Постанова Правлiння Нацiонального банку України
вiд 17 листопада 2000 року | N 452 |
---|
Про внесення змiн до деяких нормативно-правових
актiв Нацiонального банку України
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 6 грудня 2000 р. за N 894/5115 |
Вiдповiдно до статей 7 i 44 Закону
України "Про Нацiональний банк України", роздiлiв II i III Декрету
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19.02.93 N 15-93
"Про систему валютного регулювання i валютного
контролю" та з метою подальшого впорядкування
валютних операцiй на мiжбанкiвському валютному
ринку України Правлiння Нацiонального банку
України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити змiни до Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 18.03.99 N 127 i зареєстрованих у Мiнiстерствi юстицiї України 18.03.99 за N 171/3464, зi змiнами (додаються).
2. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на Департамент валютного регулювання (С. О. Яременко) i Департамент валютного контролю та лiцензування (С. О. Брагiн).
3. Постанова набирає чинностi через десять днiв пiсля державної реєстрацiї в Мiнiстерствi юстицiї України i має зворотну силу.
В.о. Голови | А. В. Шаповалов |
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 17 листопада 2000 р. N 452 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 6 грудня 2000 р. за N 894/5115 |
Змiни до Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України
1. У текстi цих Правил слова "фiнансово-кредитна установа" в усiх вiдмiнках замiнити словами "фiнансова установа" у вiдповiдних вiдмiнках.
2. Роздiл 1 "Структура мiжбанкiвського валютного ринку України" викласти в такiй редакцiї:
"1. Структура мiжбанкiвського валютного ринку України
Операцiї на мiжбанкiвському валютному ринку України дозволяється здiйснювати лише суб'єктам цього ринку (далi - суб'єкти ринку), до яких належать:
Нацiональний банк України;
уповноваженi банки (комерцiйнi банки, що отримали лiцензiю Нацiонального банку України на здiйснення операцiй з валютними цiнностями);
уповноваженi фiнансовi установи (що отримали лiцензiю Нацiонального банку України на здiйснення операцiй з валютними цiнностями).
Уповноваженi банки та уповноваженi фiнансовi установи здiйснюють валютнi операцiї на мiжнародних валютних ринках вiдповiдно до правил, якi встановленi на цих ринках, i нормативно-правових актiв Нацiонального банку України, що регулюють здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України".
3. Пункт 2.1 роздiлу 2 викласти в такiй редакцiї:
"2.1. Суб'єкти ринку купують iноземну валюту для власних потреб i за дорученням клiєнтiв (резидентiв i нерезидентiв) з метою перерахування iноземної валюти за межi України у випадках, передбачених цими Правилами, та в iнших випадках, що не суперечать чинному законодавству України та нормативно-правовим актам Нацiонального банку України.
Операцiї з купiвлi-продажу iноземної валюти за iноземну валюту здiйснюються суб'єктами ринку на мiжнародних валютних ринках та/або на мiжбанкiвському валютному ринку України.
Усi валютнi операцiї з валютами першої групи "Класифiкатора iноземних валют Нацiонального банку України" (далi - Класифiкатор) та операцiї з купiвлi-продажу безготiвкових iноземних валют за гривнi здiйснюються уповноваженими банками (уповноваженими фiнансовими установами) лише на умовах "тод" (поставка валюти вiдбувається сьогоднi), "том" (поставка валюти вiдбувається наступного робочого дня) або "спот" (поставка валюти вiдбувається на другий робочий день з дня укладення угоди). Проведення валютних операцiй на умовах "форвард", а також операцiй з валютними деривативами (ф'ючерс, опцiон тощо) не дозволяється.
Уповноваженим банкам (уповноваженим фiнансовим установам) забороняється здiйснення безготiвкових операцiй iз купiвлi-продажу iноземної валюти першої групи Класифiкатора за iноземну валюту iнших груп Класифiкатора, за винятком купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора за iноземну валюту iнших груп Класифiкатора на мiжнародних валютних ринках.
Укладення i пiдтвердження угод з купiвлi-продажу iноземних валют першої групи Класифiкатора за гривнi мiж уповноваженими банками (уповноваженими фiнансовими установами) проводиться виключно у визначений промiжок часу, що встановлюється та змiнюється на пiдставi постанови Правлiння Нацiонального банку України (далi - Торговельна сесiя). Нацiональний банк України має право змiнити режим Торговельної сесiї, попередивши про це уповноваженi банки (уповноваженi фiнансовi установи) не пiзнiше нiж за два робочих днi до часу змiни.
Пiдтвердження угод з купiвлi-продажу iноземних валют iнших груп Класифiкатора за гривнi мiж уповноваженими банками (уповноваженими фiнансовими установами) проводиться не пiзнiше дня укладення угоди виключно засобами "Системи пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України".
Здiйснення розрахункiв за операцiями з купiвлi-продажу iноземних валют першої групи Класифiкатора за гривнi мiж уповноваженими банками (уповноваженими фiнансовими установами) за непiдтвердженими угодами забороняється. Пiдтвердженою вважається угода, за якою обидва її учасники пiд час Торговельної сесiї отримали взаємнi пiдтвердження засобами "Системи пiдтвердження угод на мiжбанкiвському валютному ринку України Нацiонального банку України".
До початку Торговельної сесiї уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) як за рахунок коштiв своїх клiєнтiв, так i за рахунок коштiв, що йому (їй) належать, виконує заявки та доручення своїх клiєнтiв (крiм уповноважених банкiв та уповноважених фiнансових установ), а також задовольняє власнi потреби на купiвлю-продаж iноземних валют першої групи Класифiкатора. Незадоволенi потреби клiєнтiв, а також власнi потреби щодо купiвлi-продажу цих iноземних валют уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) включає до зведеної заявки на участь у Торговельнiй сесiї (далi - Заявка).
Заявка на участь у Торговельнiй сесiї має подаватися Нацiональному банку України в день проведення Торговельної сесiї до її початку. Уповноваженому банку (уповноваженiй фiнансовiй установi) забороняється брати участь у Торговельнiй сесiї без отримання пiдтвердження Нацiонального банку України про прийняття Заявки.
У Заявцi уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) за кожною iноземною валютою першої групи Класифiкатора визначає обсяг її купiвлi або продажу (забороняється брати участь у Торговельнiй сесiї одночасно як продавець i як покупець тiєї ж самої iноземної валюти). Перевищувати зазначений у Заявцi обсяг купiвлi iноземних валют пiд час Торговельної сесiї забороняється.
Дозволяється пiд час Торговельної сесiї замiсть валюти однiєї з країн - членiв Європейського Валютного Союзу1 купити (продати) валюту iншої країни - члена Європейського Валютного Союзу за таких умов: вид операцiї (купiвля, продаж), зазначений у Заявцi, не змiнюється; уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) бере участь у Торговельнiй сесiї лише як продавець або як покупець валюти".
____________
1 Валюти країн - членiв Європейського
Валютного Союзу: австралiйський шилiнг,
бельгiйський франк, нiдерландський гульден,
фiнська марка, французький франк, нiмецька марка,
iрландський фунт, iталiйська лiра, люксембургський
франк, португальське ескудо, iспанська песета.
4. Абзаци шостий i сьомий пункту 2.3 роздiлу 2 викласти в такiй редакцiї:
"- довiдка державної податкової адмiнiстрацiї (iнспекцiї), в якiй резидент зареєстрований як платник податкiв, iз зазначенням iнформацiї про основний поточний рахунок резидента в гривнях i поточний рахунок в iноземнiй валютi, що визначений резидентом як рахунок, з якого здiйснюються перерахування купленої на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти з метою виконання зобов'язань резидента перед нерезидентами в цiй iноземнiй валютi, у разi купiвлi iноземної валюти першої групи Класифiкатора (строк дiї довiдки 90 днiв). Зазначена довiдка подається клiєнтом уповноваженому банку (уповноваженiй фiнансовiй установi) також при купiвлi на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземних валют усiх груп Класифiкатора з метою перерахування їх на користь нерезидентiв, що розташованi в офшорних зонах2, i при перерахуваннi цих валют. Якщо уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) купує iноземну валюту з метою виконання власних зобов'язань перед нерезидентами за торговельними операцiями, то зазначена довiдка не потрiбна.
____________
2 Перелiк офшорних зон оприлюднюється
Кабiнетом Мiнiстрiв України згiдно з пунктом 18.3 статтi 18 Закону України "Про
оподаткування прибутку пiдприємств".
На оригiналах документiв, на пiдставi яких була куплена iноземна валюта, та на копiях цих документiв, якi залишаються на зберiганнi в уповноваженому банку або уповноваженiй фiнансовiй установi (копiї засвiдчуються пiдписом керiвника або заступника керiвника та печаткою суб'єкта господарської дiяльностi або нотарiусом, крiм копiї вантажної митної декларацiї, засвiдченої митними органами, та довiдки державної податкової адмiнiстрацiї), робиться вiдмiтка уповноваженого банку (уповноваженої фiнансової установи). Вiдмiтка має мiстити: дату купiвлi iноземної валюти, її обсяг, номер реєстру, що є пiдставою для здiйснення операцiї, а також має засвiдчуватися пiдписом вiдповiдального працiвника валютного пiдроздiлу та печаткою уповноваженого банку (уповноваженої фiнансової установи)".
5. Абзац п'ятий пiдпункту "б" пункту 2.5 роздiлу 2 виключити.
6. В абзацi третьому пункту 2.9 слова "на субрахунок" замiнити словами "на аналiтичний рахунок".
7. У пiдпункт "а" пункту 2.13 роздiлу 2 внести такi змiни:
пiдпункт доповнити абзацом другим такого змiсту:
"копiя кредитного договору, засвiдчена банком - агентом Кабiнету Мiнiстрiв України, що свiдчить про необхiднiсть виконання зобов'язань в iноземнiй валютi за кредитами в iноземнiй валютi, залученими державою або пiд державнi гарантiї (далi - гарантованi кредити)".
У зв'язку з цим абзаци другий - десятий цього пiдпункту вважати вiдповiдно абзацами третiм - одинадцятим.
Абзаци шостий i сьомий цього пiдпункту викласти в такiй редакцiї:
"За кредитами, одержаними резидентами вiд уповноважених банкiв, на оригiналi кредитного договору, на пiдставi якого була куплена iноземна валюта, та на копiї кредитного договору, який залишається на зберiганнi у банку-кредиторi (копiя засвiдчується пiдписом i печаткою керiвника або заступника керiвника резидента-позичальника), робиться вiдмiтка уповноваженого банку, який купив iноземну валюту. Вiдмiтка має мiстити: дати купiвлi та перерахування iноземної валюти на погашення заборгованостi за кредитом; обсяги купленої та перерахованої iноземної валюти на погашення заборгованостi за кредитом, а також має засвiдчуватися пiдписом вiдповiдального працiвника валютного пiдроздiлу та печаткою уповноваженого банку, що купив iноземну валюту. Якщо уповноважений банк, який купив iноземну валюту, не є банком-кредитором, то ще одна копiя кредитного договору, на пiдставi якого була куплена iноземна валюта, з вiдповiдними вiдмiтками залишається на зберiганнi в банку - покупцевi iноземної валюти.
За кредитами, залученими резидентами вiд нерезидентiв, - на оригiналi реєстрацiйного свiдоцтва, за гарантованими кредитами - на копiї кредитного договору, на пiдставi яких була куплена iноземна валюта, та на копiях цих документiв, якi залишаються на зберiганнi в банку, що обслуговує кредит (копiї засвiдчуються пiдписом керiвника або заступника керiвника i печаткою резидента-позичальника), робиться вiдмiтка уповноваженого банку, який купив iноземну валюту. Вiдмiтка має мiстити: дати купiвлi та перерахування нерезиденту iноземної валюти на погашення заборгованостi за кредитом, обсяги купленої i перерахованої нерезиденту iноземної валюти на погашення заборгованостi за кредитом, а також має засвiдчуватися пiдписом вiдповiдального працiвника валютного пiдроздiлу та печаткою уповноваженого банку, що купив iноземну валюту. За мiжбанкiвськими кредитами, залученими вiд нерезидентiв на строк до 1 року, вищезазначена вiдмiтка проставляється уповноваженим банком, який купив iноземну валюту, на оригiналi кредитного договору, що зберiгається у банку-позичальнику. Якщо уповноважений банк, який купує iноземну валюту, не є банком, що обслуговує кредит, то ще одна копiя документа (реєстрацiйного свiдоцтва або кредитного договору), на пiдставi якого була куплена iноземна валюта, з вiдповiдними вiдмiтками залишається на зберiганнi в банку - покупцевi iноземної валюти".
Абзац десятий цього пiдпункту пiсля слiв i цифр "до пункту 2.3" доповнити словами та цифрою "i роздiлу 4".
8. Пункт 2.15 роздiлу 2 викласти в такiй редакцiї:
"2.15. Купiвля iноземної валюти першої групи Класифiкатора з метою повернення на адресу нерезидента коштiв, попередньо отриманих вiд нього резидентом за торговельною операцiєю, у зв'язку з тим, що взаємнi зобов'язання частково або повнiстю не виконанi, не дозволяється, якщо цi кошти надiйшли вiд нерезидента в гривнях або iноземнiй валютi iнших груп Класифiкатора".
9. У пункт 2.16 роздiлу 2 внести такi змiни:
пункт доповнити абзацом другим такого змiсту:
"В окремих випадках для здiйснення резидентами кредитних операцiй за мiждержавними, мiжурядовими угодами, угодами з мiжнародними фiнансовими органiзацiями, а також за угодами пiд гарантiї Кабiнету Мiнiстрiв України, на пiдставi постанови Правлiння Нацiонального банку України може встановлюватися iнший, що вiдрiзняється вiд передбаченого в абзацi першому цього пункту, строк використання придбаної iноземної валюти".
У зв'язку з цим абзаци другий - п'ятий вважати вiдповiдно абзацами третiм - шостим.
Абзаци третiй i п'ятий цього пункту викласти в такiй редакцiї:
"Куплена iноземна валюта першої групи Класифiкатора може перераховуватися резидентом для виконання власних зобов'язань перед нерезидентами лише з поточного рахунку в iноземнiй валютi, що визначений резидентом як рахунок, з якого здiйснюються перерахування купленої на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти, з метою виконання зобов'язань резидента перед нерезидентами в цiй iноземнiй валютi. Ця вимога поширюється також на купленi iноземнi валюти всiх груп Класифiкатора, якщо вони перераховуються на користь нерезидентiв, що розташованi в офшорних зонах".
"У разi повернення на адресу резидента коштiв в iноземнiй валютi, що були купленi на мiжбанкiвському валютному ринку України та перерахованi на користь нерезидента, у зв'язку з тим, що взаємнi зобов'язання частково або повнiстю не виконанi, цi кошти не можуть використовуватися з iншою метою i пiдлягають продажу з розподiльчого рахунку згiдно з вимогами абзацу четвертого цього пункту. При цьому, якщо купувалися i перераховувалися на користь нерезидента кошти в iноземнiй валютi першої групи Класифiкатора, вони можуть повертатися тiльки в iноземнiй валютi першої групи Класифiкатора; якщо кошти в iноземнiй валютi iнших груп Класифiкатора - в тiй самiй iноземнiй валютi або в iноземнiй валютi першої групи Класифiкатора (кошти у валютi однiєї з країн СНД можуть повертатися також у росiйських рублях). Цi вимоги поширюються також на кошти в iноземнiй валютi, що резидент перерахував на користь нерезидента за рахунок одержаного кредиту (позики) в iноземнiй валютi, якщо цей кредит (позика) повнiстю або частково погашений за рахунок купленої на мiжбанкiвському валютному ринку України iноземної валюти. Обмеження щодо строку продажу iноземної валюти, передбачене абзацом четвертим цього пункту, не поширюється на iноземнi валюти, що не належать до першої групи Класифiкатора".
10. Абзац другий пункту 2.17 роздiлу 2 викласти в такiй редакцiї:
"Уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) зобов'язаний продавати без доручення клiєнтiв усi надходження на користь клiєнта в iноземнiй валютi, що пiдлягають згiдно з чинним законодавством України продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України, протягом п'яти банкiвських днiв, починаючи з дня зарахування таких надходжень на розподiльчий рахунок (окрiм випадкiв, передбачених пунктом 2.16 Правил здiйснення операцiй на мiжбанкiвському валютному ринку України). Клiєнт має право подати уповноваженому банку (уповноваженiй фiнансовiй установi) письмове звернення у довiльнiй формi з проханням про термiновий продаж iноземної валюти, яка надiйшла на його користь i згiдно з чинним законодавством України пiдлягає продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України. При цьому уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) зобов'язаний здiйснити продаж не пiзнiше робочого дня, наступного за днем подання такого звернення. Обмеження щодо строку продажу iноземних валют не поширюється на iноземнi валюти, якi не належать до першої групи Класифiкатора".
11. Пункт 4.1 роздiлу 4 доповнити абзацом восьмим такого змiсту:
"Уповноваженi банки та уповноваженi фiнансовi установи, що купують iноземну валюту з метою виконання власних зобов'язань перед нерезидентами за торговельними операцiями, також мають вносити iнформацiю про цi операцiї в реєстр".
У зв'язку з цим абзаци восьмий - десятий цього пункту вважати вiдповiдно абзацами дев'ятим - одинадцятим.
12. Речення друге пункту 4.2 роздiлу 4 виключити.
13. Роздiл 4 доповнити пунктом 4.3 такого змiсту:
"4.3. Отриманий засобами електронного зв'язку вiд регiонального управлiння Нацiонального банку України реєстр є пiдставою для здiйснення операцiй купiвлi iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України. Строк дiї реєстру не може перевищувати 90 днiв.
При неотриманнi уповноваженим банком (уповноваженою фiнансовою установою) зазначеного реєстру в строк, установлений у пунктi 4.2 цих Правил, уповноважений банк (уповноважена фiнансова установа) має право пiсля 17-ї години наступного робочого дня пiд власну вiдповiдальнiсть у порядку, передбаченому цими Правилами, здiйснити купiвлю iноземної валюти за умови:
виконання ним (нею) усiх вимог пункту 4.1 цих Правил;
наявностi документа, що пiдтверджує отримання податковим органом цього реєстру (поштове пiдтвердження про вручення адресату, супровiдний лист до реєстру з вiдмiткою податкового органу)".
У зв'язку з цим пункт 4.3 вважати пунктом 4.4.
14. Пункт 4.4 роздiлу 4 викласти в такiй редакцiї:
"4.4. Суб'єкт ринку, який при здiйсненнi валютної операцiї виступає як покупець iноземної валюти, несе повну вiдповiдальнiсть за наявнiсть усiх документiв, якi передбаченi цими Правилами i є обов'язковими для здiйснення операцiї купiвлi-продажу iноземної валюти на мiжбанкiвському валютному ринку України.
У разi виявлення порушень з боку уповноваженого банку (уповноваженої фiнансової установи) норм, установлених цими Правилами, вiн несе вiдповiдальнiсть згiдно зi статтею 16 Декрету Кабiнету Мiнiстрiв України "Про систему валютного регулювання i валютного контролю".
Начальник Управлiння методологiї валютного регулювання | О.I. Мельникова |