014 р., N 74, ст. 2105; 2019 р., N 86, ст. 2898; 2025 р., N 32, ст. 2145), слова "Вiце-прем'єр-мiнiстра України з iнновацiй, розвитку освiти, науки та технологiй" замiнити словами "Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України".

     3. Внести до Положення про Секретарiат Кабiнету Мiнiстрiв України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12 серпня 2009 р. N 850 (Офiцiйний вiсник України, 2009 р., N 61, ст. 2164; 2010 р., N 13, ст. 615; 2011 р., N 99, ст. 3604; 2014 р., N 77, ст. 2196; 2015 р., N 44, ст. 1391, N 79, ст. 2648; 2020 р., N 2, ст. 65), змiни, виклавши його в такiй редакцiї:

"ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 12 серпня 2009 р. N 850
(в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 30 липня 2025 р. N 927)

ПОЛОЖЕННЯ
про Секретарiат Кабiнету Мiнiстрiв України

     1. Секретарiат Кабiнету Мiнiстрiв України (далi - Секретарiат) є постiйно дiючим органом, що забезпечує дiяльнiсть Кабiнету Мiнiстрiв України.

     Секретарiат у своїй дiяльностi керується Конституцiєю та законами України, указами Президента України i постановами Верховної Ради України, прийнятими вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, Регламентом Кабiнету Мiнiстрiв України, iншими актами Кабiнету Мiнiстрiв України, цим Положенням, а також наказами Державного секретаря Кабiнету Мiнiстрiв України.

     2. Основними завданнями Секретарiату є органiзацiйне, експертно-аналiтичне, правове, iнформацiйне, матерiально-технiчне забезпечення дiяльностi Кабiнету Мiнiстрiв України, органiзацiя пiдготовки та проведення засiдань урядових комiтетiв, забезпечення дiяльностi Прем'єр-мiнiстра України, Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство.

     Секретарiат, забезпечуючи дiяльнiсть члена Кабiнету Мiнiстрiв України, який не очолює мiнiстерство, за його дорученням виконує повноваження, передбаченi Законом України "Про центральнi органи виконавчої влади" для мiнiстерства.

     3. Секретарiат у своїй дiяльностi взаємодiє в установленому порядку iз Офiсом Президента України, Апаратом Верховної Ради України, Апаратом Ради нацiональної безпеки i оборони України, мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади, Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласними, Київською та Севастопольською мiськими держадмiнiстрацiями, iншими державними органами, органами мiсцевого самоврядування та їх посадовими особами, громадськими об'єднаннями, пiдприємствами, установами та органiзацiями.

     4. До складу Секретарiату входять:

     керiвництво Секретарiату - Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв України, його перший заступник i заступники;

     патронатнi служби - Апарат Прем'єр-мiнiстра України, патронатнi служби Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство;

     самостiйнi структурнi пiдроздiли - директорати, департаменти, управлiння, вiддiли, а також iншi пiдроздiли.

     5. Секретарiатом керує Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв України, який призначається на посаду i звiльняється з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до Закону України "Про Кабiнет Мiнiстрiв України" та законодавства про державну службу.

     6. Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв України:

     1) органiзовує роботу Секретарiату з органiзацiйного, експертно-аналiтичного, правового, iнформацiйного, матерiально-технiчного забезпечення дiяльностi Кабiнету Мiнiстрiв України, спрямовує таку роботу на ефективне здiйснення Кабiнетом Мiнiстрiв України визначених Конституцiєю та законами України повноважень i несе персональну вiдповiдальнiсть за виконання покладених на нього завдань;

     2) вживає заходiв щодо забезпечення Секретарiатом пiдготовки для розгляду Кабiнетом Мiнiстрiв України проектiв актiв законодавства, iнших документiв;

     3) забезпечує здiйснення Секретарiатом монiторингу виконання органами виконавчої влади актiв Кабiнету Мiнiстрiв України та доручень Прем'єр-мiнiстра України в частинi дотримання строкiв, визначених для їх виконання, i контролю за своєчасним поданням органами виконавчої влади проектiв актiв законодавства та iнших документiв для пiдготовки їх до розгляду Кабiнетом Мiнiстрiв України та урядовими комiтетами, систематично подає Прем'єр-мiнiстровi України iнформацiю про результати такого монiторингу i контролю;

     4) забезпечує пiдготовку Секретарiатом проекту порядку денного засiдання Кабiнету Мiнiстрiв України та подає його Прем'єр-мiнiстровi України для схвалення;

     5) визначає в межах затвердженої структури та граничної чисельностi працiвникiв Секретарiату чисельнiсть працiвникiв структурних пiдроздiлiв Секретарiату, зокрема за поданням Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство, - працiвникiв їх патронатних служб;

     6) забезпечує пiдготовку в установленому порядку пропозицiй щодо структури Секретарiату i граничної чисельностi його працiвникiв;

     7) призначає на посаду i звiльняє з посади, приймає рiшення щодо переведення на вакантнi посади в установленому законодавством порядку державних службовцiв та iнших працiвникiв Секретарiату (крiм керiвника Апарату Прем'єр-мiнiстра України), зокрема за поданням керiвника Апарату Прем'єр-мiнiстра України - працiвникiв Апарату, за поданням Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство, - працiвникiв їх патронатних служб;

     8) затверджує положення про самостiйнi структурнi пiдроздiли Секретарiату, а також за погодженням з Прем'єр-мiнiстром України - положення про Апарат Прем'єр-мiнiстра України, за погодженням з Першим вiце-прем'єр-мiнiстром України, вiце-прем'єр-мiнiстрами України та мiнiстром, який не очолює мiнiстерство, - положення про їх патронатнi служби;

     9) вирiшує у межах своїх повноважень питання щодо заохочення та притягнення до дисциплiнарної вiдповiдальностi державних службовцiв та iнших працiвникiв Секретарiату, а також присвоює державним службовцям Секретарiату, якi займають посади державної служби категорiй "Б" i "В", вiдповiднi ранги державних службовцiв;

     10) органiзовує забезпечення членiв Кабiнету Мiнiстрiв України матерiалами до засiдань Кабiнету Мiнiстрiв України та урядових комiтетiв;

     11) подає Прем'єр-мiнiстровi України на пiдпис прийнятi Кабiнетом Мiнiстрiв України акти, а для вiзування - схваленi проекти законiв i актiв Президента України, а також копiї прийнятих Верховною Радою України законiв, що надiйшли на пiдпис Президентовi України i надiсланi до Кабiнету Мiнiстрiв України для вивчення i вiзування, проекти пропозицiй Кабiнету Мiнiстрiв України щодо застосування до таких законiв Президентом України права вето;

     12) проводить наради з державними секретарями мiнiстерств, представниками iнших центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади щодо стану пiдготовки питань до розгляду на засiданнях Кабiнету Мiнiстрiв України та урядових комiтетiв;

     13) органiзацiйно забезпечує в установленому порядку розгляд мiнiстерствами, iншими центральними i мiсцевими органами виконавчої влади звернень i запитiв народних депутатiв України (груп народних депутатiв України), звернень комiтетiв, тимчасових спецiальних та тимчасових слiдчих комiсiй Верховної Ради України, адресованих Кабiнетовi Мiнiстрiв України, Прем'єр-мiнiстровi України, Першому вiце-прем'єр-мiнiстровi України, вiце-прем'єр-мiнiстрам України та мiнiстровi, який не очолює мiнiстерство;

     14) забезпечує взаємодiю з державними органами з питань пiдготовки правової позицiї Кабiнету Мiнiстрiв України щодо розгляду судами справ, стороною або третьою стороною в яких є Кабiнет Мiнiстрiв України;

     15) запитує в установленому порядку у мiнiстерств, iнших центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади, Ради мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, пiдприємств, установ i органiзацiй матерiали та iнформацiю з питань, що розглядаються Кабiнетом Мiнiстрiв України та урядовими комiтетами;

     16) видає з питань, що належать до його компетенцiї, накази, дає доручення державним службовцям та iншим працiвникам Секретарiату;

     17) органiзовує планування роботи з державними службовцями та iншими працiвниками Секретарiату, зокрема органiзовує проведення конкурсiв на зайняття вакантних посад державної служби категорiй "Б" i "В", забезпечує прозорiсть i об'єктивнiсть таких конкурсiв вiдповiдно до вимог законодавства про державну службу, утворює конкурсну комiсiю, затверджує її склад i оголошує конкурс на зайняття вакантних посад зазначених категорiй;

     18) здiйснює контроль за дотриманням виконавської та службової дисциплiни в Секретарiатi;

     19) забезпечує пiдвищення квалiфiкацiї державних службовцiв та iнших працiвникiв Секретарiату;

     20) розглядає скарги на дiї або бездiяльнiсть державних службовцiв, якi займають посади державної служби категорiй "Б" i "В";

     21) виконує функцiї роботодавця стосовно працiвникiв Секретарiату, якi не є державними службовцями;

     22) створює належнi умови для роботи державних службовцiв та iнших працiвникiв Секретарiату та здiйснює їх матерiально-технiчне забезпечення;

     23) здiйснює iншi функцiї вiдповiдно до законодавства та доручень Прем'єр-мiнiстра України.

     7. Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв України має першого заступника та заступникiв, якi призначаються на посаду i звiльняються з посади Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до Закону України "Про Кабiнет Мiнiстрiв України" та законодавства про державну службу.

     Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв України визначає обов'язки першого заступника i заступникiв Державного секретаря Кабiнету Мiнiстрiв України та розподiл повноважень Державного секретаря Кабiнету Мiнiстрiв України мiж першим заступником i заступниками в разi його вiдсутностi.

     8. Перший заступник i заступники Державного секретаря Кабiнету Мiнiстрiв України згiдно з визначеними Державним секретарем Кабiнету Мiнiстрiв України обов'язками:

     1) спрямовують, координують i контролюють роботу самостiйних структурних пiдроздiлiв Секретарiату, погоджують положення про них та пропозицiї щодо структури, штатного розпису, призначення на посаду i звiльнення з посади державних службовцiв та iнших працiвникiв Секретарiату у вiдповiдних структурних пiдроздiлах;

     2) координують в межах своїх повноважень дiяльнiсть самостiйних структурних пiдроздiлiв Секретарiату щодо пiдготовки проектiв актiв законодавства та iнших документiв до розгляду на засiданнях Кабiнету Мiнiстрiв України та урядових комiтетiв, погоджують (вiзують) вiдповiднi документи, пiдписують висновки Секретарiату до проектiв актiв законодавства;

     3) беруть в установленому порядку участь у засiданнях Кабiнету Мiнiстрiв України та урядових комiтетiв, представляють позицiю Секретарiату щодо проектiв актiв законодавства та iнших документiв;

     4) погоджують в установленому порядку пропозицiї керiвникiв самостiйних структурних пiдроздiлiв щодо заохочення державних службовцiв та iнших працiвникiв Секретарiату або застосування до них у разi потреби заходiв дисциплiнарної вiдповiдальностi;

     5) повертають в установленому порядку проекти актiв законодавства та iншi документи, що внесенi до Кабiнету Мiнiстрiв України з порушенням вимог Регламенту Кабiнету Мiнiстрiв України, а також документи з питань, що не належать до компетенцiї Кабiнету Мiнiстрiв України;

     6) проводять у разi потреби узгоджувальнi наради за участю представникiв органiв виконавчої влади з метою врегулювання розбiжностей у позицiях щодо проектiв актiв законодавства;

     7) здiйснюють iншi функцiї згiдно з рiшеннями Кабiнету Мiнiстрiв України, дорученнями Прем'єр-мiнiстра України та Державного секретаря Кабiнету Мiнiстрiв України.

     9. Для забезпечення здiйснення Прем'єр-мiнiстром України своїх повноважень у складi Секретарiату утворюється Апарат Прем'єр-мiнiстра України, керiвник якого призначається на посаду i звiльняється з посади в установленому Законом України "Про Кабiнет Мiнiстрiв України" порядку.

     10. Апарат Прем'єр-мiнiстра України дiє вiдповiдно до положення, що затверджується Державним секретарем Кабiнету Мiнiстрiв України за погодженням з Прем'єр-мiнiстром України.

     11. Апарат Прем'єр-мiнiстра України:

     1) здiйснює iнформацiйне забезпечення дiяльностi Прем'єр-мiнiстра України, опрацьовує кореспонденцiю, що надходить на iм'я Прем'єр-мiнiстра України, та готує в установленому порядку за результатами її розгляду доручення, листи, контролює вирiшення порушених у них питань, здiйснює протокольне забезпечення офiцiйних заходiв за участю Прем'єр-мiнiстра України;

     2) бере участь у пiдготовцi проектiв актiв законодавства з питань, що iнiцiюються Прем'єр-мiнiстром України, та проводить аналiз iнших документiв, що пiдписуються Прем'єр-мiнiстром України, на вiдповiднiсть проголошенiй полiтицi Кабiнету Мiнiстрiв України;

     3) забезпечує листування Прем'єр-мiнiстра України з вищими посадовими особами iноземних держав i мiжнародних органiзацiй;

     4) забезпечує формування та пiдтримання полiтичного iмiджу Прем'єр-мiнiстра України;

     5) забезпечує пiдготовку поточних i довгострокових робочих планiв Прем'єр-мiнiстра України, проведення нарад i зустрiчей, здiйснення закордонних вiзитiв та поїздок по країнi, органiзовує, координує пiдготовку матерiалiв для Прем'єр-мiнiстра України до нарад, зустрiчей, оформляє за результатами таких нарад i зустрiчей вiдповiднi протоколи та готує доручення i листи;

     6) здiйснює iншi функцiї вiдповiдно до доручень Прем'єр-мiнiстра України.

     12. Патронатнi служби Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство (далi - патронатнi служби), утворюються у складi Секретарiату з метою органiзацiйного, iнформацiйного та аналiтичного забезпечення здiйснення Першим вiце-прем'єр-мiнiстром України, вiце-прем'єр-мiнiстрами України та мiнiстром, який не очолює мiнiстерство, своїх повноважень, сприяння створенню належних умов для їх дiяльностi та забезпечення зв'язку з державними органами, органами мiсцевого самоврядування, їх посадовими особами, громадськiстю, iноземними i мiжнародними органiзацiями, медiа.

     13. Патронатнi служби пiдпорядковуються безпосередньо Першому вiце-прем'єр-мiнiстровi України, вiце-прем'єр-мiнiстрам України та мiнiстровi, який не очолює мiнiстерство, а з питань, пов'язаних з дотриманням трудового законодавства, - Державному секретарю Кабiнету Мiнiстрiв України.

     14. Патронатнi служби дiють вiдповiдно до положень, що затверджуються Державним секретарем Кабiнету Мiнiстрiв України за погодженням з Першим вiце-прем'єр-мiнiстром України, вiце-прем'єр-мiнiстрами України та мiнiстром, який не очолює мiнiстерство.

     15. Патронатнi служби:

     1) забезпечують органiзацiю робочого часу Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство, готують їх робочi плани, органiзовують проведення нарад, зустрiчей i поїздок, зокрема за кордон, прес-конференцiй i брифiнгiв та оформлюють вiдповiднi протоколи за результатами нарад i зустрiчей;

     2) забезпечують надання консультацiй Першому вiце-прем'єр-мiнiстровi України, вiце-прем'єр-мiнiстрам України та мiнiстровi, який не очолює мiнiстерство, з полiтичних та фахових питань, пiдготовку аналiтичних, довiдкових, iнформацiйних матерiалiв, готують проекти текстiв для виступiв вiдповiдної посадової особи;

     3) здiйснюють попереднiй розгляд документiв, що адресованi Першому вiце-прем'єр-мiнiстровi України, вiце-прем'єр-мiнiстрам України та мiнiстровi, який не очолює мiнiстерство;

     4) iнформують Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство, про пiдготовленi структурними пiдроздiлами пропозицiї (проекти рiшень, листiв тощо). В окремих випадках самостiйно готують пропозицiї, погоджуючи їх з вiдповiдними структурними пiдроздiлами Секретарiату;

     5) органiзовують проведення Першим вiце-прем'єр-мiнiстром України, вiце-прем'єр-мiнiстрами України та мiнiстром, який не очолює мiнiстерство, прийомiв делегацiй, зокрема iноземних, а також окремих вiдвiдувачiв;

     6) здiйснюють iншi функцiї вiдповiдно до покладених на них завдань за дорученням Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство.

     Працiвники патронатних служб не мають права давати доручення державним службовцям та працiвникам iнших структурних пiдроздiлiв Секретарiату.

     16. Структурнi пiдроздiли Секретарiату забезпечують дiяльнiсть Кабiнету Мiнiстрiв України, урядових комiтетiв з питань, що належать до їх компетенцiї, та виконують функцiї вiдповiдно до цього Положення i положень про вiдповiднi структурнi пiдроздiли.

     17. Структурнi пiдроздiли Секретарiату вiдповiдно до основних завдань, визначених цим Положенням, та з питань, що належать до їх компетенцiї:

     1) забезпечують наступнiсть у дiяльностi Кабiнету Мiнiстрiв України у разi припинення його повноважень та необхiдне iнформування новосформованого Кабiнету Мiнiстрiв України;

     2) забезпечують в установленому порядку пiдготовку i проведення засiдань Кабiнету Мiнiстрiв України та урядових комiтетiв;

     3) складають протоколи засiдань Кабiнету Мiнiстрiв України та урядових комiтетiв, забезпечують доведення їх до вiдома членiв Кабiнету Мiнiстрiв України, центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, iнших державних органiв;

     4) забезпечують дотримання вимог Регламенту Кабiнету Мiнiстрiв України щодо пiдготовки i оформлення проектiв актiв законодавства та iнших документiв, якi подаються на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України та урядових комiтетiв;

     5) здiйснюють органiзацiйне та методичне забезпечення процесу пiдготовки проекту Програми дiяльностi Кабiнету Мiнiстрiв України, iнших програмних документiв Кабiнету Мiнiстрiв України, документiв з питань планування дiяльностi Кабiнету Мiнiстрiв України, монiторингу та оцiнки їх виконання;

     6) готують за дорученням членiв Кабiнету Мiнiстрiв України, якi не очолюють мiнiстерства, проекти актiв законодавства;

     7) планують свою роботу з урахуванням прiоритетних завдань та програмних документiв Кабiнету Мiнiстрiв України, документiв з питань планування дiяльностi Кабiнету Мiнiстрiв України;

     8) здiйснюють контроль за виконанням протоколiв нарад, що проводяться пiд головуванням Прем'єр-мiнiстра України, Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство;

     9) здiйснюють контроль за своєчасним поданням органами виконавчої влади проектiв актiв законодавства та iнших документiв для пiдготовки їх до розгляду Кабiнетом Мiнiстрiв України та урядовими комiтетами;

     10) забезпечують в установленому порядку координацiю Кабiнетом Мiнiстрiв України дiяльностi органiв виконавчої влади щодо розроблення проектiв актiв законодавства;

     11) проводять у встановленому Регламентом Кабiнету Мiнiстрiв України порядку експертизу проектiв актiв законодавства, що вносяться до Кабiнету Мiнiстрiв України, та готують висновки за результатами такої експертизи;

     12) готують у встановленому порядку пропозицiї щодо повернення проектiв актiв законодавства та iнших документiв, що вносяться до Кабiнету Мiнiстрiв України, у разi порушення встановлених Регламентом Кабiнету Мiнiстрiв України вимог щодо їх пiдготовки та оформлення;

     13) надають допомогу у доопрацюваннi органами виконавчої влади повернутих їм проектiв актiв законодавства та iнших документiв шляхом забезпечення проведення консультацiй, нарад тощо;

     14) готують аналiтичнi, iнформацiйнi, довiдковi та iншi матерiали з питань, що розглядаються на засiданнях Кабiнету Мiнiстрiв України та урядових комiтетiв, нарадах, що проводяться пiд головуванням Прем'єр-мiнiстра України, Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство;

     15) готують за дорученням Державного секретаря Кабiнету Мiнiстрiв України висновки i довiдки з правових питань для Прем'єр-мiнiстра України, Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство, надають їм правовi консультацiї;

     16) здiйснюють в установленому порядку органiзацiйне, експертно-аналiтичне та iнформацiйне забезпечення взаємодiї Кабiнету Мiнiстрiв України з Верховною Радою України та її органами, депутатськими фракцiями;

     17) органiзовують вiдповiдно до законодавства розгляд питань, порушених у зверненнях i запитах народних депутатiв України (груп народних депутатiв України), звернень комiтетiв, тимчасових спецiальних та тимчасових слiдчих комiсiй Верховної Ради України, що надiйшли до Кабiнету Мiнiстрiв України, та пiдготовку експертних висновкiв до законопроектiв, надiсланих Верховною Радою України;

     18) забезпечують органiзацiю представлення та супроводження законопроектiв, поданих Кабiнетом Мiнiстрiв України до Верховної Ради України, у її комiтетах та на пленарних засiданнях;

     19) забезпечують надсилання органам виконавчої влади для вивчення i вiзування законiв, що надiйшли на пiдпис Президентовi України, та опрацьовують в установленому порядку вiдповiднi пропозицiї;

     20) здiйснюють в установленому порядку монiторинг виконання органами виконавчої влади актiв Кабiнету Мiнiстрiв України та доручень Прем'єр-мiнiстра України в частинi дотримання строкiв, визначених для їх виконання;

     21) опрацьовують кореспонденцiю, що надходить до Кабiнету Мiнiстрiв України, та готують в установленому порядку за результатами її розгляду пропозицiї Прем'єр-мiнiстровi України, Першому вiце-прем'єр-мiнiстровi України, вiце-прем'єр-мiнiстрам України та мiнiстровi, який не очолює мiнiстерство;

     22) здiйснюють комплексне забезпечення протокольних та церемонiальних заходiв за участю Прем'єр-мiнiстра України, Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство;

     23) забезпечують координацiю роботи з пiдготовки органами виконавчої влади матерiалiв для проведення Прем'єр-мiнiстром України, Першим вiце-прем'єр-мiнiстром України, вiце-прем'єр-мiнiстрами України переговорiв з представниками iноземних держав i мiжнародних органiзацiй;

     24) органiзовують роботу, пов'язану з погодженням Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдних кадрових призначень;

     25) опрацьовують матерiали та проекти актiв Президента України i Кабiнету Мiнiстрiв України з кадрових питань;

     26) опрацьовують матерiали та проекти актiв Кабiнету Мiнiстрiв України з кадрових питань, а також опрацьовують матерiали i готують листи-погодження Кабiнету Мiнiстрiв України стосовно осiб, призначення на посаду i звiльнення з посади яких здiйснюються за погодженням з Кабiнетом Мiнiстрiв України;

     27) опрацьовують матерiали з питань нагородження Почесною грамотою Кабiнету Мiнiстрiв України i заохочувальними вiдзнаками Прем'єр-мiнiстра України та з iнших кадрових питань;

     28) органiзовують в установленому порядку проведення органами виконавчої влади монiторингу економiчного та соцiального розвитку держави, окремих галузей економiки, сфер дiяльностi, iнформацiйного суспiльства, регiонiв i розроблення у разi потреби пропозицiй щодо коригування державної полiтики;

     29) забезпечують в установленому порядку доступ громадськостi до iнформацiї про дiяльнiсть Кабiнету Мiнiстрiв України, Прем'єр-мiнiстра України, Першого вiце-прем'єр-мiнiстра України, вiце-прем'єр-мiнiстрiв України та мiнiстра, який не очолює мiнiстерство, шляхом розмiщення на офiцiйному веб-сайтi Кабiнету Мiнiстрiв України (Єдиному веб-порталi органiв виконавчої влади);

     30) сприяють в установленому порядку взаємодiї Кабiнету Мiнiстрiв України з громадськими об'єднаннями, мiжнародними органiзацiями, медiа тощо;

     31) забезпечують в установленому порядку координацiю Кабiнетом Мiнiстрiв України роботи органiв виконавчої влади з питань дотримання демократичних стандартiв взаємодiї з громадськiстю;

     32) забезпечують пiдготовку i проведення консультацiй з громадськiстю з прiоритетних питань державної полiтики та публiчних заходiв Кабiнету Мiнiстрiв України за участю представникiв громадських об'єднань та медiа;

     33) готують вiдповiдно до компетенцiї пропозицiї щодо замовлення проведення науково-дослiдних робiт;

     34) здiйснюють заходи щодо пiдготовки та реалiзацiї проектiв мiжнародної допомоги, реципiєнтом яких є Секретарiат;

     35) проводять постiйний монiторинг та аналiз результатiв розгляду судами справ, стороною або третьою особою в яких є Кабiнет Мiнiстрiв України, вивчають причини i умови, що стали пiдставою для такого розгляду;

     36) забезпечують в установленому порядку координацiю Кабiнетом Мiнiстрiв України роботи органiв виконавчої влади iз здiйснення заходiв щодо органiзацiї забезпечення мобiлiзацiйної пiдготовки та мобiлiзацiї в Українi, розроблення проекту мобiлiзацiйного плану України на особливий перiод i подання його на затвердження Президентовi України;

     37) здiйснюють визначенi Кабiнетом Мiнiстрiв України заходи щодо забезпечення функцiонування системи управлiння нацiональною економiкою в особливий перiод;

     38) органiзовують в установленому порядку розгляд звернень громадян, громадських об'єднань, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ i органiзацiй, що надходять до Кабiнету Мiнiстрiв України;

     39) забезпечують вiдповiдно до Закону України "Про доступ до публiчної iнформацiї" розгляд запитiв на iнформацiю, що надходять до Кабiнету Мiнiстрiв України та Секретарiату;

     40) здiйснюють контроль за вирiшенням порушених у зверненнях громадян питань, дотриманням законодавства про звернення громадян;

     41) забезпечують органiзацiю та проведення особистого прийому громадян членами Кабiнету Мiнiстрiв України;

     42) забезпечують ведення дiловодства у Секретарiатi;

     43) забезпечують збереження державної таємницi та iнформацiї з обмеженим доступом;

     44) здiйснюють редагування проектiв актiв законодавства та iнших документiв;

     45) проводять облiк i систематизацiю актiв законодавства та пiдтримують їх тексти у контрольному станi;

     46) забезпечують координацiю залучення, використання та монiторингу мiжнародної технiчної допомоги, що надається Українi на пiдставi мiжнародних договорiв;

     47) забезпечують координацiю органiв виконавчої влади з питань реформування державного управлiння, поглиблення спiвробiтництва з Органiзацiєю економiчного спiвробiтництва та розвитку (ОЕСР), досягнення Цiлей сталого розвитку;

     48) забезпечують представництво, самопредставництво iнтересiв Секретарiату в судових та iнших органах через осiб, уповноважених дiяти вiд його iменi, зокрема через посадових (службових) осiб Юридичного департаменту Секретарiату або iнших уповноважених осiб, а також забезпечують представництво iнтересiв Секретарiату в судах та iнших органах через представникiв;

     49) здiйснюють iншi функцiї вiдповiдно до рiшень Кабiнету Мiнiстрiв України, доручень Прем'єр-мiнiстра України та Державного секретаря Кабiнету Мiнiстрiв України.

     18. Господарсько-фiнансовий департамент Секретарiату є структурним пiдроздiлом Секретарiату iз статусом юридичної особи, основними завданнями якого є:

     1) фiнансове, матерiально-технiчне та господарсько-побутове забезпечення дiяльностi Кабiнету Мiнiстрiв України та Секретарiату;

     2) здiйснення в установленому порядку управлiння майном, закрiпленим за Секретарiатом, та майном пiдприємств, установ i органiзацiй, що належать до сфери управлiння Господарсько-фiнансового департаменту;

     3) здiйснення органiзацiйних заходiв щодо проведення закупiвлi товарiв, робiт i послуг за державнi кошти та пiдготовки вiдповiдних документiв для розгляду тендерним комiтетом Секретарiату.

     Господарсько-фiнансовий департамент має печатку iз зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, iншi печатки, штампи i бланки встановленого зразка.

     19. Перший заступник i заступники Державного секретаря Кабiнету Мiнiстрiв України, керiвники та iншi працiвники Апарату Прем'єр-мiнiстра України, патронатних служб, державнi службовцi та iншi працiвники структурних пiдроздiлiв Секретарiату несуть персональну вiдповiдальнiсть за виконання покладених на них завдань i обов'язкiв, дотримання законодавства i правил внутрiшнього службового розпорядку.

     20. Припинення повноважень Кабiнету Мiнiстрiв України не є пiдставою для звiльнення з посад державних службовцiв та iнших працiвникiв Секретарiату, крiм працiвникiв Апарату Прем'єр-мiнiстра України та патронатних служб.

     21. Права, обов'язки i вiдповiдальнiсть державних службовцiв Секретарiату визначаються законодавством про державну службу, цим Положенням, положеннями про структурнi пiдроздiли Секретарiату, посадовими iнструкцiями i правилами внутрiшнього службового розпорядку.

     22. Умови оплати працi державних службовцiв та iнших працiвникiв Секретарiату визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України, а оплата працi здiйснюється в межах коштiв, передбачених у державному бюджетi.

     23. Умови матерiально-побутового забезпечення, медичного та транспортного обслуговування державних службовцiв та iнших працiвникiв Секретарiату визначаються в установленому порядку вiдповiдно до законодавства.

     24. Структура Секретарiату та гранична чисельнiсть його працiвникiв затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.

     25. Кошторис та штатний розпис Секретарiату затверджує Державний секретар Кабiнету Мiнiстрiв України в установленому порядку у межах бюджетних асигнувань, передбачених для забезпечення дiяльностi Секретарiату.

     26. Секретарiат має печатку iз зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, iншi печатки, штампи i бланки встановленого зразка.".

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 30 липня 2025 р. N 927

ПЕРЕЛIК
постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, що втратили чиннiсть

     1. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24 червня 2016 р. N 394 "Про затвердження Положення про Мiнiстра Кабiнету Мiнiстрiв України" (Офiцiйний вiсник України, 2016 р., N 52, ст. 1839).

     2. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 14 вересня 2016 р. N 631 "Про внесення змiни до пункту 5 Положення про Мiнiстра Кабiнету Мiнiстрiв України" (Офiцiйний вiсник України, 2016 р., N 75, ст. 2512).

     3. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16 листопада 2016 р. N 839 "Про внесення змiн до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 4 вересня 2013 р. N 706 i вiд 24 червня 2016 р. N 394" (Офiцiйний вiсник України, 2016 р., N 94, ст. 3073).

     4. Пункт 7 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України щодо дiяльностi Державного агентства з питань електронного урядування, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 16 листопада 2016 р. N 887 (Офiцiйний вiсник України, 2016 р., N 97, ст. 3144).

     5. Пункт 1 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24 червня 2016 р. N 394 i вiд 18 вересня 2019 р. N 856, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 червня 2023 р. N 645 (Офiцiйний вiсник України, 2023 р., N 63, ст. 3593).

     6. Пункт 2 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 10 вересня 2014 р. N 442 i вiд 24 червня 2016 р. N 394, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 14 липня 2023 р. N 722 (Офiцiйний вiсник України, 2023 р., N 69, ст. 4001).

Основное меню

  • Главная
  • Программное обеспечение
  • Загрузка
  • Форум
  • Курсы валют

Навигатор ВЭД

  • База документов
  • Каталог документов
  • Подборка документов
  • Украинская классификация товаров ВЭД
  • Единый список товаров двойного назначения
  • Классификационные решения ГТСУ
  • Средняя расчетная стоимость товаров согласно УКТВЭД
  • Справка по товару УКТВЭД
  • Таможенный калькулятор
  • Таможенный калькулятор для граждан (M16)
  • Расчет импорта автомобиля

Информационная поддержка

  • Электронное декларирование
  • NCTS Фаза 5
  • Единое окно для международной торговли
  • Время ожидания в пунктах пропуска
  • Проверить ГТД
  • Таможенный кодекс Украины
  • Кодексы Украины
  • Справочные материалы
  • Архив новостей
  • Обсуждение законопроектов
  • Удаленный контроль ГТД
  • Перечень тестовых заданий
  • Часто задаваемые вопросы
  • Реклама на сайте
Copyright © 2025 НТФ «Интес» Все права сохранены.
Поддержка: support@qdpro.com.ua