ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо державної системи монiторингу довкiлля, iнформацiї про стан довкiлля (екологiчної iнформацiї) та iнформацiйного забезпечення управлiння у сферi довкiлля
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
1. У Водному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 1995 р., N 24, ст. 189):
1) главу 3 доповнити статтею 135 такого змiсту:
"Стаття 135. Iнформацiйне забезпечення управлiння у сферi використання i охорони вод та вiдтворення водних ресурсiв
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю щодо стану вод, а також iнших iнформацiйних потреб управлiння у сферi використання i охорони вод та вiдтворення водних ресурсiв використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи у сферi використання i охорони вод та вiдтворення водних ресурсiв.
У межах iнформацiї, що отримується у сферi використання i охорони вод та вiдтворення водних ресурсiв i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованих iнформацiйних систем у сферi використання i охорони вод та вiдтворення водних ресурсiв iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею";
2) пункт 3 частини першої статтi 151 викласти в такiй редакцiї:
"3) органiзацiя та здiйснення монiторингу вод згiдно iз статтею 21 цього Кодексу";
3) у частинi першiй статтi 16:
пункт 5 викласти в такiй редакцiї:
"5) здiйснення монiторингу вод згiдно iз статтею 21 цього Кодексу";
пункти 123, 124 та 129 виключити;
4) пункт 3 статтi 17 викласти в такiй редакцiї:
"3) здiйснення монiторингу вод згiдно iз статтею 21 цього Кодексу";
5) у статтi 21:
у назвi слова "Державний монiторинг" замiнити словом "Монiторинг";
у частинi першiй слова "державний" та "державного" виключити;
у частинi другiй слова "Державний монiторинг" замiнити словом "Монiторинг", а слова "навколишнього природного середовища України" - словом "довкiлля";
6) частину другу статтi 81 викласти в такiй редакцiї:
"З метою оцiнки екологiчного стану, розроблення заходiв щодо використання i охорони вод та вiдтворення водних ресурсiв, досягнення екологiчних цiлей, визначених для кожного району рiчкового басейну, в установленi строки розробляється план управлiння рiчковим басейном. Стратегiчною екологiчною цiллю для всiх районiв рiчкових басейнiв є досягнення або пiдтримання принаймнi "доброго" екологiчного та хiмiчного стану масивiв поверхневих вод, "доброго" хiмiчного та кiлькiсного стану масивiв пiдземних вод, а також "доброго" екологiчного потенцiалу штучних або iстотно змiнених масивiв поверхневих вод".
2. У Земельному кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 3 - 4, ст. 27):
1) пункт "в" частини першої статтi 14 виключити;
2) у статтi 191:
частину п'яту викласти в такiй редакцiї:
"5. Монiторинг земель i ґрунтiв здiйснюється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi земельних вiдносин, центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища, та iншими суб'єктами, на яких законом покладено повноваження iз здiйснення монiторингу земель i ґрунтiв, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України";
частину шосту виключити;
3) у статтi 192 слова "земельних дiлянок" замiнити словами "земель i ґрунтiв".
3. У Лiсовому кодексi України (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 21, ст. 170):
1) у статтi 55:
частину першу пiсля слова "динамiки" доповнити словом "показникiв";
у частинi третiй слова "навколишнього природного середовища" замiнити словом "довкiлля";
2) доповнити статтею 552 такого змiсту:
"Стаття 552. Iнформацiйне забезпечення управлiння у сферi лiсового господарства
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю щодо стану лiсiв, а також iнших iнформацiйних потреб управлiння у сферi лiсового господарства використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи у сферi лiсового господарства.
У межах iнформацiї, що отримується у сферi лiсового господарства i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованих iнформацiйних систем у сферi лiсового господарства iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею".
4. У Законi України "Про охорону навколишнього природного середовища" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1991 р., N 41, ст. 546 iз наступними змiнами):
1) у статтi 3:
у пунктi "ї" слова "з урахуванням ступеня" замiнити словами "з урахуванням змiни клiмату, ступеня";
доповнити пунктами "н" та "о" такого змiсту:
"н) пом'якшення наслiдкiв змiни клiмату та адаптацiя до змiни клiмату;
о) пом'якшення наслiдкiв подiй, що заподiяли або можуть заподiяти екологiчну шкоду";
2) у пунктi "е" частини першої статтi 9 слова "навколишнього природного середовища" замiнити словом "довкiлля";
3) пункт "є" частини першої статтi 10 викласти в такiй редакцiї:
"є) створенням та функцiонуванням загальнодержавної екологiчної автоматизованої iнформацiйно-аналiтичної системи забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та її мережi";
4) у пунктi "в" частини першої статтi 15 слово "планiровки" замiнити словом "планування";
5) у частинi першiй статтi 20:
в абзацi першому слова "реалiзує державну полiтику" замiнити словами "забезпечує формування державної полiтики";
пункти "в" та "й" викласти в такiй редакцiї:
"в) забезпечення функцiонування державної системи монiторингу довкiлля, утворення i забезпечення функцiонування загальнодержавної екологiчної автоматизованої iнформацiйно-аналiтичної системи забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та її мережi";
"й) здiйснення мiжнародного спiвробiтництва з питань охорони навколишнього природного середовища, змiни клiмату та збереження озонового шару, вивчення, узагальнення i поширення мiжнародного досвiду в цiй галузi, органiзацiя виконання зобов'язань України вiдповiдно до мiжнародних угод з питань охорони навколишнього природного середовища, змiни клiмату та збереження озонового шару";
пункт "к" виключити;
6) частину першу статтi 201 доповнити пунктом "е" такого змiсту:
"е) пiдготовка щорiчної Нацiональної доповiдi про стан довкiлля в Українi у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України";
7) частину першу статтi 202 доповнити пунктами "о" та "п" такого змiсту:
"о) використання даних та iнформацiї, отриманих у порядку функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем шляхом доступу в режимi реального часу до загальнодержавної екологiчної автоматизованої iнформацiйно-аналiтичної системи забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та її мережi;
п) створення та забезпечення функцiонування iнформацiйно-аналiтичної системи з функцiями, необхiдними для забезпечення виконання своїх повноважень, що має бути iнтегрована iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та її мережi";
8) у частинi першiй статтi 204:
пункт "б" викласти в такiй редакцiї:
"б) здiйснення монiторингу довкiлля згiдно з цим Законом та iншими законами України";
включити пункт "в" такого змiсту:
"в) забезпечення передачi iнформацiї про стан довкiлля (екологiчної iнформацiї), отриманої з використанням автоматизованих систем вимiрювання пiд час монiторингу довкiлля, визначеним суб'єктам монiторингу";
9) статтю 22 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 22. Державна система монiторингу довкiлля
Державна система монiторингу довкiлля - це система спостережень, збирання, оброблення, аналiзу, зберiгання та обмiну iнформацiєю про стан довкiлля, вплив на нього, прогнозування його змiн та розроблення науково обґрунтованих рекомендацiй для прийняття ефективних управлiнських рiшень в Українi з метою забезпечення досягнення Цiлей сталого розвитку.
Державна система монiторингу довкiлля включає такi пiдсистеми:
а) монiторинг атмосферного повiтря;
б) монiторинг вод;
в) монiторинг земель i ґрунтiв;
г) монiторинг лiсiв;
ґ) монiторинг бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття;
д) монiторинг у сферi управлiння вiдходами;
е) монiторинг геологiчного середовища;
є) монiторинг впливу фiзичних факторiв (температура, шум, вiбрацiя, iонiзуюче та неiонiзуюче випромiнювання).
Порядок функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Органи державної влади, на якi законом покладено повноваження щодо здiйснення монiторингу довкiлля, несуть вiдповiдальнiсть за його здiйснення, оприлюднення екологiчної iнформацiї, отриманої в результатi такого монiторингу, та забезпечують доступ до неї вiдповiдно до закону.
Органи державної влади разом з науковими установами Нацiональної академiї наук України або iншими науковими установами, якi проводять комплекснi науковi дослiдження навколишнього природного середовища та природних ресурсiв, забезпечують органiзацiю короткострокового i довгострокового прогнозування змiн навколишнього природного середовища, якi мають враховуватися пiд час розроблення та виконання програм i заходiв щодо економiчного та соцiального розвитку України, у тому числi щодо охорони навколишнього природного середовища, використання i вiдтворення природних ресурсiв та забезпечення екологiчної безпеки.
Фiнансування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем здiйснюється за рахунок коштiв державного, мiсцевих бюджетiв, а також iнших джерел, не заборонених законодавством";
10) доповнити статтями 221 - 223 такого змiсту:
"Стаття 221. Рiвнi державної системи монiторингу довкiлля
Функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем здiйснюється на таких рiвнях:
а) нацiональний (державний) рiвень;
б) регiональний рiвень;
в) локальний (мiсцевий) рiвень;
г) об'єктовий рiвень.
З метою пiдвищення ефективностi функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем можуть утворюватися регiональнi центри монiторингу довкiлля, порядок створення та примiрне положення про якi затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища.
Данi та iнформацiя, отриманi в порядку функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем, вносяться до загальнодержавної екологiчної автоматизованої iнформацiйно-аналiтичної системи забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та її мережi.
Стаття 222. Режими функцiонування державної системи монiторингу довкiлля
Державна система монiторингу довкiлля та її пiдсистеми функцiонують у режимi:
а) повсякденного функцiонування;
б) пiдвищеної готовностi;
в) реагування на надзвичайнi екологiчнi ситуацiї;
г) вiдстеження у вiдновлювальний (реабiлiтацiйний) перiод.
Режим функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища.
Порядок функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем визначає перелiк заходiв, завдання та порядок взаємодiї органiв, що здiйснюють монiторинг довкiлля, пiд час функцiонування зазначеної системи та її пiдсистем у вiдповiдному режимi.
У режимах пiдвищеної готовностi або реагування на надзвичайнi екологiчнi ситуацiї, а також у частинi даних та iнформацiї державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем, що використовуються для запобiгання виникненню надзвичайних ситуацiй, завчасного реагування на загрозу виникнення надзвичайної ситуацiї, монiторингу надзвичайних ситуацiй або iнформування у сферi цивiльного захисту, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя загальнодержавної екологiчної автоматизованої iнформацiйно-аналiтичної системи забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та її мережi iз системою монiторингу i прогнозування надзвичайних ситуацiй в Українi.
Стаття 223. Спостереження за станом довкiлля
Спостереження за станом довкiлля або його складових здiйснюються органами виконавчої влади, iншими спецiально уповноваженими органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування. Пiдприємства, установи та органiзацiї, дiяльнiсть яких призводить або може призвести до погiршення стану довкiлля, здiйснюють спостереження за станом довкiлля або його складових на територiї, на якiй вони розташованi або якою користуються, вiдповiдно до законодавства.
У разi якщо пiдприємства, установи та органiзацiї, дiяльнiсть яких призводить або може призвести до погiршення стану довкiлля, органи виконавчої влади, органи мiсцевого самоврядування, на якi покладено обов'язок iз здiйснення спостережень за станом довкiлля або його складових, здiйснюють вiдповiднi спостереження з використанням засобiв вимiрювальної технiки, такi засоби мають вiдповiдати вимогам законодавства про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть.
Якщо данi та iнформацiя, отриманi в результатi спостережень за станом довкiлля або його складових, використовуються для забезпечення iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, а також в iнших випадках, передбачених законодавством, органи виконавчої влади, органи мiсцевого самоврядування, пiдприємства, установи та органiзацiї, якi здiйснюють спостереження за станом довкiлля або його складових, безоплатно передають такi данi та iнформацiю до центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища.
Данi та iнформацiя, отриманi в результатi спостережень за станом довкiлля або його складових, можуть використовуватися для забезпечення iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища";
11) статтi 25 i 251 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 25. Iнформацiя про стан довкiлля (екологiчна iнформацiя)
Iнформацiя про стан довкiлля (екологiчна iнформацiя) - це будь-яка iнформацiя в письмовiй, аудiовiзуальнiй, електроннiй чи iншiй матерiальнiй формi про:
а) стан довкiлля або його складових (атмосферу, атмосферне повiтря, води, ґрунти, землю, внутрiшнi морськi води та територiальне море, прибережнi захиснi смуги, природнi ландшафти i природнi територiї та об'єкти, у тому числi водно-болотнi угiддя, лiси, рослинний та тваринний свiт, бiологiчне рiзноманiття та його компоненти, включаючи генетично модифiкованi органiзми, та їх взаємодiю iз складовими довкiлля);
б) фактори, якi впливають або можуть вплинути на стан довкiлля або його складових, зазначених у пунктi "а" цiєї частини, - викиди, iншi потрапляння забруднювачiв у довкiлля, речовини, енергiя, шум, вiбрацiя, iонiзуюче та неiонiзуюче випромiнювання, вiдходи (включаючи радiоактивнi);
в) заходи (включаючи адмiнiстративнi), державну полiтику, законодавство, документи державного планування, плани, програми, мiжнароднi договори України у сферi довкiлля, дiяльнiсть, що впливають або можуть вплинути на стан довкiлля або його складових чи факторiв, зазначених у пунктах "а" та "б" цiєї частини, а також заходи або дiяльнiсть, спрямованi на їх охорону;
г) звiти про виконання екологiчного законодавства;
ґ) витрати, пов'язанi iз здiйсненням природоохоронних заходiв за рахунок фондiв охорони навколишнього природного середовища, iнших джерел фiнансування, економiчний аналiз, використаний у рамках заходiв та дiяльностi, передбачених пунктом "в" цiєї частини;
д) стан здоров'я та безпеки людей, у тому числi безпечнiсть харчового ланцюга, умови життя людини, стан об'єктiв культурної спадщини i споруд тiєю мiрою, якою на них впливає або може вплинути стан складових довкiлля, зазначених у пунктi "а" цiєї частини, або будь-якi фактори i заходи, зазначенi у пунктах "б" i "в" цiєї частини, якi впливають або можуть вплинути через вiдповiднi складовi.
Iнформацiя про стан довкiлля (екологiчна iнформацiя) не вiдноситься до iнформацiї з обмеженим доступом.
Основними джерелами екологiчної iнформацiї є данi монiторингу довкiлля, кадастрiв природних ресурсiв, реєстри, автоматизованi бази даних, архiви, а також довiдки, що видаються уповноваженими на це органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування, громадськими органiзацiями, окремими посадовими особами.
Екологiчна iнформацiя надається на запит у порядку, визначеному законодавством про доступ до публiчної iнформацiї.
Екологiчна iнформацiя розпорядника, що фiзично зберiгається для нього iншими особами, пiдлягає наданню на запит розпорядником на загальних засадах.
Стаття 251. Екологiчне iнформування
Органи державної влади, органи мiсцевого самоврядування, пiдприємства, установи та органiзацiї, уповноваженi на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування, зобов'язанi забезпечити створення, збирання, зберiгання, оновлення та вiльний доступ до екологiчної iнформацiї, розпорядниками якої вони є.
Екологiчна iнформацiя, що створюється або упорядковується органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування, пiдприємствами, установами та органiзацiями, уповноваженими на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування, за їхнiм дорученням або вiд їхнього iменi, має бути актуальною, достовiрною та такою, що вiдповiдає порiвнянностi.
Пiдприємства, установи та органiзацiї, дiяльнiсть яких може негативно вплинути або впливає на стан довкiлля, життя i здоров'я людей, органи державної влади, органи мiсцевого самоврядування зобов'язанi забезпечувати вiльний доступ до iнформацiї про стан довкiлля (екологiчної iнформацiї).
Органи державної влади, органи мiсцевого самоврядування забезпечують створення та функцiонування визначених законодавством автоматизованих iнформацiйно-аналiтичних систем та iнших електронних засобiв з метою надання доступу до екологiчної iнформацiї та її поширення.
Екологiчне iнформування здiйснюється органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування, пiдприємствами, установами та органiзацiями, уповноваженими на виконання функцiй держави або мiсцевого самоврядування, у межах їхнiх повноважень шляхом:
а) пiдготовки центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища, i подання на розгляд Верховної Ради України щорiчної Нацiональної доповiдi про стан довкiлля в Українi, а пiсля її розгляду Верховною Радою України - оприлюднення на офiцiйному веб-сайтi органу;
б) щорiчного iнформування Радою мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласними державними адмiнiстрацiями, Київською та Севастопольською мiськими державними адмiнiстрацiями вiдповiдних рад та населення про стан довкiлля на вiдповiдних територiях;
в) систематичного iнформування населення через засоби масової iнформацiї про стан довкiлля, динамiку його змiн, джерела забруднення, розмiщення вiдходiв чи iншу змiну навколишнього природного середовища i характер впливу екологiчних факторiв на здоров'я людей;
г) негайного iнформування про надзвичайнi екологiчнi ситуацiї;
ґ) передачi iнформацiї, отриманої в результатi проведення монiторингу довкiлля, за допомогою електронних комунiкацiй органами, уповноваженими приймати рiшення щодо отриманої iнформацiї;
д) забезпечення вiльного доступу до екологiчної iнформацiї, що мiститься у списках, реєстрах, архiвах та iнших джерелах;
е) оприлюднення у порядку, визначеному законами України та iншими нормативно-правовими актами:
текстiв мiжнародних договорiв України, а також нормативно-правових актiв з питань, що стосуються довкiлля;
документiв державного планування, що стосуються довкiлля, та звiтiв з монiторингу наслiдкiв їх виконання для довкiлля;
звiтiв за результатами виконання документiв, зазначених в абзацах другому i третьому цього пункту;
даних, отриманих у рамках монiторингу довкiлля та контролю дiяльностi, що впливає або може вплинути на стан довкiлля;
документiв дозвiльного характеру, текстiв угод, що стосуються довкiлля або використання природних ресурсiв;
документiв, що створюються в результатi здiйснення процедур оцiнки впливу на довкiлля, стратегiчної екологiчної оцiнки та оцiнки ризикiв щодо складових довкiлля, зазначених у пунктi "а" частини першої статтi 25 цього Закону";
12) роздiл V доповнити статтею 252 такого змiсту:
"Стаття 252. Iнформацiйне забезпечення управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень в галузi охорони навколишнього природного середовища формуються iнформацiйнi потреби управлiння у зазначенiй сферi. Головними компонентами, що визначають змiстовну частину iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, є:
а) фактори, якi справляють значний вплив на довкiлля;
б) антропогенне навантаження на довкiлля та його складовi;
в) стан довкiлля, включаючи обсяг наявних природних ресурсiв та їхню якiсть;
г) вплив на стан природних екосистем, соцiально-економiчний розвиток та здоров'я людей;
ґ) наявнiсть i рiвень ефективностi природоохоронних стратегiй, програм i заходiв, спрямованих на подолання негативного впливу на довкiлля.
Iнформацiйнi потреби управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища є основою для формування та функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем, а також здiйснення державної статистичної дiяльностi.
Перелiк iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
З метою надання адмiнiстративних та iнших публiчних послуг у галузi охорони навколишнього природного середовища створюються загальнодержавна екологiчна автоматизована iнформацiйно-аналiтична система забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та її мережа, що передбачає створення, збирання, одержання, зберiгання, використання, поширення, охорону, захист iнформацiї, а також електронну взаємодiю мiж фiзичними та юридичними особами, фiзичними особами - пiдприємцями, органами державної влади, органами мiсцевого самоврядування та їх посадовими особами.
Положення про загальнодержавну екологiчну автоматизовану iнформацiйно-аналiтичну систему забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та її мережу затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України";
13) у частинi першiй статтi 61 слова "навколишнього природного середовища" замiнити словом "довкiлля";
14) роздiл XII доповнити статтею 641 такого змiсту:
"Стаття 641. Збереження бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття
Бiологiчне рiзноманiття (бiорiзноманiття) - це рiзноманiтнiсть живих органiзмiв з усiх джерел, зокрема наземних, морських та iнших водних екосистем i екологiчних комплексiв, частиною яких вони є. Бiорiзноманiттям є рiзноманiтнiсть у рамках виду, мiж видами i рiзноманiття екосистем.
Бiорiзноманiття складається з видового, популяцiйного, ценотичного, генетичного рiзноманiття.
Ландшафтне рiзноманiття - це множиннiсть ландшафтiв як природно-територiальних комплексiв, сформованих у результатi взаємодiї природних та/або антропогенних чинникiв.
Збереження бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття забезпечується шляхом:
а) охорони рослинного свiту;
б) охорони тваринного свiту;
в) збереження та охорони лiсiв;
г) збереження та охорони степiв i лук;
ґ) збереження болiт i торф'яникiв;
д) збереження та охорони ландшафтiв, пiдтримання їхнiх важливих або характерних рис, пов'язаних з їх природною конфiгурацiєю та/або дiяльнiстю людей та спадковою цiннiстю;
е) органiзацiї, охорони, ефективного використання природно-заповiдного фонду, вiдтворення його природних комплексiв та об'єктiв, екомережi, екосистем i природних оселищ (природних середовищ iснування), iнших природних територiй та об'єктiв, що пiдлягають особливiй охоронi.
З метою розроблення науково обґрунтованих планiв i програм з полiпшення, збереження та вiдновлення бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття, у тому числi лiсiв, попередження i стримування його втрат, сталого використання компонентiв бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття здiйснюється державний монiторинг бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття.
Монiторинг бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття - це система спостережень за бiологiчним та ландшафтним рiзноманiттям, збирання, оброблення та обмiну iнформацiєю про стан його компонентiв, що використовується для оцiнки i прогнозування змiн у їх станi та розроблення науково обґрунтованих рекомендацiй для прийняття ефективних управлiнських рiшень.
Монiторинг бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття є складовою державної системи монiторингу довкiлля i здiйснюється в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю у сферi охорони бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи у сферi охорони бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття.
У межах iнформацiї, що отримується у сферi охорони бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованих iнформацiйних систем у сферi охорони бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею";
15) у частинi третiй статтi 65 слова "забруднення навколишнього природного середовища, руйнiвного" замiнити словами "забруднення навколишнього природного середовища, змiни клiмату, руйнiвного";
16) статтю 66 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 66. Запобiгання надзвичайним ситуацiям та iншим небезпечним подiям, лiквiдацiя їх шкiдливих екологiчних наслiдкiв
Проектування та експлуатацiя господарських та iнших об'єктiв мають здiйснюватися з дотриманням прийнятних рiвнiв ризикiв виникнення надзвичайних ситуацiй та iнших небезпечних подiй, а також передбачати заходи з лiквiдацiї їх шкiдливих екологiчних наслiдкiв.
Про виникнення (загрозу виникнення) надзвичайної ситуацiї або iншої небезпечної подiї, що спричинила (може спричинити) забруднення навколишнього природного середовища, пiдприємства, установи та органiзацiї зобов'язанi невiдкладно повiдомляти вiдповiднi мiсцевi органи виконавчої влади та органи мiсцевого самоврядування.
Лiквiдацiя наслiдкiв надзвичайних ситуацiй та iнших небезпечних подiй здiйснюється у порядку, визначеному Кодексом цивiльного захисту України та iншими нормативно-правовими актами";
17) у частинi другiй статтi 68:
у пунктi "л" слова "своєчасної, повної та достовiрної iнформацiї про стан навколишнього природного середовища, а також про джерела забруднення" замiнити словами "або несвоєчасному наданнi на запит повної та достовiрної екологiчної iнформацiї";
доповнити пунктами "п" та "р" такого змiсту:
"п) невиконаннi органом державної влади, на який законом покладено повноваження iз здiйснення монiторингу довкiлля, такого монiторингу згiдно iз встановленим порядком, а також ненаданнi, несвоєчасному наданнi доступу або неоприлюдненнi згiдно iз законом даних та iнформацiї, отриманих у рамках функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем;
р) невнесеннi суб'єктом державної системи монiторингу довкiлля або несвоєчасному внесеннi у строки, встановленi порядком функцiонування державної системи монiторингу довкiлля та її пiдсистем, iнформацiї про стан довкiлля, отриманої у порядку здiйснення такого монiторингу, до загальнодержавної екологiчної автоматизованої iнформацiйно-аналiтичної системи забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та її мережi".
5. У Законi України "Про природно-заповiдний фонд України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 34, ст. 502):
1) в абзацi другому преамбули та абзацi шостому частини першої статтi 9 слова "навколишнього природного середовища" замiнити словом "довкiлля";
2) у частинi першiй статтi 17 слова "екологiчного монiторингу" замiнити словами "монiторингу довкiлля".
6. У Законi України "Про рослинний свiт" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1999 р., N 22 - 23, ст. 198 iз наступними змiнами):
1) статтю 39 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 39. Монiторинг рослинного свiту
Монiторинг рослинного свiту здiйснюється у рамках монiторингу бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття, що є складовою державної системи монiторингу довкiлля";
2) роздiл VII доповнити статтею 391 такого змiсту:
"Стаття 391. Iнформацiйне забезпечення управлiння у сферi охорони, використання та вiдтворення рослинного свiту
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю щодо стану рослинного свiту, а також iнших iнформацiйних потреб управлiння у сферi охорони, використання та вiдтворення рослинного свiту використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи у сферi охорони, використання та вiдтворення рослинного свiту.
У межах iнформацiї, що отримується у сферi охорони, використання та вiдтворення рослинного свiту i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованих iнформацiйних систем у сферi охорони, використання та вiдтворення рослинного свiту iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею".
7. Роздiл I Закону України "Про державну геологiчну службу України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1999 р., N 51, ст. 456 iз наступними змiнами) доповнити статтею 41 такого змiсту:
"Стаття 41. Монiторинг геологiчного середовища та iнформацiйне забезпечення управлiння у сферi охорони та рацiонального користування надрами
Монiторинг геологiчного середовища здiйснюється державною геологiчною службою України в порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Монiторинг геологiчного середовища є складовою державної системи монiторингу довкiлля.
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю щодо стану геологiчного середовища, а також iнших iнформацiйних потреб управлiння у сферi охорони та рацiонального користування надрами використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи у сферi охорони та рацiонального користування надрами.
У межах iнформацiї, що отримується у сферi охорони та рацiонального користування надрами i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованих iнформацiйних систем у сферi охорони та рацiонального користування надрами iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею".
8. У Законi України "Про охорону атмосферного повiтря" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2001 р., N 48, ст. 252 iз наступними змiнами):
1) частину першу статтi 1 доповнити з урахуванням алфавiтного порядку термiнами такого змiсту:
"агломерацiя - територiя з населенням понад 250 тисяч осiб, визначена Кабiнетом Мiнiстрiв України для цiлей монiторингу та управлiння якiстю атмосферного повiтря";
"зона - частина територiї держави, визначена Кабiнетом Мiнiстрiв України для цiлей монiторингу та управлiння якiстю атмосферного повiтря";
"орган управлiння якiстю атмосферного повiтря - обласна державна адмiнiстрацiя, Рада мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, що здiйснює виконавчу владу на територiї вiдповiдної зони, а також Київська та Севастопольська мiськi державнi адмiнiстрацiї, виконавчий орган мiської ради, що виконує функцiї i повноваження органу мiсцевого самоврядування на територiї вiдповiдної агломерацiї";
"центральна референс-лабораторiя - акредитована лабораторiя, що виконує функцiї, визначенi цим Законом";
2) роздiл III доповнити статтею 221 такого змiсту:
"Стаття 221. Управлiння якiстю атмосферного повiтря
З метою управлiння якiстю атмосферного повiтря у зонах та агломерацiях у разi перевищення рiвнiв концентрацiй забруднюючих речовин, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України, органи управлiння якiстю атмосферного повiтря забезпечують пiдготовку планiв полiпшення якостi атмосферного повiтря та короткострокових планiв дiй для вiдповiдної зони або агломерацiї, а також реалiзацiю передбачених ними заходiв.
Порядок розроблення i затвердження планiв полiпшення якостi атмосферного повiтря та короткострокових планiв дiй для зон або агломерацiй встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної полiтики у сферi охорони навколишнього природного середовища";
3) статтю 32 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 32. Монiторинг атмосферного повiтря
Монiторинг атмосферного повiтря проводиться з метою отримання, збирання, оброблення, зберiгання, поширення та аналiзу iнформацiї про якiсть атмосферного повiтря, оцiнювання та прогнозування змiн i ступеня небезпечностi рiвня забруднення атмосферного повiтря, розроблення науково обґрунтованих рекомендацiй для прийняття рiшень у галузi охорони атмосферного повiтря.
Для цiлей монiторингу атмосферного повiтря Кабiнет Мiнiстрiв України визначає рiвнi забруднюючих речовин - концентрацiю забруднюючих речовин в атмосферному повiтрi чи осадах у визначений час.
Монiторинг атмосферного повiтря є складовою державної системи монiторингу довкiлля.
Порядок органiзацiї та проведення монiторингу атмосферного повiтря встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю щодо стану атмосферного повiтря, а також iнших iнформацiйних потреб управлiння у сферi охорони атмосферного повiтря використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи у сферi охорони атмосферного повiтря.
У межах iнформацiї, що отримується у сферi охорони атмосферного повiтря i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованих iнформацiйних систем у сферi охорони атмосферного повiтря iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею";
4) роздiл VI доповнити статтею 321 такого змiсту:
"Стаття 321. Центральна референс-лабораторiя
З метою забезпечення точностi, єдностi та простежуваностi вимiрювань пiд час проведення монiторингу атмосферного повiтря центральний орган виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища, утворює та забезпечує функцiонування центральної референс-лабораторїї.
Центральна референс-лабораторiя має бути акредитована вiдповiдно до ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 "Загальнi вимоги до компетентностi випробувальних та калiбрувальних лабораторiй" (ISO/IEC 17025:2017, IDT) або iншого нацiонального стандарту, яким його може бути замiнено, на проведення вимiрювань за референс-методами оцiнювання рiвнiв забруднюючих речовин та калiбрування засобiв вимiрювальної технiки, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Основними функцiями центральної референс-лабораторiї є:
забезпечення простежуваностi вимiрювань, що здiйснюються пiд час монiторингу атмосферного повiтря вiдповiдно до вимог, визначених роздiлом 5.6.2.2 ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 "Загальнi вимоги до компетентностi випробувальних та калiбрувальних лабораторiй" (ISO/IEC 17025:2017, IDT) або iншим нацiональним стандартом, яким його може бути замiнено;
здiйснення калiбрування засобiв вимiрювальної технiки, що використовуються пiд час проведення монiторингу атмосферного повiтря;
забезпечення впровадження суб'єктами монiторингу атмосферного повiтря системи забезпечення якостi та контролю якостi даних, що є результатом проведення монiторингу атмосферного повiтря, яка передбачає здiйснення регулярного технiчного обслуговування приладiв для забезпечення точностi вимiрювань;
участь у розробленнi проектiв нормативних документiв, зокрема з питань системи забезпечення якостi та контролю якостi даних, що впроваджується суб'єктами монiторингу атмосферного повiтря;
управлiння програмами професiйного тестування лабораторiй спостереження за станом атмосферного повiтря;
координацiя дiяльностi лабораторiй спостереження за станом атмосферного повiтря;
органiзацiя проведення порiвняльних випробувань мiж лабораторiями спостереження за станом атмосферного повiтря;
проведення арбiтражних лабораторних дослiджень (випробувань);
затвердження систем вимiрювання (методик, обладнання, мереж та лабораторiй);
забезпечення точностi вимiрювань;
аналiз методiв оцiнювання;
спiвробiтництво з вiдповiдними нацiональними лабораторiями iнших країн у сферi оцiнки якостi повiтря".
9. У Законi України "Про тваринний свiт" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 14, ст. 97 iз наступними змiнами):
1) статтю 55 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 55. Монiторинг тваринного свiту
Монiторинг тваринного свiту здiйснюється у рамках монiторингу бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття, який є складовою державної системи монiторингу довкiлля";
2) доповнити статтею 551 такого змiсту:
"Стаття 551. Iнформацiйне забезпечення управлiння у сферi охорони, використання i вiдтворення тваринного свiту
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю щодо стану тваринного свiту, а також iнших iнформацiйних потреб управлiння у сферi охорони, використання i вiдтворення тваринного свiту використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи у сферi охорони, використання i вiдтворення тваринного свiту.
У межах iнформацiї, що отримується у сферi охорони, використання i вiдтворення тваринного свiту i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованих iнформацiйних систем у сферi охорони, використання i вiдтворення тваринного свiту iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею".
10. У статтi 39 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2002 р., N 16, ст. 112; 2013 р., N 48, ст. 682; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 12 сiчня 2023 року N 2887-IX):
1) абзаци другий i п'ятий частини другої виключити;
2) доповнити частиною четвертою такого змiсту:
"Монiторинг масивiв поверхневих та пiдземних вод, з яких здiйснюється забiр води для задоволення питних i побутових потреб населення, проводиться в порядку здiйснення монiторингу вод, що є складовою державної системи монiторингу довкiлля".
11. У Законi України "Про охорону земель" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2003 р., N 39, ст. 349 iз наступними змiнами):
1) статтю 54 викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 54. Монiторинг земель i ґрунтiв
Монiторинг земель i ґрунтiв проводиться з метою своєчасного виявлення змiни стану земель, забруднення i властивостей ґрунтiв, оцiнки здiйснення заходiв щодо охорони земель, збереження та вiдтворення родючостi ґрунтiв, попередження впливу негативних процесiв i лiквiдацiї наслiдкiв такого впливу.
Монiторинг земель щодо забруднення ґрунтiв на землях сiльськогосподарського призначення включає:
агрохiмiчне обстеження ґрунтiв;
контроль змiн якiсного стану ґрунтiв;
агрохiмiчну паспортизацiю земельних дiлянок.
Агрохiмiчна паспортизацiя орних земель здiйснюється кожнi 5 рокiв, сiножатей, пасовищ i багаторiчних насаджень - кожнi 5 - 10 рокiв.
Суцiльне ґрунтове обстеження земель сiльськогосподарського призначення проводиться кожнi 20 рокiв.
Монiторинг земель i ґрунтiв здiйснюється центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi земельних вiдносин, центральним органом виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi охорони навколишнього природного середовища, та iншими суб'єктами, на яких законом покладено повноваження iз здiйснення монiторингу земель i ґрунтiв, у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України";
2) роздiл VI доповнити статтею 541 такого змiсту:
"Стаття 541. Iнформацiйне забезпечення у сферi охорони земель
Для забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю щодо монiторингу земель i ґрунтiв, стану земель та землекористування, а також для забезпечення iнформацiйних потреб у сферi охорони земель запроваджуються та використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизована iнформацiйна система монiторингу земель i ґрунтiв.
У межах iнформацiї, що отримується у сферi охорони земель i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованої iнформацiйної системи монiторингу земель i ґрунтiв iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею".
12. Статтю 20 Закону України "Про екологiчну мережу України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2004 р., N 45, ст. 502) викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 20. Монiторинг екомережi
1. Монiторинг екомережi проводиться у рамках монiторингу бiологiчного та ландшафтного рiзноманiття, який є складовою державної системи монiторингу довкiлля.
2. Монiторинг екомережi передбачає здiйснення спостережень, спрямованих на оцiнку цiлiсностi екомережi, стану територiй та об'єктiв екомережi, своєчасне виявлення негативних змiн та прогнозування їх можливого розвитку, пов'язаних iз цим наслiдкiв, розроблення вiдповiдних прогнозiв та рекомендацiй щодо формування, зберiгання та використання екомережi.
3. З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю щодо стану екомережi, а також iнших iнформацiйних потреб управлiння у сферi використання та охорони екомережi використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи у сферi використання та охорони екомережi.
4. У межах iнформацiї, що отримується у сферi використання та охорони екомережi i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованих iнформацiйних систем у сферi використання та охорони екомережi iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею".
13. У Законi України "Про державну систему бiобезпеки при створеннi, випробуваннi, транспортуваннi та використаннi генетично модифiкованих органiзмiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2007 р., N 35, ст. 484 iз наступними змiнами):
1) роздiл I доповнити статтею 51 такого змiсту:
"Стаття 51. Iнформацiйне забезпечення управлiння в галузi генетично-iнженерної дiяльностi та поводження з ГМО
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю в галузi генетично-iнженерної дiяльностi та поводження з ГМО, а також iнших iнформацiйних потреб управлiння в галузi генетично-iнженерної дiяльностi та поводження з ГМО використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи в галузi генетично-iнженерної дiяльностi та поводження з ГМО.
У межах iнформацiї, що отримується в галузi генетично-iнженерної дiяльностi та поводження з ГМО i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя автоматизованих iнформацiйних систем у галузi генетично-iнженерної дiяльностi та поводження з ГМО iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею";
2) статтю 7 доповнити абзацом чотирнадцятим такого змiсту:
"визначає порядок проведення монiторингу в галузi генетично-iнженерної дiяльностi та поводження з ГМО".
14. У Законi України "Про iнформацiю" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 32, ст. 313):
1) у статтi 13:
частину першу викласти в такiй редакцiї:
"1. Iнформацiя про стан довкiлля (екологiчна iнформацiя) - це iнформацiя, визначена частиною першою статтi 25 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища";
частину третю виключити;
2) у пунктi 1 частини четвертої статтi 21 слова "про стан довкiлля" замiнити словами "iнформацiя про стан довкiлля (екологiчна iнформацiя)".
15. У Законi України "Про доступ до публiчної iнформацiї" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 32, ст. 314; iз змiнами, внесеними законами України вiд 30 листопада 2021 року N 1914-IX, вiд 27 сiчня 2022 року N 2024-IX):
1) частину п'яту статтi 6 доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Не може бути обмежено доступ до iнформацiї про стан довкiлля (екологiчної iнформацiї)";
2) пункт 1 частини другої статтi 13 доповнити словами "(екологiчною iнформацiєю)";
3) у частинi п'ятiй статтi 15 слова "що загрожують життю" замiнити словами "що загрожують довкiллю, життю";
4) у статтi 22:
назву викласти в такiй редакцiї:
"Стаття 22. Вiдмова, вiдстрочка та особливостi задоволення запиту на iнформацiю";
доповнити частиною восьмою такого змiсту:
"8. У разi якщо розпорядник iнформацiї володiє iнформацiєю лише у вiдмiннiй вiд запитуваної формi (форматi), вiн надає iнформацiю у наявнiй формi (форматi) iз зазначенням причин надання iнформацiї в iншiй формi (форматi)".
16. Статтю 10 Закону України "Про засади монiторингу, звiтностi та верифiкацiї викидiв парникових газiв" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2020 р., N 22, ст. 150; iз змiнами, внесеними Законом України вiд 1 грудня 2022 року N 2801-IX) доповнити частиною восьмою такого змiсту:
"8. У межах iнформацiї, що надходить до Єдиного реєстру i використовується для iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя Єдиного реєстру iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею".
17. Частину другу статтi 46 Закону України "Про управлiння вiдходами" вiд 20 червня 2022 року N 2320-IX доповнити абзацами третiм - п'ятим такого змiсту:
"Порядок здiйснення монiторингу мiсць утворення, зберiгання та видалення вiдходiв визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
З метою iнформацiйного забезпечення прийняття управлiнських рiшень, забезпечення прозоростi даних та обмiну iнформацiєю щодо стану мiсць утворення, зберiгання та видалення вiдходiв, а також iнших iнформацiйних потреб управлiння у сферi управлiння вiдходами використовуються сучаснi iнформацiйнi технологiї, зокрема автоматизованi iнформацiйнi системи у сферi управлiння вiдходами.
У межах даних та iнформацiї, що отримуються у сферi управлiння вiдходами i використовуються для забезпечення iнформацiйних потреб управлiння в галузi охорони навколишнього природного середовища, у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України порядку забезпечується технологiчна сумiснiсть та здiйснюється iнформацiйна взаємодiя iнформацiйної системи управлiння вiдходами iз загальнодержавною екологiчною автоматизованою iнформацiйно-аналiтичною системою забезпечення прийняття управлiнських рiшень та доступу до екологiчної iнформацiї та з її мережею".
II. Прикiнцевi положення
1. Цей Закон набирає чинностi через шiсть мiсяцiв з дня скасування чи припинення воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Українi" вiд 24 лютого 2022 року N 2102-IX, крiм пункту 2 цього роздiлу, який набирає чинностi з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону.
2. Кабiнету Мiнiстрiв України:
1) у рiчний строк з дня, наступного за днем опублiкування цього Закону:
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, передбачених цим Законом;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
забезпечити приведення мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв у вiдповiднiсть iз цим Законом;
2) у рiчний строк з дня набрання чинностi цим Законом поiнформувати Верховну Раду України про стан його виконання.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ
20 березня 2023 року
N 2973-IX