КОДЕКС ЦИВIЛЬНОГО ЗАХИСТУ УКРАЇНИ
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
Законами України
вiд 14 травня 2013 року N 224-VII,
вiд 20 червня 2013 року N 353-VII,
вiд 27 березня 2014 року N 1166-VI,
вiд 28 грудня 2014 року N 76-VIII,
вiд 15 сiчня 2015 року N 124-VIII,
вiд 10 листопада 2015 року N 766-VIII,
вiд 2 червня 2016 року N 1404-VIII,
вiд 13 квiтня 2017 року N 2020-VIII,
вiд 2 жовтня 2018 року N 2581-VIII,
вiд 20 вересня 2019 року N 124-IX,
вiд 31 жовтня 2019 року N 263-IX,
вiд 4 березня 2020 року N 524-IX,
вiд 30 березня 2020 року N 540-IX,
вiд 17 червня 2020 року N 720-IX,
вiд 16 грудня 2020 року N 1089-IX,
вiд 5 лютого 2021 року N 1217-IX,
вiд 19 лютого 2021 року N 1259-IX
(У текстi Кодексу слово "iнвалiд" у всiх вiдмiнках i числах замiнено словами "особа з iнвалiднiстю" у вiдповiдному вiдмiнку i числi, а слово "Iнвалiди" - словами "Особи з iнвалiднiстю" згiдно iз Законом України вiд 2 жовтня 2018 року N 2581-VIII) |
Стаття 1. Вiдносини, що регулюються Кодексом цивiльного захисту України
1. У цьому Кодексi термiни вживаються в такому значеннi:
16) зона надзвичайної ситуацiї - окрема територiя, акваторiя, де сталася надзвичайна ситуацiя;
19) катастрофа - велика за масштабами аварiя чи iнша подiя, що призводить до тяжких наслiдкiв;
Стаття 3. Правова основа цивiльного захисту
1. Правовою основою цивiльного захисту є Конституцiя України, цей Кодекс, iншi закони України, а також акти Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України.
Стаття 5. Класифiкацiя надзвичайних ситуацiй
Стаття 6. Суб'єкти забезпечення цивiльного захисту
1. Цивiльний захист забезпечується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про основи нацiональної безпеки України", суб'єктами, уповноваженими захищати населення, територiї, навколишнє природне середовище i майно, згiдно з вимогами цього Кодексу - у мирний час, а також в особливий перiод - у межах реалiзацiї заходiв держави щодо оборони України.
1) Рада нацiональної безпеки i оборони України;
Стаття 7. Основнi принципи здiйснення цивiльного захисту
1. Цивiльний захист здiйснюється за такими основними принципами:
2) комплексного пiдходу до вирiшення завдань цивiльного захисту;
3) прiоритетностi завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров'я громадян;
Роздiл II
ЄДИНА ДЕРЖАВНА СИСТЕМА ЦИВIЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Глава 2. Єдина державна система цивiльного захисту та її складовi
Стаття 8. Єдина державна система цивiльного захисту
3. Основними завданнями єдиної державної системи цивiльного захисту є:
2) забезпечення реалiзацiї заходiв щодо запобiгання виникненню надзвичайних ситуацiй;
3) навчання населення щодо поведiнки та дiй у разi виникнення надзвичайної ситуацiї;
9) захист населення у разi виникнення надзвичайних ситуацiй;
11) пом'якшення можливих наслiдкiв надзвичайних ситуацiй у разi їх виникнення;
12) здiйснення заходiв щодо соцiального захисту постраждалого населення;
14) iншi завдання, визначенi законом.
Стаття 9. Функцiональнi пiдсистеми єдиної державної системи цивiльного захисту
Стаття 10. Територiальнi пiдсистеми єдиної державної системи цивiльного захисту та їх ланки
3. Ланки територiальних пiдсистем створюються:
1) Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим - у районах Автономної Республiки Крим;
3) органами мiсцевого самоврядування - в обласних центрах, у мiстах обласного i районного значення.
4. Положення про ланку територiальної пiдсистеми затверджується органом, що її створив.
Глава 3. Функцiонування єдиної державної системи цивiльного захисту
Стаття 11. Режими функцiонування єдиної державної системи цивiльного захисту
1) повсякденного функцiонування;
Стаття 12. Режим повсякденного функцiонування
Стаття 13. Режим пiдвищеної готовностi
Стаття 14. Режим надзвичайної ситуацiї
Стаття 15. Режим надзвичайного стану
Роздiл III
ПОВНОВАЖЕННЯ СУБ'ЄКТIВ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЦИВIЛЬНОГО
ЗАХИСТУ
Стаття 16. Повноваження Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi цивiльного захисту
1. До повноважень Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi цивiльного захисту належить:
1) керiвництво єдиною державною системою цивiльного захисту;
2) органiзацiя здiйснення заходiв щодо лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй;
4) вiднесення мiст до груп цивiльного захисту, затвердження їх перелiку;
11) забезпечення реалiзацiї вимог техногенної та пожежної безпеки;
16) визначення порядку навчання населення дiям у надзвичайних ситуацiях;
17) здiйснення iнших повноважень, передбачених цим Кодексом та iншими законодавчими актами.
1. До системи центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, входять сили цивiльного захисту, навчальнi заклади та науковi установи, заклади охорони здоров'я (медичнi пiдроздiли) (далi - органи та пiдроздiли цивiльного захисту), якi входять до сфери його управлiння.
2. Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту:
1) здiйснює безпосереднє керiвництво дiяльнiстю єдиної державної системи цивiльного захисту;
2) формує проекти планiв у сферi цивiльного захисту державного рiвня на мирний час та особливий перiод i подає їх на розгляд Кабiнету Мiнiстрiв України, органiзовує планування заходiв цивiльного захисту центральними та мiсцевими органами виконавчої влади;
3) проводить пiдготовку органiв управлiння функцiональних i територiальних пiдсистем єдиної державної системи цивiльного захисту та їх ланок;
4) здiйснює оповiщення та iнформування центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацiй, здiйснює методичне керiвництво щодо створення i належного функцiонування систем оповiщення цивiльного захисту рiзних рiвнiв;
5) залучає пiдроздiли пошуково-рятувальних сил та аварiйно-рятувальних служб центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади, пiдприємств, установ та органiзацiй усiх форм власностi та координує їх дiяльнiсть пiд час лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй державного i регiонального рiвнiв, органiзовує проведення пошуково-рятувальних робiт та здiйснює контроль за їх проведенням;
6) забезпечує гасiння пожеж, рятування людей та надання допомоги в лiквiдацiї наслiдкiв аварiй, катастроф, стихiйного лиха та iнших деяких видiв небезпечних подiй, що становлять загрозу життю або здоров'ю населення чи призводять до завдання матерiальних збиткiв;
7) органiзовувати та забезпечувати охорону вiд пожеж пiдприємств, установ, органiзацiй та iнших об'єктiв на пiдставi договорiв в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України;
8) здiйснює органiзацiю авiацiйного пошуку i рятування повiтряних суден, що зазнають або зазнали лиха, координує проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт авiацiйними силами i засобами центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади, пiдприємств, установ та органiзацiй усiх форм власностi;
9) бере участь у роботi комiсiй з розслiдування авiацiйних подiй;
10) здiйснює безпосереднє управлiння заходами з переведення єдиної державної системи цивiльного захисту з режиму функцiонування у мирний час на функцiонування в умовах особливого перiоду;
11) бере участь у розробленнi мобiлiзацiйного плану держави;
12) розгортає у разi проведення мобiлiзацiї спецiальнi формування, призначенi для виконання окремих завдань цивiльного захисту мiст, вiднесених до груп цивiльного захисту, та суб'єктiв господарювання, вiднесених до категорiй цивiльного захисту;
13) веде облiк осiб, якi проходять службу цивiльного захисту, а також тих, якi уклали контракт про перебування у резервi служби цивiльного захисту;
14) визначає потребу в фiнансових та матерiально-технiчних ресурсах органiв та пiдроздiлiв цивiльного захисту для виконання ними завдань особливого перiоду та у разi проведення цiльової мобiлiзацiї, подає вiдповiднi пропозицiї до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi економiчного i соцiального розвитку;
15) здiйснює координацiю, органiзацiю та методичне керiвництво щодо визначення стану готовностi функцiональних i територiальних пiдсистем до вирiшення завдань цивiльного захисту у мирний час та в особливий перiод;
16) формує та реалiзує заходи державної полiтики щодо створення, утримання та реконструкцiї фонду захисних споруд цивiльного захисту, ведення їх облiку;
17) формує та реалiзує заходи державної полiтики щодо впровадження iнженерно-технiчних заходiв цивiльного захисту, забезпечує нормативно-правове регулювання у цiй сферi, здiйснює роботу щодо вiднесення населених пунктiв та об'єктiв нацiональної економiки до груп (категорiй) з цивiльного захисту, виконує функцiї з нормування у будiвництвi щодо заходiв цивiльного захисту при проектуваннi та будiвництвi;
18) формує та реалiзує заходи державної полiтики у сферi радiацiйного i хiмiчного захисту, координує та контролює здiйснення заходiв щодо захисту населення i територiй при виникненнi радiацiйних аварiй та надзвичайних ситуацiй, пов'язаних з виливом (викидом) небезпечних хiмiчних речовин, встановлює вимоги для засобiв радiацiйного i хiмiчного захисту населення та аварiйно-рятувальних формувань;
19) здiйснює прогнозування спiльно iз центральними та мiсцевими органами виконавчої влади, органами мiсцевого самоврядування, пiдприємствами, установами, органiзацiями iмовiрностi виникнення надзвичайних ситуацiй, визначає показники ризику та здiйснює районування територiї України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацiй;
20) здiйснює реалiзацiю державної полiтики стосовно заходiв з евакуацiї населення, координує дiяльнiсть центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, суб'єктiв господарювання з цих питань;
21) забезпечує у межах своїх повноважень реалiзацiю державної полiтики з питань медичного та бiологiчного захисту населення у разi виникнення надзвичайних ситуацiй;
22) здiйснює лiквiдацiю медико-санiтарних наслiдкiв надзвичайних ситуацiй, надання екстреної медичної допомоги у зонi надзвичайної ситуацiї (осередку ураження) постраждалим та рятувальникам, заходи з медичного забезпечення (лiкувально-профiлактичнi, санiтарно-гiгiєнiчнi, медичне постачання та санаторно-курортне лiкування) осiб рядового i начальницького складу, ветеранiв служби цивiльного захисту (вiйни) та членiв їхнiх сiмей;
23) видає експертнi висновки про рiвень надзвичайної ситуацiї, веде їх облiк;
24) забезпечує виконання заходiв з мiнiмiзацiї та лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй, пов'язаних з технологiчними терористичними проявами та iншими видами терористичної дiяльностi пiд час проведення антитерористичних операцiй, проводить просвiтницьку та практично-навчальну роботу з метою пiдготовки населення до дiй в умовах вчинення терористичного акту;
25) виконує пiротехнiчнi роботи, пов'язанi зi знешкодженням вибухонебезпечних предметiв, що залишилися на територiї України пiсля воєн, сучасних боєприпасiв та пiдривних засобiв (крiм вибухових пристроїв, що використовуються в терористичних цiлях), крiм територiй, якi наданi для розмiщення i постiйної дiяльностi вiйськових частин, установ, вiйськових навчальних закладiв, пiдприємств та органiзацiй Збройних Сил України, iнших вiйськових формувань, затверджує порядок органiзацiї таких робiт та порядок взаємодiї пiд час їх виконання;
26) затверджує статут дiй у надзвичайних ситуацiях органiв управлiння та пiдроздiлiв Оперативно-рятувальної служби цивiльного захисту;
27) затверджує порядок органiзацiї внутрiшньої, гарнiзонної та караульної служб у пiдпорядкованих органах та пiдроздiлах;
28) здiйснює атестацiю та сертифiкацiю аварiйно-рятувальних служб i рятувальникiв;
29) здiйснює контроль за готовнiстю авiацiйних сил та засобiв пошуку i рятування до проведення пошуку i рятування, за органiзацiєю пошуково-рятувального забезпечення польотiв повiтряних суден авiацiї центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ та органiзацiй усiх форм власностi;
30) вносить до вiдповiдних органiв пропозицiї щодо припинення польотiв у разi порушення вимог нормативних документiв з питань пошуково-рятувального забезпечення до усунення недолiкiв;
31) затверджує порядок органiзацiї використання авiацiйних сил i засобiв для проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт на територiї України;
32) проводить експертизи надзвичайних ситуацiй та визначає їх рiвнi;
33) затверджує загальнодержавнi правила техногенної та пожежної безпеки, а також вимоги, iнструкцiї i методики, iншi нормативно-правовi акти у сферi техногенної та пожежної безпеки, якi є обов'язковими для всiх пiдприємств, установ, органiзацiй;
34) здiйснює нормативно-правове регулювання щодо порядку органiзацiї та здiйснення державного нагляду у сферах пожежної i техногенної безпеки, дозвiльно-реєстрацiйної дiяльностi, оформлення матерiалiв про адмiнiстративнi правопорушення, порядку та умов застосування запобiжних заходiв;
35) затверджує перелiк критерiїв, за якими проводиться розмежування категорiй зон радiоактивно забруднених територiй;
36) затверджує вiдомчi норми i правила щодо фiзичного захисту ядерних установок, ядерних матерiалiв, радiоактивних вiдходiв, iнших джерел iонiзуючого випромiнювання;
37) здiйснює виконання актiв Верховної Ради України, Президента України про надання Україною гуманiтарної допомоги iншим державам, у тому числi органiзовує закупiвлю послуг iз завантаження, вивезення та складування вантажiв, здiйснює їх супроводження до мiсця призначення та передачу отримувачам гуманiтарної допомоги;
38) затверджує перелiк центрiв медико-психологiчної реабiлiтацiї, порядок проходження медико-психологiчної реабiлiтацiї, положення про медико-психологiчну реабiлiтацiю та вiдповiднiсть санаторно-курортних установ вимогам медико-психологiчної реабiлiтацiї;
39) виключено;
40) виключено;
41) виключено;
42) визначає основнi напрями розвитку вiдомчої науки, виступає замовником наукових робiт, бере участь у проведеннi прикладних науково-дослiдних робiт щодо всебiчного розвитку напрямiв своєї вiдповiдальностi, перевiряє, переглядає та скасовує галузевi стандарти з питань цивiльного захисту, рятувальної справи та гiдрометеорологiчної дiяльностi;
43) органiзовує та визначає порядок проведення професiйної пiдготовки, пiдвищення квалiфiкацiї та перепiдготовки осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту;
44) органiзовує навчання з питань цивiльного захисту посадових осiб центральних i мiсцевих органiв виконавчої влади та органiв мiсцевого самоврядування i суб'єктiв господарювання, органiзовує розроблення, розглядає та затверджує програми з навчання населення дiям у надзвичайних ситуацiях, органiзовує та контролює їх виконання;
45) встановлює порядок пiдготовки, перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту;
46) здiйснює функцiї з органiзацiї та навчально-методичного забезпечення навчання (пiдвищення квалiфiкацiї за цiльовим призначенням) керiвних кадрiв i фахiвцiв центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, пiдприємств, установ та органiзацiй, на яких поширюється дiя законiв у сферi цивiльного захисту, затверджує навчальнi плани i програми пiслядипломної професiйної освiти;
47) затверджує навчальнi програми перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї робiтничих кадрiв сфери цивiльного захисту;
48) затверджує типове положення про територiальнi курси, навчально-методичнi центри цивiльного захисту та безпеки життєдiяльностi;
49) затверджує освiтньо-професiйнi програми пiдготовки магiстрiв для професiйної дiяльностi на державнiй службi у сферi цивiльного захисту в межах напряму пiдготовки "Державне управлiння";
50) бере участь у формуваннi державного оборонного замовлення;
51) здiйснює реалiзацiю державної полiтики стосовно державної таємницi, контроль за її збереженням в апаратi центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, територiальних органах, спецiальних формуваннях i пiдроздiлах, на пiдприємствах, в установах та органiзацiях, що належать до сфери його управлiння;
52) здiйснює мiжнародне спiвробiтництво у сферi цивiльного захисту;
53) створює та веде Державний реєстр потенцiйно небезпечних об'єктiв;
54) здiйснює iншi повноваження вiдповiдно до Конституцiї та законiв України.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз законами України вiд 20.06.2013р. N 353-VII, вiд 13.04.2017р. N 2020-VIII, вiд 20.09.2019р. N 124-IX) |
Стаття 18. Повноваження iнших центральних органiв виконавчої влади у сферi цивiльного захисту
1. До повноважень iнших центральних органiв виконавчої влади у сферi цивiльного захисту належить:
2) здiйснення заходiв щодо захисту населення i територiй пiд час надзвичайних ситуацiй;
3) забезпечення виконання завдань цивiльного захисту створеними ними функцiональними пiдсистемами;
20) створення та ведення Державного реєстру потенцiйно небезпечних об'єктiв;
1. До повноважень Ради мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, мiсцевих державних адмiнiстрацiй у сферi цивiльного захисту належить:
1) забезпечення цивiльного захисту на вiдповiднiй територiї;
2) забезпечення виконання завдань створеними ними територiальними пiдсистемами та їх ланками;
3) забезпечення реалiзацiї вимог техногенної безпеки на потенцiйно небезпечних об'єктах та iнших суб'єктах господарювання, якi можуть створити реальну загрозу виникнення аварiї, що належать до сфери їх управлiння;
4) розроблення та забезпечення реалiзацiї регiональних, мiсцевих програм та планiв заходiв у сферi цивiльного захисту, зокрема спрямованих на захист населення i територiй вiд надзвичайних ситуацiй та запобiгання їх виникненню, забезпечення техногенної та пожежної безпеки;
5) керiвництво створеними ними аварiйно-рятувальними службами, формуваннями та спецiалiзованими службами цивiльного захисту, мiсцевою та добровiльною пожежною охороною, забезпечення їх дiяльностi та здiйснення контролю за готовнiстю до дiй за призначенням;
6) створення за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, та пiдтримання у постiйнiй готовностi територiальної системи централiзованого оповiщення, здiйснення її модернiзацiї та забезпечення функцiонування;
7) забезпечення оповiщення та iнформування населення про загрозу i виникнення надзвичайних ситуацiй, у тому числi в доступнiй для осiб з вадами зору та слуху формi;
8) органiзацiя аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт, робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй на вiдповiднiй територiї, а також радiацiйного, хiмiчного, бiологiчного, медичного захисту населення та iнженерного захисту територiй вiд наслiдкiв таких ситуацiй;
81) забезпечення пожежної безпеки на вiдповiдних територiях та об'єктах, забезпечення функцiонування пожежно-рятувальних пiдроздiлiв мiсцевої пожежної охорони для гасiння пожеж;
9) органiзацiя та керiвництво проведенням вiдновлювальних робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй;
10) органiзацiя та здiйснення евакуацiї населення, майна у безпечнi райони, їх розмiщення, створення служб медицини катастроф, необхiдних для надання екстреної медичної допомоги та життєзабезпечення населення;
11) контроль за станом навколишнього природного середовища, санiтарно-гiгiєнiчною та епiдемiчною ситуацiєю, за мiсцями захоронення бiологiчних матерiалiв, заражених активними формами бактерiй;
12) розроблення та здiйснення на вiдповiднiй територiї заходiв, спрямованих на забезпечення сталого функцiонування суб'єктiв господарювання, що належать до сфери їх управлiння, в особливий перiод;
13) пiдготовка пропозицiй щодо вiднесення мiст до груп цивiльного захисту та подання їх центральному органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту;
14) вiднесення вiдповiдно до основних показникiв суб'єктiв господарювання, що належать до сфери їх управлiння, до категорiї цивiльного захисту та затвердження їх перелiку у порядку, що встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України;
15) створення i використання матерiальних резервiв для запобiгання та лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй;
16) завчасне накопичення i пiдтримання у постiйнiй готовностi засобiв iндивiдуального захисту для населення, яке проживає у прогнозованих зонах хiмiчного забруднення i зонах спостереження суб'єктiв господарювання радiацiйної небезпеки I i II категорiй, та формувань цивiльного захисту, а також приладiв дозиметричного i хiмiчного контролю та розвiдки;
17) взаємодiя з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, щодо виконання завдань цивiльного захисту;
18) органiзацiя та забезпечення життєдiяльностi постраждалих вiд надзвичайних ситуацiй, а також пiд час ведення воєнних (бойових) дiй або внаслiдок таких дiй;
19) забезпечення соцiального захисту постраждалих внаслiдок надзвичайної ситуацiї, зокрема виплати матерiальної допомоги;
20) створення на регiональному та мiсцевому рiвнях комiсiй з питань техногенно-екологiчної безпеки i надзвичайних ситуацiй, а в разi виникнення надзвичайних ситуацiй - спецiальних комiсiй з їх лiквiдацiї (за потреби), забезпечення їх функцiонування;
21) забезпечення навчання з питань цивiльного захисту, техногенної та пожежної безпеки посадових осiб мiсцевих державних адмiнiстрацiй, суб'єктiв господарювання, що належать до сфери їх управлiння, керiвникiв та їх заступникiв, здiйснення пiдготовки населення до дiй у надзвичайних ситуацiях;
22) органiзацiя виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкцiї фонду захисних споруд цивiльного захисту;
23) визначення потреби фонду захисних споруд цивiльного захисту;
24) планування та органiзацiя роботи з дообладнання або спорудження в особливий перiод пiдвальних та iнших заглиблених примiщень для укриття населення;
25) прийняття рiшень про подальше використання захисних споруд цивiльного захисту державної та комунальної власностi;
26) органiзацiя облiку фонду захисних споруд цивiльного захисту;
27) здiйснення контролю за утриманням та станом готовностi захисних споруд цивiльного захисту;
28) органiзацiя проведення технiчної iнвентаризацiї захисних споруд цивiльного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, з фонду таких споруд;
29) розроблення та здiйснення комплексу заходiв, спрямованих на полiпшення пожежної безпеки суб'єктiв господарювання, що належать до сфери їх управлiння;
30) здiйснення iнших повноважень у сферi цивiльного захисту, передбачених цим Кодексом та iншими законодавчими актами.
2. До повноважень органiв мiсцевого самоврядування у сферi цивiльного захисту належить:
1) забезпечення цивiльного захисту на вiдповiднiй територiї;
2) забезпечення виконання завдань створеними ними ланками територiальних пiдсистем;
3) забезпечення реалiзацiї вимог техногенної та пожежної безпеки на суб'єктах господарювання, що належать до сфери їх управлiння, якi можуть створити реальну загрозу виникнення аварiї;
4) розроблення та забезпечення реалiзацiї програм та планiв заходiв у сферi цивiльного захисту, зокрема спрямованих на захист населення i територiй вiд надзвичайних ситуацiй та запобiгання їх виникненню, забезпечення техногенної та пожежної безпеки;
5) керiвництво створеними ними аварiйно-рятувальними службами, формуваннями та спецiалiзованими службами цивiльного захисту, мiсцевою та добровiльною пожежною охороною, забезпечення їх дiяльностi та здiйснення контролю за готовнiстю до дiй за призначенням;
6) створення за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, та пiдтримання у постiйнiй готовностi мiсцевої системи централiзованого оповiщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацiй, здiйснення її модернiзацiї та забезпечення функцiонування;
7) забезпечення оповiщення та iнформування населення про загрозу i виникнення надзвичайних ситуацiй, у тому числi в доступнiй для осiб з вадами зору та слуху формi;
8) органiзацiя робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй на вiдповiднiй територiї мiст, селищ та сiл, а також радiацiйного, хiмiчного, бiологiчного, медичного захисту населення та iнженерного захисту територiй вiд наслiдкiв таких ситуацiй;
81) забезпечення пожежної безпеки на вiдповiдних територiях та об'єктах, забезпечення функцiонування пожежно-рятувальних пiдроздiлiв мiсцевої пожежної охорони для гасiння пожеж;
9) органiзацiя та керiвництво проведенням вiдновлювальних робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй;
10) органiзацiя та здiйснення евакуацiї населення, майна у безпечнi райони, їх розмiщення та життєзабезпечення населення;
11) контроль за станом навколишнього природного середовища, санiтарно-гiгiєнiчною та епiдемiчною ситуацiєю;
12) розроблення та здiйснення заходiв, спрямованих на забезпечення сталого функцiонування суб'єктiв господарювання в особливий перiод, що належать до сфери їх управлiння;
13) пiдготовка пропозицiй щодо вiднесення мiст до груп цивiльного захисту та подання їх Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, вiдповiдним обласним державним адмiнiстрацiям;
14) вiднесення суб'єктiв господарювання, що належать до сфери їх управлiння, до категорiй цивiльного захисту вiдповiдно до основних показникiв та затвердження їх перелiку;
15) створення i використання матерiальних резервiв для запобiгання та лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй;
16) завчасне накопичення i пiдтримання у постiйнiй готовностi засобiв iндивiдуального захисту для населення, яке проживає у прогнозованих зонах хiмiчного забруднення i зонах спостереження суб'єктiв господарювання радiацiйної небезпеки I i II категорiй, та формувань цивiльного захисту, а також приладiв дозиметричного i хiмiчного контролю та розвiдки;
17) взаємодiя з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, щодо виконання завдань цивiльного захисту;
18) органiзацiя та забезпечення життєдiяльностi постраждалих вiд надзвичайних ситуацiй, а також пiд час ведення воєнних (бойових) дiй або внаслiдок таких дiй;
19) забезпечення складення довiдок про визнання особи постраждалою внаслiдок надзвичайної ситуацiї, спискiв (реєстрiв) постраждалих внаслiдок надзвичайної ситуацiї, вiдповiдно до яких надається матерiальна допомога, спискiв загиблих осiб на пiдставi їх iдентифiкацiї;
20) забезпечення соцiального захисту постраждалих внаслiдок надзвичайної ситуацiї, зокрема виплати матерiальної допомоги;
21) створення у мiстах комiсiй з питань техногенно-екологiчної безпеки i надзвичайних ситуацiй, а в разi виникнення надзвичайних ситуацiй - спецiальних комiсiй з їх лiквiдацiї (за потреби), забезпечення їх функцiонування;
22) забезпечення навчання з питань цивiльного захисту посадових осiб органiв мiсцевого самоврядування та суб'єктiв господарювання комунальної власностi, здiйснення пiдготовки населення до дiй у надзвичайних ситуацiях;
23) органiзацiя виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкцiї фонду захисних споруд цивiльного захисту;
24) визначення потреби фонду захисних споруд цивiльного захисту;
25) планування та органiзацiя роботи з дообладнання або спорудження в особливий перiод пiдвальних та iнших заглиблених примiщень для укриття населення;
26) прийняття рiшень про подальше використання захисних споруд цивiльного захисту державної та комунальної власностi у разi банкрутства (лiквiдацiї) суб'єкта господарювання, на балансi якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд;
27) органiзацiя облiку фонду захисних споруд цивiльного захисту;
28) здiйснення контролю за утриманням та станом готовностi захисних споруд цивiльного захисту;
29) органiзацiя проведення технiчної iнвентаризацiї захисних споруд цивiльного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, з фонду захисних споруд цивiльного захисту;
30) реалiзацiя заходiв, спрямованих на полiпшення пожежної безпеки суб'єктiв господарювання комунальної форми власностi;
31) здiйснення iнших повноважень у сферi цивiльного захисту, передбачених цим Кодексом та iншими законодавчими актами.
3. Органiзацiя заходiв цивiльного захисту в територiальних пiдсистемах здiйснюється Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, мiсцевими державними адмiнiстрацiями, органами мiсцевого самоврядування.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.02.2021р. N 1259-IX) |
Стаття 20. Завдання i обов'язки суб'єктiв господарювання
1. До завдань i обов'язкiв суб'єктiв господарювання у сферi цивiльного захисту належить:
1) забезпечення виконання заходiв у сферi цивiльного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання;
9) декларування безпеки об'єктiв пiдвищеної небезпеки;
10) розроблення планiв локалiзацiї та лiквiдацiї наслiдкiв аварiй на об'єктах пiдвищеної небезпеки;
11) проведення об'єктових тренувань i навчань з питань цивiльного захисту;
16) здiйснення облiку захисних споруд цивiльного захисту, якi перебувають на балансi (утриманнi);
17) дотримання протиепiдемiчного, протиепiзоотичного та протиепiфiтотичного режиму;
Стаття 21. Права та обов'язки громадян у сферi цивiльного захисту
1. Громадяни України мають право на:
2) забезпечення засобами колективного та iндивiдуального захисту та їх використання;
2. Громадяни України зобов'язанi:
1) дотримуватися правил поведiнки, безпеки та дiй у надзвичайних ситуацiях;
4) повiдомляти службi екстреної допомоги населенню про виникнення надзвичайних ситуацiй;
3. Iноземцi та особи без громадянства, якi перебувають в Українi на законних пiдставах, у разi виникнення надзвичайних ситуацiй користуються тими самими правами, а також несуть такi самi обов'язки, як i громадяни України, за винятками, встановленими Конституцiєю, законами чи мiжнародними договорами України, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України.
Глава 5. Сили цивiльного захисту
Стаття 22. Склад та основнi завдання сил цивiльного захисту
1. До сил цивiльного захисту належать:
1) Оперативно-рятувальна служба цивiльного захисту;
2) аварiйно-рятувальнi служби;
3) формування цивiльного захисту;
4) спецiалiзованi служби цивiльного захисту;
5) пожежно-рятувальнi пiдроздiли (частини);
6) добровiльнi формування цивiльного захисту.
2. Основними завданнями сил цивiльного захисту є:
2) проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт;
7) проведення робiт щодо життєзабезпечення постраждалих;
3. Сили цивiльного захисту можуть залучатися до проведення вiдновлювальних робiт.
Стаття 23. Аварiйно-рятувальнi служби
1. Аварiйно-рятувальнi служби подiляються на:
1) державнi, регiональнi, комунальнi, об'єктовi та громадських органiзацiй;
2) спецiалiзованi та неспецiалiзованi;
3) професiйнi та непрофесiйнi.
2. Аварiйно-рятувальнi служби утворюються:
3) комунальнi - органами мiсцевого самоврядування у мiстi, районi мiста, селищi, селi;
4) об'єктовi - керiвником суб'єкта господарювання, що експлуатує об'єкти пiдвищеної небезпеки;
5) громадських органiзацiй - громадською органiзацiєю вiдповiдно до закону.
6. Працiвники аварiйно-рятувальної служби подiляються на основних та допомiжних.
12. На аварiйно-рятувальнi служби покладається виконання таких завдань:
7) забезпечення готовностi своїх органiв управлiння, сил i засобiв до дiй за призначенням;
13. Аварiйно-рятувальнi служби мають право на:
Стаття 24. Оперативно-рятувальна служба цивiльного захисту
1. Оперативно-рятувальна служба цивiльного захисту функцiонує в системi центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, i складається з органiв управлiння, аварiйно-рятувальних формувань центрального пiдпорядкування, аварiйно-рятувальних формувань спецiального призначення, спецiальних авiацiйних, морських та iнших формувань, державних пожежно-рятувальних пiдроздiлiв (частин), навчальних центрiв, формувань та пiдроздiлiв забезпечення.
2. Органiзацiя та порядок повсякденної дiяльностi Оперативно-рятувальної служби цивiльного захисту та функцiонування її пiд час виконання завдань за призначенням визначаються Положенням про Оперативно-рятувальну службу цивiльного захисту, що затверджується центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту.
3. Для аварiйно-рятувальних формувань центрального пiдпорядкування Оперативно-рятувальної служби цивiльного захисту рiшенням керiвника центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, встановлюються зони вiдповiдальностi щодо реагування на надзвичайнi ситуацiї.
4. Критерiї утворення державних пожежно-рятувальних пiдроздiлiв (частини) Оперативно-рятувальної служби цивiльного захисту в адмiнiстративно-територiальних одиницях та перелiк суб'єктiв господарювання, де утворюються такi пiдроздiли (частини), визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
5. До повноважень Оперативно-рятувальної служби цивiльного захисту належить:
1) аварiйно-рятувальне обслуговування на договiрнiй основi об'єктiв пiдвищеної небезпеки та окремих територiй, що перебувають у власностi, володiннi або користуваннi суб'єктiв господарювання, на яких iснує небезпека виникнення надзвичайних ситуацiй, перелiк яких визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України;
2) подання мiсцевим державним адмiнiстрацiям, органам мiсцевого самоврядування та суб'єктам господарювання пропозицiй щодо полiпшення протиаварiйного стану об'єктiв пiдвищеної небезпеки та окремих територiй, що перебувають у власностi, володiннi або користуваннi суб'єктiв господарювання, та усунення виявлених порушень вимог щодо дотримання техногенної безпеки;
3) невiдкладне iнформування керiвникiв суб'єктiв господарювання, що експлуатують об'єкти пiдвищеної небезпеки, про виявлення порушень вимог техногенної безпеки;
4) отримання вiд мiсцевих державних адмiнiстрацiй, органiв мiсцевого самоврядування та суб'єктiв господарювання iнформацiї, необхiдної для виконання покладених на службу завдань;
5) безперешкодний доступ на об'єкти суб'єктiв господарювання та їх територiю для виконання аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт, робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй, гасiння пожеж;
6) право вимагати вiд усiх осiб, якi перебувають у зонi надзвичайної ситуацiї, додержання встановлених заходiв безпеки;
7) проведення пiд час лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй документування, кiно- i вiдеозйомки, фотографування та звукозапису;
8) участь у роботi комiсiй з розслiдування причин виникнення надзвичайних ситуацiй у суб'єктiв господарювання i на територiях, що нею обслуговуються;
9) тимчасова заборона або обмеження руху транспортних засобiв i пiшоходiв поблизу та в межах зони надзвичайної ситуацiї, мiсцi гасiння пожежi, а також доступу громадян на окремi об'єкти i територiї;
10) здiйснення аварiйно-рятувального забезпечення туристичних груп та окремих туристiв.
6. Повноваження Оперативно-рятувальної служби цивiльного захисту та iнших професiйних аварiйно-рятувальних служб можуть бути обмеженi на територiях та у суб'єктiв господарювання, у яких вiдповiдно до Закону України "Про державну таємницю" встановлено спецiальнi перепускнi та внутрiшньооб'єктовi режими.
7. Для здiйснення заходiв з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй органи управлiння i формування Оперативно-рятувальної служби цивiльного захисту використовують спецiальнi транспортнi засоби. Перевага таких засобiв у дорожньому русi, а також правила встановлення спецiальних свiтлових i звукових сигнальних пристроїв та нанесення кольорово-графiчних позначень на них визначаються актами законодавства.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.06.2013р. N 353-VII) |
Стаття 25. Спецiалiзованi служби цивiльного захисту
б) в областi, мiстах Києвi та Севастополi, районi - мiсцевою державною адмiнiстрацiєю;
в) у мiстi обласного значення - органом мiсцевого самоврядування.
2. Органом управлiння спецiалiзованою службою цивiльного захисту є:
2) вiдповiдний структурний пiдроздiл центрального органу виконавчої влади.
3. Спецiалiзованi служби цивiльного захисту мають право на:
Стаття 26. Формування цивiльного захисту
1. Формування цивiльного захисту подiляються на об'єктовi i територiальнi.
а) в Автономнiй Республiцi Крим - Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим;
б) в областi, мiстах Києвi та Севастополi, районi - вiдповiдною мiсцевою державною адмiнiстрацiєю;
в) у мiстi обласного значення - мiською радою.
Стаття 27. Добровiльнi формування цивiльного захисту
2. Добровiльнi формування цивiльного захисту мають право:
3) вимагати додержання заходiв безпеки вiд усiх осiб, якi перебувають у зонi надзвичайної ситуацiї.
3. До добровiльних формувань цивiльного захисту включаються громадяни на добровiльних засадах.
1) отримання iнформацiї про надзвичайну ситуацiю та про заходи необхiдної безпеки;
1) виконувати завдання та обсяг робiт, визначенi залежно вiд характеру надзвичайної ситуацiї;
2. Умови залучення Збройних Сил України, iнших вiйськових формувань та правоохоронних органiв спецiального призначення, утворених вiдповiдно до законiв України, для лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй визначаються вiдповiдно до Конституцiї України, законiв України "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про Збройнi Сили України" та iнших законiв.
Стаття 29. Громадськi органiзацiї
Роздiл IV
ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ I ТЕРИТОРIЙ ВIД НАДЗВИЧАЙНИХ
СИТУАЦIЙ
Глава 6. Оповiщення та iнформування суб'єктiв забезпечення цивiльного захисту
Стаття 30. Оповiщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацiй
1. Оповiщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацiй полягає у своєчасному доведеннi такої iнформацiї до органiв управлiння цивiльного захисту, сил цивiльного захисту, суб'єктiв господарювання та населення.
2. Оповiщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацiй забезпечується шляхом:
1) функцiонування загальнодержавної, територiальних, мiсцевих автоматизованих систем централiзованого оповiщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацiй, спецiальних, локальних та об'єктових систем оповiщення;
2) централiзованого використання електронних комунiкацiйних мереж загального користування, у тому числi мобiльного (рухомого) зв'язку, вiдомчих електронних комунiкацiйних мереж i електронних комунiкацiйних мереж суб'єктiв господарювання в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України, а також мереж загальнонацiонального, регiонального та мiсцевого радiомовлення i телебачення та iнших технiчних засобiв передавання (вiдображення) iнформацiї;
3) автоматизацiї процесу передачi сигналiв i повiдомлень про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацiй;
4) функцiонування на об'єктах пiдвищеної небезпеки автоматизованих систем раннього виявлення надзвичайних ситуацiй та оповiщення;
5) органiзацiйно-технiчної iнтеграцiї рiзних систем централiзованого оповiщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацiй та автоматизованих систем раннього виявлення надзвичайних ситуацiй та оповiщення;
6) функцiонування в населених пунктах, а також мiсцях масового перебування людей сигнально-гучномовних пристроїв та електронних iнформацiйних табло для передачi iнформацiї з питань цивiльного захисту.
3. Встановлення сигнально-гучномовних пристроїв та електронних iнформацiйних табло покладається на органи мiсцевого самоврядування, суб'єкти господарювання. Мiсця встановлення сигнально-гучномовних пристроїв та електронних iнформацiйних табло визначаються органами мiсцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.
4. Постачальники електронних комунiкацiйних мереж та/або послуг, телерадiоорганiзацiї зобов'язанi забезпечити пiдключення технiчних засобiв мовлення до автоматизованих систем централiзованого оповiщення з установленням спецiального обладнання для автоматизованої передачi сигналiв та повiдомлень про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацiй.
5. Порядок органiзацiї оповiщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацiй та органiзацiї зв'язку у сферi цивiльного захисту визначається положенням, яке затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз законами України вiд 20.06.2013р. N 353-VII, вiд 16.12.2020р. N 1089-IX) |
Стаття 31. Iнформування у сферi цивiльного захисту
1. Iнформацiю з питань цивiльного захисту становлять вiдомостi про надзвичайнi ситуацiї, що прогнозуються або виникли, з визначенням їх класифiкацiї, меж поширення i наслiдкiв, а також про способи та методи захисту вiд них.
2. Органи управлiння цивiльного захисту зобов'язанi надавати населенню через засоби масової iнформацiї оперативну та достовiрну iнформацiю, зазначену в частинi першiй цiєї статтi, а також про свою дiяльнiсть з питань цивiльного захисту, у тому числi в доступнiй для осiб з вадами зору та слуху формi.
3. Частину третю виключено.
4. Iнформацiя має мiстити данi про суб'єкт, який її надає, та сферу його дiяльностi, про природу можливого ризику пiд час аварiй, включаючи вплив на людей та навколишнє природне середовище, про спосiб iнформування населення у разi загрози або виникнення аварiї та поведiнку, якої слiд дотримуватися.
5. Органи управлiння цивiльного захисту зобов'язанi сприяти засобам масової iнформацiї у наданнi населенню оперативних вiдомостей, зазначених у частинi першiй цiєї статтi. Оприлюднення iнформацiї про наслiдки надзвичайної ситуацiї здiйснюється вiдповiдно до законодавства про iнформацiю.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз законами України вiд 20.06.2013р. N 353-VII, вiд 30.03.2020р. N 540-IX) |
Глава 7. Укриття населення у захисних спорудах цивiльного захисту та евакуацiйнi заходи
Стаття 32. Укриття населення у захисних спорудах цивiльного захисту
1. До захисних споруд цивiльного захисту належать:
2) у протирадiацiйних укриттях:
1) в яких розташованi пункти управлiння;
1. Евакуацiя проводиться на державному, регiональному, мiсцевому або об'єктовому рiвнi.
2. Залежно вiд особливостей надзвичайної ситуацiї встановлюються такi види евакуацiї:
3) тимчасова або безповоротна.
3. Рiшення про проведення евакуацiї приймають:
1) на державному рiвнi - Кабiнет Мiнiстрiв України;
4) на об'єктовому рiвнi - керiвники суб'єктiв господарювання.
6. Обов'язкова евакуацiя населення проводиться у разi виникнення загрози:
1) аварiй з викидом радiоактивних та небезпечних хiмiчних речовин;
2) катастрофiчного затоплення мiсцевостi;
7. Загальна евакуацiя проводиться для всiх категорiй населення iз зон:
1) можливого радiоактивного та хiмiчного забруднення;
9. Проведення евакуацiї забезпечується шляхом:
1) утворення регiональних, мiсцевих та об'єктових органiв з евакуацiї;
3) визначення безпечних районiв, придатних для розмiщення евакуйованого населення та майна;
4) органiзацiї оповiщення керiвникiв суб'єктiв господарювання i населення про початок евакуацiї;
5) органiзацiї управлiння евакуацiєю;
6) життєзабезпечення евакуйованого населення в мiсцях їх безпечного розмiщення;
7) навчання населення дiям пiд час проведення евакуацiї.
15. Порядок проведення евакуацiї визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Глава 8. Iнженерний захист територiй, радiацiйний i хiмiчний захист
Стаття 34. Iнженерний захист територiй
1. Iнженерний захист територiй включає:
1) проведення районування територiй за наявнiстю потенцiйно небезпечних об'єктiв i небезпечних геологiчних, гiдрогеологiчних та метеорологiчних явищ i процесiв, а також ризику виникнення надзвичайних ситуацiй, пов'язаних з ними;
2) вiднесення мiст до вiдповiдних груп цивiльного захисту та вiднесення суб'єктiв господарювання до вiдповiдних категорiй цивiльного захисту;
3) розроблення та включення вимог iнженерно-технiчних заходiв цивiльного захисту до вiдповiдних видiв мiстобудiвної i проектної документацiї та реалiзацiя їх пiд час будiвництва i експлуатацiї;
4) урахування можливих проявiв небезпечних геологiчних, гiдрогеологiчних та метеорологiчних явищ i процесiв та негативних наслiдкiв аварiй пiд час розроблення генеральних планiв населених пунктiв i ведення мiстобудування;
5) розмiщення об'єктiв пiдвищеної небезпеки з урахуванням наслiдкiв аварiй, що можуть статися на таких об'єктах;
6) розроблення i здiйснення заходiв щодо безаварiйного функцiонування об'єктiв пiдвищеної небезпеки;
7) будiвництво споруд, будiвель, iнженерних мереж i транспортних комунiкацiй iз заданими рiвнями безпеки та надiйностi;
8) будiвництво протизсувних, протиповеневих, протиселевих, протилавинних, протиерозiйних та iнших iнженерних споруд спецiального призначення, їх утримання у функцiональному станi;
9) обстеження будiвель, споруд, iнженерних мереж i транспортних комунiкацiй, розроблення та здiйснення заходiв щодо їх безпечної експлуатацiї;
10) iншi заходи iнженерного захисту територiй залежно вiд ситуацiї, що склалася.
2. Здiйснення заходiв iнженерного захисту територiй покладається на суб'єктiв забезпечення цивiльного захисту.
3. За результатами визначення ризикiв виникнення надзвичайних ситуацiй внаслiдок небезпечних геологiчних, гiдрогеологiчних та метеорологiчних явищ i процесiв, а також на об'єктах пiдвищеної небезпеки центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, веде Державний реєстр небезпечних територiй у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
4. Розроблення мiстобудiвної документацiї та проектування об'єктiв, що належать суб'єктам господарювання i можуть спричинити виникнення надзвичайних ситуацiй та вплинути на стан захисту населення i територiй, здiйснюються з урахуванням вимог iнженерно-технiчних заходiв цивiльного захисту.
5. Об'єкти, що належать суб'єктам господарювання, проектування яких здiйснюється з урахуванням вимог iнженерно-технiчних заходiв цивiльного захисту, визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
6. Заходи цивiльного захисту об'єктiв будiвництва визначаються у проектнiй документацiї вiдповiдно до будiвельних норм.
7. Вимоги iнженерно-технiчних заходiв цивiльного захисту, дотримання яких обов'язкове пiд час розроблення мiстобудiвної та проектної документацiї, визначаються вiдповiдно до Закону України "Про будiвельнi норми".
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз законами України вiд 20.06.2013р. N 353-VII, вiд 13.04.2017р. N 2020-VIII) |
Стаття 35. Радiацiйний i хiмiчний захист населення i територiй
1. Радiацiйний i хiмiчний захист населення i територiй включає:
1) виявлення та оцiнку радiацiйної i хiмiчної обстановки;
2) органiзацiю та здiйснення дозиметричного i хiмiчного контролю;
3) розроблення та впровадження типових режимiв радiацiйного захисту;
4) використання засобiв колективного захисту;
8) проведення санiтарної обробки населення та спецiальної обробки одягу, майна i транспорту;
10) iншi заходи радiацiйного i хiмiчного захисту залежно вiд ситуацiї, що склалася.
2. Радiацiйний i хiмiчний захист населення i територiй забезпечується:
2) завчасним накопиченням i пiдтриманням у готовностi:
а) засобiв колективного та iндивiдуального захисту;
б) приладiв радiацiйної та хiмiчної розвiдки, дозиметричного i хiмiчного контролю;
Стаття 36. Медичний захист, забезпечення санiтарного та епiдемiчного благополуччя населення
1. Медичний захист i забезпечення санiтарного та епiдемiчного благополуччя населення включає:
2) планування i використання сил та засобiв закладiв охорони здоров'я незалежно вiд форми власностi;
5) завчасне створення i пiдготовку спецiальних медичних формувань;
7) накопичення медичного та спецiального майна i технiки;
8) пiдготовку та перепiдготовку медичних працiвникiв з надання екстреної медичної допомоги;
9) навчання населення способам надання домедичної допомоги та правилам дотримання особистої гiгiєни;
12) санiтарну охорону територiй та суб'єктiв господарювання в зонi надзвичайної ситуацiї;
Стаття 37. Бiологiчний захист населення, тварин i рослин
1. Бiологiчний захист населення, тварин i рослин включає:
1) своєчасне виявлення чинникiв та осередку бiологiчного зараження, його локалiзацiю i лiквiдацiю;
3) проведення екстреної неспецифiчної та специфiчної профiлактики бiологiчного зараження населення;
4) своєчасне застосування засобiв iндивiдуального та колективного захисту;
5) запровадження обмежувальних протиепiдемiчних заходiв, обсервацiї та карантину;
7) надання екстреної медичної допомоги ураженим бiологiчними патогенними агентами;
8) iншi заходи бiологiчного захисту залежно вiд ситуацiї, що склалася.
Стаття 38. Психологiчний захист населення
1) планування дiяльностi, пов'язаної з психологiчним захистом;
5) здiйснення iнших заходiв психологiчного захисту залежно вiд ситуацiї, що склалася.
Глава 10. Навчання населення дiям у надзвичайних ситуацiях
Стаття 39. Органiзацiя навчання населення дiям у надзвичайних ситуацiях
1. Навчання населення дiям у надзвичайних ситуацiях здiйснюється:
1) за мiсцем роботи - працюючого населення;
2) за мiсцем навчання - дiтей дошкiльного вiку, учнiв та студентiв;
3) за мiсцем проживання - непрацюючого населення.
2. Органiзацiя навчання дiям у надзвичайних ситуацiях покладається:
Стаття 40. Навчання працюючого населення
2) проведення навчально-тренувальних зборiв i польових таборiв;
3) участi команд-переможниць у заходах мiжнародного рiвня з цих питань.
Стаття 42. Навчання непрацюючого населення
Роздiл V
ЗАПОБIГАННЯ НАДЗВИЧАЙНИМ СИТУАЦIЯМ
Глава 11. Державне регулювання дiяльностi суб'єктiв господарювання з питань цивiльного захисту
Стаття 43. Монiторинг i прогнозування надзвичайних ситуацiй
(згiдно iз Законом України вiд 20.09.2019р. N 124-IX) |
Стаття 45. Експертиза у сферi цивiльного захисту
1. Експертизi у сферi цивiльного захисту у випадках, передбачених законом, пiдлягають:
1) проекти мiстобудiвної документацiї в частинi додержання вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки;
2) проекти будiвництва в частинi додержання вимог нормативно-правових актiв з питань техногенної, пожежної, ядерної та радiацiйної безпеки, мiцностi, надiйностi та необхiдної довговiчностi.
2. Експертиза мiстобудiвної документацiї та проектiв будiвництва проводиться вiдповiдно до Закону України "Про регулювання мiстобудiвної дiяльностi".
(У редакцiї Закону України вiд 20.06.2013р. N 353-VII) |
Стаття 46. Оцiнка вiдповiдностi у сферi цивiльного захисту
(У редакцiї Закону України вiд 15.01.2015р. N 124-VIII) |
Стаття 47. Державний нагляд (контроль) з питань цивiльного захисту
1. Державний нагляд (контроль) з питань цивiльного захисту здiйснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення i територiй вiд надзвичайних ситуацiй природного i техногенного характеру, за дiяльнiстю аварiйно-рятувальних служб, а також у сферi промислової безпеки та гiрничого нагляду, поводження з радiоактивними вiдходами вiдповiдно до Закону України "Про основнi засади державного нагляду (контролю) у сферi господарської дiяльностi", цього Кодексу та iнших законодавчих актiв.
Стаття 48. Атестацiя аварiйно-рятувальних служб та рятувальникiв
10. Строк дiї свiдоцтва про атестацiю становить п'ять рокiв.
2) виявлення в документах, поданих суб'єктом атестацiї, недостовiрних вiдомостей;
3) непроходження атестацiї бiльш як 20 вiдсотками основних працiвникiв;
4) укомплектованiсть основними працiвниками менш як 70 вiдсоткiв;
2) виявлення в документах, поданих суб'єктом атестацiї, недостовiрних вiдомостей;
3) вiдсутнiсть укладеного контракту про прийняття на роботу основного працiвника;
4) невiдповiднiсть спецiальної та/або фiзичної пiдготовки встановленим нормам i вимогам;
13. Пiдставою для анулювання свiдоцтва про атестацiю аварiйно-рятувальної служби є:
1) припинення дiяльностi аварiйно-рятувальної служби;
2) допущення iстотних недолiкiв пiд час проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт;
14. Пiдставою для анулювання посвiдчення, книжки та жетона рятувальника є:
1) звiльнення з роботи або переведення на посаду, яка не належить до основного складу;
3) непроходження в установленi строки пiдвищення квалiфiкацiї;
7) систематичне порушення трудової дисциплiни.
1. Метою страхування у сферi цивiльного захисту є:
Глава 12. Забезпечення техногенної безпеки
Стаття 50. Джерела небезпеки виникнення надзвичайних ситуацiй техногенного характеру
1. Джерелами небезпеки виникнення надзвичайних ситуацiй техногенного характеру є:
1) потенцiйно небезпечнi об'єкти та об'єкти пiдвищеної небезпеки;
2) будiвлi та споруди з порушенням умов експлуатацiї;
3) суб'єкти господарювання з критичним станом виробничих фондiв та порушенням умов експлуатацiї;
4) ядернi установки з порушенням умов експлуатацiї;
5) наслiдки терористичної дiяльностi;
9) наслiдки вiйськової та iншої екологiчно небезпечної дiяльностi;
11) об'єкти життєзабезпечення населення з порушенням умов експлуатацiї;
12) iншi об'єкти, що можуть створити загрозу виникнення аварiї.
2. Забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керiвника.
Стаття 52. Вимоги щодо дотримання техногенної безпеки
1. Вимоги щодо дотримання техногенної безпеки повиннi вiдповiдати нормам захисту населення i територiй вiд надзвичайних ситуацiй, забезпечення санiтарно-епiдемiологiчного благополуччя, охорони навколишнього природного середовища, екологiчної, пожежної та промислової безпеки, охорони працi, будiвництва.
2. Вимоги щодо дотримання техногенної безпеки розробляються центральними органами виконавчої влади, мiсцевими державними адмiнiстрацiями, суб'єктами господарювання вiдповiдно до їх компетенцiї на пiдставi цього Кодексу та iнших законiв.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.09.2019р. N 124-IX) |
Глава 13. Забезпечення пожежної безпеки
Стаття 55. Заходи щодо забезпечення пожежної безпеки
1. Забезпечення пожежної безпеки на територiї України, регулювання вiдносин у цiй сферi органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування та суб'єктiв господарювання i громадян здiйснюються вiдповiдно до цього Кодексу, законiв та iнших нормативно-правових актiв.
2. Дiяльнiсть iз забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та iншої дiяльностi посадових осiб i працiвникiв пiдприємств, установ та органiзацiй. Зазначена вимога вiдображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях.
3. Забезпечення пожежної безпеки покладається на власника (власникiв) земельної дiлянки та iншого об'єкта нерухомого майна або наймачiв (орендарiв) земельної дiлянки та iншого об'єкта нерухомого майна, якщо це обумовлено договором найму (оренди), а також на керiвника (керiвникiв) суб'єкта господарювання.
4. Повноваження у сферi пожежної безпеки асоцiацiй, корпорацiй, концернiв, iнших господарських об'єднань визначаються їхнiми статутами або договорами мiж суб'єктами господарювання, що утворили об'єднання. Для виконання делегованих об'єднанню функцiй у його апаратi створюється служба пожежної безпеки.
5. Обов'язок iз забезпечення пожежної безпеки пiд час проектування та забудови населених пунктiв, будiвництва будiвель i споруд покладається на органи архiтектури, замовникiв, забудовникiв, проектнi та будiвельнi органiзацiї.
6. Обов'язок iз забезпечення пожежної безпеки в жилих примiщеннях державного, комунального, громадського житлового фонду, фонду житлово-будiвельних кооперативiв покладається на квартиронаймачiв i власникiв квартир, а в жилих примiщеннях приватного житлового фонду та iнших спорудах, приватних житлових будинках садибного типу, дачних i садових будинках з господарськими спорудами та будiвлями - на їх власникiв або наймачiв, якщо це обумовлено договором найму.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.02.2021р. N 1259-IX) |
Стаття 56. Погодження норм i правил
1. Норми i правила, якi встановлюють вимоги до пожежонебезпечних технологiчних процесiв та продукцiї, повиннi включати вимоги пожежної безпеки i погоджуватися з центральним органом виконавчої влади, що здiйснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки.
2. Вимоги пожежної безпеки, що мiстяться у вiдомчих нормативних актах, не повиннi суперечити нормам i правилам.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.09.2019р. N 124-IX) |
1. Виробничi, жилi, iншi будiвлi та споруди, обладнання, транспортнi засоби, що вводяться в дiю чи експлуатацiю пiсля завершення будiвництва, реконструкцiї або технiчного переоснащення, а також технологiчнi процеси та продукцiя повиннi вiдповiдати вимогам нормативно-правових актiв з пожежної безпеки.
2. Початок роботи новоутворених пiдприємств, початок використання суб'єктом господарювання об'єктiв нерухомостi (будiвель, споруд, примiщень або їх частин) здiйснюється суб'єктом господарювання на пiдставi поданої декларацiї вiдповiдностi матерiально-технiчної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далi - декларацiя), а для суб'єктiв господарювання з високим ступенем ризику - також за наявностi позитивного висновку за результатами оцiнки (експертизи) протипожежного стану пiдприємства, об'єкта чи примiщення (далi - оцiнка протипожежного стану).
Оцiнка протипожежного стану проводиться суб'єктом господарювання, який одержав вiдповiдну лiцензiю.
Висновок за результатами оцiнки протипожежного стану оформляється та надається суб'єктом господарювання, який проводив оцiнку протипожежного стану.
Позитивний висновок за результатами оцiнки протипожежного стану надається до початку роботи новоутворених пiдприємств, до початку використання суб'єктом господарювання об'єктiв нерухомостi, за вiдсутностi фактiв порушення правил пожежної безпеки та дiє до реєстрацiї декларацiї.
3. Перелiк суб'єктiв господарювання з високим ступенем ризику визначається центральним органом виконавчої влади, який здiйснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, за погодженням iз центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну регуляторну полiтику, у сферi дозвiльної системи i лiцензування господарської дiяльностi.
Критерiй вiднесення суб'єкта господарювання до високого, середнього та незначного ступеня ризику визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
4. Декларацiя подається суб'єктом господарювання до державного адмiнiстратора або центрального органу виконавчої влади, який здiйснює державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки (дозвiльного органу).
Декларацiя реєструється дозвiльним органом на безоплатнiй основi протягом десяти робочих днiв з дня її надходження.
Датою надходження декларацiї вважається дата її реєстрацiї як вхiдної кореспонденцiї державним адмiнiстратором або дозвiльним органом, а в разi надсилання рекомендованим листом - дата, зазначена на поштовому штемпелi пiдприємства зв'язку.
Державний адмiнiстратор протягом одного робочого дня пiсля надходження декларацiї передає її дозвiльному органу.
Якщо декларацiю подано чи оформлено з порушенням установлених вимог, дозвiльний орган вiдмовляє в реєстрацiї декларацiї та повертає її суб'єкту господарювання для доопрацювання.
У разi якщо дозвiльним органом не зареєстровано декларацiю i не вiдмовлено в її реєстрацiї в установлений абзацом другим цiєї частини строк, право на вчинення дiй щодо провадження господарської дiяльностi, передбачених частиною другою цiєї статтi, виникає наступного дня пiсля завершення строку, встановленого для реєстрацiї декларацiї. У такому разi декларацiя вважається зареєстрованою.
Декларацiя не подається:
1) на використання торговельних мiсць, кiоскiв та контейнерiв, якщо їх розмiщено на ринку вiдповiдно до схеми, погодженої з органом державного пожежного нагляду;
2) орендарем об'єкта нерухомостi (особою, яка використовує об'єкт нерухомостi за цивiльно-правовим договором, що не передбачає перехiд права власностi на цей об'єкт) за умови, що декларацiю на об'єкт нерухомостi зареєстровано власником;
3) на використання об'єктiв, що в установленому законодавством порядку приймаються в експлуатацiю пiсля завершення будiвництва, реконструкцiї, реставрацiї, капiтального ремонту.
5. Суб'єкт господарювання набуває право вчиняти дiї щодо провадження господарської дiяльностi, передбаченi частиною другою цiєї статтi, з дня реєстрацiї декларацiї вiдповiдним дозвiльним органом.
Форма декларацiї, порядок її подання та реєстрацiї визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Особи, якi подали декларацiю, несуть передбачену законом вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть даних, зазначених у поданiй декларацiї.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.06.2013р. N 353-VII) |
Стаття 58. Призначення i завдання пожежної охорони
2. Основними завданнями пожежної охорони є:
1) забезпечення пожежної безпеки;
2) запобiгання виникненню пожеж та нещасним випадкам пiд час пожеж;
Стаття 59. Види пожежної охорони
1. Пожежна охорона подiляється на державну, вiдомчу, мiсцеву та добровiльну.
Стаття 60. Державна пожежна охорона
1. Забезпечення державної пожежної охорони вiдповiдно до повноважень покладається на:
3) допомiжнi служби, призначенi для забезпечення пожежної безпеки;
Стаття 61. Вiдомча пожежна охорона
1. У суб'єктiв господарювання, вiднесених до сфери управлiння вiдповiдних центральних органiв виконавчої влади, утворюються державнi пожежно-рятувальнi пiдроздiли (частини) для забезпечення вiдомчої пожежної охорони.
2. Перелiк суб'єктiв господарювання, в яких створюється вiдомча пожежна охорона, визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
3. Порядок забезпечення вiдомчої пожежної охорони, права та обов'язки її працiвникiв визначаються положеннями про них, якi затверджуються вiдповiдними мiнiстерствами на пiдставi Типового положення про вiдомчу пожежну охорону. Типове положення про вiдомчу пожежну охорону затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
4. Пожежно-рятувальнi пiдроздiли, що забезпечують вiдомчу пожежну охорону та мають виїзну пожежну технiку, залучаються до гасiння пожеж у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту.
5. Пожежно-рятувальнi пiдроздiли, що забезпечують вiдомчу пожежну охорону, щодо пiдготовки рятувальникiв та органiзацiї гасiння пожеж керуються актами центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, а також актами iнших мiнiстерств, до сфери управлiння яких вiднесенi пiдроздiли, що забезпечують вiдомчу пожежну охорону.
6. Нормативно-правовi акти мiнiстерств з питань пiдготовки рятувальникiв пожежно-рятувальних пiдроздiлiв, що забезпечують вiдомчу пожежну охорону, та органiзацiї гасiння пожеж погоджуються з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту.
7. Служби пожежної безпеки, створенi для забезпечення пожежної безпеки на об'єктах Мiнiстерства оборони України, Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнiшньої розвiдки України, Нацiональної полiцiї, центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферах органiзацiї спецiального зв'язку та захисту iнформацiї, центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключнiй (морськiй) економiчнiй зонi, Державної спецiальної служби транспорту центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi транспорту та iнфраструктури, здiйснюють контроль за виконанням правил пожежної безпеки на цих об'єктах.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 10.11.2015р. N 766-VIII, вiд 02.06.2016р. N 1404-VIII) |
Стаття 62. Мiсцева пожежна охорона
Стаття 63. Добровiльна пожежна охорона
4. Порядок функцiонування добровiльної пожежної охорони визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Глава 14. Державний нагляд (контроль) у сферi техногенної та пожежної безпеки
1. Центральний орган виконавчої влади, який здiйснює державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки, уповноважений органiзовувати та здiйснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законiв та iнших нормативно-правових актiв з питань техногенної та пожежної безпеки, цивiльного захисту i дiяльностi аварiйно-рятувальних служб.
2. Центральний орган виконавчої влади, який здiйснює нагляд (контроль) у сферi техногенної та пожежної безпеки, реалiзує повноваження безпосередньо i через свої територiальнi органи в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi, районах, районах у мiстах, мiстах обласного, республiканського (Автономної Республiки Крим) значення.
3. До складу центрального органу виконавчої влади, який здiйснює нагляд (контроль) у сферi техногенної та пожежної безпеки, i його територiальних органiв входять:
1) органи державного нагляду у сферi пожежного нагляду;
2) органи державного нагляду у сферi цивiльного захисту i техногенної безпеки;
3) пiдроздiли забезпечення та iншi структурнi пiдроздiли.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.06.2013р. N 353-VII) |
3) аварiйно-рятувальних служб.
Стаття 66. Способи здiйснення державного нагляду (контролю)
1. До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здiйснює державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки, належить:
1) здiйснення державного нагляду (контролю) у сферi техногенної та пожежної безпеки, цивiльного захисту щодо виявлення та запобiгання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварiйно-рятувальними службами, зазначеними у статтi 65 цього Кодексу;
2) здiйснення контролю за додержанням вимог техногенної та пожежної безпеки пiд час проведення робiт iз будiвництва будiвель та споруд, крiм об'єктiв будiвництва I та II категорiй складностi, площа яких не перевищує 300 квадратних метрiв (за винятком об'єктiв, вбудованих у будiвлi), а також крiм iндивiдуальних (садибних) житлових будинкiв, садових, дачних будинкiв, господарських (присадибних) будiвель i споруд, iндивiдуальних гаражiв;
3) участь у розробленнi державних правил з питань техногенної та пожежної безпеки;
4) погодження у порядку, визначеному законодавством, норм, правил та iнших нормативно-технiчних документiв щодо забезпечення техногенної та пожежної безпеки;
5) виключено;
6) участь у розробленнi положень, iнструкцiй та iнших нормативних актiв, що розробляються суб'єктами господарювання у сферi техногенної та пожежної безпеки;
7) здiйснення вiдповiдно до закону лiцензування господарської дiяльностi з надання послуг i виконання робiт протипожежного призначення;
8) виключено;
9) участь у розслiдуваннi причин виникнення надзвичайних ситуацiй та невиконання запобiжних заходiв;
10) забезпечення контролю за створенням, збереженням i цiльовим використанням матерiальних ресурсiв, призначених для лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй, центральними органами виконавчої влади, мiсцевими державними адмiнiстрацiями, органами мiсцевого самоврядування та суб'єктами господарювання;
11) складення актiв перевiрок, приписiв про усунення порушень вимог законодавства у сферi цивiльного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разi виявлення таких порушень;
12) звернення до адмiнiстративного суду щодо застосування заходiв реагування у виглядi повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сферi техногенної та пожежної безпеки роботи пiдприємств, окремих виробництв, виробничих дiльниць, експлуатацiї будiвель, об'єктiв, споруд, цехiв, дiльниць, а також машин, механiзмiв, устаткування, транспортних засобiв, зупинення проведення робiт, у тому числi будiвельно-монтажних, випуску i реалiзацiї пожежонебезпечної продукцiї, систем та засобiв протипожежного захисту, надання послуг, якщо цi порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;
13) реєстрацiя декларацiї вiдповiдностi матерiально-технiчної бази суб'єктiв господарювання вимогам законодавства у сферi пожежної безпеки;
14) складення протоколiв про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi та притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi посадових осiб i громадян, винних у порушеннi законiв та iнших нормативно-правових актiв у сферi пожежної, техногенної безпеки та цивiльного захисту;
15) перевiрка стану планування та готовностi до здiйснення заходiв з органiзованої евакуацiї населення у разi виникнення надзвичайних ситуацiй;
16) подання Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, центральним органам виконавчої влади, мiсцевим державним адмiнiстрацiям та органам мiсцевого самоврядування iнформацiї про юридичних та фiзичних осiб, винних у порушеннi законодавства у сферi цивiльного захисту;
17) розроблення нормативно-правових та iнших нормативних актiв вiдповiдно до компетенцiї та забезпечення їх прийняття в установленому законом порядку;
18) застосування адмiнiстративно-господарських санкцiй за порушення вимог законодавства з питань цивiльного захисту, техногенної та пожежної безпеки;
19) розгляд вiдповiдно до закону справ про адмiнiстративнi правопорушення, пов'язаних з порушенням установлених законодавством вимог пожежної безпеки, невиконанням приписiв та постанов центрального органу виконавчої влади, який здiйснює державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки, i накладення адмiнiстративних стягнень;
20) проведення технiчного розслiдування обставин i причин виникнення надзвичайних ситуацiй, загибелi i травмування людей, знищення i пошкодження майна;
21) проведення перевiрки наявностi документiв, що дають право на виконання вибухопожежонебезпечних робiт;
22) здiйснення звукозапису, фото- i вiдеозйомки як допомiжних засобiв документування правопорушень у сферi техногенної та пожежної безпеки, пiдготовка пропозицiй щодо запобiгання виникненню надзвичайних ситуацiй;
23) скликання в установленому порядку та проведення нарад з питань, що належать до їх компетенцiї;
24) отримання в установленому порядку вiд центральних органiв виконавчої влади, мiсцевих державних адмiнiстрацiй, органiв мiсцевого самоврядування, суб'єктiв господарювання iнформацiї, необхiдної для виконання поставлених завдань;
25) залучення до комплексних перевiрок представникiв центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, фахiвцiв науково-дослiдних та проектних установ, iнших органiв державного нагляду за погодженням з їх керiвниками, якщо їх повноваження на здiйснення чи участь у комплексних заходах передбаченi законом;
26) здiйснення iнших повноважень, передбачених цим Кодексом та iншими законодавчими актами.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.06.2013р. N 353-VII, iз змiнами, внесеними згiдно iз законами України вiд 20.09.2019р. N 124-IX, вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
Стаття 68. Санкцiї за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки
1. Посадовi особи центрального органу виконавчої влади, який здiйснює державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають вiдповiдно приписи, розпорядження чи постанови:
1) з питань пожежної безпеки у разi:
а) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, iншими нормативно-правовими актами, нормами i правилами;
б) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами i правилами, пiд час будiвництва примiщень, будiвель та споруд виробничого призначення;
в) випуску i реалiзацiї вибухопожежонебезпечної продукцiї та продукцiї протипожежного призначення з вiдхиленням вiд вимог, визначених нормативно-правовими актами, або без даних щодо вiдповiдностi такої продукцiї вимогам пожежної безпеки;
2) з питань техногенної безпеки у разi:
а) невиконання вимог законодавчих та iнших нормативно-правових актiв з питань техногенної безпеки;
б) вiдсутностi органiзацiйно-розпорядчих документiв щодо здiйснення заходiв з питань техногенної безпеки, якi передбаченi для суб'єкта господарювання;
в) непроведення в установленому порядку навчання персоналу суб'єкта господарювання дiям у разi виникнення аварiйних ситуацiй та аварiй;
г) нездiйснення заходiв щодо захисту персоналу вiд шкiдливого впливу надзвичайних ситуацiй;
ґ) непроведення iдентифiкацiї та паспортизацiї потенцiйно небезпечного об'єкта;
д) вiдсутностi декларацiї безпеки об'єкта пiдвищеної небезпеки;
є) вiдсутностi на виробництвах, на яких застосовуються небезпечнi речовини, паспортiв (формулярiв) на обладнання та апаратуру або систем iз забезпечення їх безперебiйної (безаварiйної) роботи;
є) невiдповiдностi кiлькостi промислових засобiв iндивiдуального захисту органiв дихання вiд небезпечних хiмiчних речовин нормам забезпечення ними працiвникiв суб'єкта господарювання, їх непридатностi або вiдсутностi, а також у разi порушення порядку зберiгання таких засобiв;
ж) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
з) вiдсутностi плану локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй на об'єктi пiдвищеної небезпеки, а також вiдсутностi розроблених вiдповiдно до цього плану спецiальних заходiв протиаварiйного захисту;
и) вiдсутностi об'єктових матерiальних резервiв для запобiгання та лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй або невiдповiдностi їх затвердженим номенклатурам та обсягам;
i) вiдсутностi або непридатностi до використання засобiв iндивiдуального захисту в осiб, якi здiйснюють обслуговування потенцiйно небезпечних об'єктiв або об'єктiв пiдвищеної небезпеки, а також в осiб, участь яких у лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї передбачена планом локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй;
ї) вiдсутностi або несправностi на об'єктi пiдвищеної небезпеки автоматизованої системи раннього виявлення надзвичайних ситуацiй та оповiщення;
й) вiдсутностi на об'єктi пiдвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовностi до виконання покладених на неї завдань через вiдсутнiсть вiдповiдних документiв, приладiв, обладнання або засобiв iндивiдуального захисту;
к) неготовностi до використання за призначенням аварiйно-рятувальної технiки, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктiв господарювання;
л) неготовностi осiб, якi обслуговують потенцiйно небезпечнi об'єкти та об'єкти пiдвищеної небезпеки, а також осiб, участь яких у лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї передбачена планом локалiзацiї та лiквiдацiї наслiдкiв аварiй до дiй iз запобiгання та лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї;
м) вiдсутностi на об'єктi пiдвищеної небезпеки угоди про страхування цивiльної вiдповiдальностi суб'єктiв господарювання за шкоду, яку може бути заподiяно третiм особам та їхньому майну, iншим юридичним особам унаслiдок надзвичайної ситуацiї, що спричинена пожежею, аварiєю, катастрофою або небезпечною подiєю;
н) порушення правил транспортування небезпечних речовин трубопровiдним транспортом та порядку їх перевезення транспортними засобами;
о) проведення робiт з будiвництва будинкiв та споруд, розмiщення iнших небезпечних об'єктiв, iнженерних i транспортних комунiкацiй, якi порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпецi населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.09.2019р. N 124-IX) |
1. Пiдставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здiйснює державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки, до адмiнiстративного суду щодо застосування заходiв реагування у виглядi повного або часткового зупинення роботи пiдприємств, об'єктiв, окремих виробництв, цехiв, дiльниць, експлуатацiї машин, механiзмiв, устаткування, транспортних засобiв є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, iншими нормативно-правовими актами, нормами i правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами i правилами, пiд час будiвництва примiщень, будiвель та споруд виробничого призначення;
3) випуск i реалiзацiя вибухопожежонебезпечної продукцiї та продукцiї протипожежного призначення з вiдхиленням вiд вимог, визначених нормативно-правовими актами, або без даних щодо вiдповiдностi такої продукцiї вимогам пожежної безпеки;
4) нездiйснення заходiв щодо захисту персоналу вiд шкiдливого впливу ймовiрних надзвичайних ситуацiй;
5) вiдсутнiсть на виробництвах, на яких застосовуються небезпечнi речовини, паспортiв (формулярiв) на обладнання та апаратуру або систем iз забезпечення їх безперебiйної (безаварiйної) роботи;
6) невiдповiднiсть кiлькостi засобiв iндивiдуального захисту органiв дихання вiд небезпечних хiмiчних речовин нормам забезпечення ними працiвникiв суб'єкта господарювання, їх непридатнiсть або вiдсутнiсть;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) вiдсутнiсть або непридатнiсть до використання засобiв iндивiдуального захисту в осiб, якi здiйснюють обслуговування потенцiйно небезпечних об'єктiв або об'єктiв пiдвищеної небезпеки, а також в осiб, участь яких у лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї передбачена планом локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй;
9) вiдсутнiсть на об'єктi пiдвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовнiсть до виконання покладених на неї завдань, у тому числi через вiдсутнiсть вiдповiдних документiв, приладiв, обладнання або засобiв iндивiдуального захисту;
10) неготовнiсть до використання за призначенням аварiйно-рятувальної технiки, засобiв цивiльного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктiв господарювання;
11) проведення робiт з будiвництва будинкiв та споруд, розмiщення iнших небезпечних об'єктiв, iнженерних i транспортних комунiкацiй, якi порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпецi населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
2. Повне або часткове зупинення роботи пiдприємств, об'єктiв, окремих виробництв, цехiв, дiльниць, експлуатацiї машин, механiзмiв, устаткування, транспортних засобiв, виконання робiт, надання послуг здiйснюється виключно за рiшенням адмiнiстративного суду.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.09.2019р. N 124-IX) |
Роздiл VI
РЕАГУВАННЯ НА НАДЗВИЧАЙНI СИТУАЦIЇ ТА ЛIКВIДАЦIЯ
ЇХ НАСЛIДКIВ
Глава 15. Органiзацiя робiт з реагування на надзвичайнi ситуацiї
Стаття 71. Органiзацiя робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй
1) використовуються пункти управлiння та центри управлiння в надзвичайних ситуацiях;
2) утворюються спецiальнi комiсiї з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй;
3) призначаються керiвники робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй;
4) утворюються штаби з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй;
5) визначається потреба у силах цивiльного захисту;
6) залучаються сили цивiльного захисту до лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї.
Стаття 73. Центри управлiння в надзвичайних ситуацiях
Стаття 74. Система екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112
Стаття 75. Керiвник робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї
1) здiйснення заходiв з евакуацiї;
Стаття 76. Штаб з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї
Стаття 77. Залучення сил цивiльного захисту до лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй
Глава 16. Лiквiдацiя наслiдкiв надзвичайних ситуацiй
Стаття 78. Режими пiдвищеної готовностi та надзвичайної ситуацiї
Стаття 79. Проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт
1. Проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт пiд час лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй здiйснюється безоплатно.
2. Проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй у мирний час та в особливий перiод включає:
1) органiзацiю та управлiння аварiйно-рятувальними та iншими невiдкладними роботами;
2) розвiдку районiв, зон, дiлянок, об'єктiв проведення робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї;
3) визначення та локалiзацiю зони надзвичайної ситуацiї;
4) виявлення та позначення районiв, якi зазнали радiоактивного, хiмiчного забруднення чи бiологiчного зараження (крiм районiв бойових дiй);
5) прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуацiї та масштабiв можливих наслiдкiв;
6) лiквiдацiю або мiнiмiзацiю впливу небезпечних чинникiв, якi виникли внаслiдок надзвичайної ситуацiї;
7) пошук та рятування постраждалих, надання їм екстреної медичної допомоги i транспортування до закладiв охорони здоров'я;
8) евакуацiю або вiдселення постраждалих;
9) виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметiв;
10) санiтарну обробку населення та спецiальну обробку одягу, технiки, обладнання, засобiв захисту, будiвель, споруд i територiй, якi зазнали радiоактивного, хiмiчного забруднення чи бiологiчного зараження;
11) надання медичної допомоги постраждалим, здiйснення санiтарно-протиепiдемiчних заходiв, забезпечення санiтарного та епiдемiчного благополуччя населення в районi виникнення надзвичайної ситуацiї та мiсцях тимчасового розмiщення постраждалих;
12) запровадження обмежувальних заходiв, обсервацiї та карантину;
13) надання психологiчної та матерiальної допомоги постраждалим, проведення їх медико-психологiчної реабiлiтацiї;
14) забезпечення громадського порядку в зонi надзвичайної ситуацiї;
15) проведення першочергового ремонту та вiдновлення роботи пошкоджених об'єктiв життєзабезпечення населення, транспорту i зв'язку;
16) здiйснення заходiв соцiального захисту постраждалих внаслiдок надзвичайних ситуацiй;
17) проведення iнших робiт та заходiв залежно вiд характеру та виду надзвичайної ситуацiї.
3. Авiацiйний пошук i рятування постраждалих внаслiдок аварiї (катастрофи) повiтряного судна здiйснюється суб'єктами забезпечення цивiльного захисту вiдповiдно до компетенцiї. Органiзацiя пошуку та рятування таких постраждалих покладається на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту.
4. Аварiйно-рятувальнi та iншi невiдкладнi роботи проводяться вiдповiдно до порядку, що визначається iнструкцiями, правилами, статутами, iншими нормативними документами щодо дiй у надзвичайних ситуацiях, якi затверджуються вiдповiдними центральними органами виконавчої влади.
5. Аварiйно-рятувальнi та iншi невiдкладнi роботи, гасiння пожеж проводяться в максимально стислi строки, безперервно до їх повного завершення, з найбiльш повним використанням можливостей сил i засобiв, неухильним дотриманням вимог встановлених режимiв робiт та правил безпеки.
6. В окремих випадках з урахуванням вимог статтi 103 цього Кодексу для лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй можуть залучатися особи, якi навчаються у навчальних закладах цивiльного захисту.
7. Матерiальнi збитки, завданi внаслiдок пошкодження майна пiд час проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї, органами управлiння та силами цивiльного захисту не вiдшкодовуються.
8. Вiдшкодування шкоди, заподiяної пiд час проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт, здiйснюється вiдповiдно до глави 17 цього Кодексу.
9. Витрати на проведення окремих аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт, здiйсненi силами цивiльного захисту, можуть бути повнiстю або частково вiдшкодованi вiдповiдно до закону.
10. Транспортнi засоби аварiйно-рятувальних служб, якi мають кольорово-графiчнi позначення встановленого зразка, спецiальнi звуковi та свiтловi сигнали, пiд час прямування до зони надзвичайної ситуацiї мають право безперешкодного проїзду, позачергового придбання пального та мастильних матерiалiв.
11. Пересування автомобiльними дорогами великогабаритних та великовагових транспортних засобiв до мiсця проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт з лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй та у зворотному напрямку здiйснюється на пiдставi дозволу уповноваженого пiдроздiлу органiв Нацiональної полiцiї, що видається невiдкладно, протягом однiєї години, згiдно з поданою заявкою, без проведення додаткових процедур погодження.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 10.11.2015р. N 766-VIII) |
1. Гасiння пожеж здiйснюється безоплатно.
Стаття 81. Життєзабезпечення постраждалих
4. Органiзацiя життєзабезпечення постраждалих покладається:
1) в Автономнiй Республiцi Крим - на Раду мiнiстрiв Автономної Республiки Крим;
3) у районах - на районнi державнi адмiнiстрацiї;
4) у мiстах (крiм мiст Києва та Севастополя), селищах та селах - на органи мiсцевого самоврядування.
Стаття 82. Проведення вiдновлювальних робiт
Стаття 83. Цiльова мобiлiзацiя
Стаття 84. Соцiальний захист постраждалих
1) надання (виплату) матерiальної допомоги (компенсацiї);
3) надання медичної та психологiчної допомоги;
4) надання гуманiтарної допомоги;
5) надання iнших видiв допомоги.
1) коштiв державного та мiсцевих бюджетiв;
2) коштiв суб'єктiв господарювання або фiзичних осiб, винних у виникненнi надзвичайних ситуацiй;
5) iнших не заборонених законодавством джерел.
Стаття 85. Вiдшкодування матерiальних збиткiв постраждалим внаслiдок надзвичайних ситуацiй
Стаття 86. Забезпечення житлом постраждалих внаслiдок надзвичайних ситуацiй
1) надання житлових примiщень з фонду житла для тимчасового проживання;
3) будiвництва житлових будинкiв для постраждалих;
4) закупiвлi квартир або житлових будинкiв.
Стаття 87. Надання медичної та психологiчної допомоги
Стаття 88. Гуманiтарна допомога
Стаття 89. Надання iнших видiв допомоги
Глава 18. Пiдготовка фахiвцiв з питань цивiльного захисту
9. Пiдвищення квалiфiкацiї рятувальникiв проводиться у вiдповiдних навчальних закладах.
1. Для навчання керiвного складу та фахiвцiв, дiяльнiсть яких пов'язана з органiзацiєю i здiйсненням заходiв з питань цивiльного захисту, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, спiльно з мiсцевими державними адмiнiстрацiями та органами мiсцевого самоврядування утворюються навчально-методичнi центри сфери цивiльного захисту.
2. Особи керiвного складу та фахiвцi органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування, суб'єктiв господарювання, дiяльнiсть яких пов'язана з органiзацiєю i здiйсненням заходiв з питань цивiльного захисту, у перший рiк призначення на посаду i перiодично один раз на три - п'ять рокiв зобов'язанi проходити навчання з питань цивiльного захисту у вiдповiдних навчально-методичних центрах сфери цивiльного захисту.
3. Навчання проводиться вiдповiдно до державного замовлення за рахунок коштiв Державного бюджету України, передбачених для фiнансування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, а також за контрактом за рахунок коштiв фiзичних та юридичних осiб. Вiдповiднi вiдомостi про навчання заносяться до реєстру застрахованих осiб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соцiального страхування.
4. Рада мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, мiсцевi державнi адмiнiстрацiї, органи мiсцевого самоврядування визначають щорiчну потребу в навчаннi керiвного складу та фахiвцiв, забезпечують перiодичнiсть його проведення та закрiплюють на правах оперативного управлiння або передають у власнiсть навчально-методичним центрам сфери цивiльного захисту пiдприємства, установи та органiзацiї, примiщення, споруди та iнше майно, необхiдне для забезпечення їх дiяльностi.
5. Центральний орган виконавчої влади, що здiйснює державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки, здiйснює державний нагляд (контроль) за дотриманням перiодичностi навчання керiвного складу та фахiвцiв, дiяльнiсть яких пов'язана з органiзацiєю i здiйсненням заходiв з питань цивiльного захисту, та вживає заходiв для усунення виявлених недолiкiв.
6. Порядок здiйснення навчання керiвного складу та фахiвцiв, дiяльнiсть яких пов'язана з органiзацiєю i здiйсненням заходiв з питань цивiльного захисту, перелiк осiб, якi його проходять, та план комплектування з навчання зазначених осiб затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 05.02.2021р. N 1217-IX) |
Глава 19. Пiдготовка до дiй за призначенням органiв управлiння та сил цивiльного захисту
Стаття 92. Пiдготовка до дiй за призначенням органiв управлiння та сил цивiльного захисту
Роздiл VIII
ФIНАНСОВЕ ТА МАТЕРIАЛЬНО-ТЕХНIЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
ЗАХОДIВ ЦИВIЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Глава 20. Фiнансове забезпечення
Стаття 93. Фiнансування заходiв у сферi цивiльного захисту
Стаття 94. Фiнансове забезпечення органiв управлiння та сил цивiльного захисту
Стаття 95. Фiнансування медико-психологiчної реабiлiтацiї
Стаття 96. Фiнансування робiт iз запобiгання та лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй
Глава 21. Матерiально-технiчне забезпечення
Стаття 97. Матерiально-технiчне забезпечення
Глава 22. Комплектування органiв управлiння та сил цивiльного захисту
Стаття 99. Порядок комплектування органiв управлiння та сил цивiльного захисту
Глава 23. Проходження служби цивiльного захисту
Стаття 101. Порядок проходження служби цивiльного захисту
1. Служба цивiльного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення i територiй вiд негативного впливу надзвичайних ситуацiй, запобiгання i реагування на надзвичайнi ситуацiї, лiквiдацiю їх наслiдкiв у мирний час та в особливий перiод.
2. Порядок проходження громадянами України служби цивiльного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивiльного захисту особами рядового i начальницького складу, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
3. На рядовий i начальницький склад служби цивiльного захисту поширюється дiя Дисциплiнарного статуту, затвердженого законом.
4. Час проходження особами рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту зараховується до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спецiальнiстю, а також до стажу державної служби вiдповiдно до закону.
5. На осiб начальницького складу служби цивiльного захисту поширюються вимоги та обмеження, передбаченi Законом України "Про запобiгання корупцiї".
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз законами України вiд 14.05.2013р. N 224-VII, вiд 04.03.2020р. N 524-IX) |
Стаття 102. Прийняття на службу цивiльного захисту та умови її проходження
1. На службу цивiльного захисту приймаються на конкурснiй та контрактнiй основi громадяни України з повною загальною середньою освiтою, якi вiдповiдають квалiфiкацiйним вимогам i здатнi за своїми особистими, дiловими та моральними якостями, освiтнiм i професiйним рiвнем, станом здоров'я виконувати свiй службовий обов'язок.
2. Квалiфiкацiйнi вимоги до осiб, якi приймаються на службу цивiльного захисту, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту.
3. Особи, зарахованi на перший курс навчання навчальних закладiв цивiльного захисту, вiком вiд 17 рокiв, у тому числi тi, яким 17 рокiв виповнюється в рiк зарахування на навчання, для цiлей цього Кодексу прирiвнюються до осiб, прийнятих на службу цивiльного захисту.
4. Не може бути прийнята на службу цивiльного захисту особа, яка була засуджена за вчинення кримiнального правопорушення, якщо ця судимiсть не погашена або не знята в установленому законом порядку, або на яку протягом останнього року накладалося адмiнiстративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцiєю.
5. Кандидати на прийняття на службу цивiльного захисту до призначення на посаду зобов'язанi повiдомити керiвництву вiдповiдного органу, на посаду в якому вони претендують, про працюючих у такому органi близьких їм осiб.
Примiтка. Термiн "близькi особи" вживається у цьому Кодексi у значеннi, наведеному в Законi України "Про запобiгання корупцiї".
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 04.03.2020р. N 524-IX, вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
Стаття 103. Контракт щодо проходження служби цивiльного захисту
1. Щодо проходження служби цивiльного захисту може бути укладено:
3. Контракт щодо проходження служби цивiльного захисту укладається на строк:
3) навчання - з особами, зарахованими до вищих навчальних закладiв цивiльного захисту;
4) п'ять рокiв - з особами, якi зараховуються до резерву служби цивiльного захисту.
Стаття 104. Спецiальнi звання осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту
1. Особам, якi проходять службу цивiльного захисту, присвоюються такi спецiальнi звання:
1) рядовий склад - рядовий служби цивiльного захисту;
Стаття 105. Граничний вiк перебування на службi цивiльного захисту
1. Граничний вiк перебування на службi цивiльного захисту встановлюється:
1) для осiб рядового, молодшого i середнього начальницького складу - до 50 рокiв;
2) для осiб старшого начальницького складу - до 55 рокiв;
3) для осiб вищого начальницького складу - до 60 рокiв.
Стаття 106. Звiльнення iз служби цивiльного захисту
1. Звiльнення осiб рядового i начальницького складу iз служби цивiльного захисту проводиться:
1) у запас Збройних Сил України (з постановкою на вiйськовий облiк), якщо звiльненi особи не досягли граничного вiку перебування в запасi, встановленого Законом України "Про вiйськовий обов'язок i вiйськову службу", i за станом здоров'я придатнi до вiйськової служби;
2) у вiдставку, якщо звiльненi особи досягли граничного вiку перебування в запасi, встановленого Законом України "Про вiйськовий обов'язок i вiйськову службу", або визнанi вiйськово-лiкарськими комiсiями непридатними за станом здоров'я до вiйськової служби iз зняттям з вiйськового облiку.
2. Контракт припиняється (розривається), а особи рядового i начальницького складу звiльняються iз служби цивiльного захисту:
1) у зв'язку iз закiнченням строку контракту;
2) за вiком - у разi досягнення граничного вiку перебування на службi;
3) за станом здоров'я - на пiдставi висновку (постанови) центральної лiкарсько-експертної комiсiї центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, про непридатнiсть або обмежену придатнiсть до служби;
4) у зв'язку iз скороченням штатiв - у разi неможливостi використання на службi у зв'язку iз скороченням штатiв або проведенням органiзацiйних заходiв;
5) вiдповiдно до заяви особи, яка звiльняється у зв'язку iз сiмейними обставинами або з iнших поважних причин, перелiк яких встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України;
6) у зв'язку iз систематичним невиконанням умов контракту особою рядового чи начальницького складу;
7) у зв'язку iз систематичним невиконанням умов контракту керiвництвом органу управлiння, формування чи пiдроздiлу, навчального закладу, наукової установи, iншої органiзацiї центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, а також центрального органу виконавчої влади, який здiйснює державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки;
8) у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду;
9) у зв'язку з призовом на строкову вiйськову службу на пiдставi рiшення районної (мiської) призивної комiсiї;
10) у разi неможливостi переведення на iншу посаду у зв'язку з прямим пiдпорядкуванням близькiй особi;
101) у разi наявностi реального чи потенцiйного конфлiкту iнтересiв, який має постiйний характер i не може бути врегульований в iнший спосiб;
11) у зв'язку з набуттям громадянства iншої держави;
12) в iнших випадках, передбачених законом.
3. Контракт припиняється (розривається), а особи начальницького складу звiльняються iз служби цивiльного захисту також у зв'язку з набранням законної сили судовим рiшенням, вiдповiдно до якого особу притягнуто до вiдповiдальностi за адмiнiстративне правопорушення, пов'язане з корупцiєю, а також рiшенням суду про визнання активiв особи або активiв, набутих за її дорученням iншими особами або в iнших передбачених статтею 290 Цивiльного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохiд держави.
4. У випадках, передбачених пунктом 8 частини другої та частиною третьою цiєї статтi, вiдповiднi особи пiдлягають звiльненню з посад у триденний строк з дня отримання вiдповiдним органом або пiдроздiлом цивiльного захисту копiї вiдповiдного судового рiшення, яке набрало законної сили.
Примiтка. Термiн "пряме пiдпорядкування" у цьому Кодексi вживається у значеннi, наведеному в Законi України "Про запобiгання корупцiї".
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 14.05.2013р. N 224-VII, вiд 31.10.2019р. N 263-IX, вiд 04.03.2020р. N 524-IX) |
Стаття 107. Резерв служби цивiльного захисту
1. Контракт про перебування у резервi служби цивiльного захисту укладається на добровiльнiй основi з громадянином України, який отримав освiту у навчальному закладi цивiльного захисту або звiльнився iз служби цивiльного захисту чи з вiйськової служби в запас, здатний за станом здоров'я проходити службу цивiльного захисту та не досяг граничного вiку перебування на службi цивiльного захисту.
2. Особа, яка уклала контракт про перебування у резервi служби цивiльного захисту:
1) зараховується до резерву служби цивiльного захисту i вважається такою, що перебуває на спецiальному облiку, - протягом строку дiї контракту;
2) приймається на час мобiлiзацiї на умовах, визначених цим контрактом, на службу цивiльного захисту для виконання обов'язкiв за посадою, передбаченою вiдповiдним штатним розписом.
3. За особою, прийнятою на службу цивiльного захисту на основi контракту про перебування у резервi служби цивiльного захисту, пiд час цiльової мобiлiзацiї зберiгаються мiсце роботи, а також займана посада та середня заробiтна плата на пiдприємствi, в установi, органiзацiї незалежно вiд пiдпорядкування i форми власностi.
4. Стосовно осiб, якi зараховуються до резерву служби цивiльного захисту i за умовами, визначеними контрактом, прийматимуться на час мобiлiзацiї на службу цивiльного захисту для виконання обов'язкiв осiб начальницького складу, за їх письмовою згодою проводиться спецiальна перевiрка в порядку, встановленому Законом України "Про запобiгання корупцiї".
5. Порядок та обсяги пiдготовки осiб, якi уклали контракти про перебування у резервi служби цивiльного захисту, час та строки проведення зборiв (навчальних або перевiрочних) визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
6. Порядок виплати i розмiри грошового забезпечення осiб, якi перебувають у резервi служби цивiльного захисту, встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
7. Збiльшення граничної штатної чисельностi осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту на перiод цiльової мобiлiзацiї здiйснюється у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
8. Звiльнення iз служби цивiльного захисту осiб, прийнятих на таку службу на основi контрактiв про перебування у резервi служби цивiльного захисту, здiйснюється на пiдставi рiшення, прийнятого у порядку, передбаченому законами України "Про правовий режим надзвичайного стану" та "Про мобiлiзацiйну пiдготовку та мобiлiзацiю".
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 14.05.2013р. N 224-VII, вiд 04.03.2020р. N 524-IX) |
Стаття 108. Присяга служби цивiльного захисту
"Я, громадянин України (прiзвище, iм'я та по батьковi), вступаючи на службу цивiльного захисту, складаю Присягу та урочисто клянуся завжди залишатися вiдданим Українському народовi, неухильно дотримуватися Конституцiї та законiв України, бути чесним, сумлiнним i дисциплiнованим.
Якщо я порушу цю Присягу, готовий нести вiдповiдальнiсть згiдно iз законами України".
Стаття 109. Статус рятувальника
Стаття 110. Права та обов'язки рятувальника
2. Рятувальники мають право на:
3) дотримуватися технологiї проведення аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт;
8) утримувати в готовностi до використання засоби цивiльного захисту;
Стаття 114. Службовi посвiдчення
Глава 24. Соцiальний та правовий захист
1. Держава забезпечує соцiальний та правовий захист осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, працiвникiв органiв управлiння та сил цивiльного захисту i членiв їхнiх сiмей вiдповiдно до Конституцiї України, цього Кодексу та iнших законодавчих актiв.
Глава 25. Медичне забезпечення, одноразова грошова допомога та страхування
1. Медичне забезпечення осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту органiзовується та здiйснюється закладами охорони здоров'я центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту.
2. Особи рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту щороку проходять медичний огляд з подальшим проведенням лiкувально-профiлактичних заходiв у разi потреби.
3. У разi вiдсутностi за мiсцем служби чи проживання осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту закладiв охорони здоров'я центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, а також у разi вiдсутностi в таких закладах (пiдроздiлах) необхiдних вiддiлень, фахiвцiв, спецiального обладнання безоплатна медична допомога зазначеним особам надається в закладах охорони здоров'я Мiнiстерства оборони України, Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони здоров'я, iнших державних або комунальних закладах охорони здоров'я за рахунок коштiв, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту.
4. Особи рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту мають право на санаторно-курортне лiкування в санаторно-курортних закладах центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, а також в iнших санаторно-курортних закладах незалежно вiд форми власностi та вiдомчої належностi за рахунок коштiв, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту.
Пiльги, передбаченi цiєю частиною, надаються за умови, якщо розмiр середньомiсячного сукупного доходу сiм'ї в розрахунку на одну особу за попереднi шiсть мiсяцiв не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соцiальну пiльгу, у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України.
5. Особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi направляються пiсля лiкування в закладах охорони здоров'я до санаторiю для продовження лiкування, путiвки надаються безоплатно.
6. Особи, звiльненi iз служби цивiльного захисту, визнанi особами з iнвалiднiстю I та II групи внаслiдок захворювання, травми або поранення, пов'язаних з проходженням служби, забезпечуються путiвками для санаторно-курортного лiкування незалежно вiд виду пенсiї, яку вони отримують. Особи з iнвалiднiстю III групи, звiльненi iз служби за станом здоров'я, якi отримують пенсiю по iнвалiдностi, забезпечуються путiвками для санаторно-курортного лiкування за наявностi медичних показань.
7. Особи, звiльненi iз служби цивiльного захисту, визнанi особами з iнвалiднiстю внаслiдок захворювання, калiцтва, пов'язаного з виконанням службових обов'язкiв, мають право на медичне та санаторно-курортне забезпечення за рахунок коштiв, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, iнших центральних органiв виконавчої влади, якi здiйснюють державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки, реалiзацiю державної полiтики у сферi промислової безпеки, охорони працi та державного гiрничого нагляду, управлiння зоною вiдчуження i зоною безумовного (обов'язкового) вiдселення.
8. Порядок та умови надання медичної допомоги, забезпечення санаторно-курортним лiкуванням осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту та членiв їхнiх сiмей у закладах охорони здоров'я Мiнiстерства оборони України, Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони здоров'я, в iнших державних або комунальних закладах охорони здоров'я, а також взаєморозрахунки мiж ними та центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, встановлюються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
9. Медичне забезпечення основних працiвникiв професiйних аварiйно-рятувальних служб здiйснюється закладами охорони здоров'я, що входять до їх складу, та за договорами на медичне обслуговування в державних або комунальних закладах охорони здоров'я за рахунок коштiв, передбачених на утримання цих служб.
10. Основнi працiвники професiйних аварiйно-рятувальних служб повиннi проходити перiодичний медичний огляд, а також медичний огляд пiсля проведення аварiйно-рятувальних робiт. Перiодичнiсть медичних оглядiв i порядок їх проведення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони здоров'я.
11. На прохання особи рядового чи начальницького складу служби цивiльного захисту, основного працiвника професiйних аварiйно-рятувальних служб проводиться позачерговий медичний огляд, якщо така особа вважає, що погiршення стану її здоров'я пов'язано з виконанням нею професiйних обов'язкiв або перешкоджає подальшому проходженню служби.
12. Позачерговий медичний огляд особи рядового чи начальницького складу служби цивiльного захисту, основного працiвника професiйних аварiйно-рятувальних служб може проводитися за iнiцiативою роботодавця, якщо стан здоров'я такої особи перешкоджає подальшому проходженню служби або виконанню службових обов'язкiв за контрактом.
13. Порядок органiзацiї медичного забезпечення, тимчасового звiльнення вiд виконання службових обов'язкiв осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту у разi захворювань, травм або поранень визначаються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони здоров'я.
14. Особи, якi безпосередньо брали участь у проведеннi аварiйно-рятувальних та iнших невiдкладних робiт або залучалися до цiлодобового чергування, пов'язаного з лiквiдацiєю наслiдкiв надзвичайної ситуацiї, мають право один раз на рiк пройти безоплатно курс медико-психологiчної реабiлiтацiї строком не менш як 14 дiб, а тi з них, якi отримали травми або брали участь у проведеннi аварiйно-рятувальних робiт, пов'язаних iз загибеллю людей, зобов'язанi пройти вiдповiдне лiкування та реабiлiтацiю в центрах медико-психологiчної реабiлiтацiї.
15. Висновок про необхiднiсть направлення на медико-психологiчну реабiлiтацiю основних працiвникiв професiйних аварiйно-рятувальних служб та працiвникiв цивiльного захисту надають лiкарсько-експертнi комiсiї центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, або медико-соцiальнi експертнi комiсiї центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони здоров'я, за мiсцем роботи.
16. Висновок про необхiднiсть направлення на медико-психологiчну реабiлiтацiю осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту надають лiкарсько-експертнi комiсiї центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту.
17. На час проходження медичного огляду та медико-психологiчної реабiлiтацiї за основними працiвниками професiйних аварiйно-рятувальних служб, працiвниками цивiльного захисту зберiгається середнiй заробiток за мiсцем роботи.
18. Проїзд до мiсця лiкування та проведення медико-психологiчної реабiлiтацiї i назад осiб, якi вiдповiдно до цiєї статтi мають право на лiкування та медико-психологiчну реабiлiтацiю, здiйснюється за рахунок коштiв, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, центрального органу виконавчої влади, який здiйснює державний нагляд у сферi техногенної та пожежної безпеки, професiйних аварiйно-рятувальних служб.
19. Порядок органiзацiї та проведення медико-психологiчної реабiлiтацiї визначається спiльним актом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi охорони здоров'я.
20. З метою недопущення виникнення та поширення iнфекцiйних хвороб, отруєнь, радiацiйних уражень серед осiб рядового i начальницького складу та працiвникiв служби цивiльного захисту медичними пiдроздiлами центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi цивiльного захисту, органiзовується i здiйснюється санiтарно-епiдемiологiчний нагляд в органах та пiдроздiлах, вiднесених до сфери їх управлiння.
(Iз доповненнями, внесеними згiдно iз Законом України вiд 27.03.2014р. N 1166-VII) |
Глава 26. Забезпечення житлом та оплата комунальних послуг
10. Органи мiсцевого самоврядування в межах визначених законом повноважень видiляють земельнi дiлянки i можуть надавати допомогу в будiвництвi приватного житлового будинку та придбаннi будiвельних матерiалiв особам рядового i начальницького складу цивiльного захисту, батькам осiб рядового i начальницького складу цивiльного захисту, якi загинули (померли) або пропали безвiсти пiд час проходження служби, а також особам рядового i начальницького складу цивiльного захисту, якi стали особами з iнвалiднiстю пiд час проходження служби, якщо вони виявили бажання побудувати приватний житловий будинок.
12. Особи рядового i начальницького складу органiв i пiдроздiлiв цивiльного захисту, якi мають вислугу на службi не менш як 20 рокiв, у разi звiльнення iз служби за станом здоров'я, вiком, у зв'язку iз скороченням чисельностi або штату, а також особи, якi стали особами з iнвалiднiстю I чи II групи, члени сiмей осiб рядового i начальницького складу органiв i пiдроздiлiв цивiльного захисту, якi загинули (померли) або пропали безвiсти пiд час проходження служби, мають право на безоплатне одержання в приватну власнiсть жилого примiщення, яке вони займають у будинках державного житлового фонду, вiдповiдно до закону.
Стаття 120. Оплата комунальних послуг
1. Знижка у розмiрi 50 вiдсоткiв плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергiя та iншi послуги) у жилих будинках незалежно вiд форми власностi у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартостi палива, у тому числi рiдкого, у межах встановлених норм для осiб, якi проживають у будинках, що не мають централiзованого опалення, надається:
1) особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту та членам їхнiх сiмей, якi перебувають на їх утриманнi;
2) батькам та членам сiмей осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi загинули (померли) або зникли безвiсти пiд час виконання службових обов'язкiв;
3) особам, звiльненим iз служби цивiльного захисту за вiком, через хворобу або за вислугою рокiв, та якi стали особами з iнвалiднiстю пiд час виконання службових обов'язкiв, та членам їхнiх сiмей.
2. Пiльги, передбаченi частиною першою цiєї статтi, надаються за умови, якщо розмiр середньомiсячного сукупного доходу сiм'ї в розрахунку на одну особу за попереднi шiсть мiсяцiв не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соцiальну пiльгу, у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз законами України вiд 27.03.2014р. N 1166-VII, вiд 28.12.2014р. N 76-VIII) |
Глава 27. Додатковi гарантiї соцiального захисту
Стаття 123. Проїзд осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту та рятувальникiв
Стаття 124. Ветерани служби цивiльного захисту
Глава 28. Грошове та пенсiйне забезпечення, оплата працi
Стаття 125. Грошове забезпечення осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту
Стаття 127. Пенсiйне забезпечення осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту
Глава 29. Робочий час та вiдпустки
Стаття 128. Робочий час в органах та пiдроздiлах цивiльного захисту
1. Особи рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту мають право на такi види вiдпусток:
1) щорiчна основна вiдпустка;
2) додаткова вiдпустка у зв'язку з навчанням;
3) творча вiдпустка;
4) iншi додатковi вiдпустки, передбаченi законодавством;
5) соцiальнi вiдпустки:
а) у зв'язку з вагiтнiстю та пологами;
б) по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку;
6) вiдпустка для лiкування у зв'язку з хворобою;
7) вiдпустка за сiмейними обставинами та з iнших поважних причин.
2. Особам рядового i начальницького складу цивiльного захисту надаються щорiчнi основнi вiдпустки iз збереженням грошового i матерiального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмiрi мiсячного грошового забезпечення. Тривалiсть щорiчної основної вiдпустки для осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi мають вислугу рокiв (у календарному вимiрi), обчислену в порядку, передбаченому для призначення пенсiй особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту до 10 рокiв, становить 30 календарних днiв, вiд 10 до 15 рокiв - 35 календарних днiв, вiд 15 до 20 рокiв - 40 календарних днiв, 20 i бiльше рокiв - 45 календарних днiв.
3. Особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту - учасникам бойових дiй та прирiвняним до них особам надаються незалежно вiд вислуги рокiв щорiчнi основнi вiдпустки тривалiстю 45 календарних днiв у зручний для них час.
4. Тривалiсть вiдпусток обчислюється у календарних днях. Пiд час визначення тривалостi щорiчної основної вiдпустки, що надається особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, а також соцiальних вiдпусток, що надаються особам, якi мають дiтей, святковi та неробочi днi не враховуються.
5. Пiд час визначення тривалостi вiдпустки не враховується час, необхiдний для проїзду у межах України до мiсця проведення вiдпустки i повернення назад. Не враховується зазначений час також у разi подiлу вiдпустки на двi частини та вiдкликання працiвника з вiдпустки.
6. Щорiчна основна вiдпустка надається протягом календарного року. В особливих випадках з дозволу вiдповiдного керiвника щорiчна основна вiдпустка може надаватися за минулий рiк у I кварталi наступного року за умови, що ранiше її не було надано через винятковi обставини.
7. Тривалiсть щорiчної основної вiдпустки у роцi початку служби обчислюється з розрахунку 1/12 тривалостi вiдпустки, на яку мають право особи рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, за кожний повний мiсяць служби до кiнця календарного року. При цьому особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi мають право на вiдпустку тривалiстю 10 i бiльше календарних днiв, надається додатково час, необхiдний для проїзду до мiсця проведення вiдпустки i повернення назад. Вiдпустка тривалiстю менш як 10 календарних днiв може бути надана за бажанням особи рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту одночасно iз щорiчною основною вiдпусткою в наступному роцi. У такому самому порядку надається щорiчна основна вiдпустка i особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi перебували у вiдпустцi для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку.
8. Щорiчна основна вiдпустка тривалiстю 40 i бiльше календарних днiв на прохання особи рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту може бути подiлена на двi частини за умови, що основна її частина становитиме 30 календарних днiв.
9. Особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi захворiли пiд час щорiчної основної вiдпустки або щорiчної додаткової вiдпустки, зазначена вiдпустка продовжується пiсля одужання керiвником, який її надавав, на кiлькiсть невикористаних днiв вiдпустки.
10. Особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, допущеним до складання вступних iспитiв у навчальних закладах цивiльного захисту та iнших навчальних закладах, надаються вiдпустки на строк, зазначений у повiдомленнi навчального закладу про допуск до складання вступних iспитiв, без урахування часу, необхiдного для проїзду до мiсця розташування навчального закладу i повернення назад.
11. Курсантам (слухачам) навчальних закладiв цивiльного захисту, якi навчаються за денною формою, надаються згiдно з навчальними планами канiкулярнi вiдпустки тривалiстю: зимова - до 14 календарних днiв, лiтня - 30 календарних днiв. Тривалiсть таких вiдпусток не залежить вiд вислуги рокiв.
Лiтня канiкулярна вiдпустка є основною, а зимова - додатковою. Час, необхiдний для проїзду до мiсця проведення цих вiдпусток i повернення назад, не враховується.
У разi наявностi навчальної заборгованостi у курсантiв навчальних закладiв цивiльного захисту вiдпустка надається їм пiсля лiквiдацiї заборгованостi в межах строкiв, установлених графiком навчального процесу. При цьому тривалiсть лiтньої вiдпустки не може бути меншою за 15 календарних днiв.
Курсантам (слухачам) навчальних закладiв цивiльного захисту, крiм канiкулярних вiдпусток, зазначених в абзацi першому цiєї частини, можуть надаватися додатковi вiдпустки для лiкування у зв'язку з хворобою або за сiмейними обставинами в порядку, передбаченому частинами шiстнадцятою та сiмнадцятою цiєї статтi.
12. Особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, кандидатури яких затверджено для направлення на навчання чи виїзду у вiдрядження за межi України, щорiчна основна вiдпустка надається з урахуванням повного використання її до початку навчання або виїзду за межi України.
13. Особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi закiнчили навчальнi заклади цивiльного захисту i яким присвоєно перше спецiальне звання середнього начальницького складу, щорiчна основна вiдпустка надається безпосередньо пiсля закiнчення цих навчальних закладiв тривалiстю 30 календарних днiв, як правило, за мiсцем служби, куди їх направлено для подальшого проходження служби.
14. Особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi перебувають у вiдрядженнi за межами України, дозволяється за їх бажанням об'єднати щорiчну основну вiдпустку за два роки. Загальна тривалiсть об'єднаної вiдпустки не повинна перевищувати 90 календарних днiв без урахування часу, необхiдного для проїзду до мiсця проведення вiдпустки i повернення назад.
15. У разi перемiщення зазначених осiб по службi невикористана об'єднана вiдпустка (частина вiдпустки) за минулий та поточний роки надається за новим мiсцем служби чи посадою. У разi службової необхiдностi об'єднана вiдпустка може бути подiлена на частини у межах загальної тривалостi.
16. Особам рядового i начальницького складу додатковi вiдпустки у зв'язку з навчанням, творчi вiдпустки та соцiальнi вiдпустки надаються вiдповiдно до Закону України "Про вiдпустки". Iншi додатковi вiдпустки надаються їм на пiдставах та в порядку, встановлених законодавством.
17. Вiдпустка за сiмейними обставинами iз збереженням грошового та матерiального забезпечення надається особам рядового i начальницького складу цивiльного захисту у разi:
1) укладення ними шлюбу - тривалiстю до 10 календарних днiв;
2) тяжкого стану здоров'я або смертi рiдних по кровi або по шлюбу:
а) дружини (чоловiка), батька (матерi), вiтчима (мачухи), сина (дочки), пасинка (падчерки), рiдного брата (рiдної сестри) особи рядового i начальницького складу цивiльного захисту, батька (матерi) подружжя або особи, на вихованнi якої перебувала особа рядового i начальницького складу цивiльного захисту, - тривалiстю до семи календарних днiв без урахування часу, необхiдного для проїзду до мiсця проведення вiдпустки та назад;
б) iнших рiдних - тривалiстю до трьох календарних днiв без урахування часу, необхiдного для проїзду до мiсця проведення вiдпустки та назад;
3) пожежi або iншого стихiйного лиха, яке спiткало сiм'ю особи рядового i начальницького складу цивiльного захисту або осiб, зазначених у пунктi 2 цiєї частини, - тривалiстю до 15 календарних днiв без урахування часу, необхiдного для проїзду до мiсця проведення вiдпустки та назад;
4) в iнших виняткових випадках, коли присутнiсть особи рядового i начальницького складу в сiм'ї необхiдна, за рiшенням вiдповiдного керiвника (начальника) органу та пiдроздiлу цивiльного захисту - тривалiстю до трьох календарних днiв без урахування часу, необхiдного для проїзду до мiсця проведення вiдпустки та назад.
18. Вiдпустка за сiмейними обставинами надається у разi використання особою рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту щорiчної основної та iнших додаткових вiдпусток.
19. Вiдпустки для лiкування у зв'язку з хворобою iз збереженням грошового та матерiального забезпечення надаються на пiдставi висновку лiкарсько-експертної комiсiї. Тривалiсть таких вiдпусток визначається характером захворювання на пiдставi висновку лiкувального закладу. Загальний час безперервного перебування у звiльненнi вiд виконання службових обов'язкiв через тимчасову втрату працездатностi у зв'язку з хворобою та у вiдпустцi для лiкування у зв'язку з хворобою не має перевищувати чотирьох мiсяцiв (крiм випадкiв, коли законодавством передбачено бiльший строк перебування на лiкуваннi). Цей строк може бути продовжено рiшенням прямих начальникiв на пiдставi висновку лiкувального закладу.
20. Час перебування на лiкуваннi осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту у зв'язку з одержанням ними пiд час виконання службових обов'язкiв травм, професiйних захворювань та iнших ушкоджень здоров'я не обмежується. На огляд лiкарсько-експертної комiсiї зазначенi особи направляються пiсля закiнчення лiкування.
21. Пiсля видання наказу про звiльнення особи рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту iз служби вiдпустка для лiкування у зв'язку з хворобою не надається.
22. Дружинi (чоловiку) особи рядового i начальницького складу щорiчна основна вiдпустка за її (його) бажанням надається у зручний для неї (нього) час одночасно iз щорiчною основною вiдпусткою особи рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту.
23. Особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi звiльняються iз служби, крiм осiб, якi звiльняються за вiком, станом здоров'я та у зв'язку iз скороченням штатiв, надається за їх бажанням щорiчна основна вiдпустка з розрахунку 1/12 тривалостi вiдпустки, на яку вони мають право згiдно з цим Кодексом, за кожний повний мiсяць служби у роцi звiльнення. При цьому у разi, якщо тривалiсть вiдпустки становить бiльш як 10 календарних днiв, надається додатковий час, необхiдний для проїзду до мiсця проведення вiдпустки i повернення назад.
24. Особам рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту, якi звiльняються iз служби за вiком, станом здоров'я та у зв'язку iз скороченням штатiв, щорiчна основна вiдпустка надається за їх бажанням у роцi звiльнення тривалiстю, встановленою цим Кодексом.
25. У рiк звiльнення зазначених у частинах двадцять третiй, двадцять четвертiй цiєї статтi осiб рядового та начальницького складу цивiльного захисту iз служби у разi невикористання ними щорiчної основної або додаткової вiдпустки їм виплачується грошова компенсацiя за всi невикористанi днi щорiчної основної вiдпустки, а також днi додаткової вiдпустки.
26. У разi звiльнення особи рядового i начальницького складу цивiльного захисту до закiнчення календарного року, за який вiн уже використав щорiчну основну та щорiчну додаткову вiдпустки, крiм осiб, якi звiльняються iз служби за вiком, станом здоров'я, у зв'язку з прямим пiдпорядкуванням близькiй особi або у зв'язку iз скороченням штатiв, або проведенням органiзацiйних заходiв, на пiдставi наказу керiвника (начальника) органу та пiдроздiлу цивiльного захисту, керiвника органу управлiння, навчального закладу, установи та органiзацiї проводиться вiдрахування iз грошового забезпечення за днi вiдпустки, що були використанi в рахунок тiєї частини календарного року, яка залишилася пiсля звiльнення особи рядового i начальницького складу цивiльного захисту.
27. У разi смертi особи рядового i начальницького складу цивiльного захисту вiдрахування з його грошового забезпечення за використанi днi вiдпустки не проводяться.
28. У разi звiльнення особи рядового i начальницького складу цивiльного захисту iз служби (крiм звiльнення через службову невiдповiднiсть, у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у видi позбавлення волi, обмеження волi, позбавлення спецiального звання чи позбавлення права обiймати певнi посади, у зв'язку з набранням законної сили рiшенням суду щодо притягнення до вiдповiдальностi за адмiнiстративне правопорушення, пов'язане з корупцiєю, у зв'язку з позбавленням спецiального звання в дисциплiнарному порядку, а також у зв'язку iз систематичним невиконанням умов контракту особою рядового i начальницького складу) та невикористання ними щорiчної основної вiдпустки за їх бажанням надається невикористана вiдпустка з наступним звiльненням їх iз служби.
29. Датою звiльнення особи рядового i начальницького складу цивiльного захисту iз служби у такому разi є останнiй день вiдпустки.
30. У разi звiльнення особи рядового i начальницького складу цивiльного захисту iз служби у зв'язку iз закiнченням строку контракту невикористана ним щорiчна основна вiдпустка за його бажанням може надаватися тодi, коли час цiєї вiдпустки повнiстю або частково перевищує строк контракту. У такому разi дiя такого контракту продовжується до закiнчення вiдпустки.
31. Вiдкликання осiб рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту iз щорiчної основної вiдпустки допускається лише у разi службової необхiдностi керiвником, який її надав. Невикористана частина вiдпустки надається в порядку, передбаченому частиною шостою цiєї статтi. Якщо невикористана частина вiдпустки становить 10 i бiльше календарних днiв, особi рядового i начальницького складу служби цивiльного захисту надається додатково час, необхiдний для проїзду до мiсця проведення вiдпустки i повернення назад, але не далi населеного пункту, з якого її було вiдкликано.
32. Працiвникам органiв управлiння та сил цивiльного захисту вiдпустки надаються на пiдставах та в порядку, встановленому законодавством.
(Iз змiнами i доповненнями, внесеними згiдно iз законами України вiд 14.05.2013р. N 224-VII, вiд 04.03.2020р. N 524-IX) |
Глава 30. Додатковi функцiї суб'єктiв забезпечення цивiльного захисту
Стаття 130. Планування дiяльностi єдиної державної системи цивiльного захисту
2) план локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй на об'єктах пiдвищеної небезпеки;
4) план основних заходiв цивiльного захисту України на рiк;
2. Порядок розроблення планiв визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 131. Облiк надзвичайних ситуацiй
1. В Українi ведеться єдиний облiк надзвичайних ситуацiй, зокрема пожеж.
2. Облiк надзвичайних ситуацiй та пожеж ведеться у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 132. Наукове та науково-технiчне забезпечення здiйснення заходiв цивiльного захисту
3. Наукова та науково-технiчна дiяльнiсть вiдомчих наукових установ та науково-виробничих об'єктiв провадиться вiдповiдно до законiв України "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть", "Про наукову i науково-технiчну експертизу", актiв Кабiнету Мiнiстрiв України та вiдповiдних центральних органiв виконавчої влади, до сфери управлiння яких вони належать.
Стаття 133. Аварiйно-рятувальне обслуговування суб'єктiв господарювання i територiй
1. Суб'єкти господарювання та окремi територiї, на яких iснує небезпека виникнення надзвичайних ситуацiй, пiдлягають постiйному та обов'язковому аварiйно-рятувальному обслуговуванню на договiрнiй основi аварiйно-рятувальними службами, якi пройшли атестацiю в установленому порядку.
2. Аварiйно-рятувальне обслуговування передбачає надання послуг з проведення вiдповiдних робiт iз запобiгання виникненню надзвичайних ситуацiй (профiлактики), локалiзацiї i лiквiдацiї наслiдкiв аварiй, iнших послуг вiдповiдно до укладеної угоди.
3. Суб'єкти господарювання, галузi та окремi територiї, якi пiдлягають постiйному та обов'язковому аварiйно-рятувальному обслуговуванню, а також порядок такого обслуговування визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.06.2013р. N 353-VII) |
Стаття 134. Надання платних послуг аварiйно-рятувальними службами
1. Державнi, регiональнi та комунальнi аварiйно-рятувальнi служби можуть надавати платнi послуги, що не суперечать та не перешкоджають їх основнiй дiяльностi.
Перелiк платних послуг визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
2. Використання коштiв, одержаних вiд наданих платних послуг, здiйснюється вiдповiдно до законодавства.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.06.2013р. N 353-VII) |
Глава 31. Мiжнародне спiвробiтництво у сферi цивiльного захисту
Стаття 135. Надання допомоги iноземним державам у лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй
Стаття 136. Отримання Україною мiжнародної допомоги для лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайних ситуацiй
Стаття 137. Представництво в мiжнародних органiзацiях з питань цивiльного захисту
Глава 32. Контроль у сферi цивiльного захисту
Стаття 138. Контроль за дiяльнiстю органiв управлiння та сил цивiльного захисту
1. Контроль за дiяльнiстю органiв управлiння та сил цивiльного захисту здiйснюється у порядку, встановленому Конституцiєю i законами України.
Стаття 139. Громадський контроль за додержанням законодавства з питань цивiльного захисту
Глава 33. Вiдповiдальнiсть за порушення законодавства у сферi цивiльного захисту
Стаття 140. Вiдповiдальнiсть за порушення законодавства у сферi цивiльного захисту
Роздiл XII
ПРИКIНЦЕВI ТА ПЕРЕХIДНI ПОЛОЖЕННЯ
2. Визнати такими, що втратили чиннiсть, з дня введення цього Кодексу в дiю:
9) Закон України "Про правовi засади цивiльного захисту" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2004 р., N 39, ст. 488; 2005 р., NN 17 - 19, ст. 267; 2006 р., N 51, ст. 519; 2007 р., N 33, ст. 442; 2008 р., NN 5 - 8, ст. 78; 2009 р., N 15, ст. 188; 2010 р., N 5, ст. 42; 2011 р., N 34, ст. 343; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 5 липня 2012 року N 5081-VI).
3. Виключено.
(згiдно iз Законом України вiд 20.06.2013р. N 353-VII) |
4. Кабiнету Мiнiстрiв України у шестимiсячний строк з дня набрання чинностi цим Кодексом:
абзац другий виключено;
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, передбачених цим Кодексом;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Кодексом;
забезпечити приведення нормативно-правових актiв мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади України у вiдповiднiсть iз цим Кодексом;
забезпечити перегляд критерiїв визначення суб'єктiв господарювання з високим ступенем прийнятного ризику у сферi техногенної та пожежної безпеки.
(Iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.06.2013р. N 353-VII) | |
Президент України |
В. ЯНУКОВИЧ |
м. Київ
2 жовтня 2012 року
N 5403-VI