
КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
| вiд 29 квiтня 2026 р. | N 553 |
|---|
Про внесення змiн до постанови Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 2 червня 2003 р. N 813
Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Внести до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 2 червня 2003 р. N 813 "Про затвердження Порядку взаємодiї органiв виконавчої влади та юридичних осiб, якi провадять дiяльнiсть у сферi використання ядерної енергiї, в разi виявлення радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу" (Офiцiйний вiсник України, 2003 р., N 23, ст. 1049, N 51, ст. 2675; 2010 р., N 43, ст. 1413; 2012 р., N 71, ст. 2870; 2020 р., N 2, ст. 62, N 76, ст. 2432) змiни, що додаються.
2. Мiнiстерству внутрiшнiх справ, Мiнiстерству енергетики, Мiнiстерству охорони здоров'я, Мiнiстерству фiнансiв, Мiнiстерству економiки, довкiлля та сiльського господарства, Державнiй службi з питань безпечностi харчових продуктiв та захисту споживачiв, Державнiй iнспекцiї ядерного регулювання за участю Служби безпеки, Нацiональної академiї наук привести власнi нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цiєю постановою.
| Прем'єр-мiнiстр України | Ю. СВИРИДЕНКО |
Iнд. 75
| ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29 квiтня 2026 р. N 553 |
ЗМIНИ,
що вносяться до постанови Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 2 червня 2003 р. N 813
1. У постановi:
1) у назвi та пунктi 1 постанови слова "юридичних осiб, якi провадять дiяльнiсть у сферi використання ядерної енергiї," замiнити словами "суб'єктiв дiяльностi у сферi використання ядерної енергiї";
2) пункт 3 виключити;
3) доповнити постанову пунктом 31 такого змiсту:
"31. Установити, що:
1) у разi коли радiоактивнi матерiали можуть опинитися поза регулюючим контролем внаслiдок бойових дiй, терористичних актiв, диверсiй та iнших дiй, спричинених збройною агресiєю проти України, суб'єкти дiяльностi у сферi використання ядерної енергiї вживають усiх необхiдних заходiв iз забезпечення безпеки та збереженостi радiоактивних матерiалiв, якi обов'язково включають їх невiдкладне вивезення до безпечних мiсць зберiгання, про що iнформують Державну iнспекцiю ядерного регулювання;
2) у разi виявлення радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу в районах воєнних (бойових) дiй, в якi унеможливлений доступ суб'єктiв дiяльностi у сферi використання ядерної енергiї та державних органiв, вiйськове командування разом з вiйськовими адмiнiстрацiями здiйснюють вилучення таких радiоактивних матерiалiв з метою їх перевезення (перемiщення) до безпечних районiв та подальшої передачi для вiдновлення регулюючого контролю;
3) у разi втрати регулюючого контролю над радiоактивними матерiалами внаслiдок бойових дiй, терористичних актiв, диверсiй чи iнших дiй, спричинених збройною агресiєю проти України, а також у разi їх знаходження на тимчасово окупованiй територiї, вiдновлення регулюючого контролю здiйснюється пiсля усунення зазначених загроз.".
2. Порядок взаємодiї органiв виконавчої влади та юридичних осiб, якi провадять дiяльнiсть у сферi використання ядерної енергiї, в разi виявлення радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу, затверджений зазначеною постановою, викласти в такiй редакцiї:
| "ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 2 червня 2003 р. N 813 (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 29 квiтня 2026 р. N 553) |
ПОРЯДОК
взаємодiї органiв виконавчої влади та суб'єктiв
дiяльностi у сферi використання ядерної енергiї в
разi виявлення радiоактивних матерiалiв у
незаконному обiгу
1. Цей Порядок визначає механiзм взаємодiї органiв виконавчої влади та суб'єктiв дiяльностi у сферi використання ядерної енергiї, якi залучаються до здiйснення комплексу заходiв у разi виявлення радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу, спрямованих на недопущення або мiнiмiзацiю заподiяння шкоди здоров'ю населення i навколишньому природному середовищу внаслiдок радiацiйного впливу.
2. Цей Порядок не поширюється на радiоактивнi матерiали, якi звiльненi вiд регулюючого контролю, вiдповiдно до законодавства.
3. У цьому Порядку термiни вживаються у такому значеннi:
допустимий рiвень iонiзуючого випромiнювання для транспортних засобiв, вантажiв та iншого майна (об'єкта), що перемiщуються через державний кордон, - рiвень потужностi еквiвалентної дози гамма-випромiнювання на вiдстанi 0,1 метра вiд транспортних засобiв, вантажiв та iншого майна (об'єкта), який не перевищує 0,3 мкЗв/год (включаючи природний радiацiйний фон);
експертна органiзацiя з питань дослiдження та визначення характеристик радiоактивних матерiалiв, якi вилучено з незаконного обiгу (далi - експертна органiзацiя), - державна науково-дослiдна установа, яка проводить дослiдження та визначення характеристик ядерних та iнших радiоактивних матерiалiв i залучається до проведення експертної оцiнки пiд час здiйснення досудового розслiдування в разi виявлення радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу;
контрольована зона - територiя навколо виявленого пiдозрiлого матерiалу / об'єкта, доступ до якої вiдповiдно до вимог радiацiйної безпеки та фiзичного захисту обмежується пiд час здiйснення заходiв з реагування на виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта i за межами якої рiвень потужностi еквiвалентної дози гамма-випромiнювання не перевищує 0,3 мкЗв/год (включаючи природний радiацiйний фон);
незаконний обiг радiоактивних матерiалiв - перебування радiоактивних матерiалiв поза державними системами їх облiку i контролю та/або системами їх фiзичного захисту, а також придбання, зберiгання, використання, передача, видозмiнення, знищення, перевезення i захоронення зазначених радiоактивних матерiалiв без дотримання установлених законодавством вимог;
пiдозрiлий матерiал/об'єкт - матерiал/об'єкт, що за зовнiшнiм виглядом має ознаки джерела iонiзуючого випромiнювання (попереджувальнi написи про радiацiйну небезпеку, маркування, спецiальнi знаки тощо) та/або може бути iдентифiкований як радiоактивний матерiал вiдповiдно до фiзичних та радiацiйних характеристик, на пiдставi яких можна зробити висновки про його природу походження, властивостi, радiонуклiдний склад та призначення.
Iншi термiни вживаються у значеннi, наведеному в Законах України "Про використання ядерної енергiї та радiацiйну безпеку", "Про фiзичний захист ядерних установок, ядерних матерiалiв, радiоактивних вiдходiв, iнших джерел iонiзуючого випромiнювання", "Про дозвiльну дiяльнiсть у сферi використання ядерної енергiї".
4. Заходи щодо первинного обстеження виявленого пiдозрiлого матерiалу / об'єкта здiйснюють посадовi особи:
мiсцевих органiв виконавчої влади - у разi надходження повiдомлення про виявлення радiоактивного матерiалу вiд фiзичних осiб або юридичних осiб;
Нацiональної полiцiї - у разi надходження повiдомлення про виявлення радiоактивного матерiалу або у разi проведення слiдчих дiй або оперативно-розшукових заходiв;
Держприкордонслужби - у разi виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта пiд час здiйснення прикордонного контролю або охорони державного кордону;
ДСНС - у разi виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта пiд час лiквiдацiї наслiдкiв надзвичайної ситуацiї;
СБУ - пiд час проведення слiдчих дiй або оперативно-розшукових заходiв або самостiйного виявлення пiдозрiлих матерiалiв / об'єктiв, або у разi надходження повiдомлення про виявлення радiоактивного матерiалу.
5. Пiд час первинного обстеження виявленого пiдозрiлого матерiалу / об'єкта посадовi особи, зазначенi у пунктi 4 цього Порядку, з використанням iндивiдуальних засобiв захисту, iндивiдуальних дозиметрiв та вiдповiдних засобiв вимiрювальної технiки проводять вимiрювання радiацiйних характеристик з метою пiдтвердження наявностi радiоактивних матерiалiв та вiзуальний огляд з метою виявлення маркування, написiв.
З урахуванням рiвня небезпеки встановлюються межi контрольованої зони, вживаються заходи для недопущення до неї стороннiх осiб та охорони мiсця виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта.
У разi виявлення вибухонебезпечних предметiв iнформуються територiальнi органи ДСНС та Нацiональної полiцiї.
У разi виявлення пiд час первинного обстеження ознак кримiнального правопорушення для недопущення знищення речових доказiв заходи з проведення радiацiйного обстеження пiдозрiлого матерiалу / об'єкта та його мiсця виявлення здiйснюються за участю посадових осiб Нацiональної полiцiї або СБУ.
6. Комiсiя з питань проведення радiацiйного обстеження на мiсцi виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта (далi - комiсiя) утворюється у разi пiдтвердження за результатами первинного обстеження наявностi радiоактивних матерiалiв мiсцевим органом виконавчої влади невiдкладно, але не пiзнiше 24 годин з моменту виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта. До роботи комiсiї залучаються посадовi особи ДСНС, державного спецiалiзованого пiдприємства "Об'єднання "Радон" (аварiйна бригада), СБУ (за згодою), Держатомрегулювання, Держпродспоживслужби, центрiв контролю та профiлактики хвороб МОЗ та органiв охорони державного кордону в разi виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта пiд час здiйснення прикордонного контролю.
Головою комiсiї є посадова особа мiсцевого органу виконавчої влади, що здiйснює координацiю дiй пiд час виконання заходiв на мiсцi виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта.
7. Радiацiйне обстеження виявлених радiоактивних матерiалiв та територiї, прилеглої до мiсця їх виявлення здiйснюється квалiфiкованими фахiвцями у сферi радiацiйної безпеки, якi мають вiдповiдну освiту, спецiальну пiдготовку та допуск до виконання робiт iз джерелами iонiзуючого випромiнювання. Зазначене обстеження включає вимiрювання рiвня поверхневого радiоактивного забруднення, потужностi еквiвалентної дози гамма-випромiнювання, нейтронного випромiнювання, а також дослiдження радiонуклiдного складу виявлених радiоактивних матерiалiв.
Радiацiйне обстеження виявлених радiоактивних матерiалiв та територiї, прилеглої до мiсця їх виявлення, проводиться iз застосуванням засобiв вимiрювальної технiки, що пройшли повiрку вiдповiдно до вимог Закону України "Про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть".
8. За результатами радiацiйного обстеження комiсiя складає акт виявлення радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу за формою згiдно з додатком (далi - акт комiсiї) у двох примiрниках, який пiдписується всiма членами комiсiї.
Один примiрник акта комiсiї передається посадовiй особi Нацiональної полiцiї для подальших дiй, а другий залишається у голови комiсiї. Копiї акта комiсiї видаються всiм членам комiсiї. У разi складання акта комiсiї в пунктi пропуску через державний кордон його копiя також видається особi, в якої виявлено радiоактивний матерiал.
9. Протягом трьох годин пiсля отримання акта комiсiї мiсцевий орган виконавчої влади вживає заходiв до виконання рекомендацiй комiсiї.
У разi радiацiйного забруднення мiсцевий орган виконавчої влади здiйснює заходи з його лiквiдацiї та iншi необхiднi заходи щодо вiдновлення безпечного стану мiсця подiї.
10. З метою виявлення та фiксацiї складу кримiнального правопорушення i осiб, якi його вчинили, а також здiйснення передбачених Кримiнальним процесуальним кодексом України слiдчих дiй або оперативно-розшукових заходiв посадовi особи Нацiональної полiцiї або СБУ у межах своїх повноважень доручають головi комiсiї забезпечити перевезення виявлених радiоактивних матерiалiв до експертної органiзацiї.
Експертна органiзацiя визначає радiацiйнi характеристики виявлених у незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв.
За результатами дослiджень експертна органiзацiя протягом трьох робочих днiв готує звiт, в якому зазначається категорiя ядерного матерiалу та/або тип радiонуклiдного джерела, iншi характеристики радiоактивних матерiалiв i надсилає його органу досудового розслiдування.
11. У разi виявлення в пунктi пропуску (пунктi контролю) через державний кордон пiдозрiлого матерiалу / об'єкта або транспортних засобiв, вантажiв та iншого майна з перевищенням допустимого рiвня iонiзуючого опромiнювання:
первинне обстеження здiйснюють уповноваженi службовi особи Держприкордонслужби;
радiацiйне обстеження здiйснюють уповноваженi посадовi особи Держекоiнспекцiї.
12. Пiд час первинного обстеження пiдозрiлого матерiалу / об'єкта за зверненням посадових осiб Держприкордонслужби та пiд час радiацiйного обстеження пiдозрiлого матерiалу / об'єкта за зверненням посадових осiб Держекоiнспекцiї, митного органу подають наявнi вiдомостi про такi об'єкти, доступ до вантажiв пiд митним контролем та/або митним забезпеченням та товаросупровiднi документи до них.
13. За результатами перевiрки дотримання вимог законодавства про радiацiйну безпеку посадовi особи Держекоiнспекцiї приймають рiшення про заборону пропуску через державний кордон пiдозрiлого матерiалу / об'єкта або рiшення про надання дозволу на пропуск пiдозрiлого матерiалу / об'єкта. Рiшення приймається невiдкладно, але не пiзнiше 12 годин пiсля виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта.
14. Посадовi особи Держприкордонслужби та Держекоiнспекцiї невiдкладно в письмовiй формi повiдомляють про виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта мiсцевий орган виконавчої влади з метою утворення комiсiї згiдно з пунктом 6 цього Порядку, а також СБУ - для оперативного реагування на подiю з виявлення в незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв.
15. У разi встановлення комiсiєю радiацiйної небезпеки для людей та навколишнього природного середовища в пунктi пропуску (пунктi контролю) через державний кордон здiйснення прикордонного контролю тимчасово припиняється вiдповiдно до частини шостої статтi 2 Закону України "Про прикордонний контроль" або мiсцевий орган виконавчої влади органiзовує негайне перемiщення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта до пунктiв зберiгання радiоактивних вiдходiв державного спецiалiзованого пiдприємства "Об'єднання "Радон". СБУ вiдповiдно до своїх повноважень здiйснює заходи з метою виявлення та фiксацiї ознак кримiнального правопорушення i осiб, що його вчинили.
16. Посадовi особи органiв виконавчої влади та суб'єктiв дiяльностi у сферi використання ядерної енергiї, якi залучаються до здiйснення заходiв, передбачених цим Порядком, у разi виявлення радiоактивних матерiалiв в незаконному обiгу допускаються в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон i вiдповiднi зони прикордонного та митного контролю вiдповiдно до вимог Закону України "Про державний кордон України" та Митного кодексу України.
17. Тимчасове зберiгання радiоактивних матерiалiв здiйснюється у пунктах зберiгання радiоактивних вiдходiв державного спецiалiзованого пiдприємства "Об'єднання "Радон".
У разi закiнчення досудового розслiдування та на пiдставi вiдповiдного рiшення слiдчого суддi чи суду виявленi радiоактивнi матерiали переводяться до категорiї радiоактивних вiдходiв у порядку, встановленому Мiненерго.
18. Згiдно з актом комiсiї мiсцевий орган виконавчої влади органiзовує здiйснення заходiв з вилучення та перевезення радiоактивного матерiалу до мiсця подальшого поводження та зберiгання. Для здiйснення зазначених заходiв мiсцевий орган виконавчої влади укладає вiдповiдний договiр з державним спецiалiзованим пiдприємством "Об'єднання "Радон", в якому визначається обсяг фiнансування витрат на вилучення, пiдготовку до перевезення, перевезення, а також подальше поводження i зберiгання вилученого радiоактивного матерiалу у пунктi зберiгання радiоактивних вiдходiв державного спецiалiзованого пiдприємства "Об'єднання "Радон".
19. Вилучення, пiдготовку до перевезення та перевезення виявлених у незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв до пункту зберiгання радiоактивних вiдходiв державного спецiалiзованого пiдприємства "Об'єднання "Радон" здiйснює зазначене державне пiдприємство або iнший суб'єкт дiяльностi, що має лiцензiю Держатомрегулювання на право провадження дiяльностi з перевезення радiоактивних матерiалiв.
20. У разi iдентифiкацiї пiд час радiацiйного обстеження пiдозрiлого радiоактивного матерiалу як облiкової одиницi ядерного матерiалу або закритого джерела iонiзуючого випромiнювання, що перебуває на облiку в Державному iнформацiйному банку даних про ядернi матерiали або Державному регiстрi джерел iонiзуючого випромiнювання та iндивiдуальних доз опромiнення, голова комiсiї звертається до Держатомрегулювання з метою встановлення власника (користувача) радiоактивного матерiалу.
21. Держатомрегулювання:
надсилає до МАГАТЕ офiцiйне повiдомлення за встановленою формою про виявлення у незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв iз забезпеченням конфiденцiйностi та захисту iнформацiї;
розмiщує iнформацiю про виявлення у незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв на своєму офiцiйному веб-сайтi;
оприлюднює та щороку оновлює iнформацiю про виявлення у незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв у формi вiдкритих даних на Єдиному державному веб-порталi вiдкритих даних.
22. Посадовi особи мiсцевого органу виконавчої влади, на територiї якого виявлено радiоактивнi матерiали у незаконному обiгу, пiсля здiйснення всiх необхiдних заходiв з обстеження, вилучення та перевезення радiоактивних матерiалiв надсилають до Держатомрегулювання заповнену iнформацiйну форму для офiцiйного повiдомлення МАГАТЕ пiсля отримання письмового погодження Нацiональної полiцiї або СБУ.
23. Фiнансування заходiв щодо проведення необхiдних дослiджень та експертиз, радiацiйного обстеження, забезпечення охорони мiсця виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта, органiзацiї вилучення, перевезення та зберiгання виявлених у незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв, лiквiдацiї наслiдкiв радiацiйних аварiй, лiквiдацiї радiацiйного забруднення та проведення за його наслiдками рекультивацiї територiї, а також iнших витрат, пов'язаних iз виявленням у незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв, здiйснюється в межах бюджетних призначень, передбачених вiдповiдним органам виконавчої влади.
24. У разi встановлення власника (користувача) виявлених у незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв витраченi кошти стягуються з нього на користь вiдповiдного бюджету в установленому законодавством порядку.
25. У разi визнання власника (користувача) виявлених у незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв банкрутом вiдшкодування витрат, пов'язаних iз реагуванням на виявлення радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу, здiйснюється згiдно iз законодавством про банкрутство.
26. У разi виявлення в незаконному обiгу радiоактивних матерiалiв у пунктi пропуску (пунктi контролю) через державний кордон вiдшкодування витрат, пов'язаних iз реагуванням на виявлення таких радiоактивних матерiалiв, здiйснюється вантажовiдправником (у разi експорту), вантажоотримувачем (у разi iмпорту) або фiзичною особою у випадку виявлення таких матерiалiв в особистих речах та/або в транспортному засобi особистого користування.
27. Якщо виявлено у незаконному обiгу радiоактивний матерiал / об'єкт у металобрухтi, iнших промислових вiдходах, вiдшкодування витрат, пов'язаних iз виявленням радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу, здiйснюється вантажовiдправником металобрухту.
28. Особа, яка знайшла та повiдомила про пiдозрiлий радiоактивний матерiал / об'єкт, не несе цивiльної вiдповiдальностi за витрати, пов'язанi з перебуванням радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу.
29. Фiнансування витрат на перевезення виявлених радiоактивних матерiалiв у незаконному обiгу, а також на подальше зберiгання таких радiоактивних матерiалiв у пунктi зберiгання радiоактивних вiдходiв державного спецiалiзованого пiдприємства "Об'єднання "Радон", здiйснюється на пiдставi укладених договорiв або гарантiйних листiв, що передбачають оплату вiдповiдних витрат.
| Додаток до Порядку |
АКТ
про виявлення радiоактивних матерiалiв у
незаконному обiгу N _________
вiд ___ ____________ 20__ р.
| Комiсiєю у складi |
| |
, | |
| (посада, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) |
| |
|
| (посада, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) | |
| |
|
| (посада, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) | |
| |
|
| (посада, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) | |
| |
|
| (посада, прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) |
| проведено обстеження виявленого пiдозрiлого матерiалу / об'єкта. |
1. Опис подiї (дата та час виявлення, ким виявлено, мiсце виявлення, iншi наявнi та виявленi вiдомостi): |
| |
. |
2. Опис виявленого пiдозрiлого
матерiалу / об'єкта: |
| |
| (виявлено / не виявлено); |
| |
; | |
| (труба, капсула, коробка, фрагмент, прилад, тощо) |
| |
|
| (метал, пластик, дерево, тощо); |
| 4) габарити (приблизнi, якщо неможливо точно виконати замiр): |
| |
. |
| (довжина/ширина/висота) |
| 3. Результати радiацiйного обстеження: |
| |
|
| (найменування суб'єктiв господарювання, | |
| |
|
| що проводили вимiрювання та дослiдження) | |
| 2) вимiрювання проводилися законодавчо регульованими засобами вимiрювальної технiки: |
| Найменування та умовне позначення законодавчо регульованого засобу вимiрювальної технiки | Номер та дата видачi свiдоцтва про повiрку законодавчо регульованого засобу вимiрювальної технiки | Примiтки |
За результатами вимiрювань
встановлено: |
| |
; |
потужнiсть еквiвалентної дози гамма-випромiнювання на вiдстанi 0,1 метра вiд предмета - |
| |
; |
потужнiсть еквiвалентної дози гамма-випромiнювання на поверхнi - |
| |
; |
поверхневе забруднення - нейтронне випромiнювання - радiонуклiдний склад - |
| |
; |
3) радiацiйне обстеження мiсця виявлення пiдозрiлого матерiалу / об'єкта: |
| |
. |
| |
| |
. |
| Голова комiсiї | |
|
|
| (пiдпис) | (прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) | ||
| Члени комiсiї: | |
|
|
| (пiдпис) | (прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) | ||
| |
|
||
| (пiдпис) | (прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi)". |
.png)

