ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ

вiд 19.08.2005 р. N 8014/6/23-5315


Щодо порядку застосування штрафних (фiнансових) санкцiй за порушення вимог валютного законодавства

     Державна податкова адмiнiстрацiя України розглянула лист Приватного пiдприємства виробничо-комерцiйної фiрми щодо порядку застосування штрафних (фiнансових) санкцiй за порушення вимог валютного законодавства та повiдомляє наступне.

     Виходячи iз змiсту листа, пiдприємство за наданi транспортнi послуги по зовнiшньоекономiчних контрактах, укладених з нерезидентами України, має прострочену дебiторську заборгованiсть, яка на теперiшнiй час не погашена, в зв'язку з вiдсутнiстю нерезидентiв.

     Законом України вiд 23.09.94 N 185/94-ВР "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" (далi - Закон) встановлено порядок розрахункiв в iноземнiй валютi при здiйсненнi експортно-iмпортних операцiй та вiдповiдальнiсть за недотримання термiнiв розрахункiв.

     Вiдповiдно до вимог статтi 1 Закону передбачено, що виручка резидентiв у iноземнiй валютi пiдлягає зарахуванню на їх валютнi рахунки в уповноважених банках у термiни виплати заборгованостей, зазначенi в контрактах, але не пiзнiше 90 календарних днiв з дати митного оформлення (виписки вивiзної вантажної митної декларацiї) продукцiї, що експортується, а в разi експорту робiт (послуг), прав iнтелектуальної власностi - з моменту пiдписання акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi.

     Згiдно зi статтею 4 Закону, порушення резидентами термiнiв, передбачених статтями 1 i 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пенi за кожний день прострочення у розмiрi 0,3 вiдсотка вiд суми неодержаної виручки (митної вартостi недопоставленої продукцiї) в iноземнiй валютi, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Нацiонального банку України на день виникнення заборгованостi.

     У разi прийняття судом або арбiтражним судом, Мiжнародним комерцiйним арбiтражним судом чи Морською арбiтражною комiсiєю при Торгово-промисловiй палатi України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованостi, яка виникла внаслiдок недотримання нерезидентом термiнiв, передбачених експортно-iмпортними контрактами, термiни, передбаченi статтями 1 i 2 цього Закону, зупиняються i пеня за їх порушення в цей перiод не сплачується.

     У разi прийняття судом або арбiтражним судом рiшення про вiдмову в позовi повнiстю або частково або припинення (закриття) провадження у справi чи залишення позову без розгляду, термiни, передбаченi статтями 1 i 2 цього Закону, поновлюються i пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи перiод, на який цi термiни було зупинено.

     У разi прийняття судом або арбiтражним судом рiшення про задоволення позову, пеня за порушення термiнiв, передбачених статтями 1 i 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом або арбiтражним судом.

     Отже, виходячи з норм Закону, пiдставою для ненарахування пенi за порушення термiнiв розрахункiв, передбачених статтями 1 i 2 Закону може бути тiльки надходження валютної виручки експортеру в повному обсязi на їх валютнi рахунки в уповноважених банках у термiни виплати заборгованостей, зазначенi в контрактах, але не пiзнiше 90 календарних днiв з дати митного оформлення (виписки вивiзної вантажної митної декларацiї) продукцiї, що експортується, або рiшення суду про задоволення позову резидента України.

     Крiм того, Iнструкцiєю про порядок здiйснення контролю i отримання лiцензiй за експортними, iмпортними та лiзинговими операцiями, затвердженого постановою Правлiння НБУ вiд 24.03.99 N 136, що зареєстрована в Мiнiстерствi юстицiї України 28.05.99 за N 338/3631, не встановлено моменту припинення застосування штрафних санкцiй до резидента у разi неможливостi одержання резидентом виручки чи продукцiї вiд iноземного партнера за укладеними контрактами.

     Враховуючи викладене, пеня за порушення резидентами термiнiв, передбачених статтями 1 та 2 Закону, нараховується без обмежень до моменту надходження валютної виручки по експортному контракту, або надходження товару по iмпортному контракту.

Заступник Голови Б. М. Горбанський
Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.